rRheumatiek Kloosterbalsem Ouden van da^en PEPERMUNT „Geen goud zoo goed" Ouden van dagen nemen gaarne van die kleine ge woonten aan, waarvoor jongeren geen tijd of aan dacht hebben. Onmiskenbaar is daarbij ook de gewoonte steeds mede te dragen. Het dage- lijksch gebruik van deze origineele pepermunt be- teekent steeds opnieuw een genot en aangename tijdpasseering. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar Ruwe Huid Schrale Lippen Dooicd 30-60 en 90 cl. Tube 80 et. B.| Apolh. en Dro0l3!en beurt toch in andere plaatsen ook, dat de leden een exemplaar in hun bezit krij gen en houden mogen.. Voorz. zegt overweging toe. Door de comm. is de vraag gesteld, of de opcenten op de vermogensbelasting, nu 5U pet. niet konden worden verhoogd. Voorz.: De gemeentewet laat verhooging toe tot 100 pet. In afwachting van de nieu we regeling van de fin. verhouding tussclien de gemeenten en het rijk is deze verhoo ging niet in overweging genomen. Dhr de Graaf: ln beginsel kan ik er mij mee vereenigen, maar dan moet een grens worden gesteld. Ik acht het ongemotiveerd de gemeentebelasting ten top te drijven voor iemand, die zich door hard werken een ka pitaaltje van 16 tot 20 duizend gld. heeft vergaderd. Bij bedragen van f 50 000 ben ik 'er wel voor. Voorz.: Uw voorstel zou op practische bezwaren stuiten. De tweede vraag van de comm. betrof het nieuwe uurwerk voor de toren te de Waal: „Kan de aankoop niet lager worden ge raamd?" De voorz.: Verlaging van het crediet moet ik ontraden. Voor de Koog werd f 690 uit getrokken. Kosten van plaatsing en eventu- cele verbetering van de stoel moeten niet vergeten worden. Dhr Boon: Als ik naga, welke torens bij de gemeente in onderhoud zijn, zie ik een rare situatie: één torentje wordt niet ge holpen. Geschiedt dat op goede rechtsgrond? Is de toren gemeenteeigendom of behoort hij aan de kerk? Ik wil er mij niet mee in laten. Men zou het moeten onderzoeken in de archieven. Waarom wordt de toren niet door de gemeente onderhouden? Bij een volgende begrooting wil ik vragen ook dit torentje te gedenken. Voorz.: Het is een kwestie van eigendoms recht. Dhr Boon: Dat zegt niets, wanneer dat recht niet bewezen kan worden. Of de ge- meentefinanciën worden verkeerd uitgege ven of stiefmoederlijk verdeeld. Hoe zit het met dat recht? Is er niets aan te doen? Zoo neen, dan leg ik me er bij neer. Dhr de Graaf: Dhr Boon zegt dat het torentje te Oudeschild alleen nog in een on gunstige positie verkeert. Maar de R.K. to rens dan? We zouden het onderhoud daar van ook graag aan de gemeente overdragen. Dhr Boon: Ik bedoel het eenige dorpje. Dhr Kikkert: U krijgt concurrentie. De Doopsgez. kerktoren moesten we er dan ook maar bijnemen. Vervolgens worden aan de orde gesteld een 13-tal vragen door dhr Lap gesteld. 1. Wat is de bedoeling van 120 M. beton- band in de Parkstraat? 2. in de Parkstraat moet plm. 1000 M. straat verlegd worden en vernieuwd, wat in zich sluit dat meer dan de heele straat moet worden opgebroken. Voorz.: De bedoeling is 1000 vierk. M. straat te verleggen en te vernieuwen. Er zal aan de zijde van het weeshuis een voetpad komen tot aan de pastorie. De bestaande hel ling zal verdwijnen, wat de veiligheid ten goede zal komen. Dhr Lap: Loopen daar boomen weer ge vaar gerooid te worden? Weth. Keijser: Het zijn meest jonge boomen. Weth. Vlaming: De ervaring heeft geleerd, dat boomen, tot het rooien waarvan we toe stemming hadden, niet gerooid behoefden te worden. 