Ons Geïllustreerd Zondagsblad Muni □POPMOOI No 4250 Woensdag 8 Augustus 1928 41steJaargang Van week tof week nee uwi HO Texelsche Berichten Een Reis naaf Indië =3WBEffTÉN ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N° 11 iLHj OLïYtflï DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere regolprljs, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 28 Juli—4 Aug. H.M. Koningin-Moeder. H.M. Koningin Emma heeft Donderdag j.l. baar 70e verjaardag mogen vieren. Er is bijzondere aandacht aan deze gebeurtenis gewijd, vooral in de bladen en in de tijd schriften, die geïllustreerde artikels brach ten ter eere der Hooge Vrouwe, aan wie het gegund is geworden, gezond naar het lichaam en geestelijk sterk de drempel vaD een gezegende ouderdom te mogen over schrijden. In de residentie der KoniDgin-Moeder waarheen ook de Koningin en de Prinses thans van hun schoone reis naar het hooge noorden zijn teruggekeerd, verwelkomd door Prins Hendrik, die reeds eerder terug keerde, werd de verjaardag der grijze Vor stin met luister gevierd. En daarnaast is overal in den lande ook daar waar elk uiterlijk feestbetoon ontbrak, op de 70e verjaardag van koningin Emma herdacht met groote dankbaarheid wat zij gedurende bijna een halve eeuw voor land en volk is geweest. Zij, de Koninklijke Moeder, die op zoo voortreffe lijke wijze geleid heeft de opvoeding van onze koningin en deze op de meest voor treffelijke wijze opgeleid en voorbereid heeft voor de taak, die haar eenmaal wachtte. Zij, de Landsvrouwe, die een 8-tal jaren als Regentes, onder dikwijls moeilijke om standigheden, met groote trouw en geheel binnen de perken der constitutioneele be ginselen welke de verhouding tusschen Vorstenhuis en land beheerschen, de regee- ring des lands gevoerd heeft. Zij, vooral de warmvoelende Vrouwe, die een der schoonste menschelijke deugden, die der weldadigheid, in zoo ruime mate heeft beoefend en die door de stichting van Oranje Nassau-Oord mee de stoot heeft gegeven aan de tuberculose bestrijding op de meest doeltreffende wijze. Kcningin Emma, die voor bijna vijftig jaren onze grenzen overschreed als „een vreemde Duitsche prinses" heeft door haar daden en de hooge opvatting van haar taak, de weg naar het hart van het Nederlaudsche volk weten te vinden. België: De Strijd om de nieuwe legerwet. In België is de Kamer nog steeds bezig met de bt handeling van de nieuwe Leger wet, waartegen de socialisten lelie oppositie en zelfs obstructie voeren. En in de afge- loopen week heeft deze strijd zelfs een bijzondere beteekenis gekregen, door het onverwachte aftreden van de socialistische Kamervoorzitter Brunet. Deze zond dezer dagen aan device-president bericht,dat hij ontslag nam als voorzitter en tevens als afgevaardigde Dit bericht verwekte in de Kamer en daarbuiten nogal eenige sensatie vcoval omdat BruDet, zoolang hij de presi dentshamer voelde, een talentvol en onpar tijdig voorzitter is gebleken, die de achting van alle Kamerleden genoot. De verschillende Kamergroepen hebben dan ook onmiddellijk een krachtig beroep op Brunet gedaan, om op zijn besluit terug te komen en de regeering heeft zich even min onbetuigd gelaten. Minister president Jaspar heeft zich naar de woning van Brunet begeven om deze te verzoeken zijn ontslagname in te trekken. Hij deed echter een vergeefsche reis, omdat Brunet naar Frankrijk was vertiokken, naar luid der berichten om zich aan eventueele pogingen welke mochten worden onderromen, ten einde hem tot andere gedachten te brengen, te ont'r -kken. Omtrent de reden van het besluit van Erunet zijn er twee lezingeD. Yan socialis tische zijde wordt verklaard, dat Brunei zich niet langer vereenigen kon met de wijze waarop de regeer ing tracht de Leger wet ten spoedigste te doen aannemen. Van andere zijde daarentegen wordt verzekerd, dat Brunet zich niet langer vereenigen kon met de systemaiische oppositie zijner partijgenooten. Daarom ook heeft hij niet enkel bedankt ais Kamervoorzitter, maar tevens ook als socialistische afgevaardigde van Charleroi. bevat 16 pagina's met 40 a 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) EngelandKoning George over 't Kellogg-pact. Het Engelsche Lagerhuis is Vrijdag uit eengegaan en de zi'.ting is op de gebrui kelijke wijze gesloten door de Koning. In ziin sluitingsrede verklaarde de Koning o.m. dat de regeering zich gelukkig voelde, het voorstel-Kellogg tot uitbanning van de oor log te hebben aanvaard en dat hij de