Ons Geïllustreerd Zondagsblad jfc5IBIljj| No 4258 Woensdag 5 September 1928 41ste Jaargang Meisjes Van week tot week Texelsche Berichten Transpireerende Voeten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 TEXELSCHE COURANT DEN BU RG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledore rogol moor: 10 ct. Dozolfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berokond. BIJ abonnomont lagoro rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN 25 Aug.—1 Sept. Op Koninginnedag. De Lintjesregen. De 48e verjaardag van H.M. de Koningin is op vele plaatsen in het land weei met opgewektheid gevierd geworden. De Koninginnedag blijft nog altijd de belang rijkste onzer nationale feestdagen, zooals uit de festiviteiten in tal van steden en dorpen kan blijken. Het jaargetijde leent zich daarbij in het bijzonder ook voor feestelijkheden in de open lucht, waardoor de feeststemming niet beperkt bljjft binnen de enge muren van feestzalen, maar in de steden en dorpen van alle zijden luide op klinkt. De Koninginnedag is in de laatste jaren ook weer belangrijk geworden voor heel wat verdienstelijke Nederlanders. Bij de traditioneele Oranjezon behoort thans ook weer de in eere herstelde Lintjesregen. En er is dit jaar weer e6n flinke bui gevallen en overal in den lande zijn de droppels in de vorm van leeuwtjes en kruisen en lintjes, neergekomen. Zoo zijn er weer heel wat van onze medeburgers verbljjd geworden met een koninklijke onderscheiding en wie zou ze de trots en vreugde daarover niet gunnen Mevr. Noordewier-Reddinglus gehuldigd. Behalve onze Landsvrouwe was er nog een andere hoogstaande Nederlandsche vrouw wier verjaardag de bijzondere be langstelling van velen heeft getrokken. Ook een vorstin, maar dan in het rijk der vocale kunst. We bedoelen onze beroemde land- genoote Mevrouw Noordewier-Reddingius, onze Nedeffandsche zangeres bij uitnemend heid, die 1 September haar 6üe verjaardag mocht vieren en wier verjaardag tevens een 40-jarig jubileum was als zelfstandig kunstenares. In dagblad en tijdschrift zijn aan Mevr. Noordewier-Reddingius bij deze gelegenheid tal van waardeerende artikelen gewijd, waarin haar groote talenten gehuldigd zijn geworden en haar beteekenis voor de kunst in het algemeen en ook voor de Nederland sche naam in het licht zijn gesteld. Na een voortreffelijke vooropleiding kwam Mej. Aaltje Reddingius op 18-jarige leeftyd op het conservatorium, waar onze beroemde landgenoot Messchaert haar voornaamste leermeester was. Onder diens voortreffelijke leiding kwamen de schitte rende muzikale talenten van de begaafde leerlinge al spoedig tot volle ontplooiïDg en reeds toen ze nog leerlinge was, viel haar de eer te beurt te mogen debuteeren in de „Paulus" van Mendelssohn, op een uitvoe ring van Toonkunst te Utrecht onder lei ding van niemand minder.dan Richard Hol Zij zelf zag er tegen op en meende met klaar te zijn, maar Messchaert wist wel wat zijn leerlinge vermocht. Na haar eindexamen te hebben gedaan was haar kunst tot volle rijpheid gekomen en begon zij haar succesvolle kuc stenaars- loopbaan Met haar schitterende, kristal- klare sopraanstem, haar fijne voordracht kunst, veroverde zij weldra zich een der eerste plaatsen onder concertzangeressen en solisten van naam. Veel heeft Mevr. Noordewier ook in het buitenland gezongen en ook daar is ze steeds met lauweren ge kroond geworden. Nu het September is. We schrijven thans weer de r in de maand September heeft zjjn intrede gedaan en voert ons de herfst tegemoet. De zomer zal weldra aanstalten maken om af te rei zen en we weten bet, dat de natuur rondom ons, die nu nog in volle zomertooi staat, over weinige weken haar feestkleed zal afleggen. Onwillekeurig wordt men, bij de gedachte daaraan, weemoedig