Hoest, Keelpijn Gemengd Nieuws De premie van „De Kath. Illustratie", „Huwelijksjacht", roman door Aceituna Griffin, kan in Boekhandel Parkstraat worden afgehaald. Het boek telt 192 blz., heeft een ge ïllustreerd omslag en kost voor abonnees slechts 15 cent. (Niet-abonnees fl Bestellingen worden deze week nog aangenomen. Accijnsverlaging. In verband met de verlaging van de accijns op gedistilleerd, verzoekt de Rijks ontvanger opname van het volgende: Ieder die teruggaaf wenscht van accijns, is verplicht daarvan aangifte te doen bij de ontvanger der accijnzen; formulieren voor aangifte zijn ten kantore van genoem de ontvanger verkrijgbaar tegen betaling van f 0.02 per stel. In de aangifte moet het gedistilleerd per soort worden omschreven, met vermel ding van hoeveelheid en sterkte; de sterk te kan desverlangd ambtelijk worden be paald. De aangifte kan alleen worden gedaan, indien voor het gedistilleerd een geldig document ter dekking wordt overgelegd niet ouder dan zes maanden na de dag van afgifte. Voor opslag onder eigen beheer moet vergunning zijn verkregen van de Inspec teur der accijnzen; deze moet worden aangevraagd en zijn verkregen vóór 15 Februari 1929. Het is geoorloofd een gedeelte van de voorraad onder eigen bleheer en een ani der gedeelte in publiek entrepot op te slaan, mits elke voorraad tenminste 25 liter of voor zoover elixers enz. betreft, minstens 5 liter is. De aangifte van voorraden, die onder eigen beheer moeten worden opgeslagen, moeten uiterlijk 20 Februari 1929 ten ontvangkantore worden ingeleverd, ter wijl de voorraden van die dag af ter con troleering in de bestemde bergplaats moe ten zijn opgeslagen. Het voor teruggaaf aangegeven gedis tilleerd blijft tot 1 Maart 1929 onder sluiting van de administratie. Om aanspraak op teruggaat te hebben, moet men een voorraad aangeven van ten minste 25 liter wat vloeistoffen en van tenminste 25 kilogram netto-gewicht, wat andere producten betreft. Als het wintert Het is geen prettig werkje over ijs- genoegens te schrijven, wanneer rondom je de dooi nader sluipt. Maar we zullen ons toch moeten kwijten van een overi gens niet zware plicht u te vertellen, hoe 'rexel zich de laatste dagen op het ijs amuseerde. De „Elemert" moge maar een beperkte gelegenheid bieden, het ijs laat er zich goed berijden en 's avonds is de baan behoorlijk verlicht. Geen wonder, dat er een druk gebruik van wordt gemaakt. Wedstrijden. Maandagmiddag werd voor jongens een snelheidswedstrijd met hindernissen uit geschreven. De deelname was groot, maar alles liep vlot van stapel. Hier volgt de uitslag: Jongens van S11 jaar: 1. Jan Witte, 2. Nan Huisman, 3. A. Nieuwland. Jongens van 11—14 jaar: 1. Gommert Witvliet, 2. Arie Mantje, 3. Thijs Kooij. (Tusschen Gommert Wit vliet en Arie Mantje werd geloot om le en 2e prijs.) Voor beide groepen werden prijzen uit gereikt van f4,-, t2,50 en fl,-. Voor wedstrijduitslagen uit de andere dorpen verwijzen we voor zoover mo gelijk naar de daarvoor bestemde ru brieken. Naar ons ter oore kwam biedt de baan op het kanaal van de P.H.Polder bewo- woners van die contreien een mooie ge legenheid tot rijden. Ook de Geul zou nog in goede conditie verkeeren. En toch en hiermede keeren we naar ons uitgangspunt terug de dooi, welke ons in de nacht van Maandag op Dins dag is komen overvallen, kon wel eens stevig doorzetten zooals zich gistermor gen - toen we deze regels neerschreven - liet aanzien. o We schreven het bovenstaande gisteren in de morgenuren, 's Middags was de toestand inmiddels geheel veranderd. Al les wees er op, dat het pleit spoedig beslist zou zijn. De dooi greep krachtig om zich heen en zette de banen, waarop kort te voren nog zoovelen vermaak von den, onder water. We haalden een ferme streep door he* motto, dat we boven deze regels meen den te kunnen plaatsen: „Glijdt voort, stervelingen, blijft niet rusten". We wil den in deze woorden (van P.Ch.Roy), uitdrukken: toch vooral de gelegenheid tot rijden, waar die nog geboden wordt, aan te grijpen. „Vadertje Winter" immers is een grillig heer, die ons volgend jaar wel eens niet met zijn welkom bezoek kon vereeren. Maar nu is het uit! De straten en wegen zijn met hun chocoladepap in slikbanen herschapen, boomen en daken druipen en spreken een duidelijke taal: Het is mis, gewis, daar mist voor vries weer en water voor ijs in de plaats ge komen is. o