sterke verwachting koesterde, dat wanneer dit voorstel eenmaal zijn eindvorm heeft be reikt, het een nieuwe en belangrijke waar borg zal zyn voor de wereldvrede. Italië: Nobile zegt zijn doel te hebben bereikt! De schipbreukelingen van de „Italia" zijn thans in hun vaderland teruggekeerd. Een heel prettige reis hebben zij niet gehad behalve dan op de vaderlandsche bodem waar ze met gejuich van het volk ontvan gen zijn. Bij hun terugkeer in Italië heb ben zij dadelijk een telegram aan Mussolini gezonden ais de tolk van hun eerste gedachte van „levendige dankbaarheid en diepe eer bied". Een vertegenwoordiger van de „United Press" is er in geslaagd een gesprek met Nobile te hebben en deze gaf hoog op van de resultaten van zijn tocht. Hij beweerde zelfs dat zijn expeditie alle ontberingen en alle offers welke zij gevraagd beeft, waard is geweest, gezien de schat van geografische en wetenschappelijke gegevens, welke zij de wereld zal verschaffen. De expeditie heeft haar doel ten voile bereikt. Bescheidenheid schijnt niet een deugd te zijn van Nobile. Als er geen „Krassin" was geweest zou er van expeditie niets terecht zijn gekomen, zouden alle verza melde gegevens verloren zijn gegaan. En als men bedenkt, dat prof. Malmgren om gekomen en de Alessandrigroep nog steeds niet terecht is, Amundsen en zijn mannen nog altijd zoek zijn, dan kan men toch moeilijk zeggen, dat de expeditie baardoel wel ten volie bereikt heeft. Naar gemeld wordt zullen de jeddings- pogingen worden voortgezet. De Russische vliegers die de nog niet geredde groep hebben ontdekt zijn van meening, dat deze het nog wel een tijdje zal kunnen uithouden Spoedig zal er een nieuwe expeditie naar St. Jozefsland gaan om te trachten de Altssandrigroep te bereiken. FrankrijkEen mislukte poging tot zelfmoord. Het aantal mislukte Oceaanvliegtochten is de afgeloopen week ook weer met een vermeerderd. De Engelsche vlieger Court ney had zich voorgesteld om van Parijs naar New-York te vliegen met 'n tusschen- landing op de Azoren De eerste etappe .verd met goed gevolg volbracht, maar zijn machine kreeg averij eD het weer werkte tegen, zoodat hij pas Woensdag zijn vlucht vervolgen kon. Hij hëefl deze echter niet ten einde kunnen brengen, maar werd door en storm gedwongen terug te keeren. Onderweg geraakte het vliegtuig in brand -u stortte in zee. Gelukkig was er een chip in de buurt, die Courtney en zijn drie mei gezellen nog tijdig wist te redden. Er /.ijn dus gelukkig bij deze nieuwe poging im de Oceaan van het Oosten naar het Vesten over te vliegen, ge.en menschen- vens verloren gegaan, maar 't had ook anders kunnen zijn. ServiëEen politieke warwinkel. In Servië hebben zich, sedert we ons vorig oveczicht schreven, belangrijke ge beurtenissen afgespeeld. Op de dag dat de nieuwe Servische regeering haar intrede in de Skoepajtiua deed, kwamen te Agram 85 afgevaardigden van de Kroatische oppo sitie bijeen. In die bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin aan het romp- parlement te Belgrado de bevoegdheid werd ontzegd, wetten voor het geheele rijk te aanvaarden. Haar wetten, zegt de motie, zjjn waardeloos en ongeldig voor de nieuwe gewesten. Tevens wordt er in verklaard dat de democratische boerencoalitie beslo ten heeft een vastbesloten strijd te begin nen voor een nieuwe staatkundige regeling die aan de andere deelen van de Staat volledige rechtsgelijkheid waarborgt. Naar gemeld wordt heerschte er te Agram tijdens het bijeenkomen van de Kroatische Kamerleden, groote opwinding en werden de afgevaardigden begroet met de kreet: „Leve de onafhankelijkheid van Kroatië*. Ongetwijfeld is door deze bijeenkomst de toestand in Servië zeer verscherpt. Feiteijjk hebben de Kroaten een tegenregeering in gesteld. Prijs 30 en 60 ct. Bij Apoth cd Droglotco Een boekje over Dorus Rijkers. Van de Electrische Drukkerij H. J. Egner te Helder ontvangen we ter aankondiging een interessant boekje, getiteld „Dorus Rijkers, de Heldersche menschenredder," en geschreven door Tjeerd Adema. Het bevat reproducties van verscheiden foto's, telt meer dan 100 blz. en wordt in de boekhandel voor 90 ct. ver krijgbaar gesteld. Het boekje geeft een vrijwel volledig over zicht van het leven en werken van Dorus, die onder onze helden der zee gelijk het voor woord getuigt wel een der grootsten is ge weest. Een menschenleven lang heeft hij vrij wel belangeloos telkens weer zijn leven ge waagd om uitgeputte schipbreukelingen van een vreeselijke