OverwejU^ntmn No 4272 Woensdag 24 October 1928 42ste Jaargang w~ W|® nn^s®83f Van week tot week Texelsche Berichten Pijnloos Scheren ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 K POSTBUS: N°. 11 andere merken rookt'. M Hu bluft van vee/ genot verstoken Maar die zich houat by óRUMO 'yBMI. Za/ heeUjn leuen heer/yk smoken! J.GRUNO'i BAAÏ TABAK TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meor: 10 ct. Oozelfdc advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bii abonnement lagere regelprlis. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Zaterdagavond. Wat komt er van het verdrag Holland— België terecht Wanneer de brochure, welk6 prof. Bur ger over de NederlandschBelgische kwestie geschreven heeft, waarheid bevat, ?.iet het er niet naar uit, dat binnen af zienbare tijd een algemeen bevredigende oplossing zal worden verkregen. Na de conferentie van de beide Min. van Buitenl. Zaken te Genève, is nu een bespreking te wachten tusschen andere deskundigen, wie tot taak is gesteld voor verdere onderhan delingen een gemeenschappelijk basis te zoeken. Moge hun zoeken met goede uitslag worden beloond en de verdere be spreking het gewenschte resultaat hebben! Een kranige prestatie van een Nederlandsche Sleepdienst. Het geweldig droogdok, dat door Smit en Co's Sleepdienst op last van deEngel- sche regeering uit Gr. Brittannië naar Sin gapore moest worden overgebracht, heeft veilig het doel van de reis bereikt. De tocht verliep zonder ongevallen en heeft weer eensin het licht gesteld, dat Nederland op zeevaartkundig gebied nog steeds een voorname plaats inneemt. Zoowel Neder landsche als Engelsche autoriteiten hebben niet nagelaten de stoutmoedige onderne mers met hun kranige prestatie geluk te wenschen. Door de lucht naarlndië: „Moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden." De laatste dri6 van de vjjf K.L.M.-Indië- vliegtuigen hebben pech gehad. Ze moesten resp. te Cawnpore, Rangoon en Bagdad de reis onderbreken en wel door de slechte toestand, waarin zich de landingsterreinen bevonden. De vliegtuigen zelf bleken voor hun taak ruimelijk berekend. Vandaar, dat aan de mogelijkheid van een- regelmatig luchtverkeer van „de lage landen bi der see" naar Insulinde allerminst behoeft te worden getwijfeld. Vöör alles moeteven- wel aan de terreinen alle zorg worden be steed. Engeland: Baldwin-winst te wachten? Lord Birkenhead gaat in 't „krantenvak" Nog immer houden de a.s. verkiezingen in EDgeland de gemoederen en pennen in beweging. De kansen van 't conservatief Baldwin-bewind zouden niet kwaad staan, zoo wordt verzekerd. Men wijst hierbij op de verdeeldheid in 't kamp van liberalen en arbeiders, die niets van elkaar willen weten. Toch mag hier het heengaan van Lord Birkenhead, een van Baldwin's mede strijders, als een leelijke tegenvaller niet onvermeld blijven. Hij was het, van wie gezegd werd, dat hij politiek speelde „als een voetballer". Hij was de rondborstige, slagvaardige en scherpzinnige schrijver, die Bildwinals „zijn beste werkkracht" noode moet zien vertrekken. L< rd B. gaat in 't „krantenvak", dat hem zulke mooie kansen biedt, dat hij er zijn politiek baantje van Min. voor Br. Indië gaarne voor geeft. Wei'k blad hij leiden zal is met het oog op 1929 van groot gewicht, maar nog een open vraag. Frankrijk: Met een „Fransche" slag. 