42s,e Jaargang ALLES GEPROBEERD radïöT^ No 4286 Woensdag 12 December 1928 Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 HOORNDERWEG. Onttrekking van grond aan den openbaren dienst. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat zij voornemens zijn den Raad voor te stellen den Hoorndertveg, op den hoek bij den Noord-Haffelerweg om te leggen en te besluiten, dat, wanneer deze omlegging zal zijn tot stand gekomen, het bestaande gedeelte van den Hoorn- derweg, Westwaarts gelegen van den Noord-Haffelerweg, over een lengte van plm. 90 meter, niet meer voor den open baren dienst bestemd zal zijn. Zij, die hiertegen bezwaren mochten hebben, worden uitgenoodigd, deze schrif telijk of mondeling kenbaar te maken ten gemeentehuize vóór 16 December a.s. Texel, 7 December 1928. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zaterdagavond. Uit de Tweede Kamer. Wanneer de verkiezingen in het zicht komen, neemt de praatlustigheid bij onze volksvertegenwoordigers in „stad en lan de" gaandeweg toe. We zien het duide lijk in onze Tweede Kamer, waar lang en breed gesproken wordt over de begroo ting voor hit komende jaar. Wijselijk stelde dr. de Visser, die mr. Ruys tijdens diens ongesteldheid vervangt, voor ie ders spreektijd te rantsoeneeren en te be perken tot hoogstens twintig minuten. Oeneraal van Twist betoogde de wen- schelijkheid van een half uur, maar trok met nog een half dozijn Kamer'lingen aan het kortste eind. Orooter was de te leurstelling voor de ministers Waszink en van der Vegte, die beiden bloot stonden aan scherpe kritiek. Vooral mr. van der Vegte, het Waterstaat-hoofd, kreeg er ge ducht van langs. Meermalen tracht hij, wanneer men hem „aan-Vegt-en" wil, zich op humoristische wijze te verweren, maar ditmaal was hij niet gelukkig en heeft hij een niet biezonder gunstige in druk achtergelaten. Men verweet hem „sloomheid" ten aanzien van het nemen eener beslissing in de belangrijke kwestie Amsterdam-Rijnkanaal. Ook zijn weige ring van autobus-concessies vond felle afkeuring. Mr. van der Vegte zeide de tram een „tramwaardig" bestaan te gun nen en wilde dit niet in de waagschaal stellen door het laten loopen van nog meer autobussen, hoezeer ook het pu bliek zijn voorliefde hiervoor aan de dag legt. Een merkwaardig standpunt, waar mee velen zich dan ook niet konden ver eenigen. Veronderstel eens, dat vroegere bewindhebbers zich tegen het aanleggen van spoorwegen zouden hebben verzet omdat men die gezellige trek schuit niet „in het vaarwater" wou zitten. Wel heeft mr. v.d. Vegte eenige toe zeggingen gedaan— voor de a.s. verkie zingen zou in de kanaalkwestie nog een beslissing worden genomen maar vol daan was men allerminst. Algemeen neemt men aan, dat de betrokkene na de a.s. reorganisatie van net kabinet niet zal worden aangezocht weer een ministers functie te vervullen. Mr. Waszink had ook aan een storm van critiek het hoofd te bieden, maar vond in van Wijnbergen een goed pleit bezorger. Trouwens de minister zelf heeft zich kranig gehouden en deed er goed aan eens te herinneren aan het spreekwoord „De beste stuurlui staan" enz. Verlanglijstjes opmaken vereischt weinig kunst vooral tegen Sinterklaas gaat dit werkje velen gemakkelijk, wel eens te makkelijk af. Maar wanneer men als verantwoordelijk minister de taak heeft, die wenschen te bevredigen en al lerlei problemen door anderen opgewor pen, uit te visschen en op te lossen, dan komt het pas. Zulk werk eischt de heele mensch en een groote dosis