Voor een spoedige eleetnscfeü bemaling van polder PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN zijn grootouders, die „van een verlaten eiland voor de Nederlandsche kust" door liefde voor de natuur, een paradijs voor vogels en menschen zouden hebben ge maakt. Meewarig schudt men het hoofd, wanneer men opnieuw dit zonderlinge verhaal dat we bij de verschijning van Bok's Biografie reeds signaleerden hoort opdisschen door een dagbladcor respondent ,die het klakkeloos van de schrijver overnam. Waarom zouden we er nog een woord aan verspillen? We vragen ons nog slechts af, hoe de heer Bok zoo bokkig kan volharden in zijn meening, welker uiteenzetting we toch moeilijk voor een „slip of the pen" kun nen houden. De lieer Bok moet het be ter weten. „Hun devies was", schrijft hij, van zijn grootouders sprekende, „de wereld mooi er en beter te maken". We stemmen grif toe: een prijzenswaardig voornemen, een heerlijk, een loffelijk en edel stre ven; maar dat zij tot de bloei van Texel, het eenmaal z.g. „verlaten ei land" zulk een belangrijk deel bijdroe gen als hun beminde kleinzoon den volke waagt te verkonden: dat bestrijden we te eenenmale; daarin slaat de man de plank glad mis. Hij moge dit eenmaal inzien) en dan ridderlijk bekennen een bok (met een kleine letter) geschoten te hebben. Met instemming nemen we uit het Han delsblad van Dinsdagavond nog over het werd, gat ik aan mijn plan uitvoering. Het doel is thans gezamenlijk tegen een mpgelijk in beroep te gaan te ageeren. Dinsdag a.s. zal het Bestuur vergaderen; als eenig punt vermeldt de agenda: Al of niet in beroep gaan tegen het ver- nietigingsbesluit. In een onderhoud, dat ik met de dijkgraaf had, heeft deze niet verklaard in beroep te zullen gaan, maar evenmin het tegendeel. De bestuursver gadering, zoo sprak hij, zal zich moeten uitspreken. Liever, gaat dhr S.C.Eelman verder, hadden we geweten, wat er te gebeuren staat. Volgens „hooren zeg gen", ook van de secr., zou het Bestuur in beroep gaan, wat geweldig te betreu ren zou zijn. Op 18 Juli 1928 onthielden Oed. Staten aan het oliebesluit hun goedkeuring. Hier op koos het Bestuur naast ir. Verhey ir. Begemann, die twee rapporten uit bracht. Het eerste schoof ik zoo van de vlakte. Volgens ir. B. zouden de kosten in de twee gevallen gelijk staan, waarom ik zeide de voorkeur aan electr. te geven. Hierop toog ir. B. met nieuwe gegevens opnieuw aan het werk. Evenwel dat zijn rapporten bij Oed. St. geen gunstig onthaal vonden, heeft u kunnen lezen. Op 28 Nov. 1928 werd nogmaals tot „olie" besloten. Het werd, nadat ir. Rei gersman rapport had uitgebracht, ver nietigd. hoord, die aan electr. bemalen de voor keur gaf. De voorz. brengt in herinnering, dat ir. R. in zijn rapport van 31 Maart 1928 „olie" begrootte op f6751 per jaar en „electr." op f6032. Aldus f719 verschil. En toch is de Dijkgraaf van oordeel, dat electr. te duur zou zijn. .Wat de motor van de molen in het Noorden betreft, die is 14 jaar oud en had pas nog behoefte aan een nieuwe zuiger, die f328 kostte. In zijn laatste rapport schreef ir. R., dat de kosten van „olie" en „electr." geen doorslag behoeven te geven. Hierop neemt de heer R.P.Keijser het woord, niet als wethouder of loco-burge- beroep wordt gegaan, het einde nog niet in zicht is. Vervolgens richt hij zich tot de pers met het verzoek al hetgeen prikkelen kan in het verslag te vermijden en zegt in de Texelsche Courant te hebben gelezen „De strijd is een nieuw stadium ingetreden. Met belangstelling mag het