V 1929 Texelsche Berichten 31 Juli: De Stichting-Lagere Landbouw school door de Raad in het leven ge roepen. 8 September: De heer H.Klimp op ver zoek eervol ontslagen als hoofd der school te Z.-Eierland. 8 September: Tot de bouw eener nieuwe R.K. School te den Burg beslo ten. 7 November: Opening l.landbouwschool 13 November: Opening vernieuwde o.l. school te den Burg. 21 November: De heer R.Kelderhuis uit Purmerend, benoemd tot hoofd der school te Z.-Eierland. Vereenigingsleven. 14 Februari: De meisjesvereeniging „Lidia" te de Cocksdorp viert haar 25 jarig bestaan; mej. B.Lap als leidster haar 25-jarig jubileum. 25 Februari: Besloten de hulpkas van de vereeniging Texel's Belang, welker leven bedreigd wordt, op te heffen. 29 MaartDe vereeniging „Mooi Texel" verrijst uit de assche der V.V.V. den Burg en de Koog. 17 Mei: Texelsch Fanfare behaalt op het concours Breezand in de le afd. van de W.Friesche Bond de le prijs. 18 Mei Jaarverg. Ned. Ver. tot Be scherming van vogels in hotel „Texel" Excursies. 47 October: Fancy Fair- Texelsch Fanfare. 11—13 October: Bazar Ned. Herv. Gem Oosterend. 22 December: Het mannenfonds te Oosterend opgeheven. Gesticht wordteen Gezinsziekenfonds. Gemeentezaken. Half Januari: Er rijzen van de zijde der slagers bezwaren tegen het verhuren der gemeentelijke slachtplaats, daar dit ten gevolge heeft, dat vleesch beneden win kelprijs wordt aangeboden. Zij beleggen een protestvergadering en richten een adres aan de raad. 31 Januari: Eerste trekhondenkeuring in deze gemeente; van de dertien honden worden er 5 afgekeurd. 11 Februari: De raad wijst af het ver zoek v. J.Schoonhoven en W.Nijman, ma kelaars te Amsterdam, om te den Burg 'n schouwburg te mogen bouwen. („Zoo'n adres hoort thuis bij de Afd. Luchtvaart" aldus raadslid Kikkert). De raad besluit f700 toe te staan ten behoeve van .de vernieuwing van de klokkestoel en bijkomende werken in de gemeentetoren te den Burg. De raad besluit tot verbreeding van de Koogerweg. De kosten worden be groot op f 4850. De raad bekrachtigt een door B. en W. voorgestelde regeling van het gebruik der gemeentelijke slachtplaats. Het slach ten van gezonde dieren zal alleen worden toegestaan om t.o. van de vleeschprijzen reguleerend te kunnen optreden en zal worden beperkt tot de tijdsperiode, waar in die prijzen hier, vergeleken bij die van elders en de veeprijzen, onredelijk hoog moeten worden genoemd. April: De gemeentetoren te den Burg wordt gerestaureerd. 11 April: De raad besluit tot uitbrei ding van de autodiensten over het ge- heele eiland. De kosten worden begroot op plm. f 2000. 19 Juni: De raad besluit tot aankoop van een belangrijk perceel gronds van de heer J.D. Roeper aan de Koogerstraat. 19 juni: Het vermenigv. cijfer voor de pi. ink. bel. wordt van 1,6 op 1,5 ge-i bracht. 31 Juli: B. en W. worden gemachtigd inzake uitdieping van de vaargeul voor de loswal in het Noorden met de polder besturen te confereeren en naar bevind van zaken te handelen. 8 September: Installatie-Jn.Henkes als raadslid, vervangende het naar Amster dam vertrokken lid K.Zeijlemaker. S October: De heer P.A.deRode vraagt ontslag als directeur van de T.E.M. 22 December: Benoemd tot directeur der T.E.M. de heer ir. A.v.Mechelen, te Oud-Gastel. 22 December: De raad besluit tot ver betering van het Koogerslag, verbreeding van de Hoornderweg en beharding van de weg naar het Horntje. Polders en Waterschappen. 