Gemengd Nieuws Een nieuwe R.K. School te den Burg? Schapenfokdag. Lagere Landbouwschool. Onbestelbare poststukken. Baldadig gedoe. DE MOK. Door de stroom gegrepen, doch gered. OÜDESCmLD Onderscheiding. Een Engelsch oorlogsschip op de ree. Bij het baden verdronken. De rijtoer op 31 Augustus. Bevestiging en Intree Ds. Groenenberg. Feest op Vrijdag a.s. Sjef van Dongen is bezig aan een boek, waarin hij, behalve natuurlijk zijn laatste avonturen op de expeditie ter redding van generaal Nobile'sgezellen, ook zijn ervaringen in het hooge Noor den, gedurende zijn vijfjarig verblijf op Spitsbergen, uitvoerig zal beschrijven. Sjef van Dongen heeft talrijke foto's gedurende die tijd gemaakt, welke, met vele andere, in het boek zullen worden opgenomen. Medemblik's raad heeft een enkele maal bewijs gegeven van snel afdoen. Doch nooit zoo vlug als Woens dagte 8 uur aangevangen en te half 10 geëindigd, werden, afdaan dertien agenda-punten (punt 1 „ingekomen stukken", bevatte niet minder dan 32 nummers) In een vergadering van anderhalf uur. RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag, 8 Septembir 1928, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 4 September 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: PREDIKBEURTEN Zondag 6 September. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Maandcollecte. Waal, vm. half 11 ds. v. 't Hooft. Oudeschild, geen dienst. Den Hoorn, vm half 11 ds. Oskamp. Oosterend, Cocksdorp, nm. 3 uur ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. Voorbereiding H. Avondmaal. Collecte v. d. Evangelisatie op ons eiland n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK H.V. Oosterend. vm. half 10 de hr. van der Starre van Amsterdam, nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Burg. vm. 10 uur ds. P. A. Vis van Irnsum. De R.K. School alhier, welke thans 180 leer lingen telt, zal met ingang van April a.s. door zeker meer dan 200 leerlingen worden bezocht. De school zal voor zulk een getal niet berekend zijn. Reeds eerder werd door uitbreiding in de behoefte voorzien en ook thans zal men weer maatregelen moeten treffen om de leerlingen behoorlijk te plaatsen. Nu zal met de aanbouw van een nieuw gedeelte vermoedelijk een aan zienlijk bedrag gemoeid zijn, zoodat aan de bouw van een nieuwe school is gedacht, temeer omdat de bestaande school in meer dan een opzicht wat de inrichting betreft niet voldoet. De nieuwe school zou wanneer de raad a.s. Zaterdag tot nieuwbouw mocht besluiten op de zg. Lijnbaan worden opgetrokken en worden ingericht overeenkomstig de eischen, aan scholen gesteld. De catalogus voor de schapenfokdag van heden vermeldt, met inbegrip van de rubrieken ter opluistering, voor de afd. Geregistreerd 61 en voor de afd. Ongeregistreerd 76 inzendingen. In het gebouw der voormalige vischmarkt zal wol worden tentoongesteld. Het gebouw der voormalige bewaarschool in de Nieuwstraat, zal na uitbreiding en herstel als lagere landbouwschool in gebruik worden genomen. De aanbesteding heeft plaats op Woensdag in de volgende week. In de 2e helft van Augustus Briefkaarten—binnenland J. Volt, Eindhoven; Mej. M. Rijgersberg, den Haag; Mej. N. Swart, Haarlem; Mej. Willy Martens, Haarlem de heer en mevr. Hamaker, Noordwijk aan Zee; Mej. A. Jansen, Rotterdam. Briefkaarten—buitenland Mej. W. Smit, DüsseldorfFrau Attilie Rohde Hannover. Brieven Herrn Higly, BoforsFraulein Elly Wuhlm- berg, den Haag. De afzenders zijn onbekend. Per luchtpost naar Ned. O. Indië. Er zullen vijf postvluchten van Amsterdam naar Batavia worden ondernomen en wel op 13, 20 en 27 September en op 4 en 11 October Het luchtrecht, boven het gewone port te vol doen, bedraagt voor briefkaarten en postwissels 40 ct., voor andere stukken per 20 G. 75 ct. Voor dit doel worden speciale luchtpostzegels verkrijgbaar gesteld. Het adres moet duidelijk voorzien zijn van de woorden „Per luchtpost." In de nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. zijn van een lokaal onzer Zeevaartschool een drietal groote ruiten ingeworpen. Het heeft weinig gescheeld, of de steenen, welke in het lokaal gevonden werden, hadden tevens eenige kost bare instrumenten vernield. Nog is mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van de veehouders C. Maas en A. Lap Dz., resp. te de Koog en den Hoorn. Van de hoeve van Joh. Kuiper is het geweken. Van het vrachtschip van de heer J. Zuide- wind zijn Vrijdag bij het laden van een tractor aan de Pr. Hendrikkade te Amsterdam mast en giek gebroken en met de tractor te water gestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Wit en Klein verleenden assistentie. Tot de le klas der Zeevaartschool werden 11 nieuwelingen toegelaten. Zondag zijn de heer M. Boogert en mej. Corrie v. d. Hoeven, beiden uit 'den Helder, zwemmende het Marsdiep overgestoken. De heer B. zwom ook terug, maar werd bij de haven door de ebstroom gegrepen, zoodat hij eerst bij de Ringmuur aan land stappen kon. Vrijdagmiddag zijn er op het strand nabij de pier te den Helder weer eenige menschen door de stroom gegrepen en meegesleurd. Een korp.-vliegtuigmaker van het vliegkamp alhier was daar met zijn meisje aan het zwemmen, toen het meisje plotseling door de stroom ge grepen werd. Zij riep om hulp en haar ver loofde zwom onmiddellijk naar haar toe en zag kans haar naar de pier te brengen. Toen hij meende te kunnen staan, zocht hij de grond, doch raakte met een voet tusschen de steenen bekneld. Hij kon voor- noch achteruit en moest door de sterke stroom en aanrollende golven het meisje weer loslaten, dat gelukkig even verder op de pier terecht kwam. De korporaal, aldus de Held. Crt., kreeg veel water binnen, daar de golven geregeld over hem heen sloegen. Men wierp hem de lijn toe, die aan de paal bevestigd i§ bij de pier. Door hem nu tegen stroom in te trekken, kon hij uit zijn netelige positie bevrijd worden. Een Roode-Kruis soldaat, op het strand aanwezig, verbond de gewende voet. Zij ook dit ongeval weer ter leering om zich vooral niet in de nabijheid van een pier te water te begeven, of zich te ver in zee te wagen. Een watervliegtuig in zee gestort. Donderdag is 't watervliegtuig, W 59 doordat de as tusschen schroef en motor brak, nabij de dijk te Medemblik loodrecht in zee gestort. De zwaar beschadigde machine in een der drij vers ontstond een scheur werd met veel moeite opgevischt en op transport gesteld. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. Onze oud-plaatsgenoot, de heer T. Kooiman, werd op 31 Augustus toegekend de eeremedaile in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer T. Kooiman was schipper bij het loodswezen te den Helder, waar het loods wezen nu is opgeheven, en is thans gepension- neerd. Maandagmorgen liep de Engelsche torpedo boot O 15 het zeegat binnen om daarna op de ree van Texel voor anker te gaan. Naar we vernamen, zou het schip een torpedo halen, welke bij oefeningen verloren was ge raakt, doch door een onzer schepen werd op gevischt. Het Eeuwfeest van de Parochie „St. Martinus". Het feest ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de R.K. Parochie alhier is met op gewektheid en onder groote belangstelling ge vierd. Reeds deelden we mee, dat de kerk geheel was versierd, hetgeen tot de feeststemming veel heeft bijgedragen. Langs de wanden prijkten fraaie slingers van groen, welke zich vereenig- den boven het altaar, dat met de mooiste bloe men was getooid. In het midden hing een sierlijk kruis, dat 'savonds door de electrische verlichting een bijzonder effect opleverde. Buiten vertoonde de toren in groen de jaartallen 1828 en 1928. Door wimpels en vlaggen op kerk en pastorie en bij de ingang van het bedehuis was een ieder duidelijk, dat hier iets bizonders gaande was. In ons vorig nummer heeft u kunnen