BEHOORT U Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. 7" Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Welke zilverbons zijn thans nog geldig „Texel—in—beeld". al tot de menschen, die Roode of Gele Pool regelmatig gebruiken Ook U bevalt het zeker Landstormdag- den Haag. Fancy fair Texelsch Fanfare. 't Veertigjarig bestaander Zondagsschool. Uit de Natuur. Stoomzuivelfabriek „de Hoop". Keuring dienstplichtigen. Mond- en klauwzeer. Losloopen van rammen. Gevechtsschietoefeningen. Mond- en klauwzeer. PREDIKBEURTEN Zondag 30 September. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft. Koog, Hervatting der Zondagsschool. Den Hoorn, vm half 11 ds. Oskamp. Oudeschild, vm. 10 uur E. H. Broekema Cand. t. d. H. dienst. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg Maandcollecte. 'sav. 7 uur ds. Groenenberg. Avondmaal. Cocksdorp, half 11 uur ds. Plug. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. a. Leer. Maandcollecte. n.m. 3 uur dezelfde. zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij A'poth. en Drogisten. Damclub-den Burg. Er komt weer leven in de brouwerij of liever gezegd in de „dammerij", want we hebben hier een verslagje neer te schrijven van de op Vrij dagavond j.l. in hotel „Texel" gehouden ver gadering van onze damclub. De voorz., de heer Standaart, mocht anderhalf dozijn leden welkom heeten, gaf daar de club 40 leden telt over dit gering getal zijn spijt, doch over de in het achterliggende seizoen bereikte resultaten zijn tevredenheid te kennen. Hij zeide zelfs er totsch op te zijn. Niet alleen wees hij op het prettig verloop van de compe titie-wedstrijd Texel—den Helder—Zijpe, maar ook op de met succes bekroonde pogingen om met dammers te Oudeschild en de Waal, con tact te krijgen. De andere dorpen verwachtte spreker, dat spoedig zullen volgen. De penningmeester, de heer IJ. Witte deelde mee, dat van het afgeloopen dam-getij een batig saldo rest van f 13,53. Op voorstel van het bestuur zal voorloopig niet weer in drie klassen worden gespeeld, leder lid zal voortaan tegen elk zijner mede leden moeten spelen. Hiervan zal zeker vooral voor de zwakkere broeders een invloed ten goede uitgaan. Mocht deze proef niet aan de verwachtingen beantwoorden, dan kan een andere regeling worden getroffen. De vorige maal bleek het spelen in 3 groepen niet te voldoende animo verslapte gaandeweg. De voorzitter herinnerde verder aan zeker artikel uit het club-reglement, dat ieder lid verplicht aan het damspel deel te nemen, wanneer zijn beurt gekomen is. Immers gaat het niet aan, dat men onderwijl gaat biljarten of kaarten en zijn dam-makker wachten laat. Meegedeeld werd, dat van tijd tot tijd in andere dorpen propaganda-avonden zullen wor den belegd. Reiskosten komen voor rekening der leden. Is de kas toereikend, dan kan eenige vergoeding van die kant in overweging worden genomen. Het plan bestaat een dam mer uit het bezochte dorp zelf als simultaan- speler te doen fungeeren. In den Hoorn b.v. zou de heer B. Lap de honneurs kunnen waar nemen. Uit vrees leden te zullen verliezen waagde de voorz. het niet met een voorstel tot ver hooging van contributie voor de dag te komen. Aldus bleef deze op f 2,— per seizoen gehand haafd. Dank werd gebracht aan de heer jn. Kikkert, secretaris, die steeds gratis zaal met vuur en licht beschikbaar stelt. Het bestuur werd bij acclamatie herbenoemd. De voorz. zeide dank voor het genoten ver trouwen. In de plaats van de heer G. Wortman, die ontslag nam wegens vertrek uit den Burg, werd de heer C. van Heerwaarden benoemd. (De heer G. P. Koorn, eerst bij acclamatie be noemd, wenschte voor deze functie niet in aanmerking te