Texelsclie Courant van Zaterdag 2 Febr. 1029, TWEEDE BLAD Texelsohe Berichten Op één na de grootste. Gemengd Nieuws Dekhengsten. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat ingevolge de Paardenwet 1918, ieder, die eigenaar of houder is van^een 2-jarigen of ouderen hengst, daarvan jaarlijks voor 1 Febru ari aangifte te doen heeft aan den Burge meester zijner inwoning. Hun, die zulks verzuimd hebben, wordt ter voorkoming van een strafvervolging in overweging gegeven, de aangifte als nog ten spoedigste in te dienen. Formulieren zijn daarvoor ter secreta rie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 31 Januari 1929. De Burgemeester voornoemd, R.P.KEIJSER Cz., Lo-B. Lijst van eigenaars en houders van paarden. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gedurende de maand Februari voor ieder ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van de namen van eigenaars en houders van paarden welke lijst is opgemaakt in gevolge artikel 17 van het Inkwartierings- besluit. Texel, 1 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, R. P. KE1JSER Cz., Lo.B. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat mond- en klauwzeer is geconsta teerd bij het vee van C. Slot te Eierland. Het vee is hersteld bij A. Poot te Bargen en B. Lap Sz., den Hoorn. Texel, 1 Februari 1929. De Burgemeester voornoemd, R. P. KEIJSER Cz., Lo.B. De afd. Texel van het Holl. Bloem- bollenkweekers-Qenootschap is met haar 105 leden thans op één na de grootste afd. van het heele land. Als nieuwe leden zijn pas weer toege treden de heeren C.Kikkert, „de Bun ders", L.Halsema ,de Koog en J.List, Koogerweg. Met dit drietal begint de afd. Texel thans ernstig te dingen naar de titel van „grootste afdeeling van het H.B.G.". Immers schrijft ons de heer A.Raap horst, secr. van het Hoofdbestuur als we goed geteld hebben bestaat deze afd. thans uit 105 leden, terwijl „Lisse", op het oogenblik de grootste vereeniging „slechts" 106 leden telt. Sedert 1 Maart 192S ,het tijdstip waar op schrijver zijn functie als secretaris penningmeester op zich nam, heeft het het bestuur der afd. Texel kans gezien minstens 25 nieuwe leden aan te werven. Flet is, dunkt ons zeer op zijn plaats, als we in verband hiermede het bestuur dezer afdeeling openlijk een woord van dank brengen voor de groote ijver en actie, waarmede zij haar taak opvat, om haar afd. zoo groot en krachtig mogelijk te maken. Wij spreken dehoop uit, dat het bestuur der afd. Texel in staat zal blijken te zijn, het aantal harer leden zoodanig uit te breiden, dat zij eerlang aan de spits zal komen te staan van alle afdeelingen van onze vereeniging. Mochten alle afdeelingsbesturen zich eens spiegelen aan de groote ijver van het bestuur van de afd. Texel en ook het ledental harer respectievelijke afdeelin gen trachten wat hooger op te voeren, dan zou het H.B.G. spoedig zijn de bloeiende vereeniging van uitsluitend kweekers. Voor alle vereenigingen en niet het minst voor het H.B.G., is het hoogst dienstig dat er meer nieuwe leden ko men en daardoor een nieuw leven met dientengevolge nieuwe krachten, nieuwe ideeën en vooral nieuwe ijver en nieuwe, moed. |>£- UIT ONS ZONDAGSBLAD. Deze week bevat ons Zondagsblad weer tal van mooie en merkwaardige foto's. We vestigen uw aandacht op een keurig kiekje, dat we namen in de Dennen op Texel, en verder op die, betrekking heb bende op de ramp te Grootegast, het overlijden van Mgr. P. Stroomer, van dr. Royaards, van de oud-dir. der Haarl. Kweekschool J.G.Nijk, op de ramp bij Hoek van Holland ,op de ex-Keizer en de wintersche dagen van deze maand.; o— Heeft u zich al geabonneerd? Over bemaling van de Haarlemmermeer. Een rapport over „Electro motor of Dieselmotor". De heer C.S.Keijser verzoekt ons te plaatsen: Verschillende hangende kwesties in de Haarlemmermeer zijn nader tot oplossing gekomen door het onlangs verschenen rapport inzake bemaling van de Haarlem mermeer. Eenparig wordt geadviseerd 't gemaal „Leegwater" te