BSD INI© No 4261 Zaterdag 15 September 1928 42stB Jaargang Doodt elke j mugl sproeit met f /Medische controle EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten PEPERMUNT ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 s: POSTBUS: N°. 11 MENSCH. Vervolgonderwijs. Volksfeesten den Burg. Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welke onder voortdurende medische controle staat van Or. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. Engros bij J. F~v. LIESHOUT Alkmaar Het Feest van Donderdag. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van t-5 regels: 50 ct. Iedere regel moor: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnomont lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN „Zoekt het niet hier of daar: De stem in U is Eén en Waar." Er zijn weinig woorden méér miskend en niet begrepen dan het woord „mensch". Wat is hiervan het juiste begrip? De één uit zich over een ander en trekt zijn neus op, vol minachting .zeggende„Ddt mensch Ieen ander, meer zachtzinnig van karakter, zeide„Och, zie de _mensch"weer een ander ziet in de mensch het hoogste ideaal der schepping en uit zich door te zeggen „Weest Mensch." We denken onwillekeurig aan de wijsgeer, die in de straten en op de markt liep met een lantaarn. Hoe hij heet? Zijn naam was wijs heid en.... wat zocht hij, mijn lezer? Hij zocht niet in het duister, in de donkere verlaten nachtnéén, hij zocht in het volle licht, een lantaarn in zijn linkerhand en met zijn rechterhand tastend in een ophooping van volk. Wat deed dit rustelooze wezen, mijn lezer, vertel me, wat zocht hij Schrik niet lach niet, doch wordt ontroerdhij zocht een mensch. Een woord in het algemeen krijgt zijn juiste beteekenis door de wijze van uitspraak, dit zouden we kunnen noemen de spiegel der ziel. Doch het zal lang duren, voor dat a 1 die zich mensch noemen mensch zullen z ij n. Nietzsche geloofde in de krachtmensch „Uebermensch" geheeten kracht ge voegd bij macht geeft recht, oordeelde hij het recht van de sterke. Christus zegt daarentegen De zacht- moedigen (zij) zullen het aardrijk beërven. H ij pleit voor het goede de liefde. Hij bemint net zwakke zoekt het verlorene. Hij z o e k t de mensch. „Weest mensch", dat is de roep der bescha ving allen één, allen m e n s c h. Weg alle beschavingsvernis, maar doorgedrongen tot het wezen der zaak. Dan zal de wereld goed zijn, dan zullen de verhoudingen verbeteren, dan zullen de liefdebloemen bloeien en het geluk nooit wijken. WEEST MEN5CH I (Ingezonden door C. St. te A.) MAANDAG 17 SEPTEMBER Leg duizend offers tegen waarheid in de schaalDe waarheid overtreft de duizend offers ver. DINSDAG 18 SEPTEMBER Wanneer uw vijand tot u vliedt, Ontvang hem gastvrij, als een vriend Een boom weerhoudt zijn schaduw niet Ook aan wie straks hem nedervelt. WOENSDAG 19 SEPTEMBER Bedwing eens anderen gramschap door uw kalmte Verwin de booze door hem goed te doen, De vrek door mildheid, leugen door de waarheid. DONDERDAG 20 SEPTEMBER Verhef uzelf niet door op anderen neer te zien. VRIJDAG 21 SEPTEMBER Doe steeds bij dag wat kalmte schenkt aan d'avond, des zomers wat u 's winters blijdschap biedt, doe in uw jeugd wat g'in uw grijsheid zegent, en levenslang, wat later u verrijkt. ZATERDAG 22 SEPTEMBER Acht nooit gewin wat u tenslotte schaadt, maar verheugt u over elk verlies, dat blijvend voordeel baart. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat aan iedere openbare lagere school in deze gemeente ge durende de wintermaanden op 3 of 2 namid dagen of avonden per week in een tweejarigen cursus vervolgonderwijs zal worden gegeven, indien tenminste 12 leerlingen voor dit onder wijs aan de school zich aangeven of worden ingedeeld. Tot den cursus worden toegelaten kinderen, die het lager onderwijs hebben genoten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. Zij, die dezen leeftijd bereiken in den loop van den cursus, mogen het loopende jaar het onderwijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het hoofd der school vóór 27 September a.s., bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Texel, 11 September 1928. Burgemeester en Wethouders vnd,, W. B. OORT. |De Secretaris, JONKER, de gele bus met zwarten band Ook den Burg heeft thans zijn feest gehad, twee dagen lang. De Woensdag was, zooals we dat de laatste jaren gewend zijn, voorna melijk aan hippische sport gewijd, de tweede dag bracht ons de kinderspelen, de volksfeesten in het algemeen. Bepalen we ons eerst tot de Woendag dus. In tegenstelling tot de regeling in vorige jaren had ditmaal een harddraverij op Texelsche paarden plaats en niet op de Nieuwe weg, maar op het Sportterrein. Hierin mag wellicht ook de verklaring worden gezocht van het drukke bezoek, dat deze paardenrace ten deel is ge vallen. Niet alleen reden hier Texelaars, dus voor de meesten onzer geen onbekenden, op bekende rossen veelal, maar ook kon men het verloop van de strijd hier gemakkelijker volgen dan aan de Nieuwe Weg mogelijk was. Een veertiental rijders zouden elkaar bekam pen. Rond het grasveld had zich een menigte van plm. 850 personen geschaard, die met on geduld de aanvang verbeidden. Fotografen stelden hun driepoot en verder toebehooren op, om straks de race vast te leggen op de ge voelige plaat. De jury legde aan de voorbe reiding de laatste hand en daar stoven de dravers. Het beloofde een zware strijd te worden, want ieder ontdekte al spoedig dat er goed materiaal in het veld was gebracht en menige „jockey" voor zijn taak geheel was berekend. Was de verhouding wel eens scheef en de uit slag licht te voorspellen, meermalen was de kamp uiterst spannend en de beslissing twijfel achtig tot het einde. We aarzelen ook niet neer te schrijven mede op grond van wat we zoo hier en daar vernamen dat deze proef geslaagd mag wor den geacht. Wel bleek, dat niet allen zich kon den vereenigen met de tuchtiging waaraan eenige stomme dieren waren blootgesteld, wanneer de berijder daardoor verhoeden kon, dat de ander hem de loef afstak en de prijs ontnam. Ook wij hadden dat gaarne gemist, maar vreezen, dat zulk een harddraverij daarvan wel als regel gepaard zal gaan, tenzij men de paarden zoo getraind heeft dat een geringe aansporing genoegzaam is om hen het snelst te doen draven. Te ruim twaalf uur was de race ten einde. o- 's Middags woonden minstens 1200 personen het concours hippique, het schoonheidscon cours, bij. Er zouden een- en tweespannen kunnen worden bewonderd, waaronder ook koudbloedpaarden, maar het nummer „hemden race" is zeker niet het minst op het buiten gewoon druk bezoek van invloed geweest. Wie gaarne eens een idee had van wat Texel op dit gebied presteeren kan, vond deze dag daartoe een uitgezochte gelegenheid. De jury had voorwaar geen lichte taak. Zij telde een zestal personenbuiten hen, op het program en in ons vorig nummer vermeldt, leende de heer C. Waiboer, uit Anna Paulownapolder, hier zijn beste krachten. De këus was wel eens heel moeilijk, doch na veel wikken en wegen werden tenslotte de lintjes uitgereikt. De vol ledige uitslag volgt hier beneden. Vermakelijk voor het meerendeel van het publiek was de vertooning, op het programma als „hemdenrace" aangekondigd. Het lijstje van zeven deelnemers, daarop vermeld, was tot 16 uitgedijd en voorspelde een spannend tournooi. Jammer, dat de arme dieren, op wier