No 4268 Woensdag 10 October 1928 42s,e J aargang TWEEDE BLAD „De skim" van Lene-peet. c Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: Mond- en,klauwzeer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag, 13 October 1928. des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 9 October 1928. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: HERFST. (Penteekening van Sjoerd Kuperus uit een der werken van Herman" Löns) 1 Uitslag aanbesteding. Een pomp op het marktterrein? Propaganda-avond Ned. Blindenbond. Weest op uw hoede! Een eigenaardige Eigenheimer. S n e e k. B. en W. hebben de ge meenteraad voorgesteld, de kermis af te schaffen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V.v/h LANGEVELD&DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. ledero rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 De Burgemeester der'gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer voorkomt onder het vee van: C. Bas, Zevenhuizen; J. A. Duinker, PHPolder; D. Mantje Kz., Dijkmanshuizen; Jac. Brans, den Hoorn; Wed. C. Smit, den Hoorn C. Hin, ZuidhaffelH. Boon, Spang; P. Stoepker en Jac. Wetsteen, Eierland. Het vee is hersteld bij C. Maas de Koog; Wed. P. Kooiman, de Waal en C. Bakker, den Hoorn. Texel, 9 October 1928. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. -RAADSVERGADER1NG 1. Ingekomen stukken. /Aededeelingen. 2. fianbieding gemeente-begrooting uoor 1929. 3. fianbieding begrooting filgemeen Arm bestuur uoor 1929 4. Benoeming onderwijzeres aan de o.l. school te Zuid-Eierland. 5. Vaststelling uergoedingen bijzonder onderwijs. 6. Aanvaarding grond uan den heer joh. Keijser Ds. 7. Opneming kinderen in het Algemeen Weeshuis Texelsche novelle uit 1864 19 door D. Dekker. „Genade, genade"herhaalde het ex- spook. „Mien vader zien skuld it het 1 Die het seit dat ik mostaars had ik het niet deen, want ik was zeivers zoo bang I" En opnieuw kroop hij op zijne knieën rond en bad om genade. Leentje en de vriend van Vlug spraken in het voordeel van Ponse. Eindelijk kreeg Vlug een gelukkigen in val. „Hoor!" riep hij uit: „in mijn macht ben je, geen haan zal er naar kraaien, als ik je hier in den put, met je mooie pakje aan, verzuip. Wordt je gevonden, men zal zeggen 't spook is er in donker ingevallen; want je weet net zoo goed als ik, dat de opening gelijkvloers is met de plaats, en dat het deksel wel eens bij toeval open kon blijven. Nu wil ik je ondereen voor waarde genade en vrijheid schenken. Je teekent een stuk, dat ik je zal voorleggen, waardoor je afstand doet van de hand van Leentje Thanis." Om het leven en de vrijheid te behou den, had men Japik Ponse wel moeilijker voorwaarden kunnen opleggenhij stemde toe, en Willem schreef „Ik, ondergeteekende, Japik Ponse, verklaar, dat ik Leentje Thanis in geen geval tot mijne vrouw verkies te nemen. Ik doe vrijwillig en voor altijd afstand van haar en de rechten, die men zou willen beweren dat ik op haar bezit. AI zou men mij om de eene of andere reden ook tot een huwelijk met haar willen dwingen, 't is mijn bepaald besluit, ik wil ze niet tot vrouw." Oude Schild, op Texel, den *Juni 18**. Met bevende hand plaatste het exspook zijne handteekening onder het geschrift, blij, dat hij heelhuids uit de handen van Vlug ontkomen was. „Ziezoo, Leen!" juichte Vlug, „nou monster je, al is het morger den dag, bij mij aan, en de lading is ons; want eene zinsnede uit het malle testament heb ik hier in mijn zakboekje; zij luidt letterlijk aldus „Is het huwelijk van Leentje Thanis en Japik Ponse Jr., zonder dat omstandig heden, onafhankelijk van haren wil, dit belet hebben, niet binnen den gestelden tijd voltrokken," enz. „Wat zeg je, LeenHier heb ik de ver klaring, dat hij volstrekt niet wil: zou dit ook eene omstandigheid zijn, onafhankelijk van jouw wii, al of niet?" Het paar was boven de wolken van vreugde. Na verloop van korten tijd wer den zij door den echt vereenigd; maar op hunne trouwdag schonken ze de helft van het vermogen van Lene-Peet aan liet wees huis en aan de armen, en wel aan ieder voor ruim f 25,000. De reis van het jonge paar op de huwelijkszee was zeer gelukkig; want zij genoten gunstige wind en stroom, en rustige, kalme dagen. 