lezen, hoe het feestprogramma was in gekleed. Zaterdagmorgen werd de feestviering ingezet: De openingsrede werd uitgesproken door de Z. Eerw. heer pastoor der jubileerende parochie. Zondagmiddag werd, na de plechtige gods dienstoefeningen de stille H. Mis en de plechtige Hoogmis van de morgen, de ten toonstelling geopend. Groote belangstelling werd voor het daar gebodene aan de dag ge legd. Mag de inzending niet heel groot zijn geweest, een aandachtige beschouwing was ze overwaard. Veel uit de achterliggende jaren is met zorg bewaard gebleven en kon hier worden tentoongesteld. We noemen slechts een paar foto's van de kerk in haar oorspronkelijke toe stand. Wat is er sinds toch veel aan verbeterd geworden 1 Nog vermelden we eenige oude boeken, op de historie der parochie betrekking hebbende. Een er van vertoonde zelfs het jaartal 1799. Nog werden gedachten wakker geroepen aan de pastoor, die in 1843 jammerlijk om het ieven is gekomen. Zoo bood de tentoonstelling velerlei en trok ze zeer vele bezoekers. Maandagavond werd de oud-pastoors der parochie een hartelijke ontvangst bereid. Er werden toespraken gehouden, o.m. door de Zeereerw. heer pastoor Berkhout, van de Cocks- dorp, die verscheiden bizonderheden uit de afgeloopen 100-jaar memoreerde. Een zeer geanimeerde reünie in de Volksbond besloot het Maandagavondfeest. Na de godsdienstoefeningen van gisteren werd de feestviering 's avonds met een gezel lige uitvoering in de Volksbond besloten. Hiermee behooren de plechtige en feestige bijeenkomsten ter gelegenheid van het eeuw feest tot het verleden. Zij, die tot het welslagen ervan hun beste krachten hebben ingespannen mogen op de volbrachte taak met voldoening terugzien. o— Een aardige blik op het verleden der St. Martinus-parochie geeft „de Tijd", waaraan we het volgende gaarne ontleenen De parochiekerk van de H. Martinus te Oude- schild bestond een dezer dagen als zelfstandige parochie honderd jaren. Eertijds een bijkerk van den Burg, waarheen de katholieke Oude schilders zich moesten begeven om hun gods dienstplichten te vervullen of vanwaar de pastoor of kapelaan op Zon-en Feestdagen de godsdienstoefening kwam verrichten, werd zij in 1828 door bemiddeling van de zeereerw. heer A. A. Steinbach, deken van Enkhuizen en vroeger kapelaan te den Burg, tot zelfstandige gemeente verheven. De eerste pastoor was de weleerw, heer P. J. Garde, kapelaan bij de zeereerw. heer Boode, pastoor van den Burg, wiens eerste werk was om het bestaande bouw vallige kerkje te herstellen. Dat de herstelling niet van die aard is geweest, dat voortaan het kerkje aan zee de eeuwen of liever de stormen zou trotseeren, blijkt wel hieruit, dat later, zooals vele Amsterdammers zich nog wel zul len herinneren, pastoor P. Wouterlood ver plicht was de bedelstaf op te nemen en de katholieken van de hoofdstad om steun moest vragen voor zijn kerkje, dat weldra tegen het geweld der stormen, hier zoo dicht aan de zee, niet meer bestand zou zijn. Maar ook deze vernieuwde herstellingen brachten niet datgene wat men er van gehoopt had, totdat eindelijk- pastoor H. Moes de zaak grondig aanpakte en met de ingeroepen hulp der geloovigen van het vasteland een nieuwe pastorie bouwde en het kerkje met zijn aangebrachte voorgevel in de gewenschte toestand bracht, zooals wij het thans aanschouwen. „Het kerkje aan de zee, Waar Jezus als een trouwe wacht Aan d' oever staat bij dag en nacht." heeft gedurende zijn honderdjarig bestaan niet minder dan 25 pastoors gehad, die daar voor langere of kortere tijd de geestelijke bediening hebben uitgeoefend en als trouwe herders ge waakt hebben over dat kleine groepje van kath. Oudeschilders. Van de meesten hunner ieven de namen, al is het ook bij overlevering, nog voort en wordt hun gedachtenis in eere gehou den. Het langste zal wel in herinnering blijven de gedachtenis aan pastoor Joannes