PUIiO] L „De skim" van Lene-peet. Gemengd Nieuws Ingezonden Muggebeten en Huid jeuk Tentzending „Genade en Waarheid". Men deelt ons mee Vanwege de tentzending „Genade en Waarheid" zullen van Zondag 26 Augustus tot en met Zondag 9 September a.s. in een tent aan het Schildereind, opgetrokken op een perceel lands van de heer S. C. Eelman aldaar, godsdienstige samenkomsten wor den belegd. De toegang zal kosteloos zijn. Als spreker zal optreden de heer K. Rozen dal van Sneek. De onderwerpen, welke zullen worden behandeld, vijftien in getal, zullen per cir culaire worden aangekondigd. Paardenkeuring De uitslag van de gistermorgen hier door de.„Prov. Comm. voor de paardenfokkerij in N.-Holland" gehouden keuring van 't type-landbouwtuigpaard is als volgt Aangeboden werden Vosveulen van S. Kuiperniet opgeno men, gekruist type. Bruine merrie van A. Wittetoegekend een premie van f 25,— (premie van 't vorige jaar gereserveerd.) Zwarte merrie van J. Roeper Nzn.dit jaar geen premie (die van 't vorige jaar wordt uitbetaald). Opgenomen in het hulp stamboek. 9-jarige bruine merrie van P. de Wit, Eierland opgenomen in het hulpstamboek 5-jarige merrie-roodsch. van C. de Wit toegekend een premie van f 30.—. Goedgekeurd: de hengst Beppo van Nico Dros, Eierlandgeen premie. Na afloop van de keuring is de com missie per s.s. Zeemeeuw naar Terschelling vertrokken. We maken hen, die met S.V. Texel een uitstapje naar Schoorl willen maken, attent op een desbetreffende advertentie in dit nummer. Het kiekje van de Texelsche eenden kooi, opgenomen in ons laatste Zondags blad, was een reproductie van een foto, vervaardigd door Mw. SwamaKeijser. Variété - gezelschap - Paul Duval. Naar uit een advertentie in dit nummer blijkt zal Zaterdag en Zondag a.s. in de tent, op te bouwen aan de Vogelenzangweg (ingang Hoogerstraat), het gezelschap—Paul Duval op treden. Te laat, om er nu veel woorden aan te wijden, doet men ons een reeks recensies toekomen. We bepalen er ons thans slechts toe op te merken, dat genoemd gezelschap elders uitbundig succes heeft geoogst en ook hier op een druk bezoek zal kunnen rekenen. Over het Marsdiep gezwommen. Drie leden van de Heldersche zwemvereni ging „Frisscke Mo gen", mej. Verhoef en de heeren Boogert en Krijnen, zijn naar de Heldersche Courant meldt [Zondagmorgen naar Texel gezwommen. Te zeven minuten voor negen vertrokken zij ter hoogte van de Ringmuur en omstreeks half elf kwamen zij aan het Horntje aan. Zeker mag van een kranige prestatie worden gesproken. Mej. Verhoef heeft als eerste dame het Marsdiep overge zwommen. In de Entomologische berichten no. 162, deel VII van de Nederl. Entomologische Ver- eeniging vindt men eenige mededeelingen over „De Lepidoptera van Texel." Wie belang stelt in hier voorkomende vlinders leze, wat de heer B. J. Lempke hierover schrijft. Vanavond komt in de „Oranjeboom" te half negen de plaatselijke commissie voor volks feesten in vergadering bijeen. OOSTEREND Koninginnefeest. In het lokaal van de heer Koppen is Zater dag- en Maandagavond vergaderd over feest viering. Had men gedacht dit op de Koninginnedag te doen, later heeft men besloten, dit op 7 en 8 September te doen, opdat men wat meer tijd van voorbereiding zou hebben. 't Ligt in de bedoeling op de eerste dag een rijtoer te houden en in de stoet zooveel moge lijk allegorische voorstellingen op te nemen. Alles zal dan voorafgegaen worden door de muziek en een ruiterwacht, alles ter eere van de jaardag der Koningin. Op de tweede dag zullen kinder- en volksspelen gehouden worden. In de commissie werden benoemd de heeren M. Kikkert, L. Koppen, P. Koning Johsz. J. Kuip J. Daalder Dz., J. Vlaming Gz., J. Dijt, L. Kra mer en F. Koopman. Tot voorzitter werd aan gewezen de heer J. Daalder Dz., tot secretaris de heer M. Kikkert en tot penningmeester de heer J. Vlaming Gz. Voor de ruiterwacht wer den aangewezen de heeren J. Dijt en F. Koop man, bij wie men zich daarvoor kan aangeven. Voor de allegorische voorstellingen kan men zich aanmelden bij de voorzitter. DE WAAL Door de bliksem