Ons Geïllustreerd Zondagsblad HetWiegeki/nd PU ROL No 4257 Zaterdag 1 September 1928 41steJaargang Geen vlieg in huis Voor de Zondag. ekkere smaak^ Van onze Boekenplank. EERSTE BLAD. Voor hoofd on hart. Texelsche Berichten PEPERMUNT als ge sproeit met ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Oogen open. MlJNHA.RDT's Hoofdpij'n-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. bevat 16 pagina's met 40 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) Dienstplicht. DE COCKSDORP Driedaagsch schoolreisje. Door de havens van Rotterdam. Op de boulevard te Scheveningen. „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se dert ik heb geproetd, vind ik ze heerlijkl" Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar^ Wat den Haag ons te zien gaf. Bij de Nenijto-negers. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door gehool Nodarland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummors: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. lednre regel meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maol geplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnement lagore regolprlja. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Weinig heeft de groote wereldreiziger John L. Stoddard gedacht, toen hij omstreeks het einde der vorige eeuw in wekelijksche afleve ringen zijn fraaie werk: „lm Fluge urn die Welt" deed verschijnen, dat minder dan een halve eeuw later een wereldvlucht, niet alleen in figuurlijke, maar ook in werkelijke zin, tot de uitvoerbare mogelijkhedenzou gaan behooren. Intusschen hoe ongelooflijk snel zich het machtige vliegprobleem heden ten dage ont wikkelt, het zal toch wel altijd slechts aan een zeer kleine minderheid gegeven zijn langs die daadwerkelijke weg haar horizon te kunnen uitbreiden en de groote menigte zal zich met mededeelingen en afbeeldingen hebben tevreden te stellen. Op het gebied van afbeeldingen nu lijkt mij deze verzameling een schat. Men vindt er de uitmuntend geslaagde wedergave van natuurtooneeten uit Noord en Zuid, uit Oosten West, van wereldberoemde bouwwerken en stadsgezichten, monumenten en kunstvoort brengselen met zorg uit de eindelooze ver scheidenheid gekozen. De omgeving, waarin geliefde dichters of romanschrijvers zich hun helden of heldinnen hebben gedacht, gaat voor ons leven, en elke afbeelding vinden we verrijkt met een onderschrift, dat in beknopte vorm juist die vragen schijnt te beantwoorden, die men zich al bladerende en beschouwende stelt. Voor hen, die niet gereisd hebben, zal de opeenstapeling te groot en de volgorde te ver warrend zijn, daar alles, als een kunstig mozaiek zonder samenhang is dooreeneemengd. Maar voor hen, die wel gereisd hebben, zij het ook op zeer beperkte schaal, en die weten dat hun tijd thans voorbij is, moet het een genot zijn herinneringen te kunnen verlevendigen, scheeve voorstellingen te wijzigen en het ontbrekende door verbeelding aan te vullen. Karakteristiek is ook de „Inleiding", waarin het volgende wordt verklaard „Ver in de Rocky Mountains ontmoette een reiziger een Fransch priester, wiens sneeuwwitte haren niet zouden doen vermoeden, dat bij hem nog de noodige moed en kracht aanwezig zouden kunnen zijn om zich in zulke onbekende, ver van het vader land verwijderde streken te wagen. Toen de reiziger hierover zijn verwondering deed kennen, gaf de priester ten antwoord De reden daarvan is eenvoudig genoeg! Vijftig jaar lang heb ik over een betere wereld gepredikt en de onze bleef mij nagenoeg onbekend. Toen bracht mij een zware ziekte aan de rand van het graf en in zekere nacht had ik een wonderlijke droom. Ik stond reeds voor God, Die mij de vraag stelde: Welnu, wat dunkt u van de schoone wereld, die Ik u tot woonplaats heb gegeven Ik sloeg beschaamd de oogen neder en zweeg; immers ik had haar niet gezien I Maar ik deed de gelofte dat mocht ik herstellen die wereld mij niet onbekend zou blijven. Nu ben ik hier en mijn doel is een wereldreis. o— Ligt hierin niet een wenk voor ons allen om de oogen te openen voor wat wij verzuimen te zien in de verte maar ook soms zelfs van nabij Zondag 2 September. MAANDAG 3 SEPTEMBER Ge kunt u geen karakter droomen ge moet u er een hameren en smeden. Troude. DINSDAG 4 SEPTEMBER De eisch van ons leven is niet zoozeer iets te doen, als wel iets te zijn. WOENSDAG 5 SEPTEMBER De omstandigheden maken ons niet zwak of sterk zij openbaren slechts, of wij sterk of zwak 'ln' DONDERDAG 6 SEPTEMBER Men vergeldt een meester slecht, wanneer men altijd maar leerling blijft. VRIJDAG 7 SEPTEMBER Evenmin als men vuur met vuur bluscht, kan men kwaad met kwaad uitroeien. Alleen het goede dat met 't kwade in aanraking komt en er niet door aangetrokken wordt, overwint het kwade. ZATERDAG 8 SEPTEMBER Wilskracht is een scherpe bijl. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis, dat door den Minister van Oorlog, bij beschikking van 24 Aug. 1928, Vile Afdeeling no. 259 V aan Johannes Dob, in geschrevene voor den lichting 1928 uit deze gemeente, ingaande 16 October 1928, voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 29 Aügustus 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Moeders nemen voorde roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30feh60dLTube80 cl. Bij Apolh.cn Drogisten Welwillend schrijft men ons De schoolkinderen van de Cocksdorp zijn drie dagen op reis geweest naar Rotterdam en den Haag. In drie dagen valt er heel veelte zien en te beleven en ik zal de lezers dan ook niet ver velen met een opsomming in tijdsvolgorde, maar hier en daar een greep doen. Het weer hielp in alle opzichten mede. Zelfs de motregen en nevel van de eerste ochtend. Toen waren we juist aan het rondvaren in de Rotterdamsche havens. Zelden zag ik een im posanter iets. Spookachtig doemden aan alle kanten de geweldige kranen, elevators en sche penmassa's uit de mist op. Het Maaswater was in voortdurende deining en beweging dokken, werven, pakhuizen, kolengrijpers verschenen en vergleden. Een machtig lied van de arbeid dreunde in alle toonaarden rondom ons. We hadden ons in het nevelland van de reuzen kunnen wanen. Alles was grootsch, alles was ontzaglijk. Haast beangstigend was het te zien hoe soepel en gemakkelijk veie van die ijzeren torens zich bewogen op het commando van een nietig wezentje, dat daarboven verloren ergens in een huisje zat. Ze draaiden, kropen vooruit en vouwden zich samen, of ze een paar pond wogen. Op zoo'n haven-complex kan Holland trotsch zijn. Voor de rest van de reis konden we de regen echter best missen en we hebben daarna ook steeds mooi weer gehad. Hoewel het vanzelf spreekt, dat er op een driedaagsche reis veel in treinen, autobussen en trams gezeten wordt en er meer dan één keer moet gegeten en ge slapen worden, zijn dit voor kinderen zeer belangrijke punten op het programma, die te recht worden ingedeeld bij de vermakelijkheden en „belevingen". Het mooiste van deze soort genietingen was het pannekoekenmaal op de boulevard te Scheveningen, waarbij onze kauw spieren werden bijgestaan dooreen roodgejaste jazzband en we een portie ijs nakregen. Neen, mijnheer, geen gewoon ijs, denkt u dat niet! Het was een ijs-monument, rood en wit met slagroom en 'n biscuit schuin er in gestoken, met een groote groene „kraal" op de top, in een glas op een schotel, met een lepel erbij. Ziet u hem voor u Welnu, wij hebben dat niet alleen gezien maar ook geproefd. TONNEMA'S' CONFECTIONERY' WOÖKS Den Haag is natuurlijk een heel ander soort stad dan Rotterdam, 't Is in de Maasstad alles bedrijvigheid en handel, maar er is eigenlijk nergens een plek, waar je eens rustig kan zitten uitblazen en de beenen uitstrekken. En dat is juist in den Haag zoo fijn hoewel een groote stad, is er toch veel terrein, waar de kinderen eens uit de rij konden en wat ravotten en spe len of liggen, net zooals ze zelfverkozen. En zulke gelegenheid moet er ook zijn men kan niet drie dagen achter elkaar loopen „bekijken" Tot verwondering van de geleiders, vonden de kinderen nog het mooiste van alles het Pano rama Mesdag, 't ls ook mooi, maar het blijft toch een schilderij, al is het kunstig opgesteld en zoo levendig geschilderd, dat men een wer kelijkheids-indruk krijgt. Dat de jonge reizigers dit zouden prefereeren boven een dorp vol levende negers, hadden we niet gedacht. Mis schien ook komt het wel hierdoor, dat het Panorama de laatste bezienswaardigheid was. Het negerdorp was te zien op de Nenijto te Rotterdam. De bevolking kwam uit Senegal en was vertegenwoordigd in alle soorten, van jong tot oud, tot babies van zes weken toe, die door de trotsche moeders in een doek op de