J No 4298 Zaterdag 26 Januari 1929 42s,eJaargang t Mil Luidspreker, Voor de Zondag. m- EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. Texelsche Berichten Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: INRICHTINGEN welke gevaar, scjhade of hinder kunnen veroorzaken. Burgermester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt eeD verzoek met bylagen van de Bataafsche Import Mij. te 's Graven- hage om vergunning tot het oprichten van een benzine installatie met een oudergrondsch reservoir en bovengrond sche aftap inrichting in (bij het perceel gelegen aan de Koogerstraat te Den Burg, kadastraal bekend in sectie K, No. 1580. Op Woensdag, den 6en Febr. 1929 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake ingekomeD schrifturen. 0e aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ton einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 23 Januari 1929 Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER, W B. OORT Door de strijd gesterkt. Door het vuur gestaald. Door de ervaring wijs. Derde Russische Avond. J.GRÜNO'S SAAI -TABAK MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Laxcer-Tabletten 6o ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE;N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel moer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. BI] abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 „Wie zich aan een ander spiegelt spiegelt zich zacht." Bovenstaand woord zou een woord van groote beteekenis zijn indien er niet één ding aan ontbrak: dat het voor de praktijk luttele waarde heeft. Want de mensch in doorsnede spiegelt zich niet aan een ander; hij denkt er niet aan. Waar is de jongen die zijn lust bedwingt om zich op onzeker ijs te wagen omdat misschien een jaar geleden een zijner schoolmakkers is verdronken? Waar is de reiziger, die met uitstappen geduld oefent, omdat zoo menige overmoedige zijn sprong miste en zijn haast met verminking of dood moest bekoopen? Neen, de menschen spiegelen zich niet, al thans hoogst zelden aan elkander. Toch zou 't niet zoo moeilijk zijn; want gelijk in'n spie gel 't eigen beeld weerkaatst, zouden we, wel niet bij allen, maar toch bij velen, trekken van onze eigen beeltenis kunnen herkennen. Zelfs die moeite geven we ons meestal niet, althans niet in voldoende mate om met de opgedane kennis ons voordeel te doen; daarvoor staan eigenwijsheid en een overdreven mate van zelfvertrouwen de meesten onzer in de weg. Laten wij het ons even indenken hoe het zijn zou als het anders ware. Hoe gemakkelijk, hoe spoedig zou de vooruitgang der wereld te bereiken zijn. Elk ongeluk zou maar een maal in dezelfde omgeving behoeven te ge beuren; de strijd van de vader zou voldoende zijn om de zoon te houden op het goede pad, elk volgend geslacht zou wijzer zijn door de lessen, die het geslacht, dat was voorgegaan, gegeven had. Welk een voorbeeldige wereld zou dat weldra zijn! Voorbeeldig misschien! Maar oppervlak kig krachteloos. Het gebouw zou niet op hechte grondslag zijn opgetrokken en de minste windstoot zou het ineen kunnen doen storten. De leerschool van het leven mag niet worden doorgemaakt als in een spiegelbeeld; niet het dienen van de oudste zoon van het gezin maakt zijn broeders van dienstplicht vrij. Ieder moet zelf zijn ervaring opdoen aan eigen lichaam, aan eigen ziel, vóórdat hij de les goed heeft begrepen. In het vuur moet zijn kracht gestaald, in de storm zijn moed beproefd en vermeerderd worden. Slechts datgene, wat hij zich op die wijze heeft kunnen veroveren, is zijn persoonlijk eigendom, waarnaar zijn hand zal grijpen en waarop zijn voet zal steunen, in tijd van nood. Een zachte spiegeling aan het lot van een medemensch kan hem een aanwijzing zijn, een waarschuwing om tot zich zelf in, te keeren; maar hem vormen, hem opbouwen, hem opnieuw doen geboren worden, dat kan zij niet. O— Toets het bovenstaande aan de praktijk uws levens en trek er uw voordeel uit. Zondag 27 Januari. MAANDAG. Wij moeten rekenschap geven van elk on nut woord, maar even zeker ook van elk laf hartig zwijgen. Augustinus. DINSDAG. Er behoort veel beschaving toe om het eenvoudige te begrijpen. De kern van alle beschaving is zich in anderer toestand te kunnen verplaatsen. F. L. WOENSDAG. De blindheid des harten is de eenigc, waarover men zich bijna niet beklaagt en waarvan men nauwelijks verlangt verlost te worden. Quesnel. DONDERDAG. De weg der menschheid is niet die van het paard in een tredmolen maar een schroef draad die met zeer fijne windingen omhoog klimt wel langzaam -maar zeker. VRIJDAG. Men werpt zich niet plotseling in de on deugd; men daalt