Texelsche CWrant van Zaterdag 19 Jan. 1929, Voortzetting van onzen Grooten Uitverkoop. Dames- en Heerenconfectie. PH. VLESSING DEN BURG. TWEEDE BLAD Vanaf Maandag brengen wij een nieuwe partij diverse koopjes tegen spotprijzen. Profiteert van onze buitengewone aanbiedingen in Alle seizoensgoederen worden spotgoedkoop opgeruimd, Paadt mee naar den juisten tijd. Speciale koopjes in de meubelafdeeling UITSLUITEND CONTANT. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws RAADSVERGADERING De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag 23 Januari 1929, des namiddags te 3 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 17 Januari 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de o.l. school te Oost en regeling salaris. 4. Wijziging keuringsuerordening. 5. huur" ambtswoning uoor hoofd der school te den Burg. 6. Driejaarlijksche afrekening vergoedin gen bijzonder lager onderwijs. 7. Voorschot aan M. de Smit uoor een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. 8. flduies jaarwedden-regeling Burge meester, Secretaris en Ontvanger. 9. fldres uisschersuereeniging te Oude- schild betreffende den uischafslag. 10. Restauratie toren te den Burg en aankoop torenuurwerk. 11. Voorstel tot overneming grond ter uerbrceding van den Schilderweg. 12. Bankoop gronden nabij de Koog. 13. Wijziging gemeente begrooting uoor 1928. 14. Herziening algemeene politieverorde ning Dierenbescherming. Mej. N. Eelman, te Sassenheim schrijft ons: Wat hoort men tegenwoordig veel over dierenbescherming! Wat wordt er niet gestreden om het weerlooze dier te be schermen en met zachtheid te behandelen. Overal, ja in elke stad, ja in vele kleine dorpjes vindt men de vereenigingen tot bescherming van dieren. Op de scholen wordt het de kinderen steeds voorgehou den, dat zij de dieren niet mogen plagen en mishandelen. Langs de weg ziet men bordjes met het verzoek om de dieren met zachtheid te behandelen en de vogels te sparen. Al deze dingen helpen er toe mee, dat de menschen en vooral de kinderen een groote liefde voor de - dieren en over 't algemeen voor de natuur krijgen. Maar moeten de ouderen, in 't biezon- der de leiders van dergelijke vereenigin gen, en vooraanstaande personen, in zoo iets niet juist het goede voorbeeld geven? Dit schijnt echter nog niet altijd het geval te zijn. Tenminste als iemand een dier (in dit geval een ezel) in een bran dende sigaar liet bijten en daardoor haar en de huid verschroeien, dan is dat m.i. wel een beetje in strijd met de die renbescherming en haar beginselen. Dergelijke wreede „grappen" pleiten niet voor het karakter van zoo'n persoon. EXAMENS. Voor het examen Mercurius-diploma- Engelsche Handelscorrespondentie slaag de een dezer dagen onze vroegere plaats genoot, de heer D.Room, thans woonach tig te Alkmaar. Prof. dr. W.H.KEESOM. Prof. dr. W.H.Keesom zal vandaag ter gelegenheid van zijn 25-jarig doctoraat van half vier tot vijf uur te zijnen huize -Wasstraat te Leiden- receptie houden. Kerknieuws. De weleerw. heer Ds. J.A.Raabe, sinds ongeveer zes jaar Ned. Herv. predikant alhier, werd met algemeene stemmen be roepen te Winschoten (Evangelisatie) Winschoten is een bloeiend stadje van plm. 14000 inwoners, met H.B.S. en Gym nasium, veel handel en verkeer, een druk ke marktplaats voor de omgeving en ge legen aan de spoorlijn van Groningen naar de grens. Derde Russische avond. Op verzoek maken we er de bezoekers van ds. Raabe's lezingen op attent, dat de eerstvolgende, bepaald op Woensdag a.s., reeds aanvangt te half acht. Behandeld zullen worden de troonsaf stand van de czaar en de dood van Ras- poetin, „de heilige duivel". P.T.V. „Texel" W.A. Met ingang van 21 Januari zullen de eieren, te veilen door de P.T.V „Texel" geschouwd en naar het gewicht gesorteerd worden. Met het oog op deze uitbrei ding harer werkzaamheden werd de heer KI. Gieles in dienst genomen. „Vooruitgang is ons doel". Ter voorziening in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de heer C.Bruin Pz., herkiesbaar, is deze op Woensdag 1.1. als eenig candidaat op de voordracht geplaatst. Pluimveeteeltvereeniging Eensgezindheid Onder voorzitterschap van de heer S.D. Keijser vergaderde bovengenoemde ver- eeniging op Donderdag 1.1. in de Oran jeboom. Aanwezig werden bevonden, het bestuur, vertegenwoordigd door voorz. en secr., incluis, zes personen. Na een kort