Texelsche Courant van Zaterdag 1 Dec. 1928. TWEEDE BLAD Na de Storm. WIE HELPT ER MEE? Texelsche Berichten HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel: Beschikkende op een verzoek der N.V. Goederenhandel Ph. Vlessing te den Burg alhier tot het oprichten van een opslag plaats van benzine in het perceel, kada straal bekend, gemeente Texel, sectie E. no. 143. Overwegende, dat de zitting, bedoeld in artikel 7 der Hinderwet is gehouden op 30 October; dat het onderzoek betreffende de op te leggen voorwaarden nog niet is ge ëindigd, zoodat de beslissing niet binnen de beslissing op voormeld verzoek te ver den bij de wet bepaalden tijd kan worden genomen; besluiten: dagen. Texel, 28 November 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd W. B. OORT. De secretaris, JONKER. Een serie noodkreten „S.O.S." werd Zondagavond de aether ingeslingerd. De meest dringende was wel die van 't stoomschip „Salento", dat bij IJmuiden is gestrand en waarvan de bemanning vermoedelijk in haar geheel is omgeko men. Als men zoo'n bericht leest, schrijft de heer W. J. Mets in de „Held. C." dan doemt er voor de geest een beeld van tragiek op, dat ons een poos bijblijft doch weldra vervaagt in de baaierd van nieuwstijdingen, die ons dagelijks worden opgediend en 'savonds vanuit de luid spreker worden toegeroepen. Doch als men zelf de dringende roep van het Italiaansche stoomschip „Salento" om hulp de geheele avond heeft gehoord, dan schrijnt het dieper als men het be richt van de totale ondergang leest. Als een schreeuw klonk de smeeking van de marconist, eerst om een sleep boot, weldra om een reddingsboot. Het was een gil in uiterste nood en het was, alsof de man met opgeheven handen stond en riep: „Help ons toch, help ons toch Want na zijn roep om een reddingsboot klonk het „tks, tks", hetgeen beteekent: „Dank u, dank u en daarna in het Engelsch:„Wij bevelen ons bij u aan". Daaruit schreeuwde de noodkreet om hulp en dan nu te weten dat al hun roe pen wel is gehoord, doch dat hun, toen ze nog een mijl of tien van de kust waren, geen hulp kon worden geboden, We willen het sober houden, doch de roep van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij om een motor reddingboot te hebben te IJmuiden, mag niet onbeantwoord blijven. Hoeveel Texelaars hebben niet hun be staan op zee. Straks klinkt misschien ook van hun schip „S.O.S.". Laten we mee helpen dat er te IJmuiden zoo gauw mo gelijk een motorreddingboot komt. Het adres der maatschappij is: Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij, Amstel, Amsterdam. Wordt donateur van die nuttige instel ling. Stel het niet uit, u op te geven. Doe het nu! Ook de Texelsche Courant wil gaarne uw naam aan de Reddingmaatschappij opgeven. De aanlegsteiger te Oudeschild. Zooals we verwachtten is er in de Sta tenvergadering bij de discussie over de begrooting voor 1929 ook nog gespro ken over de steigers te Oudeschild en te den Helder. De heeren D. B o s w ij k, onze plaats genoot, en C.Thomassen, oud-Texe laar hebben daarover 't woord gevoerd en verbetering bepleit. Of zij eenige toezegging van Gedepu teerde Staten wisten los te krijgen, is ons echter niet bekend, omdat wij in de gepubliceerde verslagen hierover niets hebben kunnen vinden. Blijkbaar hebben Ged. Staten „vergeten" de gestelde vra gen te beantwoorden. Wij zullen trach ten hieromtrent nader te informeeren. SPOORDIENSTREGELING. Naar we van betrouwbare zijde verne men, bestaat groote kans dat aan de wensch van de Alg. Middenst. Ver.