langs een sierlijk slinger paadje en is beneden, bijna zonder het te weten. Jean Paul. ZATERDAG. Onze ergste vijanden achten wij hen, die wij hebben beleedigd, omdat valsche schaamte ons weerhoudt schuld te bekennen. ZONDAG. Het geluk dat wij anderen bereiden, is het zaad van ons eigen geluk, dat vroeg of laat met een rijke oogst ons loont. Z s c h o k k e. De Troonafstand van de Czaar ei de dood van Raspoetin. Voor de derde lezing van Ds. Raabe als vervolg op de twee reeds gehouden „Rus sische avonden", werd wederom groote be langstelling aan de dag gelegd. Het zaaltje van „Eben Haëzer" was Woensdagavond na genoeg geheel gevuld met aandachtige luis teraars. Omstreek half acht opende ds. Raabe de bijeenkomst met een kort woord ter inlei ding, daarbij speciaal verwelkomend de heer burgemeester en ds. Groenenberg, van Oos terend, op wier aanwezigheid spr. hooge prijs zeide te stellen. Zich verder'tot het onderwerp van deze avond bepalende, wees spr. op het treffend staaltje van de macht van de „Cham" zooals spreker zich uitdrukte, dat Grootc- gast te aanschouwen heeft gegeven als een voorbeeld van de mogelijkheden, waartoe het lezen van bolsjewistische lectuur zou kunnen leiden. Vervolgens kwam spr. tot Krasnow's boek „Van de dubbele adelaar naar het roode vaandel", dat reeds voor een belangrijk deel behandeld werd. De schrijver verplaatste ons thans aan het front in October 1916. Sablien, de heldhaf tige hoofdpersoon, zagen we aan het hoofd van een nieuw legercorps, geyorrnd uit rege- menten van naam noch traditie en slecht uitgerust. Evenwel vol vertrouwen in zijn manschappen, trad hij hoopvol de toe komst tegemoet. Een bittere ontgoocheling zou echter niet uitblijven. Aan het Westfront waren de namen van Pétain en Joffre op aller lippen. Men scheen er succes te hebben, beschikte er over een front ter lengte van 400 K.M. en voerde er een „doodstille oorlog", in de grond, te midden van ijzer en beton. Het Russische front besloeg een lengte van 2000 K.M., waarvoor het noodige prikkeldraad, laat staan zooveel ander materiaal, ontbrak. Van de soldaten was het beste deel gesneuveld, het grootste deel in oorlogvoeren niet be dreven. De dicipline was verre te zoeken. Het dreigend gevaar, waaraan zijn vaderland bloot stond, vervulde Sablien met groote bezorgdheid. Een revolutionaire geest maakte zich van steeds meerderen meester. Inmid dels nam in de kringen van het Keizerlijk hof de invloed van Raspoetin, een onguur, schurkachtig, mysterieus individu nog steeds toe, maar het ontbrak tocli niet aan perso nen, die op middelen zonnen om hem, „de heilige duivel", uit de weg te ruimen. Moge lijk had de Czaar succes kunnen boeken, toen hij zijn onderdanen opriep tot de strijd om te Konstantinopel het Russische kruis de plaats te doen innemen van „de halve maan" en de Dardanellen in bezit te krijgen. Maar de vonken, waaruit de vlam der revolutie oplaaien zou, werden talrijker en lieten zich niet dooven. Een samenzwering, gesmeed tegen het leven van de „hoveling"Raspoetin bleek haar uitwerking niet te missen. In een hinderlaag gelokt, moest hij de laatste adem uitblazen, nadat een poging om hem te vergiftigen en met pistoolschoten te dooden, niet het gewenschtc gevolg bleken te hebben. Hij vond zijn einde door verdrinking. Wie meende, dat het gevaar hiermee be zworen was, vergiste zich. Het groeide bij de dag. Het groote offensief, dat op half Januari 1917 was bepaald, werd afgelast in verband met groote gebeurtenissen, welke in de hoofdstad hadden plaats gegrepen. De Czaar werd gedwongen de troon te verlaten en stond bloot aan de wreedste kwellingen), waaraan zelfs de keizerin en de kroonprins niet ontkwamen. Met de dood bedreigde men de familie, wanneer ze de bevelen der nieuwe machthebbers niet opvolgde. Er was n.l. een nieuw bewind aan het roer gekomen; bestaande uit afgevaardigden van arbeiders en soldaten, die zich tot taak stelden con tact te zoeken met de proletariërs in an dere landen om met te meer succes de strijd te kunnen aanbinden tegen vorsten huizen en kapitalisten. Sablien wenschte het roode vaandel niet te erkennen en dacht een oogenblik het ver standigst te doen, als officier ontslag te vragen, maar gaf hieraan tenslotte toch geen, gevolg. Eenige tijd ging alles in het leger nog zijn oude gangetje. De groote massa gat zich van de groote gebeurtenis, welke had plaats gehad, nog onvoldoende rekenschap. Onder de reservetroepen echter groeide het zaad der revolutie welig op. Van de daar heerschende toestand geeft de schrijver een weerzinwekkend beeld. We maakten in ge dachten mee een aanval met gas en bommen van de zijde der Duitschers