't Was een tragi-comedie, een vreemd geva), waar de Fransche politici zich met een Fransche slag vanaf trachten te maken. Op zoek naar het „lek", waardoor het ge heime document zijn weg naar Amerika moest hebben gevonden, kwam aan 't licht, dat van omkooperij geen sprake is geweest. Wel moet De Noblet, een Fransch politicus, tijdelijk leider van't Regeerings- persbureau in zijn onnoozelheid het opzien barend epistel ter inzage hebben gegeven aan een Fransch journalist, die het op zijn beurt aan Horan toonde. Deze zond het met instemming van zijn patroon Hearst toevallig te Parijs vertoevende per telegraaf naar New-York met het bekende gevolg. Frankrijk tracht de zaak te sussen. De Fransche krantenman werd ontslagen en Horan moest het land verlaten. Een nader onderzoek zou zijn ingesteld, maar of de resultaten bekend zullen worden, staat te bezien. Intusschen blijkt alweer, dat er in de ambtelijke en journalistieke wereld van de „Lichtstad" dingen gebeuren, die het licht niet mogen zien. Zelfs durft de „New Statesman" in zijn kolommen de vraag te stellen „Welk geheim is er, dat er te Parijs niet Kan worden gekocht, wanneer het daar bekend is?" Vleiend klinkt het niet 1 Frankrijk: Waar de millioenen belanden. Ongelukkig het land met zulk een be grooting Frankrijk ziet zich genoodzaakt zijn begrooting voor 1929 met maareven tjes 85 miljoen gulden te verhoogen en aldus te brengen op ruim 3840 miljoen gulden. Wanneer de lezer hierbij bedenkt, dat de helft van dit bedrag door de „schul- dendienst" verslonden zal worden en een derde aan leger en vloot wordt besteed, zal hü toegeven, dat maar een armzalig over schotje voor cultureele en andere de wel vaart des lands bevorderende middelen kan worden aangewend. De zegeningen van de groote oorlog zijn wel verre te zoeken! Ook de overwinnaar spon er geen garen bij. DuitschlandHet Kruiser-kruis. Om de befaamde kruiserbouw-kwestie voorgoed uit de weg 'te ruimen, hebben de Duitsche communisten getracht op een volksreferendum aan te sturen. Daar zij evenwel het veremchte aantal stemmen van 4Vü miljoen slechts ten halve konden be reiken, kwam van hun plan niets teiecht, waarmee niet gezegd is, dat de Kruiser- affaire nu van de baan is geschoven. Wel dreunen te Kiel luide de hamers, maar wanneer straks geen nieuwe credieten worden toegestaan zooals de socialisti sche leider Wels voorspelde -zal de krui ser de helling zeker niet verlaten, althans niet als „kruiser". DuitschlandDe verhouding tot Polen. Het wil met de onderhandelingen over een handelstractaat met Polen niet vlotten. De heeren geven elkaar niets toe en zoo komt men geen stap verder, wat te bejam meren valt, omdat de economische vrede met de politieke hand in hand gaat. De Duitsche arbeidersbevolking ziet verlangend naai goedkoop varkensvleesch uit, waarvan het zich bij openstelling van de Poolsche grens verzekerd weet. Industrie en handel kunnen de Poolsche markt moeilijk missen. Een spoedige oplossing wordt algemeen danook met ongeduld tegemoet gezien. Berlijn—New-York door de lucht. De „Graf Zeppelin" heeft de overtocht op schitterende wijze volbracht en gewerd te Lakehurst een enthousiaste ontvangst. In onze huiskamer deelden we in de vreugd van hen, die de bemanning bij haar aan komst spontaan toejuichten. De radio techniek mogen we er wel dankbaar voor zijn. We brengen in herinnering dat 'teerste Duitsche luchtschip, thans als „Los Ange les" in dienst bij de Amerikaansche marine, de overtocht deed in 3 dg. 9>/° uur. De „Graf Z." had door de minder gunstige weersomstandigheden 4 dg. lesuur noodig. Duitschland„Beslissend voor Duitsch- land's lot". Omstreeks half November zal door Eng. Fr., België, Italië en Japan met Duitschland over de ontruiming van Rjjnland en de her- 'i-. - f.