V No 4257 Zaterdag 1 September 1928 41sle Jaargang TWEEDE BLAD ïexelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 S POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Volksfeesten op 29, 30 en 31 Augustus. Met S.V. Texel naar Schoorl. Geen oorlog meerl De jongste luchtmanoeuvres boven Londen hebben eenig denkbeeld gegeven hoe weinig tot dusver verdedigingsmaat regelen uitrichten tegen vliegers, deze moderne vijanden, die van achter hooge wolkengevaarten naar beneden schieten om hun prooi met eenige bommen te bekogelen. Lloyd George meende dan ook als resultaat van de gehouden oefeningen als zijn meening te moeten uitspreken, dat het onmogelijk is gebleken, groote steden tegen luchtaanvallen te verdedigen. In een brochure „Giftgaskrieg, die grosse Gefahr," geeft thans een Duitsch deskundige, de militaire schrijver, gep. majoor Karl Endres zijn meening ten beste over het waarschijnlijke verloop van een luchtaanval met brand- en giftgasbommen op een industriestad. (Zooals men weet zullen in een volgende oorlog volgens vele deskundigen de industriecentra enz. achter het front grooter gevaar loopen nog dan de troepen aan het front, zoodat generaal Schoenaich in dit verband de toestand eens heeft samengevat met de woorden: De lafaards zullen zich aan het front meiden Uit deze studie blijkt, dat majoor Endres niet al te veel vertrouwen heeft in liet eventueel succes van gasbeschermings- en vliegtuigafweermiddelen. De vredesapostel, generaal v. Deimling die het werkje van majoor Endres in het „Berl. Tag." bespreekt, schrijft, dat het het beste is, wat tot dusver geschre ven is over de gasoorlog en alles wat daar mede samenhangt. Men kan er liet nieuwste over de jongste „vooruitgang" van de gifgasindustrie en over de aerochemische toerustingen van de ver schillende mogendheden uit vernemen. Daarom beveelt generaal v. Deimling het een ieder ter lezing aan blijkbaar als uitnemend propagandamiddel tegen de moderne oorlog en om een juist in zicht te krijgen in de ware betcekenis van een gasoorlog. Inderdaad dergelijke nuchtere bro chures van deskundige hand zijn minstens evengoede strijdmiddelen in de krijg tegen „das radical Böse", de oorlog, als het Kellogg-pact, zooals thans te Parijs is afgesloten. B ij C h a p h a m (Essex) haalden twee visschers 'n hondshaai op en slaag den er in het dolle dier in hun kleine jol te krijgen; daar maakte de visch zoo veel beweging dat de jol omsloeg en beide visschers verdronken. De haai verdween met de haak in zijn bek in de diepte. Antwerpen is door een hevig onweer geteisterdde bliksem is in het Ijs-paleis geslagen, een inrichting waar men kan schaatsenrijden. Het geheele gebouw is verwoest. De schade wordt op twee millioen frank gerekend. Te Buenos Ayres prijst de Premsa het Kellogg-pact als een zeer krachtige poging tot voorkoming van een nieuwe oorlog. „Alles hangt er echter af, hoe de onderteekenaars van het ver drag zich daaraan zullen houden." BijNorderney en Helgoland zijn proeven genomen met het draadloos besturen van het afgedankte pantserschip Zaehringen. De proeven heeten prachtig geslaagd. Het onbemande schip voerde stipt alle bewegingen uit, welke de stuurman, die op 4 K.M. afstand zat op het zend-schip Blitz, voorschreef. Te St. Petersburg is men doende met de oprichting van een land- bouwacademie. Dit zal een instelling worden, die, wat organisatie en werk wijze aangaat, ongeveer gelijken zal op de Academie van wetenschappen en die voor schoone kunsten. Moskou. Een ambtenaar van het volkscommissariaat der posterijen te Moskou heeft een toestel uitgevonden, voor het draadloos overbrengen van films Met behulp van dit toestel moet het mogelijk zijn, een film draadloos uit te zenden, die dan door alle bioscooptheaters in de Sowjet-unie, welke over een ont vangapparaat beschikken, gelijktijdig op het 9doek kan worden gebracht. Er zijn reeds proeven met het apparaat ge nomen, die heel goed geslaagd heeten te zijn. Bij Portjarvis zijn in een ver laten en onherbergzaam gebied de lijken gevonden van de chef van de vlieg- dienst en van de commandant van de vlieghaven Buffalo. De dooden lagen naast hun verbrand vliegtuig, The Fal con, een toestel dat het eigendom was geweest van Lindbergh. Maandagmiddag waren de vliegers uit Buffalo vertrokken in de richting New- York. Zijn eerste daad is geweest de aan houding nabij de badplaats Krantz van een auto en de uitplundering der inzit tenden, terwijl hij een grenswachter met een kogel verwondde. Daarna verdween hij, om dezer