en waren ge tuige van een muiterij, waarbij je een ril ling door de leden voer. De gloeiende haat en de meedoogenlooze wreedheid van sol daten jegens hun meerderen maalt Kras- now (die weliswaar als oud-generaal en vriend van de Czaar door een gekleurde bril "moet hebben gekeken) ons in zoo schrille kleuren af, dat men onwillekeurig huiverde. Sablien wist op het nippertje aan moordzieke handen te ontsnappen. Inmiddels koos een steeds grooter deel - van het leger de zijde der revolutionnairen. Te Petrograd won Ke renski meer en meer aan macht. Men ver heerlijkte hem en ook de pers zwaaide hem alle lof toe. De keizerlijke familie werd naar Siberië verbannen en stond bloot aan spot hoon, aan wreedheid en laster. Aan het front viel het leger aan steeds grooter wanorde ten prooi. Sablien zou trachten zich naar Rostow te begeven om van daaruit een poging tot een contra-revo lutie te wagen. Op weg daarheen werd hij evenwel door een troep vijanden overvallen, onder wie hij herkende Victor, zijn zoon, het kind van Maroesja. Er ontstond tus- schen vader en zoon een heftige worsteling, doch bij het einde van het zesde boek waartoe ds. Raabe zich deze avond be paalde verkeerden we nog in het onzekere omtrent de afloop van de strijd. Het slot van deze lezingen volgt over drie weken. In de pauze werden op het „His Mas ters Voice"-apparaat ten gehoore gebracht eenige nummers Russische muziek en zang, Het Lied van de Zwarte Huzaren,; Grief, van Chopin, een duet; Black Eyes, een staal tje van Russische zigeunertnuziek en zang, Wolga-lied uit „Der Czarewitsch", gezongen door Richard Tauber. Vooral verdient ver melding de Slavische marsch - het bekende monumentale muziekwerk van Tschaykowski. Omstreekshalf twaalf kon ds. Raabe, wiens uirnemende voordracht bij de behan deling der vele tragische voorvallen in het biezonder de' aandacht trok, de bijeenkomst sluiten. huldigt zyn roohapparaat en naluurlyh met lof over z'n BAAI-TQBAft praat, hoera! voor öfiUPOs Tabaksfabriek ujant.^ ECHTE FRIESCHE is uuaariifk manjef/eh! 10 12-15'en 18 cl per 'A. ona Zitting van Woensdag 23 Januari 1929, aanvangende te ruim drie uur. Voorzitter: de heer W.B.Oort, burgemee ster. Secretaris: de heer C.Jonker, gemeente secretaris. Afwezig, met kennisgeving, de heeren Boon en Pisart. De voor. opent. De secr. leest de notulen, welke onveran derd worden goedgekeurd. Hierna houdt de voorz. zijn nieuwjaars rede, zeggende Zonder herinneringen aan het verleden en zonder idealen en plannen voor de toe komst, zou het leven vlak en kleurloos zijn. Dit geldt voor het huisgezin, waarin men op de oudejaarsavond stilstaat bij hetgeen voorbij is en hetgeen komen zal, dit geldt ook voor de gemeente en de staat. Geldt dit in het algemeen al, in deze eer ste dagen van het jaar 1929 geldt het extra, nu het Nederlandsche volk in dank baarheid de dag herdacht, waarop 50 jaar geleden de Koningin-Moeder de vaderland- sclie bodem betrad. Hoe groot die dankbaar heid is, spreekt niet alleen uit het gedenk boek, dat te Harer cere uitgegeven werd, maar meer nog uit de huldiging op 10 de zer, waaraan zulk een groot deel van het volk deelnam. Het is mij een voorrecht om uiting te mogen geven aan dit gevoel van dankbaarheid door met deze enkele woorden hulde te brengen aan hetgeen door Hare Majesteit voor volk en land werd gedaan. Wat bracht 1928 aan de gemeente Texel wat zal 1929 ons te zeggen hebben? Bevolking. De bevolking ging in zielental voorui'; ultimo Dec. 1926 7279, '27 7311, '28 7378, n.l. 3843 mannen en 3535 vrouwen, niette genstaande het geboortecijfer wederom iets daalde: dc laatste drie jaar resp. 152, 133 en 124. Het aantal huwelijken bedroeg 64 tegen 59 in 1926 en 42 in 1927.; vichtschei- dingen vijf en het aantal sterfgevallen 79; in 1926 85 en in 1927 68. Landbouw en veeteelt. De lammerenprijzen weken niet veel af van die van het vorige jaar. Van 14 tot 18 gld. werd voor een lam gemaakt. De aanvoer op de markt was groot, n. 1. 37799 lammeren tegen 32397 in het daaraan voorafgaande jaar. Van de eerste markten gingen echter vele dieren onverkocht terug, die op vol gende markten opnieuw aangeboden werden. Voor het rundvee werden matige prijzen gemaakt, de melkprijzen waren goed. De resultaten van de vetmesterij lieten te wen- schen over. Het houden van varkens was in het eerste halfjaar niet loonend, het 2de halfjaar gaf verbetering. Besmettelijke veeziekten waren er veelvuldig. Van mond- en klauwzeer, waarvan 6 Augus tus het eerste geval werd geconstateerd) werden 90 gevallen aangegeven. Op ultimo December waren nog 7 gevallen ingeschre-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1