Gisteravond zou gelegenheid bestaan tot deelname aan een wedstrijd „schoon- rijden voor paren". De jury zou worden gevormd door de dames van der Zalm en Noordijk en de heeren J.Keyser Az., J. Kager en G.Dros. Er kon door de ingevallen dooi echter niets van komen. Evenwei zijn alle voorbereidende maat regelen genomen, zoodat bij vriezend weer de wedstrijd onmiddellijk doorgang zal vinden. Wijziging preekbeurten. We maken belanghebbenden attent op de wijziging, door Ds. V'is in zijn preek beurten aangebracht. In verband met de ijsgang zal Z.Eerw. Texel niet verlaten, zooals aanvankelijk in zijn bedoeling lag. Waalenburg in beroep tegen het vernie- tigingsbesluit van Ged. Staten. De heer S.C.Eelman schrijft ons: Waal-en-Burg besloot gisteren in be roep te gaan, op voorstel van de Dijk-, graaf, tegen het besluit van Ged. Staten, waardoor de bemaling zeer zeker in 1929 niet gesticht kan worden, wat alzoo een groot geldelijk verlies voor Waalenburg, Burger-Nieuwland, bloemisten in Koog, Everstekoog, Gerritsland en Dotneingron- gronden zal beteekenen. Door 33 ingelanden van W. en B., sa men eigenaars van bijna 400 H.A. of 2/3 van het grondbezit, is een verzoek aan het bestuur gericht om het advies van Ged. Staten op te volgen en niet in beroep te gaan. Ten overvloede heeft het bestuur v.d. Doopsgezinde gemeente, R.K.kerken Algemeen Weeshuis 'n afzonderlijk schrij ven tot W. en B. gericht om niet in beroep te gaan. De Land- en Tuinbouw- bond betuigde mede adhaesie met dit streven. De Holl. Maatsch. v. Landbouw richtte een brief tot W. en B., dat, gezien het groote belang van Texel en van W. en B. in het biezonder, spoedige stichtijng van het gemaal gewenscht is. Ten slotte verzoekt het Dag. bestuur van de ge meente Texel in zijn schrijven aan W. en B. niet in beroep te gaan, het bood aan een bespreking tusschen W. en B. en de Raad. Dit alles was niet in staat te voor komen, dat W. en B. met 4—2 stemmen besloot in beroep te gaan bij de Kroon< Dr. Timmer ontraadde telegrafisch in be roep te gaan. De mogelijkheid van een bespreking met de TEM wordt evenwel opengelaten. OOST. Priksleevvedstrijd met hindernissen. Maandag werd hier op de „Putten" een priksleewedstrijd gehouden, waarbij door het mooie weer vele schaatsenrij ders en voetgangers tegenwoordig waren. Na menige gang werden de drie prijzen een Solar-fietslantaren, een portefeuille en een pijpenrek gewonnen door resp. jan van der Vis Pz., Jan Brouwer Cz. en W.C.Daalder Cz., allen te Oost. o— Van de zijde van het IJsclubbestuur vernemen we nog, dat de wedstrijd 24 deelnemers telde. De prijzen werden on der een toepasselijk woord uitgereikt door de voorzitter, die alle aanwezigen dank zei voor de prettige samenwerking. De hindernissen, zoo schrijft men ons verder, bestonden in glazen ballen, die op bepaalde plaatsen moesten worden neergelegd en weggenomen. DEN HOORN. Wedstrijden IJsclub „De Geul". Vanaf de oprichting van de ijsclub „De Geul" werden er wedstrijden geor ganiseerd, maar iedere dag moesten deze worden uitgesteld, hetzij door dooi of vanwege het slechte weer. Maandag ech ter, op die zeldzaam mooie winterdag, kon met de wedstrijden een aanvang ge maakt worden. Allereerst werden er kinderwedstrijden gehouden, waarvoor 6 prijzen beschikbaar waren gesteld. Onderwijl werd er met de hardrijderij met hindernissen voor hee ren begonnen, waaraan veel personen deelnamen. De uitslag was als volgt: 1. P.ïremer, 2. B.v.d.Vis, 3. P.Boon. Daarna volgde eenzelfde wedstrijd voor dames: 1. G.Kikkert, 2. M.Lap Dd., en 3. A.Lap Bd. Er werden geldprijzen uitgeloofd. De wedstrijden werden bijgewoond door zeer veel publiek, wat, zooals vanzelf spreekt, de kas der vereeniging ten goe de kwam. Voor gisteren stond op het programma „schoonrijden voor paren" om hooge geldprijzen, maar deze wedstrijd moest door de ingevallen dooi worden afgelast. Tenslotte vermelden we nog, dat de heele schooljeugd in de tent van de man met zijn „koek en zopie" werd onthaald Van Den Helder naar Texel. Voor de Texelsche kust vertoonen zich van tijd tot tijd ontzaglijke massa's ijs, deels bestaande uit schotsen, waarvan we de dikte op 40 cM. schatten. Geen won- wonder, dat „De Marsdiep" het in deze dagen zwaar te verantwoorden heeft. - Toen de boot Zaterdag van het Horntje vertrok moest zij een uur varen om open water te bereiken. In normale gevallen doet men over deze