3. Te de Waal wordt 1000 M. straat ver legd en vernieuwd; plm. 250 str. M.wordt hier een nieuw stuk straat gemaakt? Voorz.: Er wordt 600vk. M. gelegd om de kerk bij de begraafplaats, langs en voor de woning van G. H. Geus; 35 vk. M. bij de woning der fa. Kuyper; het hek gaat daar wat achteruit. Bij de Zuivelfabriek wordt 220 vk. M. verlegd en vernieuwd. Weth. VI.: Hiermee wordt tevens voldaan aan het desbetreffende verzoek van dhr Lap. 4. Voor de Hoornderweg, dit jaar goed onderhouden, zal geen 64 kub. M. basalt noodig zijn. Voorz.: De deklaag is te dun om met min der te kunnen volstaan; 1 kub. M. per 43 M. is niet veel. Dhr Lap: Ik vind het veel. Voor de heele P.H.polder wordt 60 kub. M. genomen. De weg heeft al veel gekost. Waarom er nog zooveel aan te besteden? Ik vind de raming aan de hooge kant. Weth. Keijser: Dan houden we over. Dhr Kikkert: Bij veel vriezen zal de weg inzakken en wel veel basalt noodig zijn. Dhr Lap: Drie jaar geleden is er keislag ingewalst. De weg is goed, er valt niets van te zeggen. Voorz.: Er zullen stukken moeten worden De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, ls nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akkcr's Kloostdrbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl bijgewerkt, o.a. door het nieuwe pad bij Bar- horst. Weth. Vlaming: Het is een verschil van opinie tusschen het gem. bestuur en dhr Lap. Er is aan de weg niet zooveel gedaan, dat geen keislag noodig zou zijn. Toen we laatst door de P.H.polder reden met een auto, leek de grintweg meer een sloot. Daar gebruikt men 60 kub. M. voor de heele polder. Dhr Lap: U heeft het bepaald ongelukkig getroffen. Weth. Vlaming: Als we keislag overhouden gooien we die niet in de soep. 4b. Voor de Koogerweg zal geen 110 kub. M. basalt noodig zijn. Voorz. Oordeelt zoo niet. Dhr Lap: f 16000 kosten voor een weg van 16 K.M. wordt mij te kras. Weth. Keijser herinnert «aan de wegenwet. Dhr Lap: Dan krijgen we toch f 5000 sub sidie en behoeven we toch geen post voor keislag op de begrooting te zetten. Texel krijgt uitgekeerd over 24 K.M. wegen. Weth. Keijser: We weten het niet offici eel, maar het staat wel in de officieele stuk ken. Dhr Lap: Dat geld komt. We hebben er recht op, de autorijders hebben betaald. Weth. Keijser: Hoe komt u aan dat recht? Dhr Boon: Ja, vertelt u dat eens. Dhr Lap: Ik weet het. Weth. Vlaming: Hoe kunt u dat weten. Onze wegen staan nog niet eens op de we- genlijst. Dhr Lap: We moeten op deze lijst komen. Ik motiveer mijn meening op een uitspraak uit de mond van dhr S.C.Eelman, afkomstig van het gemeentehuis. De gemeente zou f 5500 ontvangen. Weth. Keijser: Is dat wel zoo? Dhr Lap: Ik haal heel het polderbestuur als getuige. Weth. Keijser: Dhr S.C.Eelman is geen bode van ons. Dhr Lap: Weth. Vlaming vraagt mij naar bewijzen. Weth. Keijser: Wij weten van recht hebben niets. Weth. Vlaming: We weten het alleen maar officieus. Weth. Keijser: We hebben wel eens een berekening gemaakt, maar officieel wisten we niets. Weth. Vlaming: We hopen wat te krijgen, maar dhr Lap zegt, dat we er recht op hebben. f Voorz.: We hebben de post pro memorie geraamd, omdat we er definitief niets van kunnen zeggen. Aan het beleid van B en W ten aanzien van deze wegen, doet dat niets af. Dhr S. Keijzer: De gemeente zal het geld toch eerst moeten voorschieten. Dhr Lap: Verwacht u de subsidie nog dit jaar? Voorz.: Ja. Dhr Lap: Dan moogt u er ook mee rekenen. Weth. VI.: Hoe breeder beharding, hoe hooger subsidie. Dhr Lap: Dat weet ik. Bij 4 M. krijg-je het meest. Uit de mededeeling in het be stuur van Waalenburg heb ik echter begre pen, dat de wegen hier al op de wegenlijst staan. Anders zou Waalenburg toch niet van haar oorspronkelijk plan