openingswoord en lezing der notulen door de heer Rentenaar, bracht deze het jaarverslag uit. In het afgeloopen jaar, aldus dit ver slag, stond de vereeniging er trots tegen werking goed voor. Gememoreerd werden de welgeslaagde vergadering te de Cocks- dorp en de inenting tegen diphterie, door de veearts voor de leden met 25 pet re ductie verricht. Met de keuring liep het door i ongesteldheid van de heer van Asperen Vervenne mis. .Dubbel jammer, daar de gezondheid der dieren op Texel door overbevolkte en ondoelmatig inge richte hokken nogal te wenschen over laat. Het verslag wordt onder dankzegging goedgekeurd. Door afwezigheid van de penningm. vond rekening en verantwoording niet plaats. De heer Rentenaar verklaarde een batig saldo van vier gld. te hebben, de penningm. zou juist rondgekomen zijn. Benoemd moest worden een Comm. van Toezicht op het legcontrolestation. -bestaande uit voorz. en twee leden, zijn de fokkers of oud-fokkers. Leider of in zenders kunnen er geen deel van uitma ken. Voorgedragen werden de heeren H.Klimp, P.Zoetelief, W.Reuvers, K.Wet- steen, H.v.Heerwaarden en C.Rentenaar. Benoemd werden de heeren Klimp, Zoe telief en Reuvers. De heer Rentenaar werd benoemd, maar trok zich terug. Nadat de voorz. verslag had uitgebracht van de oprichtingsvergadering van de Pro vinciale Bond, gehouden te Alkmaar op 29 Dec., werd tot toetreding besloten. Het gevolg hiervan is een coritributie-verhoo- ging: jaarlijks moet 35 cent per lid in de bondskas worden gestort. Met het voorstel, de contributie te brengen van een gulden op f 1.50 per jaar, gingen allen accoord. In verband met de toetreding zal binnen vijf jaar op de statuten de koninklijke goedkeuring moeten worden aangevraagd. Hiermee zal een uitgaaf van vijftig gld gepaard gaan, maar zoo noo- dig zal de bond bijspijkeren. Bespreking van een reglement op le- denfoktoomen werd uitgesteld tot de vol gende vergadering. In plaats van de aftredende, niet direct herkiesbare bestuursleden C.Rentenaar en P.W.Kooy werden benoemd de heeren: W.Barhorst en M.C.Koorn. De heer H. van Heerwaarden werd benoemd, doch bedankte voor de eer. Bij de rondvraag zei de secr. dank voor de prettige wijze, waarop hij met het bestuur, in het biezonder met de onver moeide voorz., had mogen samenwerken De voorz. uitte de wensch, dat de heer Rentenaar weer in het bestuur zou mo gen terugkeeren. Verder stelde de voorz. de vraag, of er ook leden waren, bereid de eieren ge zamenlijk naar Alkmaar te zenden. Met slachtpluimvee zou hij dezelfde weg wil len volgen. Dit zou naar Purmerend moe ten worden verscheept, bij voorkeur in groote partijen. Een besluit werd niet genomen. Om het bezoek aan de vergadering gun stig te beïnvloeden, waren fokhanen in uitzicht gesteld.. Onder de aanwezigen verloot, vielen ten deel aan de heeren C.Bruin en W.Barhorst een R.l.Red, resp. van de heeren C.Rentenaar en W.Vendel, aan de heer C.Rentenaar een zwart leg horn en aan de heer H.van Heerwaarden een witte leghorn, beide beschikbaar ge steld door de heer S.D.Keyser. De heer Rentenaar stond zijn leghorn af; het dier zal ten bate van de kas worden verkocht. Op een vraag naar de eierenveiling van de heer Rentenaar, welke naar Alk maar zou zijn verplaatst, deelde de be trokkene mede, dat de eieren hier door hem tamelijk hoog worden getaxeerd en naar die waarde worden getaxeerd en een eenvoudig vermelden onder de markt berichten in de Texelsche markt is dus geen sprake. Omstreeks tien uur werd de vergade ring door de voorz. gesloten. Ir. VAN MECHELEN GEEN DIRECTEUR VAN DE T.E.M. Naar de heer burgemeester ons als ge delegeerd commissaris van de T.E.M. mee deelt, heeft de heer ir. Van Mechelen, te Oud- Gestel, zijn benoeming tot direc teur van de T.E.M. als opvolger van de heer P.A. De Rode, niet aanvaard. Onze vraag, of-zooals we van andere zijde vernamen- een politieke kwestie de heer Van Mechelen aanleiding tot zijn schrijven zou zijn geweest, zeide de bur gemeester niet te kunnen beantwoorden. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Onder de bijna vijftig met zorg geko zen en fraai gereproduceerde foto's in ons Zondagsblad van heden zult u aan treffen op blz. 6 een keurig kiekje, dat; we in de Dennen op Texel vervaardigden, en op blz. 11 de haven van den Helder met de aanlegsteiger van de Texelsche boot. Uw biezondere aandacht zullen vragen de winterfoto's over de heele titel pagina en op blz 15, de stemmige win terbedden uit Giethoorn en de Zaanstreek en de buitengewoon gelukkige opnamen uit het Yellow Stone Park in Noord- Amerika, een dorado voor natuurvrienden Mogen we ieder, die nog niet is gea bonneerd op ons vier-cents-Zondagsblad (buiten den Burg nauwelijks vijf cent) uitnoodigen er eens kennis mee te ma ken? Ge zult er GEEN SPIJT van hebben. Ontslagaanvrage - H.Groenewold. De heer H.Groenewold, tot voor kort hoofd van de lagere en uitgebreid lagere openbare school alhier, thans nog als hoofd aan de ulo verbonden, heeft als zoodanig wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd ontslag aangevraagd De heer Groenewold is hier werkzaam sinds 1S92 en maakt om zijn paedago- gisch bekwaamheden aanspraak op onze waardeering en bewondering. Hij droeg al die jaren de school een goed hart toe; dit bleek op welsprekende wijze. Wie door hem voor zijn levenstaak werd voor bereid mocht zich gelukkig prijzen. Gaar ne maken we gewag van de goede resul taten, wanneer hij jongelui opleidde vooi* het toelatingsexamen aan inrichtingen v. hooger onderwijs. Talloozen heeft hij op allerlei wijze aan zich verplicht. Moge de heer Groenewold nog jaren genieten van een welverdiende rust, wan- 1 neer hij straks de schooi zal hebben ver laten OPROEP OM STEUN. Maandag zal door Vriendenkring wor den gecollecteerd. Zijn kas laat de nodem zien; wil men zijn nuttig werk kunnen voortzeetten, dan is een stevige verster king dringend noodig. Mogen dus de heeren, die straks bij u komen aanklop pen, uw beurs gevuld en geopend, uw hart gul en tot geven bereid vinden. Wanneer ieder geeft naar de mate van zijn krachten, MOET DE OOGST EEN, RIJKE ZIJN. Dooi-weer. Door het intreden van een meedoogen- looze dooi is alle ijssport ten doode op- geteekend. Wel is zelfs gisteren nog door enkelen gereden, maar ze trokken toch spoedig af.De baan ligt nu waterig en verlaten, met de tent en de electrische installatie als droeve herinneringen aan „vergangen heerlijckheidt". DEN HOORN. Lezingen-Ds. Raabe. Op verzoek zal ds. Raabe, van den Burg, hier eenige lezingen geven, en wel over de Tannhiiuser-sage en het leven en werken van Griido Gezelle, de terecht vermaarde Vlaamsche dichter. Een zwaar kalf. Bij de heeren gebrs. Witte Jz. werd een dezer dagen een levend kalf geboren, dat het kolossaal gewicht vertegenwoordigde van 141 pond. Ijsvermaak. Van de gelegenheid tot schaatsenrijden werd hier een druk gebruik gemaakt. Of schoon de baan zich op een afgelegen plaats bevond, n.l. in „de Geul", kon mfen er langs een prachtig fietspad gemakkelijk komen. Zondag zelfs waren er nog vele liefhebbers(sters), evenals op de volgen de dagen.Nu de dooi is ingevallen is de kans echter verkeken. OUDESCH1LD. Een schadepost. Het zinkstuk, groot 525 vierkante M. en bestemd om te worden neergelaten op de plaats, waar onlangs aan de zuid-t kust van Texel een dam verzakt is, sloeg; Dinsdagavond 1.1. te elf uur bij den Hel- der van zijn ankers; het werd geheel vernield, hetgeen voor de aannemer een' beduidende schadepost beteekent. Don derdag zou het naar Texel worden ge sleept. S.S. MARSDIEP DOOR EEN DEFECT. UIT DE VAART. Tengevolge van een defect in de ma chinekamer moest de „Marsdiep" giste renmiddag uit de vaart genomen worden, vermoedelijk voor een paar dagen. De dienst wordt nu onderhouden door de „Dageraad". Uitslag verkooping. Door notaris Mulder is hier Donderdag in het café van de heer M.Bakker aan de haven publiek verkocht voor de erven van de heer H.Hin Pz. een huis met erf al hier, groot 1 A. 46 c.A. Kooper: de heer Jn. Blom Jz. voor f580. Kooper van het weiland, genoemd het „Stekelenkoogje", groot 71 A. 80 c.A., werd de heer S.Smit Pz. voor f 510.- ZIJN DOODENMARSCH. De leden van een orkest, dat een concert gaf te Gent, hadden juist een opgewekt muziek stuk uitgevoerd, toen de dirigent Van Hoe hun verzocht een doodenmarsch te spelen. De marsch stpnd niet op het pro gramma, maar om zijn leider een genoe gen te doen, voldeed het orkest aan zijn verzoek. Nauwelijks waren de laatste klanken van de marsch weggestorven, of men zag de dirigeerstok uit Van Hoe's handen vallen en de man in elkaar zakken. Hij bleek aan hartverlamming te zijn over leden. 2. Ontslag-aanurage h. Groenewold als hoofd der school uoor u.l o.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5