dagen weer op te duiken nabij Tapiau, waar hij een postbeambte overviel, wie hij een postzak ontrukte. Diezelfde avond bracht hij een auto door lichtsignalen tot staan, waarna hij de personen in de wa gen hun eigendommen afnam. Hij werd vervolgd, schoot op het station een be ambte dood, verwondde een wisselwach ter en ontvluchtte. De volgende dag ontdekte een marechaussee hem. Het kwam tusschen hen tot een vuurgevecht maar weer ontsnapte de bandiet. Ook werd bekend, dat een marechaussee, die van een bank te Koningsbergen 300 M. had gehaald, buiten de stad was dood geschoten en beroofd van zijn geld en wapenen. De politieman had nog in zijn notitieboekje kunnen opteekenen, dat hij door de moordenaar was gedood. Thans is door de overheid een klop jacht op deze gevaarlijke sinjeur geor ganiseerd. Te Frankfort a. d. M. is Hamilton Clairborne, Amcrikaansch con sul-generaal bij het visschen door een beroerte getroffen. Hij was terstond dood. Te Londen is reeds twee maal een ziekenhuis beetgenomen door een jongmensch, die zich als kosteloos patiënt aanmeldde, zeggende dat hij bij ongeluk een elastieke buis had ingeslikt. Bij het onderzoek met Röntgen-stralen bleek hiervan niets waar te zijn, maar intus- schen had hij een nacht een dak boven zijn hoofd gehad. B e r I ij n. De communistische rijksdagleden Picck en Münzenberg heb ben bij het rijksdepartement van binnenl. zaken een voorstel ingediend tot het doen houden eener volksstemming omtrent een wetsontwerp van deze inhoud „Het bou wen van pantserkruisers en andere oor logsschepen is verboden." Athene. Het hoogtepunt in de koorts-epidemie schijnt voorbij te zijn, hoewel Dinsdag te Athene nog 208 nieuwe gevallen en 19 gevallen met doo- delijke afloop gemeld werden. Door de plotselinge verlaging van temperatuur verwacht men evenwel een spoedige vermindering van het aantal gevallen. Hamburg. Bij de Hamburgsche senaat zijn niet minder dan 250 eischen tot schadevergoeding door slachtoffers van de phosgeengascatastrofe ingediend. -- Te Hackershofen in Neder- Beieren kreeg een boer met een paar arbeiders, die aan de dorschmachine werkten, ruzie, die zoo hoog liep dat de boer woedend heenging, 's Avonds ver scheen hij plotseling weder en schoot blindelings met een jachtgeweer op de arbeiders, die aan de dorschmachine stonden. Twee, een vader en zoon, wer den gedood, daarna schoot de boer zich een kogel door het hoofd. Hongkong. Chineesche rivier- stroopers hebben met geweren gevuurd op de BritschestoGmboot„BaronMaclay." Het plaatselijke Chineesche bestuur heeft een wacht aan boord geplaatsten soldaten naar de noordelijke oever gezonden. Een rivierstrooper werd gedood. De auto riteiten hebben gijzelaars genomen. Toronto. Bij een brand in een huis kwam een echtpaar en drie kinderen om het leven. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct ledero rogol meer: 10 ct. Dezelfde advortentle 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagoro rogolprljs ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN RUMOER. Het leven is te hard van geluideD, De menschen doen te druk Öm een ander wat doms te beduiden Verpraten ze hun eigen geluk. Iüplaats van de vruchten te smaken, Gooien ze elkaar met de schil, Ze praten om maar leven te maken En de wereld is zel^toch zoo stil! Ze konden het eind'lijk wel weten Dat geen-een het in woorden vindt. En dat, waar ze hun woorden vergeten, Het leven pas waarlijk begint! C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. De volksfeesten, door de Commissie—Keij- ser, Kort, e.a. op touw gezet, werden Woens dagavond ingeluid. Een druk bezoek viel de tent niet ten deel. Maar 't ging er vroolijk toe. Donderdag reed een rood-gejast-jazzband- orkest, op een auto gezeten, Texel rond, daarbij gelden inzamelend tot dekking der kosten. Gisteren, Koninginnedag, werden we te 9 uur in de morgen verrast door de tonen van eenige vaderlaridsche liederen, ontlokt aan hoorns en violen van een stel muzikanten, dat met dit doel de toren der Ned. Herv. Kerk had beklommen Te twaalf uur 's middags werd dit experiment herhaald. De bedoeling zal zonder twijfel heel goed zijn geweest, maar bizonder welluidend klonk het niet. 's Middags liet te kwart over twee een luide knal zich hooren, veroorzaakt door het tot ontploffing brengen van een z.g. „Openings- vuurwerkbom" op het terrein tusschen Witte Kruisiaan en Schoonoorderweg, waar eenige wedstrijden zouden worden gehouden. De heer A. J. Langeveld, met dit karweitje belast, moest hierbij ervaren, dat zulk werk met de grootst mogelijke voorzichtigheid moet ge schieden. Nauwelijks had hij met een brandende lucifer het projectiel bereikt, of de ontploffing volgde. Daar hij over de bom gebogen stond, kreeg hij een deel van de lading in het gelaat, dat ernstig werd gewond en geducht opzwol. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De zusters Meijer namen haar maatregelen. Het gezichtsorgaan, dat men aanvankelijk gedeerd achtte, is vermoedelijk de dans ontsprongen, hetgeen als een gelukkig toeval mag worden beschouwd. De omstandigheden in aanmerking genomen, mag men tevreden zijn, dat het ongeval geen ernstiger verloop heeft gehad. Wanneer men bedenkt, dat de zelfstrikker en het overhemd van de getroffene gedeeltelijk zijn vei brand, kan men zich een voorstelling vormen van de ernstige gevolgen, welke dit „grapje" kon hebben gehad. Behoudens de luide knal kwam er van liet z.g. dagvuurwerk niet veel terecht. Onbekend heid met dit goedje zal daarvan wel de oorzaak zijn geweest. Van de wedstrijden laten we de uitslagen hier volgen Hordenloop voor meisjes boven 15 jaar 1. Marrie Molenaar, 2. Geertrui Kikkert, 3. jopie Jonk. Hordenloop voor heeren boven 15 jaar: 1. W. de Graaf, 2. K. Dros JGz., 3. H. Ran. Te half vijf werd het feest voortgezet in de tent, waar de kinders werden onthaald en nog een wedstrijd (Ringsteken) werd gehouden prijswinnersBetsie Roeper en Gerrit Coevert (le en eenige prijs). Te acht uur volgde uitdeeling der prijzen, bestaande uit een fototoestel, (een armband horloge, een passerdoos, een zilveren sigaretten- etui, enz. Het verdere deel van de avond werd in feest stemming met zang en muziek doorgebracht. Voor het program van heden zie men ons vorige nummer. Morgen zal S.V. Texel met „de Dageraad" naar Schoorldam vertrekken. Texelsch Fanfare maakt de reis mee. Te Schoorl, waar een match gespeeld zal worden, komen de Tex. Adspiranten uit als volgt J. Bruin M. Koorn W. v. Deventer C. Mets, K. Dontje, D. Keijser P. Hillen, J.Roos, A. Bakker, G.Witvliet, A.Dros Res.jb. Geus. Het vertrek per boot is bepaald op half 9. (per fiets te 8 uur uit den Burg.) Burgemeester G. A. Hajenius. Op 31 Augustus is de heer G. A. Hajenius, burgemeester van Goes, benoemd tot officier in de Oranje-Nassau-Orde. We brengen in herinnering, dat de heer Hajenius na het overladen van de heer J. A. Wesstra tot secretaris onzer gemeente werd benoemd op 29 December 19C0enop verzoek, wegens benoeming in gelijke functie te Goes, eervol werd ontslagen op 11 Juni 1904 met ingang van 16 Juni daarop volgende. De heer Hajenius, die als secretaris hier door de heer J. Ruibing werd opgevolgd, is thans sinds eenige jaren burgemeester der gemeente Goes. Onze Schapenfokdag. Voor de Schapenfokdag op Woensdag a.s. zijn voor de afd. ongeregistreerd wol vee 76 inzendingen geboekt. Het vorige jaar 96, maar toen miste men niet de rubriek „schapen met 1 ramlam", welke 34 inzendingen omvatte. Het aantal inzendingen in de rubriek „ge registreerd" was gisteravond nog niet bekend Vandaag bevat ons Zondagsblad o.m. foto's van Oudeschild en den Hoorn OUDESCHILD Veevervoer. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden1007 lammeren, 768 schapen, 72 varkens, 6 kalveren, 1 koe. Eeuwfeestviering R. K. Parochie. De R.K. Parochie alhier zal haar eeuwfeest vieren op een wijze, welke met het heugelijk feit in overeenstemming is. Welwillend deelt men op onze informatie mee, dat de regeling der eeuwfeest-viering als volgt getroffen is: Zaterdag 1 Sept. 7 uuropening van het feest in de kerk. De Heilige dienst zal geleid wor den door de pastoor. Zondag 2 Sept. half 8: stille H. Mis; 10 uur plechtige Hoogmis. 12 uur opening van de tentoonstelling, toegankelijk voor iedereen. 7 u. plechtig Lof, feestpredicatie door de zeereerw. heer H. Berkhout, pastoor van de Cocksdorp. Maandag 3 Sept. 's Morgens stille H. Missen, 's Avonds half 8 ontvangst van de oud-pastoors van de H. Martinusparochie, met bruidjes. Dinsdag 4 Sept.Half elf Hoogmis, 's Mor gens stille H.H. Missen. Maandagavondreünie in de Volksbond. Dinsdag: gezellige uitvoering in de Volks bond na liet Lof in de kerk. We kunnen hieraan toevoegen, dat het bede huis rijkelijk is versierd geworden en vele handen nog bezig zijn om de feestelijkheden geheel te doen slagen. WIERINGEN. Aan de directeur van het post- en telegraaf kantoor te Hyppolytushoef, G. de Graaf, is op zijn verzoek met ingang van 1 September als zoodanig eervol ontslag verleend.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1