vergrooten door bijplaatsing van een tweede, door een een Dieselmotor, aangedreven, cen- trifugaalpomp. De „Cruquius", nabij Heemstede zou dan als bemalingswerk tuig kunnen vervallen, maar de grootst mogelijke meerderheid van de commissie wil dit gemaal als monument behouden zien. Niet alleen om financieele redenen (de totale jaarlijksche uitgaven zoudenf4S00 a 6000 hooger worden bij plaatsing van een electromotor in plaats van een Die selmotor) geeft de commissie aan laatstgenoemd werktuig de voorkeur. Zij is ook om principieele redenen te gen eventueele uitbreiding van de elec- trische bemaling en is van oordeel, dat het althans voorshands, niet gewenscht is om voor een te groot gedeelte van het bemalingsvermogen afhankelijk te zijn van een monopolitisch bedrijf, dat zoowel in de centrale(s) als in de aati- voerleidingen kwetsbare elementen be vat. (Ontleend aan het Handelsblad.) De heer J.Eelman, dijkgraat van Waal- en-Burg, verzoekt ons aan het hierboven bedoeld rapport, besproken in het Alg. Handelsblad een en ander te ontleenen. Thans meenen we wel met het uittreksel van de heer C.S.Keijser te kunnen vol staan. Die heeft geboft. De heer Jb. Kiljan Jz. heeft geboft en mag kiezen tusschen 'n naaimachine en 'n dressoir, door de N.V. Goederenhandel v.h. Ph.Vlessing gratis ter beschikking gesteld van degene, die het meest nabij kon raden, op welk tijdstip een loopend, verborgen opgesteld horloge stil zou blij ven staan. De gelukkige raadde 6 u. 2 mnt. 1 sec., terwijl het horloge op 6 u. 1 mnt. 59 sec. stil was blijven staan. Nuts-lezing. Dinsdagavond zal Ds. Klaver voor het Depart. „Texel" van ,,'t Nut" optreden met het onderwerp „Merijntje Gijzens Jeugd," de hoofdpersoon van het drietal werken .van A. M. de Jong. Behoudens de mogelijkheid, dat de spreker door ijs gang verhinderd is Texel te bereiken. Dat zou een tweede teleurstelling zijn, want de eerste maal kon hij door een aanval van griep niet naar Texel reizen. Uitslag verhuring door Notaris Alulder. voor 6 jaar, ingaande 20 Maart 1929 Voor het Algemeen Weeshuis „de Weezenboet" met 4.67.98 H.A. voor 1600 aan Gebrs. Brouwer den Burg. Voor bestuur Familiehuisje-Waalderstr. 0.80.50 H.A. land genaamd „Kamerland" voor f 125 aan A.S.Kikkert Hz., Tien hoven. Voor bestuur Familiehuisje-Weverstr. 1.30.— H.A. land, genaamd „Koeiemveid" in Waalenburg. Opgehouden. Giften Algemeene Wijkverpleging. Jb. K. den Hoorn f2.—. Burgemeester Oort. De burgemeester is met verlof en zal eenige weken in het buitenland in Zwitserland en Frankrijk doorbrengen. Gedurende die tijd neemt de heer R.P. Keyser, wethouder, het ambt als loco burgemeester waar. Schoolnieuws. De heer J.Koelman, tijdelijk als onder wijzer aan de Ulo verbonden, werd te Alkmaar benoemd, eveneens op tijdelijke aanstelling. Vereenigingsleven. Het bestuur der afd. Texel van het Holl. Bloembolienkweekersgenootschap is voornemens de leden in de op 22 dezer te houden vergadering voor te stellen „het tentoonstellen van afgesneden bloe men" en „gezamenlijke aankoop van kunstmest en manden." Wijziging predikbeurten. Na het afdrukken van de „Predikbeur ten" werd ons verzocht mee te deelen, dat Ds. Raabe morgen niet te v.m. 10 uur maar om 7 uur des avonds spreken zal. Een merkwaardig wintertje. We beleven een merkwaardig wintertje waarvan het eind nog niet is te zien. Het vriest en het dooit om beurten. Hou-vast is er niet, want de barometer zelfs schijnt met zijn figuur verlegen en weet niet welk gezicht-ie trekken moet. Toch krijgen we van onze wintersche geneugten ruimschoots ons deel. Ge hebt kunnen lezen van wedstrijden ,van de oprichting eener nieuwe ijsclub te den Hoorn, gij hebt wellicht zelf uw deel in de ijs vreugd opgeëischt en u blij gevoeld met de blijden om het weinigje genot, dat wij vergeleken bij onze voorvade ren op miniatuur- en tweëde-hands- baantjes hebben mogen smaken. We zijn op dit punt niet verwend; in dit opzicht is ook de hand van ons „groote menschen" gauw gevuld. „Wintersche