verdere ver loop nu worden afgewacht." Bij lezing van het woord „strijd" ging mij een rilling door de leden, gaat hij verder, en gaarne zag ik dit woord niet meer gebruikt. De heer Vlaming merkt evenwel aan, dat de voorz. dit woord niet als „oorlog" moet opvatten en de verslaggever (O.J.D.) meester, naar hij zegt, maar als landeige- vestigt er de aandacht op, dat het woord naar in W I ctriiH» in Alt rrQ,r^i u:; naar in W. Hij spreekt zijn bewondering uit voor de liefde en de belangstelling, waarmee de heer S.C.E. zich uit. Ik ben er van overtuigd, vervolgt hij, dat hij slechts de be langen van polder en gemeenschap op het oog heeft.Dat electr. bemaling van W. van groot belang is voor de opkomst van de TEM is waar en niet te weerleggen. Ik ga met liet adres volkomen accoord. Al zou het, oppervlakkig bekeken, niet veel helpen, het verslag van deze vergadering zal een document blijven. Dat het prijs verschil weinig of nihil is, werd uitge maakt. Laat er desnoods een klein nadeel voor electr. zijn; maar dan kom ik op de Thans zal het Bestuur om het polder- woorden van de heer C.S.Keijser: We belang zich hierbij moeten neerleggen, willen wel electr., maar willen niet zoo'n Ir. R. heeft berekend, dat electr. f 719 groot ofter brengen, 't Mocht niet grooter „strijd" in dit geval bij iemand met taal gevoel geen huivering behoeft op te wek ken, (beteckent strijd ook niet „kibbel partij", „tegenspraak"? En spreekt men niet van iemands meening „bestrijden"?) De voorz. deelt nog mee, dat Maandag tijdens de markt het adres ter teekening in café „den Burg" zal worden neerge legd, spoort allen aan te teekenen en anderen hiertoe op te wekken en sluit dan met dank voor de opkomst omstreeks tien uur de vergadering. —0— Door de bollenkweekers zal geza menlijk een adres aan het bestuur worden gericht. We voldoen verder nog aan het ver zoek van de heer S.C.Eelman door v*\j\ji „In volgende Ingezonden stuk" van de hand I voordeel geeft. De TÉM vraagt vier "en I 3anl 600"zijm"fk"stelde ^"verklaring öp I fchtk^te verzoeken ^^'laésie1!^Ltuiarn van Ds. Bakels die, zooals velen onzer zes cent en geeft nog 275 gld. reductie prijs, maar nu dit offer toch geringer zal en hun schrijven rechtstreeks aan het lezers weten zullen, op Texel geboren per jaar. zijn, zie ik nog steeds niets gebeuren. Bestuur te richten en getogen isWe dachten aan het Bestuur nu een De secr. van W. (de heer W.H.Lap) - Na de vergadering werd het adres bezadigd adresje te richten van deze in- zeide in de geest der Bestuursmeerder- houd: heid te werken, maar als particulier voor Ondergeteekenden, allen belang heb- electr. bemaling te gevoelen. Hij zou bende bij het spoedig tot stand komen zich zelfs bereid hebben verklaard, als „De fabel moet nu maar eens uit zijn! In het Zondagochtendblad van 27 dezer verbreidt uw New-Yorksche correspon dent alweer het verhaal over de voor vaders van Edward Bok, die „een verlaten eiland voor de Nederlandsche kust door liefde voor de natuur tot een paradijs voor vogels en menschen" zouden heb ben gemaakt. Mijnheer de redacteur, daar is geen woord van waar. U kan het niet helpen. door en namens acht landeigenaars on derteekend. OUDESCHILD. eener bemaling van W.B. en achterlig gende gronden, richten hiermede het ver zoek tot het Bestuur om niet bij de Kroon in beroep te gaan en ingevolge het ad vies van Ged. St. ten spoedigste maat regelen tot electr. bemaling te nemen. Zij doen dat verzoek, omdat beroep op Uw krant is er in geloopen. De directie de Kroon tengevolge