zijn afgeweken. Weth. Keijser; Dus neemt Waalenburg een besluit op een officieuse mededeeling van S.C.Eelman. Prachtig zooveel vertrouwen in de man, die anders zoo weinig vertrou wen geniet. Wij hebben slechts een bereke ning gemaakt en gedacht: zóó krijgen we misschien f6000, maar zóó wel f 11000. Officieele gegevens ontbraken geheel. Ik ge loof evenwel, dat we tevreden mogen zijn. 4c. Op cle Schilderweg zal voor gewoon onderhoud geen 350 kub. M. basalt noodig zijn. Voorz.: Over 1700 M. zal een deklaag van 3 cM. moeten worden aangebracht. Weth. Keijser: De weg was prima in orde, maar is nu afgesleten. Maak hem van asfalt. Dan kost hij een paar ton. Dhr Lap: De weg ligt nu drie jaar en komt mij duur voor. Weth. K.: Zou u een andere methode wenschen Dhr Lap: Dat moet wel, anders kan het niet langer. Weth. K.We zouden in de herfst 'n proef nemen met een stuk van 50 M. Ingevolge de wegenwet moet van zoo'n proef mededeeling worden gedaan en op de behandeling goed keuring worden verkregen om voor vergoe ding van primaire weg in aanmerking te komen. Dhr Lap: Is er al een berekening gemaakt door B en W.? Weth. K.Het doet me genoegen u zoo te hooren. Eerst twijfelde ik aan uw vertrou wen in ons beleid. Het blijkt me, dat u de zaak zeer huishoudelijk bekeken. Zouden ech ter uw vragen niet thuisbehooren bij de opzichter, de voorz. of de secr. Dhr Lap: Ik ben het niet met u eens. Ik onderwerp mijn bezwaren aan het oordeel van de raad, die hier immers bijeen is om de begrooting te behandelen. Dhr Pisart: Dat gebeurt toch overal Weth. K.: Toch niet in details. Dhr Boon: Wel als ze B. en W. een hak willen zetten. Dan worden er honderden vragen gesteld. Kijk maar naar Amsterdam, waar de begrootingen heel wat geld kosten. Dhr Lap wil advies vragen aan de raad, wat hij 14 dg. geleden al had moeten doen. Voorz.: Dhr Lap mag in het publiek in lichtingen vragen. Dhr Boon (tot de voorz.): Laat hij opko men tegen het beleid van B. en W. Laat hij afkeuren. Hij slaat echter in de ruimte. Hij neemt niets voor zijn rekening. Hij wil u nemen, maar ik verzeker u dat, wanneer dat wordt toegelaten, ook ik u eens nemen zal. Zoekt hij de begrooting of zoekt hij zichzelf Hij wil zijn naam in de Texelsche Courant hebben. Ik garandeer u, dat u aan mij dan geen gemoedelijke zult hebben, Als ik de begrooting onderzocht heb, als ik de intense politiek heb gevolgd, dan keur TONNEMfl'S CÓNf-ECTIONERV WORKS k af of ik doe het niet, dan bevecht ik u of ik ga met u mee. Dhr Lap keurt af, de heele zaak, maar houdt zich op de ruimte. Dat keur ik af. Voorz.: Ik ben het niet met u eens. Dhr Lap komt er hier open mee voor de dag. Het mag voor B. en W. niet aangenaam zijn, de heer Lap mag het doen. Dhr Lap: Wat dhr Boon gezegd heeft gaat langs mij heen. Volgens hem zou mijn bedoeling zijn mijn naam in de Texelsche Courant te krijgen. Dhr Boon misschien Ik ben niet door mijn schuld in de raad; gekomen. Ik roep er niet om. Als ik uit de raad staj^ze^ ik£ „Dank je_ wel". Ik kom hipr mét" gegevens en heb .recht van sprelfën. Met dhr Boon verschil"'ik van ge- voeelen. 4d. De Achterweg van Oudeschild heeft weinig verkeer cn heeft m.i. geen asfalt- laag noodig. Een gewoon onderhoud van niet hooger kosten dan tien cent per str. meter zal m.i. voldoende zijn. Voorz.De weg door Oost is op gelijke wijze behandeld en voldoet uitstekend. Dhr Lap: Ik stel voor deze post te schrap pen. Als het zoo gaat, zal ik het wel anders doen. Voorz.: Dhr Boon deed een aanval op B. en W., niet op u. Dhr Lap: U moet dhr Boon desavoueeren: lk ben in mijn recht. Dhr Boon: Niet waar. Dhr Lap: Aan u is het woord niet gege ven. Voorz.: Mijn persoonlijke opinie is, dat dhr Lap hier zijn meening mag zeggen en vragen mag stellen. Weth. VI.: We worden genoodzaakt er wat over te zeggen. Dhr Lap zegt: Ik werk niet voor de krant. Neen, dat behoort ook niet.Ernstig en met critisch oog moeten we te werk gaan.