komen.) De heer Jn. Kikkert bood nog aan bij het uitnoodigen van een simultaanspeler van elders deze kosteloos logies te verleenen, hetgeen met dank werd aanvaard. De club is Dam-en Schaak-club geheeten; in verband hiermee zeide de voorz. gaarne te zullen zien, dat de leden zich meer op schaken toeleggen en dat schaakbolleboQzen de minder of geheel niet gevorderden de kunst van scha ken bijbrengen. Aan het slot der besprekingen 'werd mee gedeeld, dat de Vrijdagavond weer de club avond van onze damclub zal zijn. o— Het verheugt ons en ook de schakers en dammers onder onze lezers zullen het nieuws, naar we durven veronderstellen, met genoegen vernemen in aansluiting op het boven staande te kunnen meedeelen, dat in ons blad een tiam- en schaakrubriek wordt geopend. We verzekerden ons hiervoor van de medewerking van een tweetal bij uit stek deskundige personen. Wanneer we opmerken dat zij tot de vaste medewerkers behooren van het TIJDSCHRIFT VAN DE NED. SCHAAKBOND en van het ook bij onze dammers zeer bekende tijdschrift 'T DAMSPEL, zullen ingewijden volmondig er kennen, dat onze nieuwe rubrieken aan de zorg van bekwame personen zijn toevertrouwd. Prijsultdeeling - Volksspelen. Zaterdagavond werden in hotel „Texel" door de heer A. de Wilt, voorzitter der Feestcom missie, welke nagenoeg geheel present was, met een toepasselijk woord de prijzen en prijsjes uitgereikt aan hem(haar), die zich bij de op 13 September gehouden wedstrijden onder scheidden. We zullen niet opsommen, waarin de ge schenken bestonden. Over het geheel was het jonge volkje er best mee content en hadden ook de ouderen tot klagen weinig reden. De datum, waarop de wjnners van Woensdag 12 September hun prijzen in ontvangst zullen kunnen nemen, wordt nader bekend gemaakt. Bezorging Texelsche Courant. Nu en dan bereikt ons van abonnees buiten Texel de klacht, dat de Texelsche Courant van Zaterdag nu eens 's avonds en dan weer eerst Maandagmorgen wordt bezorgd. We geven hun de raad hun licht bij de post op te steken. De 'post-editie der Texelsche Courant wordt zoowel Zaterdags als Woensdags omstreeks 9 uur—half tien ten postkantore alhier bezorgd. Voor lezers buiten Texel neemt de boot van 11 u 15 de bladen mee. Onze abonnees kunnen hierop rekenen en hebben zich dus tot de post ter plaatse te wenden, wanneer zij de courant niet op tijd en onregel matig ontvangen. Cursus „stofversieren" en „Engelsch". Voor de cursus stofversieren, in een vorig nummer aangekondigd, hebben zich twaalf, voor de Engelsche cursus zeven deelnemers aangemeld. Of deze aantallen de organisatie van beide cursussen mogelijk maken, zal nader worden bericht. Er zijn nog steeds menschen, die niet precies weten welke zilverbons wél en welke niet meer in klinkende munt kunnen worden omgezet. Nu is dit volstrekt niet onverklaarbaar, daar minis- terieele besluiten maar al te vaak in onduide lijke (ambtelijke) taal zijn gesteld en meermalen gewijzigd worden, zoodat men de kluts wel kwijt raken moet. Nu is onze postdirecteur zoo welwillend voor onze lezers eens precies, kort en goed, uiteen te zetten, welke bons geldswaardig en welke met scheurpapier of historische documenten gelijk te stellen zijn. o— Thans zijn nog in omloop: Zilverbons van f 1,gedateerd 1 Febr. 1920 en Zilverbons van f 2.50, gedateerd 1 Juli 1918 of later. o— Waardeloos zijn zilverbons van f 1, f 2,50 en f 5, uitgegeven in 1914. Eveneens niets meer waard zijn zilverbons van f -1, uitgegeven in 1916 en zilverbons van f 2.50, uitgegeven in 1915. De niet meer geldige zilverbons hebben aan- de voorzijde een groot waardecijfer en zijn aan de achterzijde onbedrukt. De later in omloop gebrachte zijn