gedood. Hedenmorgen gedurende zwaar onweer, werd in Spang de veehouder S.D., terwijl deze in een melkauto zat, door de bliksem getroffen en doodgeslagen. SCHIERMONNIKOOG. Plezierjacht binnengesleept. Vrijdagmiddag heeft de stoomtrawler „Marie" te Oosterhorn binnengesleept een tweemast-plezierjacht, dat op reis was van Kopenhagen naar Engeland. Het schip heeft veel schade opgeloopen aan romp en tuigage. Aan boord is alles wel. Texelsche novelle uit 1864 15 door D. Dekker. V. DE SKIM. Ruim zes maanden zijn er na de opening van het testament van Lene-Peet verloo- pen. Wij vinden in eene kamer van de boerderij op Westergeest vader en zoon Ponse tezamen. Het is moeilijk te bepa len, wie van beiden er op dit oogenblik het vriendelijkst uitziet; beiden zijn uit hun humeur om dezelfde zaak, en vader prevelt bij zichzelven „Zoo zow dan voor de twiede keer het uutzicht op hetzelfde vermogen voor 'n Jawwik Ponse verlore gaan 1 't Ken nietwe moete raad skaffe." „Ja," neemt de zoon j^het woord, „dat gloof ik wel, raad skaffe 1 Wat kenne we nog meer doen, as we deen hewwe? Hewwe we beijegaar, ik en jij, niet ons best deen om heur te overtuge, dat ze heur belolte houwe moest Het ze mij en jou niet in ons gezicht uutlacht, en het ze gien of- stand deen van het heele kapitaal, om maar van mien of te weze?" „Dat is juist de rede weerom ik miserabel kwaad op je ben. jij bent 'n onbehendige lummel; mij most zoo iets beurd weze, doe ik 'n jong kerel was, ik zow ze wel an me wete hewwe te biendeik zow me niet rnit 'n kluutje in 't riet hewwe late sture; ik zow dat vette happie mien neusje niet voorbij hewwe late gaanmaar 'k seg nog, 'n lummel ben je, die 'm deur 'n aar op zij laat skuve." De zoon had hier veel tegen in te bren gen. Hij maakte gewag van al de helden daden in deze door hem bedrevenhij trachtte zijn vader aan het verstand te brengen, dat het voor hem toch ook niet onverschillig was bezitter te worden van ruim een tonne gouds, en dat zijn vader heel wel begrijpen kon dat, wanneer Vlug niet in het spel was geweest, de buit voor hem gemakkelijker te behalen geweest zou zijn. Toch bleef de vader beweren dat hij niet genoeg zijn best had gedaan, en be sloot met te zeggen, dat er nog één middel bestond om het meisje over te halen het vermogen van hare tante en zijne hand aan te nemen. Dat middel was echter niet gemakkelijk uit te voerenmaar wanneer hij het wilde beproeven, zou hij juist too- nen, dat zijn vader het mis had, wanneer hij hem een droomer noemdehij zou in tegendeel het bewijs geven een ferme jon gen te zijn, wanneer hij dit laatste middel wilde aanwenden om eene knappe vrouw en een goed vermogen machtig te worden. De oude Ponse noodigde zijn zoon uit, om met hem naar buiten, naar het een zame veld te gaan daar, waar ze door niemand konden beluisterd worden, zou hij hem mededeelen wat door hem gedaan moest worden. De beide mannen ondernamen de wandelinglanger dan een uur spraken zij te zamen. Door den zoon werden vele tegenwerpingen gemaakt; maar eindelijk gaf hij zijne toestemming, dat hij zich naar den wil van zijn vader zou schikken, hoe zeer hij ook opzag tegen het middel, hem door den oude aan de hand gedaan. (Wordt vervolgd.) Te B ii i n e n werd het 4-jarig zoontje van de molenaar G. Bos door een molenwiek getroffen en levensge vaarlijk verwond. Den Haag Het museum Bredius is wederom voor het publiek toegankelijk. V e n 1 o Het is de recherche gelukt de hand te leggen op de daders van de talrijke diefstallen van offerbussen met missiegelden uit de verschillende winkels. Het zijn de 12-jarige R. B. de 14-jarige H. K. en de 11-jarige M. H. In het ge heel hadden zij 20 offerbussen ontvreemd. Den Oever. Bij de sluiswerken is een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een van elders komende arbeider kreeg bij het verplaatsen van een granietblok dit gevaarte, dat naar men zegt 3000 K.G. weegt op de beide beenen. Na eerst door Dr. de Groot verbonden te zijn, is de man in zorgwekkende toestand naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd. Men vreest, dat het slachtoffer beide beenen zal moeten missen. Doetinchem. Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden is op de pachtgronden van baron van Pal- landt van Haagen een stroomijt van vele duizenden kilo's totaal afgebrand. Ook aangrenzend bosch werd bedreigd en had reeds vlam gevat, maar bleef door het optreden van eenige landbouwers be houden. Zandvoort. De toestand van Dr. Willem Royaards is langzaam achter uitgaande en zorgwekkend. Te Deventer zullen B. en W. de Raad voorstellen, voor de daar op te richten Rijkslandbouwhuishoudschool een gebouw te stichten, waarvan de kosten, met inbegrip van de grond, maximaal f 100.000 zullen bedragen. Het Rijk draagt de verdere kosten en betaalt bovendien jaarlijks 2 pCt. van de stich- tingskosten als huur. Amsterdam. Het aantal auto's dat 12 Aug. bij het Stadion heeft gepar keerd, bedroeg 2350, tegen Zaterdag 2250, welk cijfer reeds een record was. De drukste voetbaldag was geslagen. Tot twee uur waren op het Stadionplein 4600 auto's komen aanrijden. Na tweeën zijn er nog een 500 bijgekomen. Deze Zondag heeft in verkeersdrukte alle vorige overtroffen. Den Helder. Ten gevolge van een hartverlamming overleed Zondag middag plotseling te Den Helder dr. R. A. Tange, gepensioneerd hoofdofficier van gezondheid der koninklijke marine. Dr. Tange, die in 1875 geboren werd, promoveerde in 1901 aan een buitenland- sche universiteit in de oogheelkunde. Op dit terrein verwierf hij zich een interna tionale bekendheid, speciaal door zijn kennis van het kleur-onderscheidings- vermogen. Hierover heeft hij een werkje geschreven, dat ook in het buitenland bekend is geworden. Hij was een der eerste chirurgen bij de marine, als hoe danig hij zeer verdienstelijk werk leverde. Ook op Texel was hij om zijn chirur gische bekwaamheden bekend. Zijn verdiensten werden door de regee ring erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Bloem endaal. Het mooie bosch van Caprera zal deze winter voorgoed voor het publiek worden afgesloten. Een gedeelte ervan, aan de Brederodeweg bij de Duinlustweg, zal als bouwterrein in exploitatie komen. Een verlies voor de geheele streek. Eindhoven. Donderdag slaagde te den Haag voor Hoogduitsch M. O. akte A. de heer Frans Kooken. Deze 25 jarige jongeman is de eerste blinde in ons land die dit examen heeft afgelegd. Alle dictaat moest eerst in Braille-schrift worden omgezet, waarvoor de noodige voorbereidingstijd werd toegestaan. De voorzitter der examencommissie, prof. dr. van Swaay, huldigde de heer Kooken voor zijn energie en reikte hem onder veel woorden van waardeering het ge tuigschrift uit. Buitenland In So er aba ja sterven van de honderd zuigelingen niet minder dan dertig. Thans wordt een onderzoek inge steld. Zoo gauw door middel van een wit vlaggetje wordt aangeduid, dat in de kampong een kind is geboren, gaat een arts de baby onderzoeken, wegen enz. en de moeder van raad dienen. De arbeid van de P. G. D. schijnt wel in de smaak te vallen der moeders, die eerst schuchter tegenover deze bemoeienis stonden, doch thans met pleizier over haar kleine spreken. Er zijn thans in de kampongs reeds een honderdtal zuigelingen ondercontrole De P. G. D. - doktoren komen tevens met de ziekten en kwalen der moeders op de hoogte en met de levens-omstandig heden in de- kampongs, welke gegevens in verband met de kinder-sterfte van groot belang zijn. Batavia. Na een ziekbed van drie maanden is in het St. Carolus ziekenhuis overleden de pastoor in de orde van de Jezuieten, Henricus Francis- cus Looymans. De overledene was bijna veertig jaar in Indië, waarvan hij slechts een klein jaar met verlof naar Nederland geweest is. Hij was achtereenvolgens werkzaam te Padang, het binnenland van Borneo, jarenlang te Flores, te Soerabaja Bandoeng en Soekaboemi. Haiti. Gemeld wordt dat een aantal personen gedood zijn, vele dorpen verwoest, onberekenbare schade aan de oogst is toegebracht door tropische stor men, welke over Haiti gegaan zijn. Er wordt gesproken van 300 dooden en 10,000 dakloozen. Moskou. Da Sowjetregeering