m 42ste Jaargang No 4290 Zaterdag 29 December 1928 Voor de Zondag. EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Gemeenteraad van Texel DRAGON" ABONNEMENTEN: UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ S DEN BURG OP TEXEL ADVERT EN Tl ÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 li POSTBUS: N°. 11 GELUKWENSCHEN. {aUeilen togen ..^JcJJxaicL ke&lfvfrü 2? vindhje ïoverdreven, Maar zonder m'n pijpje ,DRAGON:5hag, zou ili niet" Kunnen leven. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledoro regel moor: 10 ct. Oezolfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BIJ abonnement lagoro rogelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN Is er iets eenvoudigers denkbaar dan det wijze, waarop wij gewoon zijn elkander geluk te wenschen? We hebben zeker wel eens een poging gedaan om daarin verandering te brengen, maar kwamen waarschijnlijk daarvan terug met de overtuiging, dat het toch maar beter was het zoo te laten. Vooreerst zijn de gelegenheden, die tot gelukwenschen aan leiding geven zoo ontzettend talrijk dat het onmogelijk is, om telkens met warme, leven de belangstelling gereed te staan. We ma ken het elkaar nu eenmaal met onze ver plichte beleefdheidsvormen lastig; en, al wenschen we ze in stilte naar de maan, wei willen het toch niet op ons laten zitten om er niet aan mee te doen. Maar laten we die uiterlijkheden voor wat ze zijn en bepalen we ons tot de velet malen dat we met ons hart er werkelijk bij zijn en mondeling of schriftelijk van ware belangstelling wenschen blijk te geven. Juist dan komen we vaak in groote moeilijkheid over de vraag: wat zullen wij wenschen? We wenschen b.v. een bruidspaar „alle goeds". Wat beteekent bij eenig nadenken „alles goeds"? Bedoelen we daarmede dat ze voor rampen en wederwaardigheden gespaard mo gen blijven, dat hun leven een opeenvolging moge zijn van dagen van zonneschijn? Ach, dan spreken we woorden uit, die we niet kunnen verantwoorden. Wij weten het immers veel te goed dat, zoolang alles voor de wind gaat, de beste krachten van de mensch blij ven sluimeren, dat het juist de beproevingen, zijn, die ons de oogen openen en dat het juist de weg door het dal van de smart is, die ons langzaam doet stijgen naar de heu veltoppen, waar het uitzicht ruim is en het rusten vredig. Zouden wij het voor deze jonge menschen, die ons ter harte gaan, wenschen dat ze geen diepe dronk zullen nemen uit de kelk des levens, dat ze uit dd ervarings-schaal geen leering zullen putten? Immers neen! Maar we wenschen toch even min als de booze fee aan de wieg van hun toe komst te staan en hun kwaad te voorspellen.. En dat, terwijl ze ons aanzien met die oogen vol tintelende blijdschap en staan te midden van hun schat van bloemen, a's bloeide de aarde voor hen alleen. Al wat er in ons hart. omgaat, we kunnen het toch niet uitspreken. „Mogen zij beiden zoeken naar het hoogste, goed", zoo denken we in stilte. Maar over, onze lippen komt slechts het geijkte: „van harte gelukgewenscht!" en we zijn dankbaar dat we daarmee kunnen volstaan. Een ander maal heeft een jong meisje zich verloofd. Argeloos heeft zij haar hart weggeschonken; maar hij aan wie zij het schonk, was zoo argeloos niet. Wilde jaren liggen achter hem en zijn niét spoorloos over hem heengegaan. Met leede oogen za gen we hem de hand uitstrekken naar de teere bloem, die zich gewillig plukken liet. Zal hij zich harer waardig toonen? O, wij gelooven wel aan de invloed van een hui selijk geluk, dat hij nimmer gekend heeft. Maar tochzorg beklemt ons het hart en wc zien op naar de moeder, die een en al vroolijkheid schijnt. „Veinst zij"? zoo vra gen we ons in stilte af, „of heeft werkelijk het vooruitzicht van het rijke huwelijk haar, bezwaren doen verdwijnen?" Kunnen we onze twijfel opperen, onze bezorgdheid uiten? Dankbaar zijn we alweer dat ons een for mule ten dienste staat, dat we zoowel de ver loofde als haar moeder de hand kunnen drukken en met een „ik feleciteer u" vol staan. Nog een ander voorbeeld. Een jonge man,' die tot dusverre zwaar met het leven te kampen heeft gehad, is het,, door protectie voortgestuwd, gelukt zich door een rij van sollicitanten naar voren te dringen. Eert hooge, eervolle plaats zal hem thans wor den toegewezen. Van alle kanten wenscht men hem geluk; en wij ofschoon wij het van harte betreuren dat hij zijn dappere strijd met het leven niet zal voortzetten, de strijd die zijn krachten staalde en die hem ten slotte wellicht een schoonere overwinning zou hebben gebracht -— wij kunnen immers niet anders doen dan instemmen met het koor. En nogmaals grijpen we naar de for mule, die ons van een nadere toespraak ont-* heft. Ach, het is werkelijk maar beter dat we bij zulke gelegenheden ons hart niet uit storten; en dat om nog andere redenen. Wat weten wij tenslotte van wat een ander zich in het diepst zijns harten wenscht? Het is somtijds heel iets anders dan wij meenen, en lang niet altijd datgene, wat, volgens onze meening, voor de hand zou liggen. En dan kunnen we ons ook niet gevallen herinne ren, waarbij we wèl in bijzonderheden onze wenschen hadden uitgesproken en later moesten inzien hoe goed het was, dat ze niet in vervulling waren gegaan? Menigeen heeft zijn succes te danken gehad aan een mislukking in zijn jeugd, die juist het tegen gestelde was van wat welmeenende bloed verwanten en vrienden gemeend hadden hem te moeten toewenschen. Wij moeten het hierbij laten; maar het is genoeg om ons vrede te doen hebben met onze beknopte gelukwensch, met ons weinig zeggende woord. Immers, wij zijn het niet, die een vorm hebben te zoeken, waarin zich de gesluierde toekomst zal onthullen; ons past niet meer dan een uitgeleide, een ze genbede, telkens, wanneer een dobberend huikje de reize aanvaardt op de groote, on bekende levenszee, telkens, wanneer we staan aan de aanvang van een nieuw jaait gelijk weldra weer het geval zal zijn. Zondag 30 December. ZONDAG. Denk er om, dat de helft van het geluk in geduld bestaat, en de andere helft in het vergeten van zichzelf; maar niet in het stormachtig begeeren en onophoudelijk ver langen naar hooger en beter. Carmen Sylva. MAANDAG. Oudejaarsdag. De menschheid kan niet blijven staan bij een droeve aanschouwing van de wisseling der dingen. In het diepste wezen geloof# zij 'aan een ontwikkeling, aan een voonvaarts- gaan. Als geheel kent zij waarde toe aan het leven. O— De mensch denkt na over zijn arbeid en de waarde van zijn leven, hij schept zich* door feestdagen de mogelijkheid daaraan een oogenblik te besteden. De mensch mag in herinnering leven, hij moet altijd naar de toekomst zien. „Wij en de wereld". Prof. Casimir. DINSDAG. Nieuwjaarsdag. Nieuwjaar komt als de jonge heraut. Het heft ons op en wijst ons met gebiedende vinger naar het nieuwe leven, dat ons wacht werk en waak en wees verzekerd, dat het zijn beteekenis heeft. Bannen wc daar om twijfel en verveling uit ons hart. Hebbe ieder de overtuiging van de waarde des levens, het geloof in de mogelijkheid van groei en de wil tot eenvoud, arbeid en blijdschap. „Wij en de wereld". Prof. Casimir. WOENSDAG. Leef in de overtuiging, dat hoogere dinger li wachten.En dat schoone en grootsche din gen voor u zijn weggelegd. Als gij maar uw geest strijdbaar houdt en steeds uw doel naderbij tracht te komen. Leef in de overtuiging, dat uw heele leven voortdurend, stijgt naar hoogere en betere dingen. DONDERDAG. Het licht in ons kan soms zoo sterk zijn, dat wij niets dan licht om ons heen ver-/ spreiden, al zien we het zelf niet. Dat is onze grootste zegetocht op aarde, als onze. eigen stralende gedachten onze aanwezigheid verkondigen, als zij ons dragen op hun vleu gelen en zij anderen met zich voeren. Björnson. VRIJDAG. Wie zich wreekt stelt zich gelijk met zijn vijand. Wie vergeeft, is boven hem verheven. ZATERDAG. Hervormingen behoeven niet altijd in het groot te geschieden. Wie de minuutwijzer verzet, doet ook de uurwijzer meegaan. Jean Paul. Zitting van Zaterdag 22 December 1928; aanvangende omstreeks half vier 's middags. Alle leden zijn aanwezig. Voorz.de heer W.B.Oort, burgemeester. Secr.de heer C.Jonker, gem.