1864. EINDE. Maandag werd aanbesteed het aanleggen van electrisch licht in de school voor Chr. Volks onderwijs alhier. De uitslag was als volgt J. Bruin Pz. f 88,70 Wieringa 83,85 Mittelhauser 76,41 Knopperts 65,— (gegund) In 't laatst der vorige week werd onder leiding van architect N. Schermer in het perceel aan de Groeneplaats, waarin de winkel van de heer W. Vlas is gevestigd, door de heer Jn. Agter een Norton-pomp geslagen. Er werd op een diepte van 4 M rijkelijk water aangetroffen, een belangwekkend feit, daar voor zoover ons bekend nergens in den Burg zoo'n resultaat werd bereikt. Kan ons gemeentebestuur hierin wellicht aan leiding vinden, het plaatsen eener pomp op de Groeneplaats in overweging te nemen Een dergelijk artikel zou op het marktterrein geen weelde zijn, ja, verdient o.i. te worden toege juicht. De prijs voor de 2000e bezoeker van de Fancy Fair van Texelsch Fanfare kon niet wor den uitgereikt, daar het door de enorme toeloop en het feit, dat op twee plaatsen kaarten wer den verkocht, niet mogelijk was de gelukkige aan te wijzen. De sprei, op de fancy fair hier verloot, viel ten deel aan de heer J. N. Rijk, Kooger straat. Daar slechts een gering aantal loten geplaatst werd, kon het „zeepaard" niet wor den verloot. Met het doel voor de Ned. Blindenbond in hotel „Texel" een propaganda-avond te orga- niseeren, is gistermorgen hier ten huize van Ds. Vis op initiatief van de heer A. Krijgsman, bestuurslid der afd. Den Helder, een vergadering belegd. Ze werd bijgewoond door de dames Oort- Oort en Keijser-Bolier en de heeren Ds. Vis, burgemeester Oort, Ir. M. D. Dijt, Ds. Raabe, Ds. Smidts, dokter Prakken, H. J. Reij, G. Joh. Duinker en A. Krijgsman. De vergadering werd geleid door de heer Krijgsman, die het doel uiteenzette en de aanwezigen uitnoodigdc in het plaatselijk comité zitting te willen nemen. Hieraan werd door de ingezetenen voldaan. Ds. Smidts maakt reeds deel uit van het comité, dat te den Heidereen propaganda-avond voorbereid. Met algemeene stemmen werd tot voorzitter benoemd de heer burgemeester, tot secr.-penn. de heer Ir. Dijt, met Ds. Vis als plaatsvervanger. Het doel van de te organiseeren avond is het publiek op de hoogte te brengen met de positie van de blinden in ons land en van liet streven van de Ned. Blindenbond. Van regeeringswege Iaat men zich aan het blindenvraagstuk niets gelegen liggen. Hierin vindt de bond aanleiding zelf de handen aan de ploeg te slaan. De steun van bet Nederlandsche volk is hierbij nood zakelijk en zal zeker verkregen worden, wanneer het weet, hoe treurig het met de blinden in vele gevallen gesteld is. Met de taak, het publiek hierover in te lichten, zal worden belast de heer Joh. v.d. Berg, die echter hoogstens 20 minuten spreken zal. Het overige deel van de avond zal aan muziek en zang worden gewijd. Zonder aarzelen heeft de heer M. D. Dijt zijn kostelijke Bechstein- vleugelter beschikking gesteld en zijn muzikale medewerking aangeboden, evenals de heer I. Vlessing. De bljnde pianist A. Krijgsman zal als solist optreden. Mogelijk kan een strijk kwartet worden gevormd. Als zangeres zal worden uitgenoodigd mej. Jeanne Bacilek, die door haar prachtig stemgeluid de naam van „Bohecinsche Nachtegaal" verwierf. Wie haar voor de microfoon hoorde, zal erkennen, dat haar medewerking voldoende is om van een volle zaal verzekerd te zijn. Mocht zij onver hoopt verhinderd zijn, dan zal vermoedelijk worden geinviteerd de bekende musicus Ph. Vlessing, cellist bij de Italiaausche opera, even eens een uitnemende kracht. iimi i «in ii nail SjDp deze wijze meent het comité cr wel in te.slagen