vaardigheid, bekwaamheid, geduld, ijver en toewijding. En daarbij komt nog, dat een minister ook niet vrij is in zijn doen en laten maar meermalen moet afgaan op rapporten, welke al te vaak te lang op zich laten wachten. „Alles weten, is alles vergeven", „critiek is makkelijk, kunst moeilijk". Kijk lezer, op deze wijze doch niet met deze worden trachtte onze onderwijs- specialiteit de opstandige gemoederen tot bedaren te brengen en we mogen zeggen, dat zijn woorden meer indruk maakten dan die van zijn collega bovengenoemd. We mogen ook niet uit het oog verliezen dat het program van het kabinet-de Geer onder haar vele leuzen ook deze telde: Belastingverlaging en Uitgavenbeperking. Wat moet een onderwijs-minister-in-Kik- kerland, het hoofd vervuld van groote plannen, zich dan toch ongelukkig gevoe len bij de gedachte van kikkers geen vee- ren te kunnen plukken en hun toch te moeten geven, wat hun z.i. toekomt. De uitsluiting opgeheven. Heel het Roer-gebied herademt, nu Maandag de uitsluiting van plm. 200,000 arbeiders in de metaalindustrie een eind heeft genomen en de fabrieken haar poor ten weer hebben opengesteld. Gelukkig, want groote schade is in die vijf weken dat de uitsluiting geduurd heeft, alom be rokkend. We noemen de miljoenen, welke aan de rijkskas moesten worden onttrok ken ter ondersteuning van uitgesloten werkkrachten. Hun patroons weigerden zich neer te leggen bij de algemeen als rechtvaardig geoordeelde scheidsrechter lijke uitspraak, hoewel deze door de Min. van Arbeid bekrachtigd was. De Midden stand in het getroffen district heeft een gevoelige klap gehad. We vernamen zelfs, dat te Dusseldorp en omgeving tientallen winkeliers hun zaak hebben moeten slui ten. Uitgevochten is de zaak nog niet, maar voorloopig zijn de arbeiders op de oude voorwaarden weer te werk gesteld. De socialistische minister Severing, vroeger metaalarbeider en daardoor met de me taalindustrie van nabij bekend, zal als scheidsrechter optreden. De staatsrech ter had de arbeiders zes pfenning loons- verhooging per uur toegezegd, maar de patroons wilden hiervan niets weten. Hoe de afloop van deze voorloopig gesuste strijd zal zijn, wagen we niet te voor spellen. Maar vast staat al wel, dat de werkgevers de publieke opinie tegen zich hebben. Rijnland. De geleerden zijn het niet eens. Waar het met die ontruiming van het Rijnland en de Duitsche herstelbetaling heen moet? Het ziet er niet naar uit, dat we dit jaar nog een bevredigende oplos sing zullen aanschouwen. De oorzaak is niet ver te zoeken: „De geleerden zijn het niet eens." Art. 431 van het Vredesverdrag houdt in, dat de bezettingslegers onverwijld zullen worden teruggetrokken, wanneer Duitschland, voor de vijftien jaar om zijn aan alle uit het onderhavige tractaat voortvloeiende verplichtingen voldoet. Over de uitlegging van deze regelen zijn de Engelsche meesters in de Rechten het met hun rechtsgeleerde broeders in Duitschland oneens. De Engelsche poli tici met Chamberlain aan het hoofd hou den het met hun eigen juristen en bewe ren, dat Duitschland absoluut geen recht op een vervroegde Rijnlandontruiming kan en mag laten gelden. Eerst moet de overwonnene „Sijmen, die betalen moet" al zijn plichten, groot en klein, heel precies zwart op wit gesteld, hebben vervuld. En toch zou Engeland niet on willig zijn over vervroegde ontruiming Duitschland te spreken, als Frankrijk en België maar willen „meedoen". In Duitschland heeft Chamberlain's speech bittere gedachten gewekt. Men oordeelt daar dat Duitschland