rug werden gedragen. Er waren muzikanten met vreemdsoortige instrumenten, waaraan een eentonige tegen-de-maat-muziek werd ontlokt. Vrouwen en meisjes dansten in een soort van tent. Mooi was die danserij niet, maar absoluut niet leelijker dan het blanke Charleston-gebibber en in ieder geval dansen de negerinnen om de dans zelf. Er waren ook mannen in de tent, maar die waren daar klaarblijkelijk alleen, om presenteerblaadjes op te houden en „dubbeltje I" te roepen. Voorts waren er een schoenmaker, kleermaker, zangers, wever, teekenaar, enz. en zeer modern, een openluchtschool. Ik zou de ouders evenwel niet aanraden, daar hun kinde ren heen te sturen, want ik geloof niet, dat er veel meer werd gedaan dan gestoeid en ge lachen. Allen waren zoo roetzwart, dat het haast namaak leek, maar toen we een zindelijke Sene- galees zijn beenen zagen wasschen en de kleur even verbrande-worst-achtig bleef, moesten we wel gelooven, dat het echt was. Ik wil u wel verklappen, dat we ook nog een draaimolentje gepakt hebben en een glaasje ranja dronken bij de rutschbaan. Dit alles hoorde bij het lunapark. Op de eigenlijke Nenijto was zoo verbazend veel te zien, dat het ondoenlijk is, alles op te noemen. De scheep vaarthal was wel het prachtigste. Daar is in het klein, keurig afgewerkt, alles, wat Rotterdams haven bezit aan machines, schepen en werven Ook bijv. een stukje Rijn, echt stroomend water, met een raderboot er in, die een Rijnaak trekt langs een' hoogc rots, waarop een kasteel staat. Onderaan loopt een treintje door tunnels. Of een kijkje op de kust van Akkra in West-Afrika, met koffieplantages tegen de berghellingen waar tusschen de loodsen door poppetjes loopen met zakken op de rug, die in bootjes geladen worden welke de lading naar een stoomschip voeren, dat op de reede ligt en weer leeg tcrugkcercn. Dan zijn we nog in de bioscoop geweest en hebben een film van de Kon. Paketvaart ge zien. Enzoovoort, enzoovoort, In Den Haag hebben wc prachtige tram- en wandelritten gemaakt, de Eerste Kamer en de Ridderzaal gezien, wc zijn naar de waterpartij geweest en naar de speeltuin „De Bataaf". Ook naar Scheveningen natuurlijk. Ten slotte past hier een woord van dank aan de autobezitters, die ons gehaald en gebracht hebben van en naar Oudeschild, aan hetgemeen- bestuur en allen, die door geldelijke steun*dit reisje hebben mogelijk gemaakt, zoomede aan Directie en personeel van de Texelsche boot. Dit uitstapje zal voor de kinderen een aange name levens-herinnering blijven. (voorhanden in Boekhandel Parkstraat) In de serie „Meulcnlioffs boeken van Avontuur" verscheen van Arnold Bennett „De mooie mevrouw Cavalossi", een goede roman met een spannende, boeiende inhoud. Ing. f 1,55. o— ln „Het zonderlinge testament" vertelt H. Rider Haggard een vreemde geschie denis en wel zoo onderhoudend, dat jong en oud er van genieten kan. Ing. f 1,55. o— „Het Licht, dat verdween," van Rudyard Kipling, geeft de levendige beschrijving van het wisselvallige leven van een schilder, een verhaal van een groote bekoring. Zijn streven naar roem, zijn wanhopige liefde voor de vrouw die hem niet beminnen kan, de wijze waarop hij zijn leed draagt hij wordt blind en het einde van zijn verwoest leven moeten de lezer diep ont roeren. Geb. f 1,95 o— Wie belang stelt in de oorsprong en de juiste beteekenis van Ncderlandsche spreek woorden en gezegden, vindt overvloed van studiemateriaal in het bekende werk van dr. Stoet, waarvan juist de vijfde druk is verschenen. ng. f 4,50 -o— Aan practische, in eenvoudige taal ge schreven en methodisch samengestelde leerboeken, met veel schetsen en figuren geïllustreerd, bestaat ook in de kringen der timmerlieden behoefte. Het juist verschenen werkje „Vaktheorie voor Timmerlieden" wil hierin voorzien. Het bestaat uit drie deeltjes en werd samengesteld door M. Schipper, leeraar te Rotterdam. Deel I gee. f 1,25^ o Wie met belangstelling kennis heeft ge nomen van de proeven op het gebied van beeldtelegrafie en televisie en er gaarne wat meer van wil weten, zij lezing van liet boekje van Ir. Max Polak aanbevolen. Het behandelt populair het overbrengen van beelden per draad en per radio en is geïllustreerd met 29 foto's en teekeningen. Ingen. f 0,95. ui de gele bus mei zwarten band

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1