ruggen de jongens elkaar de duiten betwistten, er niet zelden geducht van langs kregen, in het bizon der wanneer het ging om „de laatste loodjes" die ook op het sportterrein het meeste gewicht in de schaal leggen. Dit was de minder mooie kant van dit overigens voor de toeschouwer aanlokkelijk schouwspel. Vergeleken bij de harddraverij van de morgen ging het er hier wel eens ruw toe. Voor wie het woord „hemdenrace" een vreemde klank heeft, leggen we uit, dat de taak van de berijder deze is: Hij klimt te paard, rent naar de plaats waar hij moet af stijgen om een hemd aan te trekken, rent een maal rond, om vervolgens, na nog eens het paard te hebben verlaten om een hoofddeksel te halen, de eindstreep te bereiken. Dat alles geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei koddige tafereelen; nu eens kan de berijder niet op gang komen of zit zijn hoofd schijnbaar in het hemd verward, dan weer geeft door de haast het beklimmen hem moeilijkheden of neemt de wind de hoed van zijn hoofd, hetgeen als regel „verliezen" beteekent. Zoo blijft de aandacht gespannen, het publiek vermaakt zich en de paardensportcommissie is in haar sas om de goede gang van zaken. Ze ker mag deze danook met voldoening op dit feest terugzien. Altoos is zoo'n onderneming min of meer hachelijk, vooral .nu de laatste jaren de ontvangsten gaandeweg verminderden. Ditmaal mogen deze tot tevredenheid stemmen, hetgeen naast de goede zorgen, door de com missie aan de voorbereiding besteed, zeker ook voor een belangrijk deel aan de zeer goede weersomstandigheden mag worden toegeschre ven. Honderden hebben deze dag met belang stelling tegemoet gezien en zullen tevreden gesteld het terrein hebben verlaten. De commissie heeft de taak, zich belange loos gesteld, volledig ten uitvoer gebracht en mag op veler dankbaarheid aanspraak maken. De prijsuitdeeling zal plaats hebben op" een datum, nader te bepalen. De uitslag van alle op Woensdag gehouden wedstrijden volgt hier. Uitslag harddraver ij 14 deelnemers, prijs berijder eigenaar f 50 Jn. Kuip Gebrs. Witte f 40 K. Zuidewind Jb. Zuidewind f 30 P. de Wit P. de Wit f 20 Jb. Prins Benit f 10 N. Kikkert A. Lap Uitslag Schoonheidsconcours Eenspannen (12) 1. A. de Visser met Wilhelmientje, donkere stekelharige witvoet 2. Frans Witte met Nora, zwarte merrie 3. C. Boersen met Robert, bruine ruin 3b. A. Witte (Z. Haffel.) Twee-spannen (koudbloed) - 2 1. Jb. Knol en 2. P. Dros Albz., beiden met twee vosblessen. Tweespannen (3) 1. C. Boersen met Robert en Nellie, bruine ruin en bruine merrie 2. D. Witte met de Vos en Karei, vosruin en bruine ruin 3. J. N. Witte met Karei en Bertha, zwarte ruin en zwarte merrie. (C. de Wit nam aan dit concours niet deel). Uitslag Hemdenrace. 16 deelnemers. 1. N. Kikkert, 2. A. J. Langeveld, 3. J. C. Kikkert, 4. P. Bremer. o— De Vliegerwedstrijd. Bij gebrek aan wind is de vliegerwedstrijd, waarvoor zich intusschen 24 deelnemers hadden opgegeven, „in 't water" gevallen. De aanvang was bepaald op 5 uur, doch werd iets verschoven. Een talrijk publiek, nog op het ter rein aanwezig, had van het oplaten van twee dozijn vliegers getuige kunnen zijn, maar moest teleurgesteld aftrekken. De jeugd had haar beste beentje voorgezet en het aanzijn gegeven aan vliegers, groot en klein, van de meest verscheiden modellen. Kees van Leersum kwam met een allerliefst „melk meisje", de Gebrs. Broekman met een vlieger van reusachtige afmetingen die van Maarten Vlaming stak hen naar de kroon Arie Dros Dz, met een Amerikaansche vlieger, Simon Rijk met een herinnering aan de roemruchte Olym pische Spelen, enz. Op volledigheid wil dit lijstje geen aanspraak maken, er was veel