gestemd, maar de zomer is er nog en als die ons maar vele schoone nazomersche dagen mag brengen, dan zal er ook nog veel zijn te genieten voordat de herfst met zijn koude vlagen komt. Ontwakend politiek-Ieven. September is op het gebied der binnen- bevat 16 pagina's met 40 50 foto's en tekst, wordt in koperdiepdruk uitgevoerd en kost voor abonnees—Texelsche Courant minder dan 4 cent per nummer (buiten den Burg nauwelijks 5 cent.) landsche politiek nog een vrjj stille maand Maar hoe meer we de bekende derde Dins dag naderen, hoe meer ook het politieke leven tot ontwaking zal komen. De voor teekenen zijn er reeds in dé aankondiging van de groote massademonstraties der S.D.A.P. die in verschillende deelen van het land op Zondag 16 dezer staan gehouden te worden, om te demonstreeren voor de ontwapening. Voorts zal ook de Vrijheidsbond in deze maand, naar we dezer dagen in de bladen hebben kunnen lezen, in verschillende plaatsen Landdagen houden, welke bedoeld zijn als de inzet voor de verkiezingsstrijd welke ons in 1929 wacht. De Plattelandersbond heeft deze week ook vergaderd en het Kamerlid Braat, dat bij de jongste lintjesregen een leeuw'je thuis kreeg, heeft bij die gelegenheid nog- eens weer zijn grieven tegen de huidige gang van zaken uiteengezet. Volgens hem is het platteland nog steeds de Assche- poetster en zijn de hooge ambtenaren „de lintwormen, die de rijksfinanciën onder mijnen.'1 Dat z(jn slechts twee van de vele grieven, die de leider van de Platce- landersbond heeft. Hij had er nog veel meer, waarover we in ons overzicht niet in bijzonderheden zullen treden, omdat we veronderstellen, dat ze het meerendeel onzer lezers niet onbekend zullen zijn. Wij stippen uit zijn redevoering alleen nog even aan, dat de verdeeldheid, die in de Plattelandersbond bestaan heeft, thans verdwenen is, maar dat de financiën daar entegen nog te wenschen overlaten. Nog meer Kellogg-pact'ers. Was er op het gebied der binnenland- sche politiek in de laatste dagen nog weinig nieuws van belang, op het internationale politieke schouwtooneel maakte men, en maakt men ook nu nog, drukke dagen door. De naklanken van de Kelloggconfe- rentie blijven nog de aandacht vragen en wel in de vorm van berichten over het toetreden van meerdere landen tot het Pact. Tot de toegetredeDen behoort ook ons land. Onze regeering heeft reeds kennis aan die te Washington gegeven, dat zij op wier grondgebied de vredesconferenties van 1899 en 1907 gehouden zijn en wier politiek immer op de bevordering van de wereld vrede is gericht, met spoed de maatregelen voorbereidt, welke de Grondwet voor de toetreding tot verdragen voorschrijft. Ook de Sovjetregeering heeft besloten tot het Pact toe te treden. Zij zond aan de Fransche regeering een schrijven, waarin «ij kennis geeft tot toetreding bereid te zijn, in weerwil van haar bezwaren ten aanzien van het ontbreken in het pact eener bepaling nopens de volledige ont wapening en van het feit, dat Moskou niet is uitgenoodigd tot deelneming aan de onderhandelingen. Ontwapeningsvoornemens. Verder kan melding worden gemaakt van een schrijven van de president der voorbereidende ontwapeningscommissie, onze landgenoot Jhr. Loudon, aan de groote mogendheden, waarin deze als zijn mee ning mededeelt, dat het thans, na de onder- teekening van het Kellogg-pact gewenscht schijnt, de voorbereidende ontwapenings conferentie weer bijeen te roepen Naar tevens gemeld wordt, gevoelt men in Frank rijk zeer veel voor het spoedig bijeenkomen der commissie, daar men hoopt op, de eerstvolgende zitting op de grondslag van de Engelsch-Fransche vlootovereenkomst tot overeenstemming te komen en daar mede een erkenning van de vlootovereen komst door de andere mogendheden te kun nen