- De kosten van het algemeen beheer noemt dhr Lap te hoog omdat ze vier gld. per inwoner bedragen. Maar nadere gegevens noemt hij niet. Zijn die kosten in overeenstemming met die in andere gemeen ten, vraagt hij verder. Zoo niet, vervolgt hij, is dan geen vereenvoudiging van de gemeen telijke administratie mogelijk? Dhr Lap had zich hiervan zelf op de hoogte moeten stellen!. Dan zou hij tot de conclusie zijn gekomen, dat andere gemeenten, met een aantal inwoners als Texel, maar in een gunstiger positie, 6, 7 of zelfs S gld. peij inwoner uitgeven aan kosten voor alg. be- heer.Dat deed dhr Lap niet, maar praat in het wilde weg. Hij beweert zonder gege vens. Dhr Boon: Er klopt niet één punt. Weth. VI.: We zouden een burgemeester kunnen hebben, die duizend gld. minder verdient, ook een secr., die duizend gld. minder verdient. Dit zit 'm in de leeftijd. We verkeeren hier dus in een,als ik het zoq eens uitdrukken mag, in een ongunstig ge val, maar toch zijn de kosten per inw. lager dan in gemeenten,verkeerende in een gun- stger positie dan de onze en, hoewel met een gelijk aantal inw., minder uitgestrekt. Dus is niet bewezen, dat bedoelde kosten te hoog zijn. U geeft geen gronden, geen gegevens, geen argumenten. Dhr Lap: U gaat hooger dan ik gevraagd heb. Ik had trouwens niet verwacht gelijk te zullen krijgen, maar „soit".Ik heb geschre ven: de kosten zijn m.i. hoog, niet te hoog, Weth. VI.: Ze zijn niet hoog. Dhr Lap: U mag mij het recht niet ont nemen hier mijn meening te zeggen. Weth. VI.: Dan blijf je aan de gang. Dhr Lap: Is er nu overeenstemming met de kosten in andere gemeenten Weeth. VI.: Ze zijn hier lager. Dhr Lap: Dat had u meteen moeten zeg gen. Weth. VI. zoekt er wat achter. Ik ben ben van meening, dat in de gemeentead ministratie wel wat te vereenvoudigen is. Ik wil niets zeggen van de arbeid van de secr. en de andere ambtenaren hier. Maar zou er van die administratieve drukte niet wat afkunnen. Er zou toch wat gedaan kunnen worden. Weth. VI. beweert, dat we vreeselijk goedkoop zijn. Voorz.: U had niet moeten zeggen ik krijg toch geen gelijk. Uit ingewonnen infor maties blijkt wel, dat de kosten op Texel laag zijn. U mag ons lijstje zien. Er is geen speld tusschen te krijgen. Dhr Lap: Weth. VI. wil mijn woorden uitziften. Weth. VI.: Uw betoog heeft geen reden van bestaan.Niets voor een man van de po sitie van dhr Lap. Het was een betoog zon der bewijs. Voorz.: Mag een raadslid dan geen vra gen stellen, waarop hij zelf geen antwoord kan geven Weth. K.: Dat zal wel. Weth. VI.: Dhr Lap zegt, dat vier gld te hoog is. Waarom heeft hij zelf eerst niet onderzocht of deze kosten elders lager zijn Dhr Lap zegt: Ik kom met gegevens, maar hij geeft geen gegevens. Ben ik nu aan het ziften Ik vraag de raad als getuige. Dhr Lap: Nog één woord. Meer wil ik er niet van zeggen. Laat ons eens aannemen dat ik gezegd had, dat vier gld. te hoog is. Is het dan geen zege, dat B. en W. de zaak recht kunnen zeggen Veel menschen vragen zich toch af of het niet lager kan Weth. K.: Dat heb je toch overal mee Dhr Lap: Ik vraag stemming over mijn voorstel. Dhr de Graaf: Wanneer de begrooting behandeld wordt, gaat het om het beleid van B. en W. Ik ga in de groote lijnen met hen mee en ik voel me verplicht hun werk te steunen. De