geneugten". We zullen er niet gaarne onder rekenen de gladheid tengevolge van de ijzei welke zich na de nacht van Dinsdag op Woensdag duchtig gelden deed. Legio was het aan tal ongevallen dat die gladheid heeft veroorzaakt. Menigeen tuimelde tegen de grond, niet steeds zonder averij te be komen. En hoeveel auto's zullen het goede pad niet hebben verlaten De autobus van de Cocksdorp moest Woensdag haar reis onderbreken. De chauffeur deed verstandig, want de kans te water te zeulen was waarlijk niet ge ring. Het telefoonverkeer was danig van streek. Met uitzondering van de Koog, konden we Woensdag geen enkel dorp bereiken. De ijzel had de draden zoo aan gedikt, dat ze onder de zware vracht be zwijken moesten. Met alle macht wordt aan het herstel gewerkt, zoodat gisteren nog slechts Eierland en de Cocksdorp niet uit hun „isolement" waren verlost. De bootdienst op den Helder moet nog steeds zeer worden beperkt en kan slechts onregelmatig worden onderhouden Gisteren werd slechts eenmaal heen en weer gevaren. Toen de boot omstreeks 12 uur de haven weer zou binnenvaren moest ze wegens ijsgang terugkceren. DEN HOORN. Lezing Ds. Raabe. Dinsdagavond hield ds. Raabe in de Ned. Flerv. Kerk alhier een lezing over de Tannhaüser-sage. Ondanks het gure en koude weer, waren nog vele toehoor ders in het kerkgebouw aanwezig. Te ruim acht uur opende ds. Raabe de bij eenkomst en sprak alvorens tot het eigen lijke onderwerp over te gaan, een inlei dend woord over het tegenwoordige ge slacht, vooral doelende op het vroeg oud willen zijn van onze jeugd en het zoo weinig aantreffen van kinderlijke vreug de en gevoelens van smart bij het oudere geslacht. Daar het onderwerp reeds eerder in dit blad is vermeld, willen wij dit zoo beknopt mogelijk doen en ons in hoofd zaak bepalen tot de hoofdpersoon in dit verhaal, zooals Z.Eerw. ons dit weergaf. Tannhaüser dan had door zijn levens wijze zich de liefde zijner beminde on waardig getoond, maar toen hij berouw over dit leven gevoelde, kon hij wel we der de liefde van Elisabeth deelachtig wprden, echter op voorwaarde, dat hij 'n bedevaart naar Rome zou doen, opdat hij zou trachten kwijtschelding van zijn schuld te krijgen. Met dit doel ging hij met een gezel schap bedevaartgangers op reis, maar tot zijn leedwezen moest hij ondervinden, dat zijn schuld te groot was, dat hij hiervoor geen kwijtschelding kon ontvangen en al- zoo de liefde van Elisabeth niet meer deelachtig kon worden. Tenslotte werden op de bekende „His Masters Voice" eenige muziek- en zang nummers ten gehoore gebracht, welke allen met groote aandacht werden ge volgd, inzonderheid de zang der bede vaartgangers bij hun vertrek en hun te rugkeer. We kunnen dan ook gerust zeggen, dat ds. Raabe zijn hoorders een aangename avond heeft bezorgd. OOSTEREND. Bekroond pluimvee. De heer J. Vlaming Gz., alhier ,had een haan en een viertal hennen ingezon den naar de Pluimveetentoonstelling te Sassenheim. De inzender had het genoegen een haan en twee kippen (Exequer, Leghorn) be kroond te zien met een eerste prijs en een eereprijs, terwijl nog een kip een tweede prijs verwierf. De heer Vlaming heeft de dieren voor goede prijs kunnen verkoopen. OUDESCH1LD. Vee vervoer. Gedurende deze week zijn van Texel ver zonden 19 koeien, 45 varkens, 10 kalveren, 30 schapen, 5 paarden. Mist-Misère, Laagwaterwec en IJs'elijkheden Bovenstaande drie factoren kunnen het an ders zoo aangename reisje van den Helder naar Texel wel eens minder aantrekkelijk maken (tenminste als regel genomen.) Zoo was het ook Woensdagmiddag op de laatste reis van den Helder. Toen de tijd van vertrekken daar was, was het water zoo laag, dat men besloot te wachten tot het zou wassen. Dit is in de eerste plaats voor de pas sagiers al een tegenvaller. Na een drie kwartier vertrok men en kwam de boot bij dikke mist onder ue Texelscü wal in het ijs. Daar het water nog te laag was, om binnen te komen, kruiste „de Mars diep" in het ijs heen en weer, tevens wachtende