bereiken. In Engeland schjjnt men echter eerst nog liever te willen afwachten hoe het antwoord van Italië en de Ver- eenigde Staten omtrent de toegezonden tekst van de vlootovereenkomst zal zpn. België: Terug uit Donker Afrika. De Koning en de Koningin van België zijn Vrijdag, na een wekenlange afwezig heid, van hun reis naar de Congo, behou den in hun land teruggekeerd. De minis ter-president Jaspar was naar Antwerpen gereisd om bij de aankomst aanwezig te zijn ter begroeting van het Kon. echtpaar. Met hem waren ook meerdere leden der Kon. familie ter verwelkoming aanwezig. De Koning verklaarde bjj zjjn terugkeer, vertrouwen te hebben in de Belgische koloniën. Volksfeesten. De Volksfeesten, hier georganiseerd door de heer C. Boon. Pz., daarbij terzijde gestaan door de heeren C. en D. van Dijk, G. de Boer, Kort e.a. werden Zaterdagmiddag voortgezet met een feestelijke rondgang met muziek door den Burg en vervolgens naar het feestterrein tusschen Witte-Kruislaan en Schoonoorderweg, met dit doel afgezet. Tegen betaling werd toegang verleend doch daar kinders hun centjes mochten behouden zullen de baten, uit deze bron gevloeid, niet voldoende zijn geweest om de belangrijke kosten te dekken. Van de wedstrijden viel bovenal in de smaak de race op paarden en hitten. Het was verwonder lijk te zien, hoe jeugdige rijders in het zadel bleven, in weerwil van alle mogelijke pogingen van het ros om zijn vrachtje kwijt te raken. Een enkele maal tuimelde een al te voort varende jockie over de kop van het dier tegen de grond maar nimmer gaf dit last of werden de rijders gewond. Ook het nummer verspringen werd met belang stelling gevolgd. Er werden door eenige deel nemers staaltjes van groote behendigheid en kracht aan de dag gelegd, zoodat het een lust was hen aan de gang te zien De uitslagen der wedstrijden volgen hier: Verspringen (5 deelnemers) 1. Bram Geus. 5,32 M. 2. Wim de Graaf 5,14 M. Hardloopen voor meisjes. (31 deelneemsters) 1. Nellie Dros. 2. Marie Coevert. Hardloopen voor heeren. (8 deelnemers) 1. Henk Ran. 2. Klaas Dros. Hardloopen voor dames (4 deelneemsters) 1. Marrie Molenaar. 2. Geertrui Kikkert. Paardenrennen (4 paarden en 12 hitten) 1. Leen Eelman en Jan Kiljan 2. Simon Rijk en Herman Kooger. 's Avonds werd na het afsteken van eenig vuurwerk het feest in de tent voortgezet. o— Zondagmorgen kwam het Kinderkoor „Mor genrood" van Den Helder over. Te Oudeschild waren de heeren Boon en Kort ter begroeting aanwezig. In de tent was 's middags een talrijk publiek bijeen om de jeugdige zangers en zang- sters te hooren. Ook zijn wij eenige nummers gaan hooren en verklaren gaarne, dat hier iets goeds geboden werd. De zang klonk zuiver, de versjes waren van een goed gehalte, de leiding was bij de heer F v. d. Mey, in zangerskringen geen onbekende in Hollands Noorderkwartier- in vertrouwde handen. Waarlijk deze middag mag de aanwezigen niet hebben teleurgesteld. o— Menigeen heeft 's avonds tegen 7 uur op de Koogerstraat tevergeefs uitgekeken naar de luchtballon, welke volgens het programma om streeks die tijd uit de tuin van de Lunchroom zou worden opgelaten. De ballon echter is, naar men ons meedeelde, kapot geraakt, zoodat de veelbelovende vlucht door het luchtruim niet kon plaatshebben. Wel heeft het dagvuurwerk velen eenige ge noeglijke oogenblikken bezorgd. Op en om het terrein bij de Schoonoorderweg hebben velen het willen aanschouwen. Nog nimmer hier ver toond, heeft het nogal „opzien" gebaard en niet alleen in de figuurlijke zin van het woord. Stel u voor een vuurpijl, waaruit met duizelingwek- Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL kende vaart een bol naar hooger sferen wordt gejaagd om daar uit elkaar te ploffen en zich te „ontpoppen" als een Chinecsch, als