kwestie-Lap echter be schouw ik niet als een technische, maar als een politieke- in verband met wat ervan gezegd is. Door deze stemming wordt ik uit mijn tent gelokt. Ik beschouw het gespro kene als een politieke woordenwisseling. Het wordt er op aangestuurd. Dhr Boon: We hebben nu al jaren met elkaar kennis gemaakt. Dhr Lap had het altijd over het verpraten van de tijd en over het verknoeien van het geld. Hij had echter al 14 dg. eerder ingelicht kunnen zijn. Had actief geweest en gezegd dit en dat nr. keur ik af. Dat is zaken doen, maar dit is tijdverknoeien. /Dhr Lap: Waarom cijfers te noemen als we er niets over te zeggen hebben Als u de zaak volgt, zult u zien, dat mijn bedoe ling is aan te toonen, dat de begrooting te 'hoog is opgezet. Ik wil op het bedrag niet afknibbelen, maar zou graag buiten gewone werken zien uitgevoerd. Waarom deze niet bij name genoemd Weth. K.We moeten eerst weten hoe groot ons inkomen is. Die werken komen wel. Dhr Lap: Ik geef u de verzekering, dat ik straks meer gelijk zal blijken te hebben dan u. Ik kom niet met onzinnige gegevens. We moeten straks niet met een hooger vermenigvuldigingscijfer komen om de zaak gelijk te maken. Voorz.: Handhaaft u uw voorstel tot stemming De raadsmeerder- heid ziet er een bewijs van wantrouwen in. Dhr Lap: Ik vind zulk onderhoud niet noodig. Weth. VI.: U wil die weg dus onderhou den voor tien cent per str. meter Dhr Lap: Ik wil de zaak wel bepraten. Ze willen me op het paard tillen, maar dat lukt niet. Een asfaltweg is mooi, maar achter Oudeschild is daaraan geen behoefte. Men heeft daar immers ook nog de dijk van de dorpsstraat. Dhr Boon: Die weg is er absoluut noodig. Dhr Lap: Die weg is toch uitsluitend be- om daarlangs vuilnis weg te halen Een luxe weg is hier toch niet noodig Weth. K.Het is geen luxe. Dhr Lap: Ik acht het gewenscht, dat de raming de werkelijkheid meer nabij komt. Weth. K.Onze raming is laag. Dhr Kikkert: Geen stemming dus Dhr Lap: Laat maar loopen. Dat wordt toch niets. Dhr Boon: Dank je wel. 5. Er is een restant,350 M. basalt, waar in ik mijn meening bevestigd vind, dat er in 1928 belangrijk minder aan wegen is uit gegeven, dan in de begrooting voor dat jr. was geraamd. 6. De Waalderweg zal 700 gld. kosten, dus 50 ct. p.M., terwijl zijn belasting toch niet hooger is dan die van de andere gemi., wegen. Het wekt eenigszins mijn verwon dering, dat de gemeentewegen over 1929 een gld. p.M. moeten kosten. Dhr Kikkert: De Waalderweg heeft het vorige jaar met de wals een beste behande ling gehad. Dhr Lap: Men zoekt er weer wat achter, maar ik vind die weg goed. Dhr Boon interrumpeert. Dhr Lap: U bent een oude politieker, ik niet. U zit hier langer. Men zegt wel, dat men van het afdoen van de begroo ting een lolletje maakt: in drie uur de heele begrooting. Weth. K.Is het dan geen lolletje? Dhr Lap: Daar protesteer ik ten heftig ste tegen. Weth. K.: De menschen hebben het toch gezegd En het kan ook wel, als het voor werk maar ernstig is geschied. Dhr Boon wijst ook hierop. Weth. K.Alle stukken liggen ter secre tarie ter dispositie. Men kan de begrooting wel afdoen in drie uur, maar hierdoor moe ten we ons niet laten leiden, al zegt men ook: Ze maken er een lolletje van. Dhr Lap: „Ze" heb ik niet gezegd. U wil ze in de schoenen schuiven, dat ze er een lolletje van maken. Weth. K.: Begrooting en toelichting krijgt u fijn ingericht thuis. Als U er serieus werk van maakt, behoeft u maar de nummers te noteeren waarmee u niet accoord gaat. Dhr Lap: Dat doe ik. (Zie vervolg Tweede blad.)

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2