-secretaris. O— De voorz. opent de verg. en verzoekt de secr. lezing der notulen, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorz. doet vervolgens mededeeling van een wijziging der agenda, reeds in ons vorig nummer vermeld. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. a, proces-verbaal van de opneming van kas en .boeken van de gemeente-ontvanger, geschied op 21 December. In kas moest zijn en was f 1702,311/2- b. van de Min. van Onderwijs, K. en W. een vrijstelling van de verplichting tot het het geven van onderwijs in lichamelijke op-, voeding aan de o.l. scholen tot 1 Jan. 19311, met uitzondering van de gevallen waarin dit onderwijs voor dat tijdstip mogelijk zou zijn. c. van dhr R.Kelderhuis een schrijven, hou dende, dat hij zijn benoeming tot h. d. school te Z.-Eierland aanneemt en uit zijn betrek king te Purmerend ontslag vroeg per 1 Jan. d. van dhr A.C. v. d. Hooff, houdende dat zijn verblijf als tijdelijk hoofd d. school» te Z.-Eierland hem hoogst aangenaam was, zoowel om de prettige verhouding tegenover de kinderen als tegenover hun ouders; hij beveelt zich bij de raad voor een volgende gelegenheid beleefd aan. e. van de NedBondv.Eigcnaars v. Politiehon den verzoekende tegen f 10's jaars als lid te willen toetreden. Wordt overgelaten aan B. en W. f. van de visschersvcr. D.E.T.V. te Oude- schild, waarin opnieuw wordt aangedrongen op het plaatsen van een zeefmolen en een een mijntoestel en op een beter regeling van de vischafslag. De voorz. deelt mee, dat een zeeftoestel spoedig verwacht kan worden; een mijntoe stel kan dan volgen. Wat het laatste punt betreft, aldus spr., bestaat blijkbaar een mis-, verstand. We wachtten nog steeds op een ver zoek van D.E.T.V. om die vischafslagrege- ling te willen herzien. We zullen, nu men onderstelt, dat dit verzoek ons reeds heeft bereikt, de zaak nu onder handen nemen. Dhr Henkes: De secr. heeft dat blijkbaar verkeerd begrepen.Weth. K. zei, dat de visschers zich dubbelzinnig uitdrukten. Hier om hebben wij het dagelijksch bestuur tot onze vergadering uitgenoodigd. Bij de stem-, ming bleek, dat van de 35 visschers er zich 29 voor meer dan éénmaal per dag afslag uitspraken. Van de zes kooplieden waren twee er vóór. g. van de afd. Texel der S.D.A.P., voor zien van de handteekeningeii van 150 per sonen, houdende het verzoek om in dc be hoefte aan een vuilnisophaaldienst te Ou- deschild te willen voorzien. (Zie het vorig nummer.) Dhr Boon: Het geldt hier een oude kwes tie, waarvoor ik bij de behandeling van de begrooting al de aandacht heb gevraagd. Een weg achter het dorp om, door mij voorge steld, is er nu en blijkt een groote verbete ring. Genoemde kwestie moet ook noodig worden opgelost, maar de heer Jb. Bruin (voorz. v.d. afd.) had moeten weten, dat de zaak berust bij B. en W. Evenwel hoop ik dat, als er een weg naar een oplossing is, B. en W. spoed zullen betrachten. Voorz.: We zullen op moeilijkheden stui ten. Dhr Henkes: Ik zie er geen moeilijkheden. Het geldt toch een gemeenschapsbelang. De bestaande toestand moet beslist opgehe ven worden. Er is al op de kosten gewezen,- maar ik geloof, dat de Ouderschilders er niet tegen zullen hebben er iets voor te offeren. Verbetering is hoogst gewenscht. Het vuil waait op je pannen. Wanneer men van wege de Gezondheidscommissie eens een kijkje komt nemen, zal ze zien, dat slooten. met vuil worden dichtgeworpen. Voor den Burg met zijn 550 gezinnen is op de bcgroo- ting f 350 uitgetrokken. h. van de heer Veeger te den Hoorn een) schrijven, houdende het verzoek om vergun ning tot het bouwen eencr boerderij aan een bocht in de Westerweg. Voorz.: We meenen dat het uitzicht door bouwen op die plaats op onverantwoorde lijke wijze wordt belemmerd en zouden het omleggen van de weg