meer, maar we wilden slechts aangeven wat u vanmiddag kunt verwachten. De wedstrijd is n.l. uitgesteld tot hedenmiddag 3 uur, in de hoop, dat dan 'n briesje de vliegers, (waaronder ook een „Iucht"-schip, „de Vliegende Hollander?) mee in het luchtruim zal nemen. Texelsch Fanfare. „Was muziek en zang er niet; het leven had geen waarde". Aan wiens brein deze wijsheid ontsproten is, wil ons niet te binnen schieten, maar wel weten we, dat we er niet zoo somber over moeten denken. (Wat zouden doove luitjes dan altijd in zak en asch moeten zitten I) Even wel is een nummertje muziek zoo nu en dan een aangename afwisseling en op grond hiervan was Texelsch Fanfare voor heidedagen geënga geerd. Woensdagavond gaf het corps met vol ledige bezetting (voor de spelen was een groep van twaalf man afgevaardigd) een concert in het Park, van 8 tot 9, dat door een dankbaar maar deels nogal luidruchtig publiek werd aan gehoord. o— Na afloop werd in de café's van de gelegen heid tot dansen druk gebruik gemaakt. TONNEMA'X CONrtCTIONEOV WORKS Donderdag was Texelsch Fanfare al vroeg „in 't touw hetgeen hier beteekent op de trans der gemeentetoren, vanwaar het zijn muziek deed hooren ten teeken, dat de pret beginnen zou. Ingezet met ons volkslied, werd na nog een paar nummers met het bakende „Op ter Olympiade", of, met een kleine variatie „Op naar het Sportterrein", besloten. Omstreeks negen uur kon men op de Groene- plaats een groote en blijde groep kinders aan schouwen, wier hartjes popelden van verlangen naar een der mooie prijsjes, ,door de heeren van de feestcommissie, met lintjes groen en oranje getooid, voor de spelen'aangekocht. 1 Daar zette Texelsch Fanfare in met een jpittigc marsch en de weg naar het Sportterrein werd ingeslagen. Daar wachtte de jeugd een (heer lijke tractatie. Van Melle's Toffee's vonden er gretige magen. Ge hadt de jongens en meisjes moeten zien, toen ze, nadat een paar handen lekkers waren uitgestrooid, al rollend en buite lend over het grasveld hun deel daarvan tracht ten te bemachtigen. De heerlijke chocolade- reepen van Gebrs. Dros vonden eveneens hun weg. De gulle gevers verdienen daarvoor onze dank. Vervolgens werd met het afwerken van het spelen-programma begonnen. Zes wedstrijden hield men er, zoowel voor jongens als voor meisjes. De jeugd genoot daarbij van-je-welste, de ouderen het publick was matig in aantal genoten mede. We zullen bij deze spelen niet stilstaan. De uitslagen melden we verder. o— Een bizondere attractie maakte de ballon wedstrijd uit. Omstreeks twee uur 's middags werden de kinderen speciaal de jongste on der hen met een ferme luchtballon verblijd. Dat de fa. Alb. Heijn deze ballons kosteloos verstrekte, is bekend. In optocht ging het hierop, door het muziekcorps alweer voorafgegaan, door den Burg naar de Nieuweweg, waar afscheid van de ballon werd genomen en deze aan „het rijk der luchten" werd overgegeven. Het uit nemend weer, dat beide dagen zoo goed deed slagen, kwam ook bij deze gelegenheid heel goed te pas. De meeste ballons stegen in korte tijd tot een aanzienlijke hoogte, alle dreven ze weg in Westelijke richting, nageoogd door heel de feestvierende schare tot ze onzichtbaar of speldeknop-klein geworden waren. Dat eenige ballons ontijdig het luchtruim kozen of niet bij machte waren het hooger dan enkele meters te brengen laat zich denken. Ook raakten er een paar verward in de takken van boomen nabij de Nieuweweg, maar jongelui, „pootige" klim mers, hadden de schipbreukeling spoedig gered en weer prijs gegeven. En nu maar afwachten 1 Iedere ballon is voor zien van een label, waarop datum, Feestcom-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1