verdient, dat de tegenpartij zijn wenschen inzake ver vroegde ontruiming inwilligt, wanneer het aan de loopende, reeds vervallen ver plichtingen jegens haar heeft voldaan. Ook heeft men tot zijn groote teleurstelling daar weer moeten vernemen, dat zoowel Frankrijk als Engeland herstelbetaling en ontruiming-Rijnland met elkaar in ver band wenschen te brengen, welke samen hang Duitschland in het geheel ten stel ligste ontkent. Trouwens men herin nert Chamberlain aan de gedenkwaardige woorden van Churchill, die beide zaken geheel apart wenschte te behandelen om dat ze met elkaar niets hadden te maken. Aldus is de omschrijving van de klip, waarop de politieke scheepjes moesten stranden. Wie zal straks ter redding tij gen? Niet slechts het lot der bemanning maar dat van een heel volk, ja van meer dere volken hangt af van de oplossing van dit netelig probleem. G.J.D. DRANKBESTRIJDING. Men verzoekt ons te plaatsen: Men is zich in Finland er van bewust, dat ondanks, of beter gezegd: ter onder steuning van het drankverbod, de anti- alcoholische opvoeding niet mag worden verwaarloosd. In verband hiermee wordt de jaarlijksche „onthoudersweek" met steeds toenemende intensiteit gevoerd. Ditmaal had deze „Blauwe Week" van 411 November plaats. Duizenden drank bestrijdersvergaderingen werden gehou den, massa's geschriften zijn verspreid. De radio werd in dienst der propaganda gesteld; zoo werd de actie geopend met een radio-rede van de Minister van Ar beid. Ook de Minister-president liet zich tijdens deze week door middel van de radio hooren. Het schijnt dat de moeilijkheden die een bevredigende doorvoering van het verbod iu de weg staan, langzamerhand worden uit de weg geruimd. Het groote aantal verstrekkingen van alcohol op me disch advies dat tot misbruik leidde, is se dert 'n beperkend voorschrift, sterk afge nomen. De Finsche Staat bestrijdt met alle macht de alcoholsmokkelhandel en verwacht in deze veel steun van een mo gelijk ingrijpen van de Volkenbond. AFSCHEID VAN Dr. GRAMBERG. Sinds de zomer van het vorige jaar ver toeft de heer K.P.C.A.Gramberg zen deling-arts op het Doopsgezinde Zen- dingsveld met verlof hier te lande. Thans is de tijd van zijn vertrek naar Indië nabijgekomen. De ure der uitzen ding is bepaald op Zondag 16 December des avonds om half negen in de Doops gezinde kerk te Amsterdam, Singel 454 bij het Koningsplein. Gedurende de tijd van zijn verlof heeft de heer Gramberg in de meeste Doopsgezinde gemeenten hier te lande het werk der medische zen ding bekend gemaakt en aanbevolen. Vele Doopsgezinden in Nederland hebben hier door de waarde van deze arbeid leeren zien en voor deze vorm van zending war me belangstelling opgevat. Verwacht mag worden, dat velen uit onze broederschap de zendeling-arts uitgeleide zullen doen door tegenwoordig te zijn bij de plech tigheid zijner afvaardiging. Zes jaren van stoere arbeid wachten de dokter weder om op Java in opdracht van Doopsgezind Nederland. Hij mag vertrouwen daarbij gedragen te worden door de geestelijke bijstand onzer broederschap, welke hem ook moge blij ken op de avond zijner uitzending. Waar Dr. Gramberg de vorige maand ook op Texel is geweest, en ook hier groote belangstelling voor zijn prachtig werk heeft gewekt, is het plan, dat Ds. Alb. Vis Zondagavond a.s. zijn uitzen ding te Amsterdam zal bijwonen, als be wijs voor Dr. Gramberg, dat ook de Doopsgezinden op Texel met hem en zijn werk meeleven. Daardoor zal de avond dienst in de Doopsgezinde kerk te den Burg