21 Maart: Wij publiceeren het bema lingsrapport der Dertig Polders. 26 Mei: in zijn rapport verklaart- de hoofding.-dir. van de Prov. Waterstaat zich tegen bemaling van Waalenburg met olie-motoren. Juli: Ged. Staten weigeren hun goed keuring te hechten aan Waalenburg's Oliemotorenbesluit. Juli: Ernstig watergebrek op Texel. 29 October: Van de molen in het Noorden breekt bij het draaien de as, waarvan een deel met de wieken tegen de grond slaat, zonder evenwel persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Weer hersteld plm. half Dec. 1 December: De bestuursmeerderheid van Waalenburg besluit opnieuw tot be maling met oliemotoren. Eind December: Het oliemotoren-be sluit door Ged. Staten geschorst. Landbouw en Veeteelt. Februari: Ten raadhuize zijn 28 geval len van rotkreupel bekend. 28 Mei: Groote Lammerenmarkt. 7393 lammeren, 16 tot 20 gld. (1927: 7316, 12 tot 18 gld.) Augustus: Verscheiden gevallen van mond-* en klauwzeer, sinds eind Febr. 1927 hier niet voorgekomen. Het aantal neemt gaandeweg toe. 4 September: Schapenfokdag. 1 December: Te de Waal een geval van miltvuur geconstateerd. Van Texel's ree. 19 Maart: Door T.X. 50, schipper M. Sikkerlee, onder de Schans een mijn op- gevischt. 18 Mei: Op het Marsdiep slaat bij zeil wedstrijden een sloep om, waardoor mili cien J.Kolk verdrinkt. 19 Augustus: Mej. Verhoef, den Hel der, zwemt als eerste dame over het Marsdiep. Ze komt bij het Horntje aan 2 September: De heer M.Boogert, den Helder, zwemt heen en terug over het Marsdiep. Allerlei. 1 Januari: Volgens opgaaf ten post kantore zijn op Texel 120 radio-toestel len in gebruik. (Een jaar te voren 70). Texel ligt onder een dik pak sneeuw, er wordt druk op schaatsen gereden; 4 Jan. treedt de dooi in. I Februari: Verlaging posttarief-lo- caal verkeer. 3 Maart: Opening autodienst-Den Hel derAlkmaar. 12 Mei: De 20e jaarvergadering van T.E.S.O. Mei: Foto-wedstrijd Texelsche Cou rant. Uitslag gepubliceerd op 27 Juni. 12 Mei: De bekende vliegtuigbouwer Dr. Dornier brengt een bezoek aan het vliegkamp de Mok. Juni: Rupsenplaag in de duinen. 3 Juni: Opening nieuw badpaviljoen te de Koog. 5 Juni: Ernstige brand in de machine kamer van „de Marsdiep". Oorzaak on bekend. 23 Juni: Van ons Zondagsblad ver schijnt het eerste nummer. Binnen enkele weken worden driehonderd abonnees ge boekt. 7 Juli: Het nieuwe gebouw der Nat. Bankvereeniging wordt ingewijd. Juli: De bergingsmaatsch. Dros-Doek- sen doen mededeeling van hun plannen om de lading goud en zilver van de „Lu- tine" te bergen. 15 Juli: Duinbrand nabij de Koog. 16 juli: Door krachtig optreden wordt op de „Kerkeplaats" (J.Zuidewind) brand door hooibroei voorkomen. 3 Augustus: Ernstig geval van hooi broei op de hoeve van D.Hin te Dijk manshuizen. Brand wordt voorkomen. 4 Augustus: Strandfeesten te de Koog onder overvloed van regenwater. II Augustus: De duizendste gast doet zijn intree in het Mierennest te de Koog. Feest! 21 Augustus: Ernstige hooibroei op „Madura" (D.Eelman). Ternauwernood wordt brand voorkomen. 6 September: Een gezelschap van 85 ingenieurs brengt een bezoek aan „de Mok". 9 September: Autorit met ouden van dagen. Da capo! 16 September: Brand in de Dennen. 7 November: s.s. Marsdiep door een aanvaring te Amsterdam ernstig bescha digd. De achtermast wordt afgeknapt. In de nacht van 16—17 November: Eerste November-storm. In de nacht van 23—24 Nov. Tweede November-storm. 