-- IS" 9 stelbetalingen worden beraadslaagd, dus over kwesties welker oplossing Rjjksmin. Milller nog onlangs „beslissend voor 't lot van Duitschland" noemde. Amerika zal officieus aan de besprekingen deelnemen. Een verblijdend teeken is, dat Frankrjjk zijn principieels bezwaren tegen 6en ver vroegde ontruiming over boord heeft gezet; het rekent hierby evenwel op een financi eels tegenprestatie van Duitschland, welke „Marianne", diep in de schuld bjj Amerika, zeer wel t6 pas komen zou. Onvermijde lijk is, dat Polen die tegemoelkomende houding van z\jn bondgenoot afkeurt. Im mers beschouwde Warschau de Rijnland bezetting als een mooie waarborg voorde veiligheid van W. grens en moet het z.i. de ontruiming met bezorgdheid tegemoet- zien. G.J.D. Opvoering van „Sonna" in hotel „Texel." „Het Klein Tooneel" van Oudeschild, dat onder de uitstekende leiding van de heer C. Bakker zoetjesaan tot een der beste tooneel- vereenigingen op ons eiland is opgegroeid, zal Zaterdag 10 November a.s. ook in hotel „Texel" een opvoering geven van „Sonna", het pakkend Indisch tooneelspel van de bekende tooneel- schrijver Jan Fabricius. Reeds werd het te Oudeschild vertoond voor een talrijk en dank baar publick. (Zie 't verslag van onze corres pondent aldaar.) Het zal ons geenszins ver wonderen, wanneer ook hier de Oudeschildcrs een goed onthaal ten deel zal vallen. De opvoering van „Blank en Bruin" van 't vorige jaar heeft immers bij de meeste bezoe kers een zeer goede indruk achtergelaten. Examen-Wiskunde M.O.-K 5. De heer P. Groot, eerder als leeraar verbon den aan onze Zeevaartschool, thans woonachtig te Heemstede, slaagde Zaterdag j.l. te den Haag voor de acte Wiskunde M.O. - K 5. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan der huid, indien men voor het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken, nemen de verzach tende Purolpoeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. OUDESCHILD „Het Klein Tooneel." Zaterdagavond gaf het „Klein Tooneel" een uitstekend geslaagde opvoering van „Sonna." Het nieuwe gedeelte van de „Zeven Provinciën" was geheel bezet, wat met het oog op de te geven tweede uitvoering zeer zeker de ver wachtingen overtrof. Alvorens met de op voering te beginnen gaf de heer C. Bakker een kleine inleiding daar het stuk in Indië speelt en er vele Indische uitdrukkingen in voorkomen. Het volgende willen we aanstippen. Bart. Velsen gaat als 2e luitenant naarlndië, maakt een veldtocht mee en komt met zijn troep bij een kampong. Hij komt daar met het hoofd in aanraking, dat hem vertelt.dat hij nog van een sultan afstamt en nog verschillende voorwerpen van hem heeft. Bart gaat ze be kijken en komt in aanraking met zijn dochter „Sonna", een noe jeugdig, bijzonder mooi meisje. Bart voelt zich tot haar aangetrokken en naar Indische zede gaat hij met haar Jeven. Voor vergoeding krijgt haar vader een nieuw huisje. Na een paar jaren wordt er een kind geboren, een jongen, zeer tegen de zin van Bart. Hij zendt zijn zoon later naar Holland om hen. te laten studeeren. Bart maakt promotie, is heel goed bevriend met Julius Overdiep, ass. resid. en gaat na eenige jaren met verlof naar Holland. Daar ontmoet hij zijn kind, een flinke knappe jongen van veertien jaar. Hij besluit hem, als zijn verlof om is, mee te nemen naar Indië. Hij maakt in Holland verder kennis met een juffrouw Bertha, door de jonge tante Bert ge noemd, omdat die zoo goed voor zijn opvoe ding zorgde. o— Het stuk vangt aan op 't moment, dat kapi tein Velsen met zijn jongen in Indië aankomt. Als het scherm opgaat, verplaatst het de toe schouwer gemakkelijk