zou hebben, dat wrdit jaar geen bemaling zal worden ge sticht tot groot nadeel van W.B. en ach terliggende polders. Naar hun overtui ging is de zaak thans voldoende onder zocht, zoodat Bestuur en Ingelanden zich gerust bij het advies van Ged. St. kunnen neerleggen en met spoedige stichting onze polder zeer zullen bevoordeelen. Een beroep op de Kroon, zal naar hun overtuiging hetzelfde resultaat geven en van de Wereldbibliotheek is er óók in ge loopen, met haar boek over Edward Bok. Het „verlaten eiland" dat de Bokken zouden hebben beplant en tot een vogel paradijs gemaakt (ja elders liet Bok druk ken, dat je de nachtegalen van uit zee kon hooren!!!!is Texel. Ik ben er geboren en opgevoed en weet er alles van. De familie van de heer Bok heb ik goed gekend. Van boomplanterij in het raadslid als bemiddelaar tusschen TEM en Bestuur op te treden. Aan koppigheid denk ik niet, men houdt zich aan zijn principe vast. Nu het hoogste Prov. col lege zich heeft uitgesproken, zal er wel licht een keerpunt komen. Het tijdverlies zou omgezet in kapitaal een aardige som vertegenwoordigen en kan immers aan leiding zijn van zijn principe af te wijken. Visscherij. Wat ijs eischt. De visschers hebben, nu we ons verslagj# opmaken, gedwongen rust. Door de Z.O. wind is veel ijs uit de Zuiderzee komen aandrijven en is de haven voor de zeilvaart geblokkeerd, tenminste zoo was het Donderdagmorgen. Deze week is in de haven aangebracht ongev. 4700 KG garnalen en 100 KG wulken. De motorbotters van Oosterend waren de groot is geen syllabe waar. En wat vogels kan alleen leiden tot een jaar vertraging, u-i.-n „„j i. x Ondergeteekenden spreken de wensch uit, dat hun bestuur onverwijld stappen tot een bemaling zal doen volgens ad vies van Ged. St. om daarmee de zeer treurige en uiterst nadeelige toestand van onze polder op te heffen." We moeten niet prikkelen, maar zake lijk blijven. Ik heb de belangen van de polder, van heel Texel op het oog. Wan neer de nieuwe Zuivelfabriek in Eierland en de polder straks stroom betrekken van de TEM, zal deze er wel bij varen tot heil van de gemeenschap. Het is zaak, dat de TEM spoedig een beslissing weet om tot uitbreiding van de centrale maat regelen te kunnen nemen. Ieder jaar dat de bemaling langer op zich laat wach ten, kost veel geld. Mogelijk kan het Gemeentebestuur overwegen wat ter be spoediging kan worden gedaan. Stel, dat in beroep wordt gegaan; de Kroon zal dan wellicht pas in het najaar beslissen. Wordt dan tot stichting bevo len, dan kan het Bestuur tegen dit bevel zij haring in de netten, die ook goed prijzen. Met kleine schuiten is men daar aan het kreu- kelsvisschen. Te Helder waren enkele vletten aan het ha- ringvisschen, doch men had geen groote vang- betreft, deed ook die familie (evenals tal looze andere Texelaars) aan de lijster strikkerij. Dat is wat anders dan toe vluchtsoorden scheppen voor vogels. De heer Edward Bok was toen een jongetje en woonde te den Helder. Misschien kwam zijn neefje van Texel er wel eens logeeren en sneed onmogelijke verhalen op Maar dat behoeft toch geen reden t< zijn om de huidige Nederlanders onware voorstellingen te geven van bewoonbaar maken van 'n „verlaten eiland" (waar nota bene zevenduizend menschen woon den en wonen!), naar aanleiding waar van hij dan nu in Florida ook alweer (evenals zijn grootvader, naar het heet! bosschen met vogels uit de grond stampt H. BAKELS. Is-ie raak, of niet, lezer? Met het doel pogingen in het werk te stellen om te voorkomen, dat de be- stuursmeerderheid v;n polder Waalen- onwiliig, dan kunnen Ged. St. tot stich ting besluiten, maar daarmee is veel tijd gemoeid. Stel, dat de Kroon het Bestuur in het gelijk mocht stellen. Dan zou wellicht de burg eventueel bij de Kroon in beroep electr.