een avond van hoog kunstgenot tc organiseeren en tevens de Ned. Blindenbond een goede dienst te bewijzen. De datum genoemd werd Zaterdag 3 November zal In overleg met de propagan dist en de verdere medewerkcrs(sters) worden bepaald. De burgemeester verklaarde zich bereid de avond officieel te openen. Nadere bizonderheden zullen nog volgen, doch thans reeds meenen we te kunnen neer schrijven, dat de te organiseeren avond op hoog peil zal staan en een talrijk publiek trek ken zal. We besluiten met de mededccling, dat nog uitgenoodigd zijn in jiet comité zitting tc nemen de dames v. d. MeulenFlens en Lap Dijt en de hccren pastoor J. Nagel, R. P. Keij ser, P. Dros Az. en A. v. d. Meulen. In aansluiting op het bovenstaande deelen we nog mee, dat namens liet comité de lieer 1. Vlessing zich gisteren telefonisch met mej. Jeanne Bacilek in verbinding heeft gesteld met tot resultaat, daf vrijwel vast staat, dat deze begaafde zangeres hier optreden zal. OOSTEREND Op de vergadering der Geldcrsch- Overijselsche Predikantenvereenieing, Donder dag jl. tc Zutphen gehouden, bracht ds. H. Jan zen (Tubbergen), eerder predikant alhier, als jongere dank aan de ouderen, die de levens positie van de predikant hebben verbeterd, vooral voor de aankomende predikanten. Na een referaat van ds. Klein Wassink, waarin deze betoogde, dat de dominee zicli moet onthouden van al hetgeen niet tot de waarneming van het ambt behoort, gaf ds. Schellenberg (Markelo), eerder predikant te de Cocksdorp, als zijn meening te kennen, dat vrije tijd pro ductief mag worden gemaakt. (N. Rott, Crt.) De Bazar der Ned. Herv. Gemeente. Een opwekkend woord. Dank zij de medewerking, die liet bestuur van alle zijden ondervindt, belooft de Bazar ten bate van de kas der Ned. Herv. Gemeente alhier een groot succes te zullen worden. Tot op de laatste dag blijft de stroom van geschen ken doorvloeien. Daardoor zal er een groote verscheidenheid van artikelen aanwezig zijn, van de meest eenvoudige tot de meest kostbare, waardoor elk iets van zijn gading zal kunnen vinden. Behalve verscheidene fraaie stands (waaron der de zeer ruim voorziene handwerkstand zeker veel kijksters en koopsters tot zich zal trekken), zal men nog verschillende attrac ties aantreffen, zooals grabbelton, schiet tent, touwtrekkerij e.a. terwijl elke avond onder de bezoekers(sters) waardevolle voorwerpen schilderijen, theeserviezen enz. verloot zullen worden. Een bijzondere vermelding verdient de Oud-Texelsche theeschenkerij, waar dames in Texelsche kleederdracht de bezoekers een geurige kop thee zullen aanbieden. Waarschijnlijk zal er radio-muziek aanwezig zijn om de gezelligheid te verhoogen. Zooals men ziet, is de Bazar een bezoek ten volle waard. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen we naar de advertentie in dit biad. UUDESCHILD Gisteren kwam hier bij manoeuvres opTexel- stroom een der grootste torpedojagers zoo dicht onder de wal, dat een geweldige water massa opdrong tot aan de kruin van de dijk, hier en daar over de weg spoelde, wier en 'n en kc- le fuik wegnemend van de glooiing. Zelfs liep het water over de oostelijke havendam heen. Hadden zich kinderen aan de voet van de dijk opgehouden, stellig zouden zij er het leven bij hebben ingeschoten. We willen er de autoriteiten met nadruk op wijzen, dat in den vervolge bij dergelijke ma noeuvres grooter voorzichtigheid moet worden betracht, Een ramp te eenigertijd is anders onvermijdelijk. EIERLAND Een dezer dagen rooide de heer C.J. Geense op hoeve „Zeeland" een aardappelgedrocht van meer dan twee en een half pond. (We hebben deze wanstaltige pieper, waarmee men ons vereerde, aan ons bureau te pronk gelegd.) Red. Aan de School te Z. Eierland zal Zaterdag een onderwijzeres worden benoemd. Thans is mej.- Kikkert tijdelijk hier werkzaam. Van een voordracht was gisteren nog niets bekend.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1