in Indië, daar ihet decor evenals met „Blank en Bruin" piekfijn. In orde is. Op het tooneel zijn Niti, de lijfmeid vrm „Sonna", (i [C v- - ECHTE FRIESCHE f0 '12 15 'IQ cent} per fa ony*. Mcr fraaie. oesc/iertnerf. en Prawiro, een klerk van de assist. Resid. Prawiro maakt het Niti een beetje lastig, tot Sonna binnenkomt met allerlei pakjes, welke zij gekocht heeft voor haar kind, dat nu weer bij haar komt. Zij heeft nog een voorstelling van hem uit de tijd toen hij van haar wegging. Kinderlijk blij is zemelde cadeautjes, welke ze voor hem gekocht heeft. Zijkan merkbaar haar ongeduld niet bedwingen en nien kan zich haar teleurstelling als moeder voorstellen als haar zoon en haar man binnenkomen, opgewacht door „Sonna" en Niti en hij vader vraagt, wie zijn moeder nu is. Keurig wordt dit tafereeltje gespeeld. Prachtig spel kunnen we bewonderen tusschen Bart Velsen en Julius Overdiep, als het gaat om de erkenning van het kind. Als het volgens de wet Bart zijn naam zad dragen, moet Sonna afstand van hem doen. Julius voorspelt hem, dat, hoewel Sonna jegens Bart een zachtmoedig karakter heeft, zij als het om haar kind gaat een tijgerin zal worden. Vooral als zij vermoedt, dat er een andere vrouw in het spel is, hetgeen Julius ook al aan Bart heeft bemerkt. De erken ning moet om de toekomst van het kind ge schieden en zoo zal ten huize van Bart voor Julius als ambtenaar de acte onder getuigen worden geteekend. Daar Sonna echter lezen noch schrij ven kan, moet zij met ja of neen antwoorden. Zij stemt dan in een erkenning van het kind als dat van Julius toe, niet beseffende, dat zij er tegelijkertijd afstand van doet en Prawiro, die klerk is bij de ass. resid, en zeer lastig, heeft intusschen een gesprek afgeluisterd tus schen Bart en Julius en het portret gezien van Bertha. Hij wil bij Niti in de gunst komen en vertelt haar, dat hij een geheim weet. Hij vertelt van het portret en zoo komt ook Sonna het te weten; ze stelt Bart op de proef en verneemt zoo de waarheid. Heftige scènes zijn het ge volg, welke mooi spel te zien gaven. Als ten slotte tot haar doordringt, dat haar kind voor haar verloren is, werpt zij zich voor hem op de grond en smeekt hem, haar het kind te laten behouden. Eenig mooi is hier het spel van Sonna. Ook Julius verschijnt ten tooneele. Hij zegt Bart, dat hij gemeen gehandeld heeft en ook hijzelf eigenlijk Sonna had moeten waar schuwen. Als Bart dan als gebroken man Sonna vraagt hem en het kind weer te nemen, klinkt van haar op aangrijpende toon: Hoe kan ik nemen, waar niets jneer is Gebroken naar lichaam en zielen na eerst van haat gloeiende woorden de blanken in het gezicht geslingerd te hebben, verlaat zij met Niti het tooneel. o— Een donderend applaus was de belooning voor de spelenden. De ademlooze stilte ge durende de drie bedrijven was zeker het beste bewijs, dat het spel met alle aandacht werd gevolgd. Zonder iemand tekort te doen verdient de heer Bakker als regisseur en vertolker van „Bart" alle lof. Ook mogen weSonna en Julius wel een pluimpje geven. Mej. G. Bakkerspeelde heel aardig voor jongen. Een gezellig bal be sloot deze mooie avond en we wenschen voor a.s. Zondag hetzelfde. o— Het plan bestaat Zaterdag 10 November te den Burg een uitvoering te geven. DE MOK. Met drie Marine-vliegbooten naar N -O. Indië. Texel startplaats. Naar we uit den Haag vernemen zullen in de eerste helft van April a.s. drie Dornier-Wall vliegbooten onder bevel van Lt. ter zee le klas W. H. Tetenburg van Texel naar Ned. Indië viiegen.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1