-groep weer in beroep kunnen gaan gaat tegen het besluit van Ged. Staten Ged. St. hebben zich voor W. reeds weer in beroep gaan. Blijft het Bestuur voren niet met zijn collega besproken iTFIWllllfT fl O n l/llnnon r\rl Ci J...1 ~i.' I. I II "1Xt i -11 1_ 1. X 1 i ii Tegenstanders van electr. bemaling zie I v?nS® week op de Noordzee aan het sardien- ik hier niet, wat een bewijs kan zijn, dat I 4"n® .&®„resii e?" Ook vangen zij voor tegemoetkomen niets voelen. Daarom ben ik wat terughoudend. Zou het nuttig zijn de Raad bijeen te roepen? Als loco-burgemeester zou ik alle mede werking willen verleenen, als bemiddeling I ón mogelijk is. De TEM is hiertoe wel ge zind. Ze heeft al een tarief, dat van toe passing is op alle gemalen aan de vaste wal van N.Holl., hoewel zij het minder goed kan doen dan het PEN. Zelfs geeft ze nog f275 reductie. Ook weth. Vlaming zegt zijn medewer king wel te willen verleenen. De voorz. zegt beide heeren danken verklaart bijeenroeping van de Raad vóór Dinsdag op prijs te stellen, wanneer die nuttig werk kan doen. Dhr Keijser deelt mee, dat de TEM thans des avonds haar beide locomobielen te gelijk in bedrijf heeft, omdat zij anders niet berekend is voor de stroomafname, welke tweemaal zoogroot is als aanvan kelijk de schatting bedroeg. Wanneer W. electr. bemalen wordt zal des nachts met één locomobiel kunnen worden volstaan. lr.B. heeft wel geschreven, dat de TEM goedkooper leveren kan, maar vergelijkt haar dan met een centrale in het Zuiden, van heel wat grooter omvang. De heer KL Vlaming zegt meer te zijn gekomen om te luisteren dan om te spre ken. Als weth. heeft hij de zaak van te tot vernietiging van het „olie-motoren besluit" (nadere omschrijving mogen we zeker wel achterwege laten?), werd dooi de heer Sijbr.C.Eelman en nog eenige ingelanden op Donderdagavond in café „den Burg" een vergadering belegd Ze werd bijgewoond door een twintig tal belanghebbenden, onder wie we op merkten de heeren R.P.Keijser en KL Vlaming, wethouders, eerstgenoemde te vens loco-burgemeester, beiden bovendien ingelanden van Waalenburg. o De heer S.C.Eeim.n opent de verga dering met een welkomstwoord, in het biezonder gericht tot de heeren Keijser en Vlaming, op wier tegenwoordigheid spr. hooge prijs zegt te stellen, en de heeren bloembollenkweekers uit Everste- koog, in wier aanwezigheid spr. een be wijs meent te zien van het belang, dat de bollencultuur bij een spoedige bema ling van Waalenburg (hierna aan te dui den met W.) heeft. Vervolgens zet spr. het doel der bijeen komst in korte trekken uiteen. Ik had al lang het plan een vergadering te beieggen, vervolgt hij, daar ik vreesde, dat het Bestuur bij vernietiging van zijn besluit in beroep zou gaan, in welk ge val veel tijd verloren zou worden. Toen Hij betwijfelt, of het adres succes hebben zal, hoewei deze waarheid blijft: „Niet geschoten, is zeker mis". Ik onderschrijf de woorden van de heer Keyser, vervolgt spreker. Het gaat om verschil in principe. De voorstanders van „olie" kunnen zeggen „tot het bit- Zondag 3 Februari. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Maandcollecte. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug, 's av. half 8 Bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, n.m. 2 uur Leesdienst. 