Waarheen moet Oeiland's Melk? imnn ?oli voor kinderen PUROL er op! ADVERTENTIËN Ve!e kinderen lusten niet gaarne pepermunt. Een uitzondering hierop vormt omdat deze, dank zij de origineele samenstelling, geen scherpen of bitteren bijsmaak heeft. Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. EIERLAND. Naar een coöperatieve fabriek? Weer naar „de Samenwerking"? Of zal de fabriek te de Waal wor den uitgebreid? Of De vergadering van melkleveranciers, op Donderdagmorgen in het café van de heer E.Westdorp alhier belegd met het doel de mogelijkheid van het stichten eener Coöp. Zuivelfabriek nader onder het oog te zien, werd door plm. 30 per sonen bijgewoond. Aan de tafel voor het voorloopig bestuur hadden plaats ge nomen de heeren C.Stoepker, P.Mein- dertsma, C. Kuip, O. Leber en G.W. van Santen. o De heer Stoepker opent de vergadering en zegt af te zien van een uiteenzetting van het doel dezer bijeenkomst, daar hij dat bekend veronderstelt. Hij deelt mee, dat voorloopig als lid eener op te richten coöp. vereeniging geteekend hebben 25 personen eigenaars van 161 koeien en geeft als zijn wensch te kennen, dat hij die getallen gaarne ziet verdubbelen. Op een vraag van de heer Rozendaal, waarom leden van het bestuur de niet- toegetreden leveranciers niet hebben opge zocht, geeft de voorz. te kennen, dat ieder Eierlandsche veehouder geacht wordt zijn belang te begrijpen. Een paar maal, ver volgt hij, hebben we de neus gestooten. Te den Burg is de lijst ter teekening neer gelegd. Ieder heeft nog alle gelegenheid zijn naam daarop te plaatsen. Ieders be lang brengt mee hiervan gebruik te maken. De heer Rozendaal geeft toe, dat alle begin moeilijk is, maar gaat hij ver der er zijn altijd menschen die nadere inlichtingen willen hebben en dan is het wel goed, dat je ze persoonlijk bezoekt. De voorz. blijft bij zijn meening en oordeelt dat reeds te veel menschen zijn bezocht. De heer Meindertsma, secr., verklaart veehouders te hebben gesproken, die het liefst aan de Waal zouden leveren. De heer Rozendaal zegt vernomen te hebben, dat een eventueele fabriek aan de Ruigendijk zou worden gebouwd en wijst in verband hiermee op Waalenburg, dat eenmaal „al moest de beul beslis sen" toch droog komen zal. In dit geval besluit spr., zal daar meer gemol ken worden. De heer Stoepker veronderstelt, dat Waalenburg voorloopig wel niet bemalen zal worden en er nog heel wat bloempjes zullen bloeien eer het zoover is. De heer Meindertsma zegt gaarne tot de stichting eener nieuwe fabriek te wil len meewerken. Liever zou hij een maand1 melk aan anderen cadeau doen dan lan ger te leveren aan „de Samenwerking," De heer Rozendal merkt op dat groo- tendeels door zijn toedoen door de heer N.Dros de advertentie van Zaterdag j.l. werd geplaatst. De melk zou geleverd kunnen worden tegen de middenprijs der melk van de fabriek te de Waal. Maar dit geeft zoo weinig. Als er niet genoeg uit de melk kan worden gehaald, kan de heer Dros zoo'n prijs niet betalen. Volgens dr. Schey, aldus' de heer Mein dertsma, kan er aan „de Samenwerking" niet meer worden gehaald dan nu het geval is. De heer C.Roeper stelt de vraag, of het voorloopig bestuur ook eenige" toe zegging heeft, dat aan de fabriek te de Waal geleverd kan worden. De heer A. Kikkert, commissaris van „de Hoop", zegt zich er tegen te verkla ren. De heer Keyser, mede-bestuurslid, niet ter vergadering aanwezig, zou het zelfde standpunt innemen. De heer Kik kert gevoelt, gehoord het advies van dr. Schey weinig voor verbouwen en wil twijfelaars raden de lijst voor Eierland te teekenen. De heer C.Roeper brengt in herinne ring, dat dr. Schey de kosten eener nieu we fabriek voor 600 koeien op een be drag van 60 a 70.000 begrootte, maar spr. meent met voor een fabriek van 300 koeien met 35000 te kunnen volstaan. Voor aflossing werd 50 jaar opgegeven. Deze tijd oordeelt spr. te lang. De heer