aan die achterkant wel bedrukt. o— We meenen, dat deze regelen de „zilverbon- vrees", waardoor sommigen schijnen bevangen te zijn, uit de wereld zullen helpen. P r e m i e-p laten voor onze abonnees. Ook in de loop van het nieuwe kwartaal zullen een aantal premie-platen tegen zeer lage prijs ter beschikking van onze abonnees worden gesteld. We kunnen thans reeds aankondigen, dat ze zullen bestaan in typisch Texelsche penteekeningen op ons verzoek door de ook u welbekende heer Sjoerd Kuperus speciaal ver vaardigd, en afdrukken van houtsneden van de hand van de heer J. Ph. Klapmeyer, sierkunste naar te den Helder. In totaal nemen we ons de uitgave van een 18-tal premie-platen voor, zoodat ook hier gel den mag„elck wat wils." Van een der houtsnede-afdrukken geven we hier een zeer verkleinde reproductie, 't kerkje te den Hoorn, dat door zijn typisch voorkomen zoo veler oogen boeit. (De prijs der afdrukken welke ter drukkerij van dit blad worden ver vaardigd zes aan het Texelsche landschap en zes aan onze vogelwereld gewijd - zal hoog stens 50 ct. per stuk bedragen. Op passepar tout 60 cent.) U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. „Uitzending van Kinderen naar Buiten." Ter aankondiging ontvingen we het verslag over de handelingen der „Centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten", gevestigd te den Haag, over 1927. In de loop van dit jaar werden 4061 kinderen uitgezonden, behoorende tot alle godsdienstige gezindten. Een drietal, uitgezonden door het Comité-Amsterdam, werd op Texel kosteloos huisvesting verleend. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de leden van het plaatselijk comité, mevr. Boswijk- Ritmeester, voorz.-secr., mevr. J. Koning-Bouma Zuster Meijer, Zuster J. Mulder en de heer A. Epe. Het secretariaat der Centrale Commissie is gevestigd Frankenslag 83—den Haag. Van de bekende tabaksfabriek Theodorus Niemeijer ontvingen we een exemplaarvan het juist verschenen plaatjesalbum „Japan en China" Album en plaatjes zijn voor gebruikers van Niemeijer's tabak kosteloos te bekomen. De uitgave ziet er netjes uit. Kennismaking zij aanbevolen. Foto's Zondagsblad—Texelsche Courant. Wie in het bezit is van typische foto's van Texel of van de overige wadden eilanden entevens bereid deze ter repro ductie af te staan, verzoeken we beleefd zich met ons in verbinding te stellen. Schriftelijke cursus Esperanjto. De Wereldbond van Esperantisten heeft ver tegenwoordigers in honderden steden en dorpen over de heele wereld verspreid. Uit dit oogpunt beschouwd staat heel de wereld open voor hen, die zich op de studie van Esperanto hebben toegelegd. Wie zijn kennis wil vermeeren, zijn postzegelcollectie wil coinpleteeren, enz. leere dus Esperanto, „de tweede taal voor een ieder." o— Wie de schriftelijke cursus volgen wil, schrijve aan de Centrale" Esp. Commissie te Nijmegen. Kosten, met inbegrip van alle leermiddelen en porti, f 3.Duur: 26weken, Aanvang: 1 Oct. a.s. Correctieiedere maand. In 1927 namen 6000 personen aan deze cursus deel. Meldt u zich voor 1 October aan? Bewaar de bon* toot ten mooie houten pijp, (abak»doo« ol wchbak. Morgen zullen 29 leden van de Bijz. Vrijw. Landstorm alhier en een 9-tal belangstellenden naar den Haag reizen ter gelegenheid van de Nationale Landstormdemonstratie aldaar. Het gezelschap zal met de eerste boot Texel verlaten. Bij aankomst aan 't station te den Helder zal Wimrubst het „Oude Wilhelmus" en een paar marschen spelen. Dat voor dit landstormfeest groote belang stelling aan de dag wordt gelegd, kan blijken uit het feit, dat in de richting van de residentie een 19-tal extra treinen zullen worden inge legd. Het programma is vastgesteld als volgt: 1,55 Openingsrede op „Houtrust". 