dood te redden. Hij is arm en eenvoudig gebleven, zooals zoovele redders langs onze kust. Soms was heel Nederland een oogenblik vol bewondering over hem, soms was zijn naam op ieders lippen, mocht hij een oorkonde en een medalje in ontvangst nemen en prijkte zijn portret in alle geïllustreerde bladen. Maar het leven staat niet stil, elke dag brengt nieuwe gebeurtenissen en na weinige dagen is een daad van moed en zelfopoffering al vergeten. Niemand bekommert zich meer om de held, die eenzaam achterblijft met zijn roem en zijn medaljes en dikwijls het geld niet heeft om er lintjes voor te koopen. Van roem alleen kan de mensch niet leven. Dat heeft Dorus Rijkers ook ondervonden en, hoe trotsch hij ook op zijn medaljes was, er is een tijd geweest, dat hij er een gouden afge nomen en verkocht heeft. Zoo is altijd het leven van Dorus Rijkers geweest. Er waren dagen dat hij meer me daljes dan guldens bezat en de man, aan wiens onverschrokkenheid meer dan 500 men- schen het leven danken, zou wel vrijwel on opgemerkt ten grave zijn gedragen als hij niet in het laatst van zijn leven „ontdekt" was. Wie er meer van wil weten koopen dit boekje van Tjeerd Adema, van wiens hand ook het bekende jongensboek „De Koning der Menschenredders" is. Bijna te water. Toen de vrachtauto van de heer L. Bruin Zaterdagmorgen met vijf personen door Waalen burg reed, brak plotseling de fuséepen van een der voorwielen, waardoor het wiel onder de wagen terecht kwam en de auto kans liep met haar bemanning te water te raken. Dank zij het feit, dat de heer G. Bruin, die chauffeerde, een matig gangetje reed, kon dit bad worden voorkomen. Nadat men een nieuwe pen had laten aan rukken werd de rit voortgezet. vertel 1 U in aangenaam'ffrota i7. De reis naar liutiü per hooi. ft. De reis naar Indie per vliegtuig. c. De bijzonderheden over Am sterdam, Rotterdam, Soulli. am pion, Lissabon,* Gibraltar, Algiers, de Riviera, Genua, Cairo, het Sue/kanaal, liet ei land Ceylon, Deli, Singapore, Batavia. cl. Veel leerrijks over Java, Suma» Ira, Borneo, Celebes en Bali( e. De eigenaardigheden, van de Inlandsche bevolking Proeve van illustratie Een heerlijke kópKEö'sTHEE brengt verkwikking. Uil I pond Thee schenkt U 280 krop pen KeR's Thee Zoo tferekend, kost ccn kop Thee U bijna niet^ Vraagt tïw winkelier daarom naar KEG'a THEE S 48 ets. per ons, per halfpoiid. f I 20. KEG's THEE üi prijzen van 48-44-39-37-32 en 30 'ct. per ons. In elk ons KEG's THEE een bon, goed voor een plaatje. Het niéuwe Keg's Thee-album „Ben Reis naar Indië" kost 75 ets. Woningbouw. Voor rekening van Mw. de Wed. Koopman (Oudeschild) en van de heer Jb. Grisnigt worden aan het Schildereind na onderhandschc aanbe steding door de heeren L. Bruin en Zoneneen tweetal woonhuizen opgetrokken. Staatsexamen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. v. d. Ham, thans onderwijzer aan de U.l.o. te Dok- kum, slaagde Zaterdag j.l. voor het Staatsexamen tot toegang tot de Universiteit. Statuten—Lagere Landbouwschool. De afd. Eierland en Texel van dc Holl. Mij. van Landbouw, Maandagmiddag jl. in café „den Burg" in gecombineerde vergadering bijeen, besloten met aigemecne stemmen zich neer te leggen bij de statuten der lagere land bouwschool, ook, wanneer daarin door de mi nister wijzigingen worden aangebracht, door Item noodzakelijk geacht. De heer C. J. Geense stelde nog de vraag, of B en W geheel accoord gaan met de statuten wanneer de minister daarin een wijziging aan brengt. De voorz., de heer C. Keijser Hz., meende deze vraag geruststellend te kunnen beantwoorden. Hij voegde er aan toe, in de Texelsche Courant te hebben gelezen, dat de LTB schriftelijk verklaard heeft, geen verant- w jording op zich te nemen voor hetgeen door de heer Kuip in de conferentie met B en W naar voren is gebracht. Behalve uit de courant is het bestuur van dit schrijven onkundig. Spreker zeide evenwel met vertrouwen de gang van zaken thans af te wachten. Het woord „nood zakelijk", in bovengemeld besluit opgenomen, is in de plaats gekomen van 't woord „wenschclijk" en wel naar de voorz. meedeelde op advies van ir. Smeding. Hierna werd dc vergadering, bijgewoond door omstreeks een dozijn leden, door de voorz. gesloten. Naar Terschelling. Zondag a.s. zal gelegenheid worden geboden met de „de Dageraad" een reisje naar Terschel ling te maken. Omtrent de vertrekuren en het tarief leze u de annonce in dit nummer.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1