25 November: Bij paal 20 de Noorsche schoener Hoydal gestrand. De bemanning blijkt door een Duitsch schip te zijn ge red. 27 November: De TESO-steiger-kwestie in de Prov. Staten. Bot gevangen. Het woord is aan de belanghebbenden. 1 December: De Zuiderzee-film, deels op Texel opgenomen, wordt voor de eerste maal in zijn geheel te den Haag vertoond. Gedichtje voor 1929. WEET TE WAARDEEREN. 't Is eigenaardig: het menschelijk leven Is één voortdurend en rusteloos streven; Werken en denken en loopen en draven, Woekerend met een talent of met gaven. Bij ieder mensch, zelfs de meest onbeschaafde, Knap of heel dom of totaal onbegaafde, Is een belooning desnoods overbodig, Maar de waardeering heeft iedereen noodig. Zie maar eens rond en dan zal het U blijken: Ouden en jongen en armen en rijken, Wat zal ze ook doen, en waaraan ze zich geven, Zonder „waardeering" kan „geestkracht" niet leven. Kijk bij U zélve eens even naar binnen.... Wat zoudt gij zonder waardeering be ginnen 't Is noodig als brood en dus laat ons probeeren Om, waar we maar kunnen elkaar te waardeeren. kwfJJ/n) HET NIEUWE JAAR. WAT HET BRENGEN ZAL Een aantal vooraanstaande personen in den lande, „van beiderlei kunne", menschen „van wie men spreekt", werd gevraagd, welke verwachtingen, idealen en illusies 1929, dat straks het levens licht zal zien, verwezenlijken zal. Zie hier fragmenten uit eenige antwoorden: MINISTER KAN: „Mijn idealen gaan voor 1929 uit naar een boerenstand, die geen enkele reden tot klagen meer zal hebben. Voor mijn opvolger opent zich een zalig per spectief". CISSY VAN MARXVELD: „Ik ben toch geen waarzegster KOOS SPEENHOF: „Een serie verschrikkelijke branden en een in ons grootste museum Een verbazingwekkende, doch zeer gunstige wending in de politiek der Sowjet-repu- blieken. Het vertrek van een zeer hoog geplaatste in ons land naar Oost- Indië. Er zullen minder banken fout gaan tengevolge van advocatenraadgevin- gen". HENRI POLAK: „Wat ik verwacht is, dat de bewape ningen zullen worden voortgezet; dat de onzinnige naijver tusschen de volkeren zal blijven bestaan en dat de Volken bond zal blijven de vrij onbeteekenende -aan eenige groote naties ondergeschikte organisatie". CHARIVARIUS: „Nog meer lawaai (zoo mogelijk)". JAN FEITH: „Wat 1929 brengen zal Niemand, die er nieuwsgieriger naar is, dan uw dw. Jan Feit h." „NOVA" HART EN OOR EN OOGEN OPEN. Open hart in je borst, Liefst een veertien karaats. Open hart met voor elk, Die er in wil een plaats. Open hart, open hart, Voor een ieder bereid. Dan klopt er een hart óók Voor U op zijn tijd. o— Open oor voor een roep, Open oor voor een vraag, Voor een bede om hulp, Voor een droevig geklaag. Open oor, open oor, Om te hooren bereid, Dan luistert een oor óók Naar U op zijn tijd. o— Open oog voor het recht, Open oog voor gevaar, Voor al wat er mooi is En goed is en waar. Open oog, open oog, Om te zien steeds bereid. Dan ziet er een oog ook Naar U op zijn tijd.. Ik bied aan de Redactie der „Ouwe Texelaar", Mijn allerbeste zegen in 't nieuw begon nen jaar. En wensch voor haar courantje nog grooter lezersschaar, Een ieder abonneert zich op d' Ouwe Texelaar. Haar inhoud is veelzijdig, zij biedt aan ieder wat, Verschijnt zoo tusschenbeide als een driedeelig blad. Het stukje „Voor de Zondag" is dat geen goed begin? „Van week tot week" op Woensdag, Daar vindt men alles in. De Skim van Lene Peete en Marretje van Flie, Die leuke oude schetsen: ze tellen wel voor drie. Veel „Ingezonden stukken". Ze stond er soms mee vol (Me dunkt: die arme zetters zijn daarop vast niet dol.) Ook bracht z' in '28 een heel goed' „Zondagsblad" Dat geeft voor nog geen stuiver toch heusch nog aardig wat. Met Kerst een extra nummer Er komt zoowaar geen end'. „Het blijve steeds zoo voortgaan" Wenscht Schild's correspondent. Oudeschild, 31 Dec. 1928. (Ingez.) OUDEJAARS-PUZZLES. 