-Texel, neergelegd in het adres aan de directie der Ned. Spoorwegen (zie een vorig num mer) tegemoet zal worden gekomen. Zelfs zal vermoedelijk een treindienst beter met de bootdienst van 8 uur in ver band worden gebracht, zoodat het lange wachten te den Helder dan komt te ver vallen. We voegen hieraan toe, dat de heer Stompff, directeur van TESO persoonlijk Texel's belangen te Utrecht is gaan be pleiten. DE WOLVEEMARKT VAN 22-28 NOV. De stemming op de afdeeling wolvee vrijwel overal zeer kalm, o.a. te Lei den, Leeuwarden, Zwolle en Rotterdam, terwijl de prijzen vrijwel gelijk bleven. Te Leeuwarden werden de beste vette lammeren wel iets grager gekocht, wat echter Dinsdag te Groningen niet het geval was, daar was de handel in vette lammeren over het geheel iets minder. De Sneeker markt was zoowel voor scha pen als lammeren iets lager. SPORT. Zondag ontvangen de Texel-adspiran- ten op bezoek O.S.V. Aanvang wedstrijd 2 uur. IJSCLUB-„DEN BURG." Het bestuur van onze ijsclub nam maat regelen om de „Elemert" onder water te zetten en zal trachten, wanneer gereden zal kunnen worden, de baan electrisch te doen verlichten. Naar het zich laat aan zien, zal bij vriezend weer hier schaats liefhebbers een mooie gelegenheid wor den geboden hun lusten bot te vieren. Op een der volgende dagen zullen de donateurskaarten worden aangeboden. Mogen allen wederom aan de club hun steun willen verleenen. GIFTEN WIJKVERPLEGING. Fam. R., den Burg f 5.- D. M., Oudeschild f 2.50. OUDESCHILD. GEHAVEND HAVENHOOFD. Nu de hooge waterstanden weer tot het verleden behooren, en met de eb het wa ter weer flink laag loopt, kan men waar nemen, dat het Oostelijke havenhoofd, wat de steenbedekking betreft, geducht geleden heeft. Eenige tijd geleden heb ben we al eens medegedeeld, dat er palen werden geslagen om het wegrollen der steenen te beletten. We mogen wel ver onderstellen, dat was dit niet gebeurd de binnenkant van de steenglooifing gedeeltelijk in de havenmond zou hebben gelegen. Op verschillende plaatsen lig gen de steenzuilen schots en scheef door elkaar, doch de palen hebben ze voor wegrollen bewaard. „NEPTUNUS". Het plaatselijk nut „Neptunus" houdt heden (Zaterdagavond) haar eerste bij eenkomst. De zangvereeniging „Eigen Oefening" zal haar medewerking verlee nen. Met een leuke voordracht wordt o.a. ook opgevoerd een kluchtig zangspelletje „Oost west, thuis best"; bal zal de avond besluiten. We veronderstellen dat het een aardige bijeenkomst zal worden. VEEVERVOER. Gedurende deze week zijn van Texel verzonden: 18 varkens, 14 kalveren, 1 koe. VISSCHERIJ. Wegens de stormachtige dagen zijndevis- schers 'n geheele week tot werkeloosheid gedoemd geweest. Donderdag zijn ze weer gaan visschen, doch zooals het in de regel is na ruw weer, de vischvangst is klein. Wel is er veel vuil in het net; het duurt in de regel weer een paar dagen eer er wat wordt gevangen, 't Is wel een streep door de rekening, want juist voor de storm waren de prijzen weer wat omhoog gegaan. In de haven is aangebracht ruim 2400 Kg. garnalen. Wulken zijn niet aan gevoerd. Te den Helder is men nog aan het sardienvisschen, doch men heeft er geen groote vangsten hoewel op alle moge lijke plaatsen wordt geprobeerd. In het begin van de week wierpen een paar Wie- ringer visschers hun net uit onder het Horntje, om daar hun geluk eens te be proeven. Zij hadden een beste vangst. De volgende dag was de heele sardien- vloot onder de Texelsche kust, maar de visch was vertrokken. DEKLADING DEELS OVERBOORD. Toen schippers de Wit en Klein Dins dag van den Helder vertrokken, was het op het Marsdiep nog niet zoo heel lekker. Een zware golf kwam over, waardoor vier vaten petroleum en benzine over boord sloegen. EIERLAND. j M EXAMEN—2e STUURMAN. Onze plaatsgenoot, de heer H. T. Stoep- ker, leerling Z.V.S.