Meindertsma verklaart, dat de meeste fabrieken in Friesland in 30 of 35 jaar worden afgeschreven. De heer C.Roeper zegt van enkele per sonen te hebben gehoord, dat zij wel als lid willen toetreden, mits zij onmid dellijk in de kosten kunnen bijdragen, b.v. door per koe en per jaar 25 of 30 gld te betalen. Vervolgens zou men kun nen afschrijven in 15 a20 jaar. De hier uit voortvloeiende bedragen zouden aan de leden kunnen worden uitbetaald. Voor vertrekkende boeren is de risico niet ge-i ringer dan voor hen die blijven. De heer L.Wetsteen brengt in het mid den, dat de Eierlandsche bevolking voor de helft uit trekvogels bestaat. Hierin zien velen, nu plannen worden gemaakt voor de bouw van een nieuwe fabriek, een groot bezwaar. Vooral wanneer men er een kapitaal van 60.000 gld in steekt. Men vreest, dat er leden zullen vertrek ken. Geruststellend laat de heer Meinderts ma hierop volgen, dat de opvolger het lidmaatschap toch kan overnemen. De heer van Santen leest eenige arti kelen voor uit het reglement van de Coöp. Boterfabriek te Wijchen, waarin bepaald is, dat nieuwe leden door het bestuur worden aangenomen. Er kan een entreegeld worden geheven van 15 gld. per koe. Wie toetreedt na 1 Jan. van het loopende jaar betaalt, een extra inleg- geld. Ook wanneer men tusschentijds meer koeien gaat melken is men entreegeld ver schuldigd. Wie vertrekt krijgt, na het loopende jaar de gestorte inleggelden terug. Wie een koe verzwijgt is f 50 boete verschuldigd. De inleggelden worden af zonderlijk beheerd en vormen een reserve fonds. De heer J.G.Flens verwacht dat maar een paar leveranciers aan de Waal zul len kunnen leveren. De voorz. merkt op, dat vijf personen aanwezig zijn die nog niet hebben ge teekend. De heer J.Roeper zegt eerst zekerheid te wenschen omtrent het aantal koeien, waarvan de melk aan de fabriek zal ko men. Hij zal gaarne zien, dat de leden zich verbinden voor vijf jaar en wil eerst kennis nemen van het eventueel regle ment. blij wijst op het droevig lot van de Hengsten-Associatie, welker lijdens weg naar de heer van Santen opmerkt, een lange was. De heer C.Stoepker geeft toe, dat de strop, welke de liquidatie in zich sloot, nog versch in het geheugen ligt, maar besluit met te zeggen, dat hengsten geen melk geven, welke juiste opmerking al- gemeene hilariteit verwekt. De heer P.Meindertsma ziet er voor niemand bezwaar in te teekenen. In een door de leden daarna te beleggen verga dering kan het reglement worden vast gesteld. De heer L.Wetsteen geeft zijn spijt te kennen over het feit, dat men voor de nieuwe fabriek straks wel zal willen mel ken, maar nu liever de kat uit de boom kijkt en anderen de kastanjes uit het vuur laat halen. Hij spreekt van lamlendigheid. De hengsten-associatie mag jammerlijk aan haar eind gekomen zijn, grootendeels vervolgt hij berustte de schuld bij de deelhebbers zelf. Het bedrag van f 5000.dat de eene hengst vertegen woordigde had niet geschonken, maar op- geëischt moeten worden. Nu werd de vereeniging voor allen een strop. De heer P. Roeper voert aan, dat voor losse leveranciers toch gelegenheid zal bestaan melk te leveren. De heer L.Wet steen echter zegt het een schande te zul len noemen, wanneer iemand, die vijf koeien melkt, niet als lid, maar als losse leverancier zou willen leveren. De heer J.Roeper veronderstelt, dat de leden als katten zullen wegloopen en wil eerst „vastigheid". Eerst moet de boel voor eikaar, zoo oordeelt hij. De heer P. de Wit meent van het voor loopig bestuur niet meer te mogen ver langen dan het tot nog toe deed. We mogen toch niet eischen, dat alles en alles zoodanig geregeld is, meent spr., dat het bestuur zeggen kan: „Teeken nu maar, er kan je niks gebeuren." Wanneer de heer J.Roeper nogmaals te kennen geeft, dat hij eerst van het regle ment kennis wil nemen, voegt de heer P. de Wit hem toe, dat de vaststelling daarvan eerst in een