1. De naam van een mooi plekje in ons land krijgt men door omzetting der let ters van deze zin: „Hé, beur mama rolt." 2. Hoe vorm ik met elf lucifers de naam van een leelijke hartstocht? 3. Een bekend spreekwoord krijgt men door omzetting van de zin: „De eene kan Zondag niet." 4. Hoe maak ik van negen lucifers 3y> dozijn? 5. Van 20 lucifers kan men een bekend figuur uit de oorlog maken. Van 13 maakt men zijn helm, van 7 de rest. 6. Kunt ge wel een woord bedenken, waarin acht medeklinkers achter elkaar voorkomen? PUZZLAAR. Het volgend nummer brengt de oplos singen. „DE WANDELAAR" VRAAGT UW AANDACHT. De verrassende belangstelling, waarmee de rijk-geïllustreerde natuur-historische verzamelwerken, „De Roep der Velden" en „De Tooi der Tijden" door het le zend publiek zijn ontvangen, heeft de uitgever ertoe gebracht met ingang van 1 Januari 1929 een nieuw tijdschift te aten verschijnen, getiteld „De Wande laar gewijd aan natuurwaardeering, na- tuurbescherrning, heemschut, geologie en folklore. De bedoeling van dit tijdschrift, waar- van de redactioneele leiding berust bij Rinke Tolman, is: een steeds groefter deel van het Nederlandsche volk te wij zen op de rijkdommen, die het bezit in een heerlijke ongerepte natuur en te vens de aandacht te vestigen op het gees telijk verlies, dat zou worden geleden wanneer de schoonheid van onze vader- landsche cultuur en natuur ten offer zou vallen aan een niets ontziende schennis Tevens zal alle aandacht worden gewijd aan folklore en geologie, welke tot de levende natuur in zoo nauwe betrekking- staan. Van de medewerkers noemen wij de heeren J. Drijver, R.Tepe, J.P. Strij- ad van er Ven> J- Vijverberg, A. B. Wigman en Kerst Zwart. Sommige schrijvers zullen hun werk ïllustreeren met eigen foto-materiaal:op stellen van anderen zullen door spe ciaal daarvoor aangezochte illustrators- worden verlucht. „De Wandelaar" zal maandelijks het licht zien, een omvang hebben van 32 blz. per aflevering en: gedrukt worden op roomkleurig kunst drukpapier. Nadere biezonderheden vol gen. Landarbeiderswet. Bij beschikking van de Min. van Justitie is aa,n de gemeente Texel verleend een voorschot uit s Kijks kas tot een maximum van f2600 ter uitbetaling van het door de landarbefder J. betman Lz. benoodigd bedrag voor de ver krijging van een plaatsje. Zilveren Jubileum Prof. Keesom. Zaterdag 19 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat prof. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar in de natuurkunde aan de Leidsche Universi teit en directeur van het Natuurkundig Labo ratorium, aan de gem. universiteit te Amster dam werd bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld Iso thermen van mengsels van zuurstof en koolzuur. Naar wij vernemen bestaan er plannen om prof. Keesom ter gelegenheid van zijn 25-jarig doctoraat te huldigen voor zijn vele en belang rijke onderzoekingen op natuurkundig gebied.

Texelsche Courant | 1928 | | pagina 2