No 4253 Zaterdag IS Augustus 1928 41sle Jaargang, TWEEDE BLAD Van onze Boekenplank. Texelsehe Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: Nc COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door eeheel Nederland 75 ct. p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regols: 50 ct. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bl| abonnement lagere regel prijs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN DE STILTE. Min de stilte in uw wezen, Zoek de stilte, die bezielt Zi] die alle stilte vreezen, Hebben nooit hun hart gelezen, Hebben nooit geknield. Draag uw kleine levenszegen Naar het droomen-looze land, Lijk de golve' heur oogst bewegen. Tot zij zachtjes breken tegen Het doodstille strand. Zie den boom de paden tooien Rondom zijnen stillen voet, Laat uw ziel zich zoo ontplooien En haar bloemen'om zich strooien Uit een vroom gemoed. Leer u aan de stilte laven Waar het leven u geleidt Zij is uwe veil'ge haven, Want zij is de groote gave Van de eeuwigheid. Sluit de stilte in uw gaarde, Wees in haar gelukkig kind Al wie ze aan haar schoot vergaarde, Alle zaligen op aarde Hebben haar bemind. C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Van Dhan Gopal Mukerji verscheen „Een Zoon van Moeder Indië", vertaald door John Kooy en voorzien van een voorwoord door Dr. Aletta H. Jacobs. Dit boek is een waardig antwoord op Katherine Mayo's „Moeder Indië", die haar aanklacht tegen het Indische volk schreef op grond van een verblijf in Indië van slechts enkele maanden. Dit antwoord is geschreven door één, die in Indië geboren en groot gebracht is en bovendien door heel Amerika bekend staat als een schitterend spreker en schrijver. In dit boek vindt u een rijke bron van weinig bekende feiten over Indië en bet Indische leven. Prijs in geïll. omslag, f 1,90. o Van dezelfde schrijver zag het licht ,',Menschen cn Dieren van het oerwoud", een boek, dat ons inleidt in het intieme leven in de Indische Oerwouden. Het beschrijft ons de avonturen van twee Hindoesche jongens en wel op een boeiende wijze Zeven groote platen, één gekleurd, ver luchten de tekst. (Prijs in gekleurd geïll. omslag, fl.90. - o „De Legende van Willem van Oranje" door Paul Truffeau is een schitterend geschre ven boek, naast Tristan en Isolde, Floris en Blanchefloer door de Middeleeuwen heen het meest geliefd, op buitengewone wijze naar oude teksten bewerkt. (Bedoeld wordt niet Willem „de Zwijger", maar hij die Karei de Groote de Mooren hielp bestrijden) Het werd door de Academie Framjaise be kroond. (Prijs, ing. f2.90). o Elisabeth Zernike heeft een zeer inte ressant verhaal over Herman Robber s als romanschrijver te boek gesteld. Het boekje bevat een portret van deze veelgelezen auteur en een volledige bibliografie van de hand van P. H. Muller. (Prijs f 0.75), o- Mej. H. E. Heimans geeft in „Uit de Natuur* een mooie bloemlezing uit werken van wijlen haar vader, de bekende natuur vriend E. Heimans. fl.Tógeb. Een hotel In de Binnenburg Uit goede bron deelt men ons mee, dat het vroegere gebouw van de Nationale Bank in de Binnenburg alhier is aangekocht ten behoeve van de heer G. de Boer (fa. Sibo). Het zou in zijn bedoeling liggen het gebouw als hotel in te richten en tevens zou het plaats moeten bieden aan een groot en modern inge richt foto-atelier. Een belangrijke verbetering. Dank zij de onvermoeide pogingen, door de heer Stompff, directeur van T.E.S.O. in het werk gesteld, om in verband met de boot- dienst een gunstiger regeling van het spoor wegverkeer Amsterdam—Den Helder te be komen, zal met ingang van 8 October een tweetal treinen worden ingelegd en wei aldus: Trein no. 2125 (niet op Zon- en Feestdagen.) Vertrek Amsterdam kwart voor twee n.m. Alkmaar 3 u. 1 n.m. Aankomst Den Helder 3 u. 47 n.m. Trein no. 2150 (niet op Zon- en Feestdagen) Vertrek Den Helder 9 u. 34 n.m. Aankomst Alkmaar 10 u. 25 n.m. Amsterdam C.S. 11 u. 35 n.m. Wie 's winters te kwart voor twee per trein uit de Amsteistad naar den Helder reist, kan dus gemakkelijk nog de boot naar Texel be reiken. Een prachtige verbétering, waarvoor we naast de Ned. Spoorwegen de directie van TESO wel dankbaar mogen zijn. Noordhollandsch kanaal. De hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat brengt ter kennis van belanghebben den, dat de stremming van het scheepvaart verkeer door de Koopvaardersschutsluis te Den Helder, aangekondigd d.d. 21 Juli, is opgeheven en de scheepvaart door die sluis weder onge hinderd kan plaats hebben. Examen-Nijverheldsonderwijs. De heer D. Kort, in voetbalkringen op Texel een goede bekende,- legde 16 dezer te den Haag met gunstig gevolg examen af voor de Acte Nj. (Nijverheidsonderwijs.) Uit ons Zondagsblad. Onder de vele foto's in ons Zondagsblad van deze week treft u o.m. aan een idyllisch plekje in een eendenkooi op Texel. De eigenaar, de heer Thomas Thomassen, is mede vereeuwigd. Verder namen we foto's op van de 50,000e Enschede'er, van de in Limburg door een windhoos aangerichte schade, van de Olymp. Spelen ook werden mooie plekjes op Walche ren, bij Uitgeest, te Rolde enz. in beeld ge bracht. Ook de foto's uit het buitenland werden met zorg gekozen. o— Nogmaals maken we de lezer er op attent, dat losse nummers van het Zondagsblad niet verkrijgbaar zijn en dat alleen abonnees van de Tex. Crt zich toezending er van kunnen verzekeren. Een nieuw succes van prof. Keesom. Bij het nemen van proeven met helium door prof. Keesom in het cryogeenlaboratorium te Leiden is wederom gebleken, dat helium, zoowel in vaste als vloeibaretoestand, een uiterst merk waardige stof is, welker gedrag van dat van andere stoffen geheel verschilt. Kort geleden is een zonderling verschijnsel aan het licht gekomen, dat geacht wordt voor de kennis der vloeistoffen in 't algemeen, voor die van helium vooral, van groot belang te zijn. Prof. Keesom vertoeft thans met vacantie alhier. Goedkoop reizen. Woensdag a.s. rijdt te 5,57 u vm van Den Helder een goedkoope trein naar Oosterbeek, Arnhem en Nijmegen. Aankomst te Nijmegen 10,49 vm. Vertrek 7,19 u nm. Terug te Den Helder 11,39 u n.m. OUDESCHILD Vier Beiersche Toeristen. Dinsdagavond gaf ook hier "bovengenoemd viertal een muziekavond. Dank zij de gratis entree was de opkomst goed te noemen. Of het muzikaal program op hoog peil stond, zul len we niet beoordeelen wel had één van het viertal een mooie diepe zangstem. Blijkens het applaus viel een en ander bij de aanwezigen nog al in de smaak. Veevervoer. Deze week zijn van Texel verzonden: 981 lammeren, 644 schapen, 78 varken, 7 kalveren 2 veulens, 1 paard. DEN HOORN Een onderscheiding. Stoomzuivelfabriek „de Onderneming" alhier behaalde op de landbouwtentoonstelling te Heilo met haar inzending Edammerkaas een le prijs bestaande uit een medaille. DE COCKSDORE Je moet maar durven. Dinsdag zijn vijf jongelui van hier in lote- lingen-stemming in een roode auto, voot deze gelegenheid „Kazan, de Onoverwinlijke" ge doopt, op ongewone wijze van den Burg naar „het hooge noorden" getuft. De avontuurlijke tocht ging door de Dennen, vervolgens via 't Westerslag bij de duinen neer en ten slotte het strand langs en door de Slufter huistoe. De rit liep zonder ongelukken af. Den Helder. De gemeenteraad besloot met 14 tegen 4 stemmen, aan de N.V. Zeebad Huisduinen een bedrag van f 45.000 te leenen voor de bouw van een hotelpension naast liet bestaande Badpaviljoen. Te Hooger heide is de land bouwer J. Bakker door tot nu toe onbe kende oorzaak onder zijn geladen wagen gekomen en gedood. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Tilburg. Een kindje van de heer S. P. Diepenstraat dat een stukje olienoot in haar keeltje had gekregen, en dat op advies van de geneesheer zou moeten worden geopereerd, is zonder operatie aan de gevolgen overleden. Onder Gorssel zijn ter hoogte van het Dappersgat twee zoons tusschen tien en dertien jaar van zekere P, L. bij het zwemmen door de stroom medege sleurd en verdronken. Ondanks lang durig dreggen zijn de lijkjes nog niet opgehaald. Te Heiloo is Woensdagmiddag de jaarlijksche land- en tuinbouwten toonstelling geopend. W a d d i n x v e e n. In de woning van H. aan de Jan Dorrekenskade ont stond een ernstige vechtpartij tusschen de vader en zijn 21-jarige zoon. Beide mannen takelden elkaar geducht toe, maar ten leste behield de in staat van dronkenschap verkeerende jongen de overhand. Hij mishandelde zijn vader ernstig en trachtte hem de keel dicht te knijpen. Op het hevige