ter plaatse een belang rijke verbetering achten. Evenwel verklaar den de Dertig Polders zich hiertoe niet da delijk bereid. Ook de eigenaar weigerde. Wij meenen dan ook te moeten adviseeren het verzoek af te wijzen, hoe jammer het ook voor Veeger is, want hij zou gaarne de be staande schuur bij zijn nieuwe woning doen aansluiten. Dhr Veeger verzoekt ons in een een schrijven zijn belang te willen beplei ten, maar dit zal moeilijk gaan, omdat we het niet met hem eens zijn. Dhr Lap zou het verzoek willen inwilligen. Het betreft hier een zwakke bocht; het uit zicht is 100 M., 11a verbreeding van de weg 107 M. Uit schoonheidsoogpunt, vervolgt spr., mogen we inwilliging ook niet nalaten. Ook om economische redenen zou ik hier de hz .d willen lichten, PURE VIRGINIA SHAG iCTi.PLR Rupopuin vAh mtuR Pit no fn öeooio Voor pijp cn ciqaret Dhr. Kikkert: Ik zie er geen bezwaar in; nicer gebouwen komen hier toch niet. Weth. K.Dc weg is maar 5 M. breed. Ziet u dan geen bezwaar, wanneer in de bocht een groote vrachtauto stopt voor dc boerderij? Dc weg moest S of 10 M. zijn. Dhr Lap: Dit bezwaar is niet denkbeeldig, maar u begeeft zich nu op het gebied dei- Dertig P. Deze zullen zelf wel weten wat te doen. Voorz.: Door een foutieve beslissing van onze kant mogen wc de Polders toch niet noodzaken in te grijpen? Weth. K.Als vooruitstrevend man zou ik mij tegen inwilliging willen verzetten. Dhr Lap: Ik zou wat meer vertrouwen willen stellen in het beleid van de Dertig [xjt die wel dc noodige maatregelen zullen we ten te treffen. Voorz.: De feiten zijn hiermee in strijd. Op ons verzoek of ze bereid waren toe te stem men in een omleggen van de weg kregen' we geen gunstig antwoord. Dhr Lap: De Dertig P. besloten tot behar- ding van alle wegen, waaraan boerderijen lig gen en hieraan houden zij zich. Weth. K.Wc twijfelen hieraan niet. Dhr Lap: We mogen de belangen van Vee ger niet schaden. Je bouwt maar eens. Weth. K.Het gaat om een gemeenschaps belang. De weg wordt straks een 'hoofd- verkeersweg. De schuur kan ook wel naast de boerderij komen. Dhr Lap: Als voorstander van de Schoon- heidscomm. moet u het verzoek inwilligen. Weth. K.: Op een vraag van B.Bakker, die een boerderij aan de Koogerweg heeft ge bouwd, hebben we toestemming gegeven te bouwen op 13 M. van de weg, hoewel deze ter plaatse recht is. Dhr Lap: Als er een boet had gestaan, had u zoo niet gedaan. Weth. K.Ik heb Veeger gevraagd, wat bovenaan stond: Het persoonlijk of het alge meen belang. Dhr Kikkert: Dat algemeen belang houdt dan in, dat auto's maar kunnen voortjakkeren. Weth. K.Toen we aan het kerkbestuur van de Waal vroegen met het oog op het snelverkeer, een stukje van het kerkhof te mogen afnemen, kregen we van eeii der leden ten antwoord, dat hij het onnoodigt vond; bij de bestaande toestand was men immers genoopt zijn vaart wat in te houden. Op een vraag van de voorz. verklaren alle leden zich uit principieelc redenen tegen een afwijken van de bepaling volgens welke op minstens 13 M. uit het hart van dc weg ge bouwd moet worden. Met toestemming van de raad kan in bepaalde gevallen hiervan echter worden afgeweken. Vervolgens wordt gestemd over het ver- zoek-Veeger. Weth. K. verklaart eerst nog, dat, wan-, neer de bocht niet bestond, er om de schuur wat voor inwilliging te zeggen was. Na stemming wordt het verzoek met 9 tegen 4 verworpen. Vóór stemden de heeren Kikkert, Pisart, Dros en Lap. 2. Benoeming leden en regentes fllgem. Armbestuur. Vacature F. Blom, per. aftredend, doch herkiesbaar. Voordracht: 1. F. Blom; 2. Joh.Dogger. Dhr Blom wordt met alg. st. herbenoemd. Vacature-C.Stoepker. Voordracht: 1. C. Stoepker; 2. B. Dros. Dhr Stoepker wordt met alg. st. herbenoemd. Vacature-H. Rab-Akkerman. Voordracht: 1. H. Rab-Akkerman; 2. C.P.Kikkert-Witte. Mw. H.Rab herbenoemd met alg. st. 3. Benoeming regent en regentes Algem Weeshuis. Vacature-C.Jorker, Voordracht: 1, C. Jou-

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 1