een grap pige pop, als een vlag, een vogel, een tonnetje of zelfs een beer-op-sokken of een koe. Statig wiegelend op een nauwelijks beroerde lucht, kwam zoo'n papieren dingsigheid naar beneden glijden, onderwijl de toeschouwers de plek berekenden waar het de aarde zou bereiken en de jeugd onder ben zich gereed maakte tot een spannende race om de Chineesch of de koe of iets aSrs in beslag tc nemen. Een enkele maal kwam een koe of een ander creatuur terecht in de slaboontjcs van G. v. d. Vis, zon der er evenwel scha aan te richten. De prijsuitdeeling geschiedde 's avonds aan de prijswinners van Zaterdagmiddag. De verdere feestelijkheden hebben zich die avond in de tent voltrokken op de gebruikelijke wijze, doch reeds vroeg kwam aan de pret daar een eind. Maandag is de tent uit elkaar genomen, naar gemeld wordt om plaats te maken voor een van grootere afmetingen ten dienste van de feestvierenden op 12 en 13 September. Voor de feesten op 12 en 13 September, De permanente-feestcommissie, met de heer A. de Wilt aan 't roer, kwam Zaterdagavond in „de Zwaan" bijeen, maar heeft door onvol- tailighcid niet veel kunnen uitrichten. De penningmeester, de heer Jn. Rab, deelde mee, dat de opbrengst der lijsten over het geheel niet teleurstellend is geweest. Ze be reikte het peil van het vorige jaar. Eenige bedragen, reeds toegezegd, zullen de kas nog versterken. Spreker zag zich echter genoopt, zijn ontevredenheid te kennen te geven over eenige winkeliers, die ieder jaar door de aankoop van prijzen worden begunstigd maar nu slechts voor een luttel bedrag hebben geteekend. Opgeworpen werd de vraag of niet eens een knap vuurwerk kon worden afgestoken, maar de daaraan verbonden kosten verwacht wordt, dat f 200 4 f 250 benoodigd zal zijn vormden een, zoo niet onoverkomelijk, dan toch groot bezwaar. Een beslissing werd niet ge nomen. Mocht het er van komen, dan zal het overig programma moeten worden ingekort, b.v. door eenige wedstrijden te laten vervallen. Of weer een optocht met lampions zal wor den gehouden, is evenmin bepaald. Door Dros' Advocaatfabriek zijn ballons aangeboden, te vullen met lucht. De fa. Albert Heijn zal, naar men verwacht, ballons beschikbaar willen stellen welke met een licht gas kunnen worden gevuld om daarna de lucht in te gaan. Of men van dit aanbod gebruik maken zal, zal later worden uitgevischt. Een conferentie met het bestuur van Texelsch Fanfare had tot resultaat, dat aangenomen werd met een beperkt aantal muzikanten voor f 150 twee dagen te musiceeren. Voor goede muziek zal worden ingestaan. De etalage-puzzlewedstrijd, met de voorbe reiding waarvan de heer Schmidt zich geheel belastte, belooft uitstekend te zuilen slagen. Reeds meer dan 70 winkeliers gaven zich op. Ook het „autorijden-met-ouden-van-dagen" verwacht men, dat goed van stapel zal loopen De regeling is nog niet gereed, maar aan het gunstige resultaat wordt niet getwijfeld. Na nog eenige besprekingen van onderge schikt belang werd de vergadering gesloten. Met S.V. Texel naar Schoorl. S.V. Texel heeft Zondag met Texelsch Fan fare de aangekondigde tocht naar Schoorl ondernomen. Van Texel naar Schoorldam v.v. ging de reis met 't s.s. De Dageraad. Het weer hield zich uitnemend, de tocht had een prettig verloop, de wedstrijd niet minder. Texel I heeft met 6—2 van Schoorl gewon nen. Met 5—1 sloegen onze adspiranten die van de gastheeren. Er werd met animo ge speeld. Onderwijl blies Texelsch Fanfare er lustig op los, het muzikaal program werd volledig en tot ieders tevredenheid afgewerkt. Omstreeks tien uur 's avonds keerde de boot terug in de havende tochtgenooten zijn wel voldaan ter ruste gegaan. en transpireerende handen en oksels, moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1