gegil derhuisgenooten snelde daarop veel publiek de woning binnen. Allen keerden zich tegen de jonge onverlaat, die het huis uitgesleept werd en buiten op ongenadige wijze werd af geranseld. De woedende menigte wist van geen ophouden en sloeg maar door. Het was voor de zoon, die bijna dood geslagen zou zijn, gelukkig dat de politie ter plaatse verscheen en hem in bescher ming nam. Onder groote toeloop van volk is de veelbelovende jongeling door de politie opgesloten. Een lynchpartij werd hierdoor voorkomen. De bijtijds bevrijde vader bleek er nog vrij hoed te zijn afgekomen. Tegen de zoon is proces-verbaal opgemaakt. Buitenland Te Schermen is de 13-jarige scholier Kurt Adler door de ontploffing van een dynamietpatroon gedood. De jongen had getracht de patroon door hamerslagen te openen. -Te Grenoble is de bliksem ingeslagen in een hoogspanningsleiding: zes huizen geraakten in brand, bij de redding kwamen vijf personen om het leven. Tokio. Drie Japansche vrouwe lijke vliegeniers zullen een poging doen tot een non-stopvlucht van Tokio naar San Francisco. Onlangs stierf ergens in Amerika een bekend man. Toen de executeurs- testamentairs in zijn schrijftafel zochten, vonden zij er een doosje Zweedsche lucifers uit de bekende fabriek vanjön- köping. Het doosje was echter veertig jaar oud. De executeurs wilden hun pijpen aansteken en tot hun groote verbazing brandden de lucifers ondanks hun respec tabele leeftijd als kwamen ze zoo van de fabriek I Te Par ij s kreeg een koopman ruzie met een taxichauffeur, waarover vermeldt de historie niet, maar dat doet ook niets ter zake, al liep de ruzie dan zoo hoog, dat de vuisten er bij te pas kwamen en al kreeg de koopman een aantal fiksche slagen. Toen de chauffeur het al te bar maakte kwam een voorbijganger tusschenbeide om de vechtenden te scheiden. Dit lukte na eenige moeite, maar toen de mishan delde na eenige tijd wat op verhaal was gekomen, kwam hij tot de ontdekking, dat met zijn aanvaller en met de 'voor bijganger ook zijn portefeuille met 3800 francs verdwenen was. De koopman stelde de politie van de diefstal in kennis en deze wist de chauf feur op te sporen. De man wist echter aan nemelijk te maken, dat hij de portefeuille niet gestolen had, zoodat de beroofde tot de conclusie moest komen, dat zijn be vrijder ongevraagd zichzelf een belangrijke belooning had waardig gekeurd. Te Knocke (Belg.) is een groote autogarage in vlammen opgegaan. Alleen door het krachtig ingrijpen van de brand weer konden een belendend groot hotel en een winkelgebouw, waarvan de daken reeds vuur gevat hadden, behouden blijven. 24 auto's, toebehoorend aan badgasten, zijn geheel verbrand. De schade bedraagt ongeveer anderhalf millioen. Te Leval-Trahegnies zijn honderd personen ernstig ziek geworden tengevolge van het eten van bedorven vleesch, afkomstig uit dezelfde slagerij. Twee verkeeren er in ievensgevear. De justitie stelt een onderzoek in. In Gerona (Sp.) zijn ernstige boschbranden uitgebroken. Een gebied van acht bij vijf mijlen is door het vuur aangetast. Vele dorpen en een groot aantal boerderijen zijn door de vlammen geïsoleerd of verwoest. De inwoners vluchtten in paniek. Alle pogingen om het vuur te stuiten waren tot nu toe vergeefsch. N u r in de Perzische provincie Mazaderan is door overstroomingen na hevige regens weggespoeld. Er moeten veel dooden zijn, waarbij een groot aan tal kinderen. Ook veel vee ging ver loren. Hoe erg de overstroomingen waren moge blijken uit het feit, dat men na het wegloopen van het water in de toppen der boomen de kadavers van koeien en schapen vond, speciaal in de groote notenboomen aan de oevers van de Cavzin-rivier. Londen. De luchtmanoeuvres boven Londen zijn nog niet geëindigd, maar reeds kan worden gezegd, dat de aanvallen van Oostland ondanks zware verliezen groot succes hebben gehad en dat verscheidene deelen van Londen, theoretisch althans, zijn vernield. Een groote overwinning is door de Westlandsche verdedigers behaald op het eskader zoogenaamde Vossen, dat zijn uiterst snelle bommenwerpers. Het eska der werd uiteengeslagen en vernietigd. Churchills landhuis te Westerham werd theoretisch in de asch gelegd.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1