Kriegers, wegens de noodlottige dood die hij gestorven is. Het was in het jaar 1843, dat genoemde pastoor, na een bezoek aan de vaste wal ge bracht te hebben, op een Zaterdagnamiddag van den Helder naar het eiland Texel wilde terugkeeren. In plaats van met een der post- fchippers stak hij met een Wieringer schuitje in zee. Of de schipper met het vaarwater geheel en al onbekend was, of door welke andere oorzaken dan ook, het schuitje is waar schijnlijk door de sterke strooming het zeegat uit naar de Noordzee gedreven en op een der banken gestrand. Men zegt, dat iemand, die zich in die nacht aan 't zuidelijk strand van het eiland bevond, een buitengewoon geluid in de richting van „de Onrust" gehoofd heeft, maar bij de gedachte, dat dit geluid door de zeehonden op „de Onrust" gemaakt werd, daarop verder geen acht heeft geslagen. Niet onmogelijk, dat het scheepje, waarin pastoor Kriegers zich bevond, tegen de gevaar lijke bank was stukgeslagen en dat de opva renden zich daarop hebben gered, maar bij de later invallende vloed zijn verdronken. Hoe dit ook moge geschied zijn, zeker is het, dat later noch van pastoor Kriegers, noch van de schipper, noch van het scheepje zelf ooit iets is vernomen. Ja, het is op het eiland sinds die noodlottige gebeurtenis een volksuit drukking geworden om van iemand, die niets meer van zich laat hooren, te zeggen: „Hij is met de Wieringer schipper mee." o— We laten tenslotte nog volgen het feestlied, ter gelegenheid van het Eeuwfeest gezongen (WijzeAan LI, o Koning der Eeuwen.) Kom laten we ons verblijden En heffen we een feestlied aan, Want heden viert onze parochie Het Eeuwfeest van haar bestaan. Klein mag zij zijn gebleven, Maar toch reeds honderd jaar Zag zij door God gegeven Haar priester aan 't altaar. Wij willen ons dankbaar betoonen Voor het rijke geschenk van God, Een eeuw reeds een priester te hebben, Die ons leidt en vertroost in ons lot. Aanvaard ons dankbaar harte Voor alle gunsten Heer, In vreugde en in smarte, Verlaat ons nimmermeer I O, God, geef uw rijkste zegen Den Pastoors van het Oudeschild, Kroon hun arbeid in onze parochie Met succes overvloedig en mild. En zij, die in 't verleden Ons leidden naar Gods Woon, Geef, Heer, op onze beden Hun eens den gloriekroon 1 Laat ons dan met vreugdjubel vieren Dit schoone parochiefeest Laat spel en zang nu weerklinken En vragen we God om 't meest. Opdat tot het eind der dagen De parochie blijv' bestaan, En 't op Martinus vragen Haar altijd wel mag gaan I Ook werd gezongen ,,'t Kerkje aan de Zee", het gedicht van pastoor Stolk (reeds in ons blad opgenomen), maar niet op de oorspronkelijke, door de heer Kroon gecomponeerde, wijze. DE KOOG Maandagmiddag jl. is hier door een droevig ongeval groote verslagenheid teweeggebracht. Omstreeks half vijf waren een aantal dames en heeren aan het baden in zee, toen plotseling een hunner, de 18-jarige Edwin Walter Berends, terwijl hij zich tusschen de eerste en de tweede zandbank bevond, wegzonk. In allerijl toege schoten zwemmers slaagden er niet in hem terug te vinden, hoe zeer men ook zocht. Eerst na 25 minuten werd vanaf het duin iemand drijvende op eenige afstand van de kust waargenomen. Aan land gebracht, werd on middellijk kunstmatige ademhaling toegepast gedurende geruime tijd. Niet minder dan vier doctoren verleenden daarbij hun gewaar deerde hulp, maar mochten hun pogingen niet met goede uitslag bekroond zien. De medici moesten constateeren, dat de levensgeesten ge weken waren. Vermoedelijk moet het ongeval aan hartverlamming worden toegeschreven. Als een tragische bizonderheid deelen we mee, dat het slachtoffer tijdelijk verblijf hield ten huize van de heer Ebbinge Wubben, villa Pomona, WaalenburgEdwin maakte hier studie van de bloembollenteelt en zou over weinige dagen toelatingsexamen afleggen voor de school voor bloembollencultuur te Lisse. De heer F. van Twisk belastte