nader te beleggen ledenvergadering geschieden kan. De heer Knol geeft te kénnen, dat een vergelijking met de hengsten-associatie r Springende handen en lippen in één nacht beter met den snel verzachtenden AKKER'» ^KLOOSTERBALSEMj bijt niet! ,Geen goad zoo goed." niet opgaat. Wel heeft deze een nadeelig slot opgeleverd, maar op de paardenfok kerij heeft ze toch veredelend en winst gevend gewerkt. Wat moeten we nu, als de nieuwe fa briek er niet komt, vraagt de heer P. de Wit zich af. De heer L.Wetsteen geeft de raad: „Opdrinken". De heer C.Stoep ker noemt het een groote vraag. Het gesprek komt vervolgens op de Samenwerking. De heer L.Wetsteen vraagt zich af, hoe de Samenwerking nu de middenprijs van de Waal kan gaan uit betalen en dit in de zomer niet gedaan heeft. Betwijfeld wordt of de heer N. Dros het zal kunnen bolwerken, maar dit doet hem opmerken: Dat zal je wel hooren. Wie het niet vertrouwt, komt maar niet. Uit de oprichtingsgeschiedenis van de fabriek haalt de heer N.Dros nog aan,, dat zij destijds door 34 personen in het leven zou worden geroepen. Toen het op betalen aankwam, waren er nog maar 14 over. Voor een verbouwing moest eens f 4000.worden neergeteld. Een was er die niet meebetaalde, hoewel hij geteekend had. De voorz. zegt in deze woorden voor anderen een aansporing te vinden om thans op de lijst te teekenen. De heer Dros verzet zich hiertegen niet en verklaart niet gekomen te zijn om hier het woord te voeren. Het verdere deel van dit meer persoon lijk dispuut laten we op verzoek van de voorz. onvermeld. De heer L.Wetsteen betwijfelt, of er bij deze nieuwe stand van zaken van een nieuwe fabriek wel iets zal kunnen ko men. De lieer P. de Wit deelt dit gevoe len, daar anders voor de 25 leden de verantwoordelijkheid te groot worden zou. De vraag van de heer v. Santen, of de vergadering een ander bestuur wellicht beter voor zijn taak berekend oordeelt, wordt ontkennend beantwoord. De heeren C.Stoepker en G.Leber sluiten zich bij de heer v. Santen aan. De heer C.Stoepker deelt nog mee, dat men een perceel grond op het oog had, groot 1,33 H.A., eigendom van de heer Keesom en kostende fS00.—Deze prijs acht hij niet hoog. Aan een bedrag van 30 of 35.000 gld. aan bouwkosten meent hij voldoende te hebben. De fabriek te de Waal kostte voor 500 koeien, verbouw van de oude fabriek inbegrepen, 26.000 gld. Een dergelijke fabriek oordeelt spr. voor Eierland de gewenschte. De heer G. Roos meent, dat men er goed aan zal doen een architect om prijs-, opgaaf te vragen. De heer Knol zou het nuttig achten de lijst nog eens op een marktdag! te den Burg ter teekening te leggen, maar de voorz. ziet het nut hiervan niet in. Ook betwijfelt hij of er meer leden zullen toetreden, wanneer een fabriek gebouwd is van 35000 gld. In dit geval zouden ze nu reeds geteekend hebben. De heer P.Roeper merkt op, dat te de Waal nog geen aandeelhoudersvergade ring werd gehouden, hetgeen de voorz. beaamt, maar hem tevens doet opmer ken, dat men Eierland aan de Waal hoogstens dulden en niet met open armen ontvangen zal. Dit zou voor zijn gevoel niet aangenaam zijn. Dr. Schey raadde het trouwens af, daar de fabriek daar nu precies pas en keurig ingericht is. Zelfs na verbouw zou aile Eierlandsche melk er niet geplaatst kunnen worden, meent de voorz. Men heeft er mij al gezegd: Hoe minder hoe liever. De heer P. Roeper zegt, gesproken te hebben met een persoon, bij de Waal betrokken, die als zijn oordeel te ken nen gaf, dat door ombouw makkelijk 10.000 L. meer verwerkt zou kunnen wor den. De heer A.Kikkert zegt evenwel bij zijn meening te blijven. De heer C.Roeper stelt voor te infor- meeren of aan de Waal mag worden ge leverd en verder statuten te ontwerpen. De voorz. brengt niets hiertegen in. Wat aangaat Eierlands vlottende bevol king, merkt hij nog op, zal het reglement IMIJNHARDT'S 9 j ia bietten bij Griep en influenza