op het geluid van de mist hoorn. Een lichtje werd gezien, doch bleek van een motorboot te zijn. Wel eigenaardig is het, dat bij zulke gele genheden de passagiers even oplettend uitkijken naar de havenlichten als de be manning. Het schijnt, dat ieder in span ning is. Toen men eindelijk de haven bin nenliep, stond het havenhoofd vol be langstellenden. Zekerheidshalve vertrok „de Marsdiep" weer naar den Helder, wat een goede maatregel bleek, daar de vol gende morgen zich een breede strook ijs langs de kust vertoonde. Ijsvelden strek ten zich uit van de haven tot aan het baken, dat voor de haven ligt. "De Mars diep" brak er best doorheen en kon nu haar capaciteiten eens toonen. Vergis sen wij ons niet, dan zal zij bij ijsgang wel voldoen. T elef oon-tcleurstellingcn. Alle telefoonlijnen van het hulpkan toor waren door de ijzel gebroken. Men is thans druk bezig ze te herstellen. DE WAAL. Uitslag hinderniswedstrijd op schaatsen. 29 Januari: Jongens van 8—12 jaar: A. Hoekstra f3,—, KI. du Porto f2,en B. Kiewietfl,—Jongens van 12—16 jaar: W. Kicwiet f4,P. Kikkert Jbz. f3,en A. Dros (der. B.) f 2,—. De afd. Texel van de Ned. Ver, tot Afschaffing van Alcoh. Dranken schrijft ons: Twee Staatshoofden. Ze zijn wel heel verschillend, de twee staatshoofden, die we bedoelen. En toch, bij alle verschil in milieu, in beschaving, in kennis en nog veel meer, eén in hun bezorgdheid voor het peil van hun onderdanen en daarom ook in hun over tuiging, dat al wat schadelijk is voor liet volksleven zooveel mogelijk moet worden geweerd. Zooals b.v. de alcohol. Het eenc staatshoofd is: de negerko ning Sir Ofori Atta, die zijn rijk heeft aan de Goudkust (golf Guinea). Toen hij onlangs een bezoek bracht aan Engeland, trok hij daar de algemeene aandacht door zijn goedmoedigheid, maar vooral door zijn zeer bijzondere Afrikaansche kleeder dracht. De vele vrienden, die hij zich in korte tijd wist te verwerven, voorzagen hem rijkelijk van allerlei geschenken, die hij hoogst dankbaar naar de Goudkust meenam. Daaronder bevond zich ook een kist jenever, geen negerpolitoer, maar bijzondere fijne waar. In zijn land teruggekeerd, liet Ofori Affa zijn volk bijeen komen, en midden op het marktplein liet hij de kist openen en de flesschen stuk voor stuk in het heete woestijnzand leegloopcn, om door deze daad kracht bij te zetten aan zijn uit heilige overtuiging opwellende woord: Dc alcohol is de grootste vijand van de zwarte man. De ander is: Masaryk, de president der jonge republiek Tsjcclio-Slowakijc, die dezer dagen haar tienjarig bestaan her dacht. Bij een toespraak tot 25000 schoolkin deren vatte hij zijn rede samen in de woorden: Weest matig in het eten, laat het snoe pen na, en drinkt geenerlci alcoholische dranken! Alcoholisme en verwaarloozing. Uit de onlangs verschenen Noorsche statistiek over de verzorging van ver waarloosde kinderen in de jaren 1925-'26 blijkt, dat de overheid in die jaren resp. in 1S15 en 1875 gevallen moest ingrijpen. Het alcoholisme der ouders trad weer als voornaamste oorzaak der verwaar loozing aan de dag bij 25 pet. voor het geheele land; bij 44 pet. voor de hoofd stad Oslo alleen. Dit zijn gevallen, waarin de alcohol als eenige oorzaak was aan te merken. Flet spreekt vanzelf, dat daarnaast in tal rijke gevallen de drank in samenwerking met andere factoren ten kwade optreedt. ONTVOERD is in China de Duitsche zendeling en wel door communisten. Het Duitsche consulaat te Kanton stelt pogingen tot zijn bevrijding in het werk. DOOR EEN LAWINE van de 1370 M. hooge Kranzhorn zijn verscheiden boeren en houtbakkers verrast. Velen werden be dolven. Een knecht en een landeigenaar zijn gedood. DOOR BRAND is het bijna vijf eeuwen oude raadhuis van Lindau geheel ver woest. Tal van oude herinneringen en schilderijen werden een prooi der vlam men. REVOLUTIE. In Spanje zijn op ver scheiden plaatsen militaire opstanden uit gebroken, welke echter overal werden on-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5