2—2,40 Andere toespraken. Plm. 3 uur: Défilé voor H.M. de Koningin; de Landsvrouwe zal het schouwspel gadeslaan op de hoek Adr. Goekooplaan en Jan deWitt- laan. Plm. 4 uur: Aankomst op het Malieveld, waar exercities en wedstrijden zullen plaats vinden. Het vertrek uit den Haag is bepaald op 8 u. 48; aankomst te den Helder 11 u. 13, vanwaar met een marinevaartuig de overtocht naar Texel geschiedt. De 2000e bezoeker van de Fancy fair zal door de fa. Vlessing met een schilderstuk in vergulde lijst worden vereerd. Sport. De wedstrijd Texel IIH.R.C. IV van Zondag alhier werd beslist met 6—4van Bergen won Texel I met 72. Maandag is door B en W aanbesteed de leverantie van brandstof aan de gemeente scholen, aan Z.V.S. en raadhuis. De leverantie werd gegund aan J. Bruin Pz. en J. C. Rab. Weer een stapje nader. Bij het bestuur van polder Waalenburg zijn binnengekomen offertes voor de leverantie van pompen en electromotoren van de fabrieken „Stork", „Jaffa" en „Pannevis". Het wachten is thans op Ir. Verhey, de adviseur, met wie over het bemalingsprobleem (olie of electrici- teit) nog eens degelijk zal worden beraadslaagd. DEN HOORN J.l. Zondag is voor de Zondagsschool hier een dag geweest, welke bij vele leerlingen, bestuursleden en anderen en in niet mindere mate bij de heer K. S. Lap in herinnering zal blijven. Reeds 's morgens werden de leerlingen op versnaperingen onthaald, bij welke gelegen heid de jongejuffr. M. Lap Ad. als oudste leer linge de heer K. S. Lap dank zei voor zijn gegeven onderwijs. Eerst 's avonds zou de eigenlijke herdenking plaats hebben. Toen ds. Oskamp zijn openingsrede aanving, waaraan voorafging een lied „Alles wat ademt, looft den Heer", gezongen door de meisjesvereeni- gingen, was het kerkgebouw bijna geheel met belangstellenden gevuld. Tot tekst had Z.Eerw. gekozen 2 Tim. 3 vers 14 en 15, met welke tekst de leerlingen ook een gedenkplaat is aan geboden. Z.Eerw. sprak in hoofdzaak over het aandeel, dat de ouders hebben in het bezoek hunner kinderen aan de Zondagsschool en de vruchten, welke hiervan later nog geplukt kun nen worden. Na ds. Oskamp verkreeg het woord de heer K. S. Lap, die van de oprichting af reeds in de Zondagsschool werkzaam geweest is en thans al 20 jaar als leeraar. De heer Lap liet verschillende personen, w.o. mede-oprichters, plaatselijke toe'standen, bezwaren zijnerzijds voor de aanvang en vele andere dingen de revue passeeren. De steeds prettige samen werking met bestuur, kerkbesturen, predikanten, gemeente- en niet-gemeenteleden, heeft volgens spreker, zeker veel tot de bloei der Zondags school bijgedragen en niet minder de verleende hulp van elders bij de aanvang door wijlen de heer Roeper en de heer Jn. Nz. Kikkert. Spre ker sprak tenslotte de wensch uit, dat de Zondagsschool nog moge bloeien tot in lengte van dagen. Hierna voerde de heer Jn. Nz. Kikkert ook nog even het woord. Ten laatste sprak ds. Oskamp nog een woord tot de heer K. Lap Bz., die in al deze jaren bestuurslid is geweest en tot de heer K. S. Lap, die zooals we reeds meldden vanaf de oprich ting bij de school betrokken is geweest. Z.Eerw. verzocht thans deze heeren, die in de Zondags- schoolarbeid zoo'n werkzaam aandeel hadden, staande toe te zingen psalm 134 vers 3. Alvorens deze samenkomst te besluiten, zong de meisjesvereen. nog „Laat de Kinderen tot Mij komen," waarna ds. Oskamp het dankgebed uitsprak. Het zij hier zeker niet misplaatst, dat vele hopen, dat de Zondagsschool weder een nieuw tijdperk van bloei is ingegaan en het de heer K. S. Lap gegeven is, nog vele jaren als leeraar werkzaam te zijn. Voor