heeft een wetsontwerp aangenomen tot verleening van ouderdomspensioen aan boeren en boerinnen. Rome. Verleden jaar Augustus stapten te Modena twee Italianen, Delfo Mannini uit Siena en Bruno Monterumici uit Boulogne uit de trein. Zij droegen, gewikkeld in wit papier, groote pakken die de aandacht van de politie trokken. Nadat zij gearresteerd waren, bleek, dat zij revolutionnaire litteratuur bevatten ter verdediging van Sacco en Vanzetti. Na een jaar in hechtenis gezeten te heb ben werden zij heden schuldig bevonden door Mussolini's speciaal veiligheids gerechtshof aan een poging de burger oorlog te ontketenen. Delfo werd twaalf jaar verbannen naar de eilanden en Bruno zeven jaar. Na afloop van deze tijd zul len zij gedurende drie jaar door de politie gesurveilleerd worden. Peking. Ernstige rampen hebben Noord-China getroffen. Gemeld wordt, dat bijna alle inwoners van 64 dorpen in een gebied ten Noordwesten van Liautoeng in Mandsjoerije zijn gestorven tengevolge van longziekten. Ook in de aangrenzende gebieden hebben zich ge vallen van deze ziekten voorgedaan en gevreesd wordt, dat de epidemie zich sterk zal uitbreiden. Tot nu toe kwamen longziekten in Mandsjoerije alleen in de winter voor. Verder zijn bij overstroomingen in het Zuidwesten van Weihsein in Sjantoeg 1800 menschen omgekomen, terwijl 32.000 Chineezen dakloos zijn. Sprinkhanen hebben de nieuwe oogsten in de streek van Tsinanfoe tot aan de grens van Kiangsoe grootendeels ver nield, en wel in een gebied dat 50 K.M. breed en bijna 160 K.M. lang is. T e M o u 1 i n s was 'n aantal meisjes aan het baden in de rivier, waarbij een van haar, die niet kon zwemmen, door de stroom gegrepen werd en gevaar liep te verdrinken. Een man van 78 jaar, die juist langs de kant liep, had de moed zich ondanks zijn leeftijd gekleed te water te begeven. Hij slaagde er met zeer veel moeite in de drenkelinge, die reeds het bewustzijn verloren had, op het droge te brengen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Drank-wee. Hij zat alleen met zijn herinneringen Een paar portretten, door de tijd vergeeld; Een pakje brieven en wat andere dingen... Z'n eenzaamheid werd slechts door Bols [gedeeld. Dat hij ook altijd zooveel had gedronken 1 Het had met hem heel anders kunnen gaan! Zijn kind'ren dood 1 Zijn vrouw was weg- [geloopen Hij was alleenen dat had Bols gedaan. H.D.B. Dienstplicht. Vrijstelling wegens kostwinnerschap enz. Uitstel van eerste oefening. De Burgemeester van Texel brengt onder de aandacht van degenen die voor de lichting van het volgend jaar tot gewoon dienstplichtige zijn of worden bestemd, dat vrijstelling wegens kostwinnerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid in het algemeen moet worden aange vraagd omstreeks drie maanden vóór het tijd stip, waarop de ingeschrevene zal worden ingelijfd. Ten aanzien van hen, wier inlijving zal plaats hebben binnen drie maanden na ontvangst van de kennisgeving betreffende de toewijzing aan een onderdeel van de landmacht of de zeemacht, geschiedt de aanvrage binnen veertien dagen na ontvangst van bedoelde kennisgeving. Ontstaat de reden van vrijstelling eerst na den hierboven aangegeven tijd, dan geschiedt de aanvraag binnen 14 dagen nadat de reden van vrijstelling is ontstaan. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 21 Augustus 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Dienstplicht. Wenschen omtrent inlijving. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opgegeven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kun nen vóór 5 September a.s. hun verlangen op geven ter secretarie van de gemeente, voor welke zij hebben geloot. Wenschen zij echter indeeling bij den motor- dienst of wenschen zij opleiding tot chauffeur motorrijder of hulpmonteur bij de artillerie of wel indeeling als hulpseiner bij de zeemacht, dan moeten zij hun verlangen op andere wijze te kennen geven. Hiervoor wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgevingen. TEXEL, 21 Augustus 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2