's avonds 7 uur Leesdienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Oosterend, vm 10 uui ds. Vis. Burg, 'sav. 7 uur ds. Vis. HERV. GEMEENTE. Donderdag 7 Februari Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Den Hoorn, 'sav. 7,30 Bijbellezing. veel moeite gegeven. Zij hebben de ver- tere einde" te hebben gestreden. Het, uouding- van de ^achterliggende polders) is nu welletjes. Zij kunnen zich nu ge- Schagen, 31 Jan. 46 Vette koeien 56 Vette varkens 26 Biggen Boter tot W. geregeld. Zoodra er van een TEM sprake was, was ir. R. reeds van oordeel, dat de polder electr. bemalen moet wor den. We mogen ons gelukkig achten, dat er een college van Ged. St. is. Ik durf er mijn volle vertrouwen in uitspreken. Staande de vergadering wordt spr. door een juist binnentredend bezoeker een brief van de Kerkeraad van de Doopsgez. gemeente der hand gesteld vermeldende, dat door hem dezelfde avond besloten is adhaesie te betuigen aan het verzoek aan het Bestuur van W. om niet in beroep te gaan. Alle aanwezigen blijken met dit schrij ven in te stemmen. De heer K.Langeveld meent, dat men nog maar weinig tegen het Bestuur kaa uitrichten en wijst op de onhoudbare toe stand in de polder. Van hem liggen drie bunders land waardeloos. De heer N.Schumaker stemt toe, dat veel land onder water staat, mede door het sluiten van de sluis van Eierland. Hij spreekt van een treurige en on houdbare toestand en zegt reeds groote schade van het water te hebben onder vonden. Gisteren, gaat hij verder, heb ik ook van andere zijde dit idee geopperd nog een radio-lezing van ir. Pfe'ifer ge rust bij het besluit van Ged. St. neer leggen. Het geldt hier geen persoonlijk, maar een algemeen belang. Bitterheid mo gen wij niet verwekken. Gezien de moeite, welke de voorz. zich getroost, is hij onze steun waard. Liet is thans zaak, zooveel mogelijk .handteekeningen te ver zamelen. Bijeenroeping eener spoedei- schende vergadering van de Raad is te overwegen. Ik vermoed echter ,dat het Be stuur voldoende grond heeft om de zaak nu op te geven. Dit moet, besluit spreker, dat kan niet anders. Het lijkt mij voor het Bestuur een moeilijke strijd te worden, merkt de voorz op, wanneer we 30 of 40 handteekenin gen kunnen verzamelen. Het moet toch begrijpen, dat Ged. Staten het belang van de polder op het oog hebben. Ik geef de heeren Keyser en Vlaming in overweging met het Bestuur een bespre king te houden en daarbij de heer Lap, secr. en tevens raadslid, uit te noodigen. De aangesprokenen verklaren zich hier toe bereid. De heer N.Schumaker zegt zoo'n be spreking te waardeeren en nuttig te ach ten. De voorz. merkt nog op, dat de Kroon niet aan tijd gebonden is, zoodat als in 200 a 380 0,70 a 0,73 12,— a 21, 2,30 a 2,40 a 0. - E i e r v e i I i n g Schagen Kipeierenaanvoer 47201 Bruin ongewogen f 8a f 8,20 per 100 Wit 7,60 f 8.- Purmerend, 29 Jan. 435 Runderen waaronder 190 vette koeien f 0,80 a f 1,05 p. KG 230 Gelde koeien 120 a 320 Melkkoeien 120 a 320 161 vette kalveren per KG 1,40 a 1,60 244 Nuchtere kal 'eren 10,— a 42, - 627 Vette varkens per KG 0,68 a —,72 79 Magere varkens 20,— a 36 - 103 Biggen 12,- a 20,— Kipeieren 6,50 a 8, - Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 29 Januari 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 57713 kipeieren 70'80 K.G 65/66 63/64 60,62 58/59 56,57 53/55 50/52 3329 eendeieren f 9,30 a f 9,60 8,50 8,20 7,70 7,70 7,30 7,10 6,20 8.40 a 8,70 8,40 8,20 8,— 7,80 7,40 7- 0,

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2