-Texel, slaagde Don derdag te den Haag voor het examen- 2e stuurman. DE KOOGi LIJK AANGESPOELD. IDENTITEIT NIET VASTGESTELD. Nabij ons dorp is Donderdag aange- het lijk van een manspersoon van naar schatting 40 jaar. Het lijk is van een niet zeer zwaar gebouwd persoon ,lang onge veer 1,65 M., met rond gezicht, donker blond haar, zonder baard of knevel, ge- tatoueerd op de linkerhand boven de duim met een O en op de rechter onder arm met een adelaar en opkomende zon; boven deze adelaar bevindt zich een wrat; aan de linker pink ontbreekt een lid. Het lijk was gekleed met korte zwarte olie- jas, korte groene waterproofjas, blauw kamgaren vest, blauw laken bovenbroek, korte looplaarzen met houten zool, zwarte sokken, gebreid vest (grijs met groene ruit) met lange mouwen, blauwe hals doek, groen tricot f rok, grijs molton hemd en dito onderbroek. "Op het lijk werden bevonden een bos sleutels en een fluit. (Donderdagavond te kwart voor zeven reeds is aan dit bericht per radio van uit Hilversum publiciteit gegeven. Ook Vaz Dias heeft er bekendheid aan gegeven. - Red.) OVER DE „JAN VAN GENT". Een dag of wat terug is door Gebr. du Porto op de Westermient opgevangen een Jan van Gent, ook wel basaangans ge- heeten (Lat.: Sula bassana). De vogel behoort voornamelijk thuis op het Schot- sche eiland Bass (vandaar de tweede naam), voor de ingang van de Firth of Forth. De kleur van deze rotspelikaan is wit, op de bovenkop en achterhals met een geelachtige tint, terwijl de handpen- nen bruinzwart zijn. De nesten bestaan uit een wanordelijke massa zeeplanten; het eene ei is oorspronkelijk wit, maar wordt door het rottende nestmateriaal weldra vuilbruin gekleurd. De vogel, die hier in 't geheel niet thuisbehoort, wordt hier nochtans na stormachtig weer wel eens meer opgemerkt. DE \VAAL. ONZE IJSCLUB. Door het bestuur van onze ijsclub werd Woensdag een algcmeene vergadering in het café van de heer Bruin alhier. De voorzitter, de heer Keijser, heette allen welkom en sprak de wensch uit, dat het een goede winter voor de club zou mogen worden. De heer J. Eelman las de no tulen van het vorige jaar, welke onver anderd werden goedgekeurd. De rekening werd nagezien door de heeren Kuijper en Kooger en in orde bevonden: het batig saldo was f 280.De aftredende be stuursleden G.Looy, S. du Porto en J. Plaatsman werden met meerderheid van stemmen herkozen. De rondvraag leverde niets bizonders op, waarna de voorzitter deze vergadering sloot. TERSCHELLING, s.s. DANIA VLOT. Het in de stormnacht van 25 Nov. hier gestrande Deensche s.s. Dania is in de nacht van Donderdag op Vrijdag door 4 sleepbooten van de bergingsmaatschappij Dros en Doeksen vlotgebracht. AKKERS Voor de Borst. BINNENLAND. Dinsdagmorgen is het stoffelijk over schot van bij de stranding van de Chr. Michelsen omgekomen Nederlandsche loods C. Spuy van 's Gravenzande naar Hoek van Holland gebracht. Door de daar aanwezige loodsen werd de kist -gedekt met de Nederlandsche vlag- aan boord van een motorboot van het loods wezen gedragen, waarop deze naar Vlis singen is vertrokken. Van het loodsge- bouw en de loodsbooten woei de vlag halfstok. Van de Zuiderzee-werken zijn een zand zuiger en twee bakken gezonken. De steenglooiïng van de Andijker proef- polder is weinig beschadigd. Aan de binnenzij is veel zand, klei en vlecht werk weggeslagen. Aan het herstel wordt met alle kracht gewerkt. Tc Tiel werden de veerdanunen over stroomd,waardoor de dienst moest wor den gestaakt Te Callantsoog zijn deduinen over een lengte van 125 M. weggeslagen. De dui nen voor het dorp staan steil rechtop. De heele beplanting langs de kust, met rietschermen en al, is verdwenen. Het werkspoor is over een lengte van duizend meter op het strand terecht gekomen. De kleibaan is geheel weggespoeld. Te Schoorl heeft de zee honderden kub. M. met helm en riet en al weggespoeld. Loodrecht rijzen de duinen omhoog. Maar door een enkele duinregcl is de zee van de achterliggende duinpan gescheiden. Op enkele plaatsen kwamen de vloedgol ven er reeds overheen. Ook te Wijk aan Zee heeft de strand- reep veel te lijden gehad. Over een groot gebied zijn afrastering en