komen te vervallen, maar inplaats van Zondag, gehouden worden op Vrijdag 14 Dec., gewoon 'savonds 7 uur. Voorde getrouwe bezoekers der avondgodsdienst oefeningen zal er wel geen bezwaar zijn, in plaats van Zondagavond, Vrijdagavond de dienst bij te wonen. (Ingezonden.) R.K. TOONEELCLUB—I.L.B. Door R.K. Tooneelclub I.L.B., dames- afdeeling, is in studie genomen: Familie-juweelen, tooneelspel in 2 be drijven, door A.C.M.Weijers en JanGros- feld, en Bekroonde Kaatje, klucht in een be drijf door Jos. Eckerskorn, bewerkt door P.Gerdas. Half Jan. 1929 zal de uitvoe ring plaats vinden. Daar kun je met afblijven.' COLLECTE Dr. SCHAEPMAN-FONDS. De collecte voor het Dr. Schaepman- fonds, gehouden door het bestuur der R.K. Kiesvereeniging te den Burg, heeft opgebracht: f329,60. NIEUWSTE SNUFJE. In enkele nieuwe villa's te Edgbaston, heeft men in de ver schillende kamers microfoons geïnstal leerd, zoodat men opdrachten kan geven aan personen in de keuken waar zich een luidspreker bevindt. Hier is geen microfoon geplaatst, zoodat men in de huiskamer gespaard blijft van eventueel gemopper van dienstbaren. FOTO-TELEGRAFIE. In Engeland gaan er stemmen op tegen de beeld-uit zending. Men betwijfelt of de resultaten wel tegen de gemaakte onkosten opwe gen. Een Engelsch radio-amateur schrijft zelfs: „Ik persoonlijk vind, dat het pure geldverspilling is om beelden uit te zen den, die misschien volmaakt zijn, maar die men toch in elke krant, die men voor een stuiver koopt, kan vinden." POLITJE-RADIO. In Duitschland, waar de politie ook veel gebruik maakt van radio, heeft men reeds herhaaldelijk misdadigers met behulp van dit middel weten op te sporen. Onlangs zijn. op deze wijze weer twee ontvluchte gevangenen achterhaald. Misschien mopperden enkele luiste raars, omdat het programma voor poli- tie-berichten onderbroken moest worden, maar wanneer zij de resultaten bemerken, zullen zij in de toekomst ongetwijfeld een andere houding tegenover de radio-poli- tie-berichten aannemen. PROEFNEMINGEN. Het aardrijks kundig Genootschap in Georgië doet op het oogenblik proefnemingen met draad- looze telefonie in de Kaukasus op ver schillende hoogten, teneinde de geluid sterkte na te gaan op gebieden, die 2400 en 2600 meter boven de zeespiegel liggen. RADIO-AUTO'S. De Stutz Motor Co. of America heeft juist een nieuw model wagen in de handel gebracht, die voorzien is van een radio-ontvanger. Sto ringen door de motor zijn uitgesloten. De antenne is verwerkt in de dakbedek- dekking; aan het platvorm is een kleine luidspreker bevestigd. ACOUSTIEK. Bij een uitzending, die onlangs plaats had vanuit het Grand Hotel te Eastbourne, is gebleken, dat hier een acoustiek is, die voor radio-uitzen dingen ideaal genoemd mag worden. Bij het bouwen van de studio's in „Broad casting House", te Londen, zal men ook zeker met de ervaringen in het Grand Hotel rekening houden. Het is echter reeds meermalen gebleken, dat in twee zalen, die uiterlijk zeer weinig verschillen niettemin een enorm verschil in acoustiek te bemerken is. GREEN WICH-TIJDSEIN. Zooals men reeds zal hebben opgemerkt wordt het Greenwich-tijdsein in de laatste tijd om 6,35 uur in plaats van 6,50 uur n.m. uitgezonden. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 5C ct. lodere regel meer: 10 ct. Dozelfdo advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagoro regolprljs, ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN r i ii ui ii i i v» i

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1