zich met de zware taak de ouders, woonachtig te Oosterbeek, met de droeve gebeurtenis in kennis te stellen. Met de ziekenauto werd het lijk naar villa Pomona vervoerd. OOSTEREND Koninginnedag-viering. Vrijdag j.l. waren hier ter eere van H. M. de Koningin van openbare en enkele particuliere gebouwen vlaggen uitgehangen. De leerlingen en eenige oud-leerlingen van de bizondere school maakten met auto's een rit over het eiland en hebben hierbij veel genoten afreis en aankomst brachten heel wat menschen naar buiten. Op het Kerkplein was een groote muziektent opgericht, waarin transparanten te lezen stond „Steunt de Muziek." Jonge dames ventten met vlaggetjes. Des avonds speelde het Muziekcorps „Excelsior" verschillende Vaderlandsche en andere liederen, waarvoor herhaaldelijk applaus verworven werd. Er was veel volk op de been en na afloop bleef men nog lang genieten van het mooie weer. Men schrijft ons 31 Augustus 1928 maakten de leerlingen van de Chr. School alhier een rijtoertje over het eiland. Plm. 10 uur werd begonnen met een „rondje door Oosterend en ging de reis, in 4 auto's, verder over Oost naar de Cocksdorp, waar eenige versnaperingen werden gebruikt. Vervolgens werd de Koog bereikt, waar eenige uren werden doorgebracht met pootjesbaden en spelletjes doen. Het prachtige weer ver hoogde zeer het genot van „uit" te zijn. De Dennen werden niet vergeten en ook het beklimmen van de Fonteinsnol behoorde tot het programma. Van de bosschen reden we naar den Hoorn en vervolgens via Den Burg langs de oude weg, waar bij de Hoogeberg weer gepauzeerd werd, naar Oudeschild, om tenslotte over de Waal naar huis terug te keeren Ter bevestiging van de nieuwe Leeraar bij de Ned. Herv. Gemeente hield de Eerw. Heer Ds. J. P. van Meile uit Rotterdam (Kralingen) Zondag een rede naar aanleiding van Matt. 1027 en 28. De handoplegging geschiedde door de Con sulent de Eerwaarde Heer Ds. Plug. van De Cocksdorp en door de Redenaar. Er waren vele belangstellenden. Des middags hield de nieuwe Predikant, de Eerw. M. Groenenberg voor een overvolle kerk zijn intréerede naar aanleiding van Joh. 1 29. Hij deed zich kennen als een goed spreker. Aan het einde der godsdienstoefening werd Z. Eerw. toegezongen door de Hervormde Zangvereenging onder Directie van de heer R. v. d. VisRz. Maandag vergaderde de feestcommissie, om nadere besprekingen te houden aangaande het feest op Vrijdag a.s. Ook de jonge dames, die met de lijsten hadden geloopen, waren aan wezig. 't Bleek, dat er algemeen en vrij ruim gegeven was, zoodat voor de wedstrijden enz. fraaie prijzen uitgeloofd kunnen worden Hiervoor werden de verschillende begrootingen gemaakt, nadat aan de dames hartelijk dank gezegd was voor de moeite, die zij zich voor de inzameling hebben getroost. Men besloot ook een prijs tog te kennen voor het mooiste costuum en de aardigste aanklee ding bij de Hinderniswedstrijd met paarden en een voor het mooiste geheel bij het ringrijden met paard en kar. De meeste wedstrijden zullen gehouden wor den op een stuk land bij Oosterend, welwillend afgestaan door de heer A. Eelman Dz. De muziekvereeniging „Excelsior", alhier zal voor de noodige opgewektheid zorgen. 't Belooft een drukke dag te worden. Moge het weer het feest gunstig zijn 1. Installatie raadslid. 2. Voorloopige vaststelling rekening G.E.B en gemeenterekening over 1927. 3. Goedkeuring rekening Algemeen Wees huis over 1927. 4 Goedkeuring rekening Algemeen Arm bestuur over 1927. 5. Ontslag-aanorage H. Klimp als hoofd der o. I. school te Zuid-Eierland. 6. Benoeming leeraar in Engelsche taal aan de Zeevaartschool 7. Benoeming leeraar in radio-seinen aan de Zeeuaartschool. 8. Huur woning uoor het hoofd der o. I. school te Den Burg. 9 Verhooging crediet uoor verbouwing lokaal uoor landbouwschool. 10. Bouw R K. school te Den Burg.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2