beplanting weg geslagen. Te IJmuiden is binnengekomen de ha- ringlogger D. Meerburg Sr. K. W. 7, waarover men zich ernstig ongerust maak te. Uit den Helder is, gesleept door twee booten, door het Noordhollandsch Ka naal naar Zaandam vertrokken de lichter Peter Schopp, die bij de jongste storm zoo zwaar gehavend werd. Te Vlaardingen is op de werf gehaald de reddingsboot President van Heel, die bij de laatste storm wel 10 000 gld. scha de opliep. Te Den Helder heeft men de hoop om het op de dijk gestrande s.s. Eugenia vlot te brengen, nog niet opgegeven.. Drie sleepbooten zouden er een poging toe doen. De sleeptrossen zouden op het voorschip worden vastgemaakt. Verder zouden dan van het voorschip twee stel van twee op elkaar gekatte ankers wor den uitgebracht, elk met 360 vaam staal draad. Door hierop te hieuwen en met behulp van sleepbooten hoopt men dan het voorschip over de pier, waarop dit rust te kunnen trekken en daarbij te pro-.' fiteeren van de vloed. Te Scheveningen heeft de storm groote schade toegebracht aan de beide hoof den van de visschershaven. De ijzeren ballustrades aan het eind zijn zoo goed als weggebroken. De groote stukken ba salt, die aangebracht zijn om de golven te breken, wegende drie ton, zijn over het Noorderhavenhoofd'heen in de bui tenhaven geslagen. Een gedeelte van dit hoofd is reeds verzakt. Te Hoek van Holland waren Woens dagmorgen drie lichtwachters naar de vuurtoren op de Noorderpier gegaan, om het defect geraakte licht te herstellen. Door de hooge zee konden zij er niet meer af. De reddingsboot is hierop uit gevaren en heeft hen afgehaald. Mijdrecht. Woensdagmorgen bemerkten omwonenden langs de kaden van de Am- stel, nabij de eerste bedijking van de Mijdrechtsche droogmakerij, dat een deel der Amstelkade in beweging kwam. Met man en macht begon men de kade te versterken door de bermslooten te dempen. Oogenblikkelijk gevaar is nu geweken. De koningin heeft zich door de Com missaris der Koningin in de prov. Nd.- Brabant doen inlichten over de gevolgen van de storm in die provincie. Onder St. Anna Parochie (Friesl.) is een lijk van een man aangespoeld, ver moedelijk 35 jaar, gekleed in een vleesch- kleurig baaien hemd, korte blauwe kiel en zwemvest, waarvan elk der kurken ge merkt is met een verticale teerstreep. De matroos C. van der Jagt, van het stoomschip „Calandplein", gewoond heb bende te Rotterdam, is gedurende slecht weer overboord geslagen en verdronken. L. Smith en Co's Int. Sleepdienst zal in samenwerking met Van der Tak's Bergingsbedrijf pogingen ondernemen tot het vlot brengen van het bij Hoek van Holland gestrande Noorsche stoomschip „Christiaan Michielsen." Het schip is te ver op het strand geworpen dan dat op dit oogenblik sleepbooten met kans tot succes zouden kunnen trachten het vlot te brengen. Als voorbereidende werk zaamheden zullen ankers worden uitgezet en zal om het schip een geul gegraven worden. Als dit werk voltooid is, kan mogelijk bij een gunstig tij een poging ondernomen worden om het schip vlot te brengen. Waarschijnlijk zal het echter geruime tijd duren voor een dergelijke poging gewaagd kan worden. Laat het nooit zoover omen, dat Gi) aan Uw hoest went en Uw vrienden U er reeds op een afstand aan her kennen. Evenmin moet Ge een hardnek- kigen heest trachten te ontgaan doot minder diep adem te halen. Dit kan voor de gezondheid van Uw adem halingsorgaan noodlottig worden. Verzorg iederen hoest, hoe schijnbaar onbeteekenend ook, onmiddellijk metde verzachtende en versterkende Akker's Abdijsiroop. Of zoo Ge tot dusverre vergeefs getracht hebt met andere middelen van een verwaarloosden, hardnekklgen en benauwden hoest af te komen, begin dan vandaag nog de oorzaak van den hoestprikkel - vastzittend slijm - te verdrijven met Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 5