een blijvende herinnering aan de tegen woordige leerlingen en de heer K. S. Lap zal de fotograaf zorgdragen, naar men_ons mede deelde. DE WAAL Onze plaatsgenoot Fer Keijser werd toe gelaten tot de Landbouwschool te Schagen. Wie acht slaat op het vogelleven in de vrije natuur bemerkt ook hierin duidelijksymptomen van een snel naderende herfst. De Wilde ganzen ook wel grauwe ganzen genoemd begonnen de trek en werden in Waal-en-Burg waargenomen in grooten getale. Ze maken van alle ganzen de grootste soort uit. De lichte kleur der schouder- en vleugel- dekveeren vormen met de omringende donkere veeren een scherp contrast. Ge zult ze wellicht reeds hebben opgemerkt, terwijl ze onder een luid „gak-gak" voortvlogen in troepen in de vorm van een v of in een lange rij achterelkaar. Ook de pluvieren (bontbek- en strandpluvier) zijn goed vertegenwoordigd, zooals ieder jaar tegen de winter kan worden opgemerkt. Door bovengenoemde fabriek werd een dezer dagen uitbetaald per 100 K.G. melk f 8.40. buiten de wei. DE KOOG Zaterdag is hier aangespoeld een roeiboot, vermoedelijk afkomstig van de Zuiderzeewerken. In tegenwoordigheid van autoriteiten, bij het Staatsboschbedrijf betrokken, zal hier over een paar weken een nieuwe methode voor houtskoolbereiding worden gedemonstreerd. Deze vinding is van Fransche oorsprong en elders reeds met succes beproefd. TERSCHELLING. Geslaagd te den Haag voor 't machinisten examen A de heer J. Bonne. Gisteravond is in de Westergronden een stoomschip gestrand. De sleepboot „Texel" is derwaarts vertrokken. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in November en December a.s. de herkeuringsraad in een of meer gemeenten zitting zal houden. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte openbare kennisgeving. Texel, 24 September 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Met het oog op het heerschen van mond en klauwzeer onder het vee, wordt dringend aangeraden de melk te koken. Het gebruik van ongekookte melk levert ge vaar op voor de gezondheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat artikel 97 der Politieverordening bepaalt, dat het verboden is, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van Burgemeester en Wethouders gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 Novem ber rammen in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25.— Texel, 25 September 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. De Burgemeester der gemeente Texel brengt op verzoek van de Schout bij Nacht, Comman dant der Marine te Willemsoord, ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 en 2 October a.s. of een der volgende dagen door H. M. Hertog Hendrik in den Texelstroom gevechtsschiet oefeningen zullen worden gehouden. Hiervoor zullen in den Texelstroom worden ge legd:'n lichtboei toonende 'n wit licht op 53 gr, 3' 6" N.B. 4 gr. 54' 25" O.L. een lichtboei, toonende een rood licht op 53 gr, 2' 12" N.B; 4 gr. 52' 45" O.L. Bij deze oefeningen is onveilig de sector, liggende tusschen de peilingen N. 284 gr. en N. 34 gr. O. r. w. van de bolton aan den ingang van het vaarwater naar de Cocksdorp tot op een afstand van 6 mijl van deze ton. Texel, 25 September 1928. De Burgemeester voornoemd, get. W. B. OORT. De Burgemeester der gemeente Texel maakf bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van: S. Keijser Hz.-Molenbuurt, K. Mantje-Spang J. Grisnich en W. Zegel- P.H. PolderK. Langeveld- Pijpersdijk (vee-Sluftersbollen). en bij Jac. Keijser Dz. Koogerweg, vee-Hoornderweg Het vee is hersteld bij P. C. Hin. Spang en I. Bonne, de Koog. Texel, 21 September 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2