strenge bepalingen inzake vertrek en uit treding moeten bevatten. Anders zou de risico voor de overblijvenden te groot kunnen worden. De heer Jb. Kager acht het wenschelijk bij niet aanwezige veehouders in Eier land nog eens op toetreding aan te dringen. Wat de fabriek te de Waal betreft, licht de heer A.Kikkert toe, dat aan het plan, een aandeelhoudersvergadering uit te schrijven, om te beslissen of men het ver zoek van Eierland zou inwilligen of niet, op advies van dr. Schey geen gevolg werd gegeven. Echter is achteraf gebleken, dat het nuttig was geweest, het oordeel der vergadering te weten. Mocht de Waal toestaan, zoo laat de heer P. Meindertsma hooren, dan zullen ook zij, die reeds teekenden, in de ge legenheid moeten worden gesteld aan de Waal te leveren. De heer P.Roeper geeft te kennen, wel te willen teekenen als de Waal het ver zoek afwijst. De voorz. zegt de wensch ter harte te zullen nemen en aan de Waal te zullen informeeren. De heer P.Roeper geeft aan één groote fabriek de voorkeur boven twee kleine,, maar dan zal men leveranciers moe ten hebben, die zich voor lange tijd ver binden, omdat men anders gaat ploegen zoodra het mis loopt. Aan het slot der vergaderieng wordt met algemeene stemmen besloten, het be stuur van „de Hoop" te de Waal te ver zoeken spoedig een aandeelhoudersver gadering te willen uitschrijven en daarin de vraag onder het oog te willen zien, of Eierland aan de fabriek leveren mag en of tegen uitbreiding der fabriek be zwaren bestaan. Tevens zal aan dr. Schey een ontwerp-reglement worden gevraagd. De heer C.Roeper zegt hiervan gaarne een exemplaar thuis te willen bestudeeren. Nog wordt een overzicht gegeven van de uitbetalingen aan de fabrieken te den Hoorn en Eierland, waarbij Eierland niet bovenaan staat. Dit geeft de heer N.Dros echter aanleiding op te merken, dat den Hoorn het hoogst staat van heel Texel. Zelf wil hij wel eens een vergelijking maken met de Waal. Op de woorden van de heer Jb.Kager, dat Eierland toch wel eens meer uitbe taalde dan de Waal, laat de heer Mein dertsma volgen, dat dit het geval ge weest kan zijn in de tijd, dat de leveran cier weer uitgenoodigd wordt om zich aan de fabriek te verbinden. Dit ver schijnsel zou aan alle speculatieve fa brieken worden opgemerkt. Met het verzoek aan de heer A.Kikkert op een spoedige aandeelhoudersvergade ring te de Waal te willen aandringen, sluit hierop de voorzitter omstreeks half een de vergadering. Tijdens de vergadering trad nog één lid toe. Als Uw Handen ruw zijn of gespron gen en Uw Lippen schraal en pijn lijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen. Eiet verzacht en geneest WAARSCHUWING VAN NIERZWAKTE. 127 Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht is dikwijls het eerste verschijnsel van ern stige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen urinestoornissen, hoofdpijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kortademigheid, vermage ring of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste orga nen van het lichaam en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waarschuwingen niet! Kom de nie ren zonder uitstel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert een goede werking der nieren en beschermt u tegen rheumatiek, lendenpijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelenvan Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver en het is zoodanig samengesteld dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij weder flink en krachtig werken. Daarom behaalden Fos ter's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakkiDg met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 35 GEBOREN ELISABETH, dochter van J. GOËNGA—Vellinga, O. GOËNGA. Den Burg, 18 Jan. 1929, Let vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vcrvalsching Prijs 25. -tO en 75 ct.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2