afstand nauwelijks 10 minuten. o Maandag is de boot eenmaal heen en weer gevaren, via het Horntje, gisteren ging ze des middags voor het Horntje voor anker, waarna de passagiers en de post per vlet naar de wal werden ge bracht. Toen Oudeschild minder doort ijs ingesloten bleek te zijn, stoomde de boot naar de haven om daar haar vracht te lossen. Ook de beurtschippers vielen hierna de haven binnen. - Wanneer zich geen beletselen voordoen vaart vandaag de boot te zeven uur van den Helder en te 8 uur van Texel en verder 'smiddags te 1 uur van den Helder en te half drie van Texel. DE WAAL. Auto contra brik. Zondagmorgen omstreeks half tien had hier in de bocht nabij café Bellevue een aanrijding plaats tusschen een brik van de heer P.Verberne uit Spang, die zich met de zijnen naar de kerk te den Burg begeven zou, en de auto van de heer J.G.Dros, te den Burg, op weg naar Oosterend. Of de auto onvoldoend signaal gegeven had, dan wel de gladheid van de weg de beide bestuurders parten •speelde, konden we niet gewaar worden. De aanrijding had nogal wat te be teekenen. Het paard van de heer Verber- ne raakte bekneld tusschen de auto en 't ijzeren hek van de heer Geus. Een der lemoenstokken verschafte zich door de kap toegang tot de auto, daarbij de jas van een der inzittenden vernielende. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto was niet verzekerd. Ringrijden met paren. Aan de wedstrijd „ringrijden met pa ren", hier Zondag gehouden, namen 16 paren deel. De prijzen, in geld uitge- Keerd, werden gewonnen door de paren G. Looy en J. Bruin, C. Keijser en H. Kikkert, N. de Graaf en G. Koning. Zou het ijsclub-bestuur niet in overwe ging willen nemen voortaan kunstvoor werpen in plaats van geldprijzen uit te loven? OUDESCHILD. Merijntje Gijzens Jeugd. Maandagavond trad voor het plaatse lijk Nut „Neptunus" in „De Zeven Pro vinciën" Ds. Klaver, van Hoorn, op met het onderwerp „Merijntje Gijzens Jeugd". De plm. 70 aanwezige leden volgden de begaarde spreker met onverdeelde aan dacht. Merijntje Gijzen is de jeugdige hoofd persoon van de bekende cyclus, gevormd door het viertal boeken van A. M. de Jong. o— De verkorte inhoud laten we hier volgen: De schrijver heeft zich op eminente wijze gekweten van de taak, welke hij op zich nam: het leven te teekenen van een eenvoudig Roomsch jongetje, die zulke eenvoudige gedachten had over God. Hij geloofde, dat aan de eene zijde van hem een engelbewaarder was, die hem aanspoorde tot alle goede daden, doch dat aan de andere zijde zich een afge zant van de duivel bevond, die steeds weer probeerde hem over te halen tot verkeerde daden. Merijntje maakte kennis met de Kruik, die een stille, afgetrokken man was en in zijn onderhoud voorzag door stroopen. Deze stugge man begon langzamerhand veel genegenheid te gevoelen voor Me rijntje en met hem werden vele gods dienstige vraagpunten besproken, die voor het jongetje onbegrijpelijk waren. Bij ver schil van meening werd de oude pastoor ter hulp geroepen. De Kruik bedrijft een dubbele moord en slechts door Merijntje kan vastgesteld worden, dat hij de dader is. Dit „ver-, raad" werkt ten zeerste in op het gemoed en 't zieleleven van 't kereltje Nadat de Kruik wegens langdurige gevangenisschap van het dorp verdwenen is, komt er een zwerver op het dorp. Flierefluiter is iemand bij wie het zwerversbloed in het leven zit, die met een opgewekte blijheid en levenslust slechts het mooie van het leven ziet en steeds weer geniet van het mooie van Gods schoone natuur. Deze Flierefluiter wordt tijdelijk koster van de oude pastoor, omdat de oude man dat werk niet meer kan doen. Het leven van Merijntje heeft nu het hoogtepunt van zijn geluk bereikt. Hij vervult het voor hem zoo heerlijke ambt van misdienaar. De oude pastoor komt echter te sterven en hij wordt opgevolgd door pastoor van Gilse, die in het ziele leven van Merijntje een groote verande ring teweegbrengt. Flierefluiter verdwijnt van het dorp; hij gaat weer zingend en spelend de wijde mooie wereld in. Merijntje komt in aanraking met een onnoozele, groote, sterke jongeman, die bij het kleine kereltje bescherming zoekt. De problemen van het leven worden steeds moeilijker voor Merijntje, steeds meer vragen komen naar boven, en hij mist de goede oude pastoor, om hem k. helpen. Door werkstaking op het dorp gaat de vader van Merijntje verhuizen. De familie komt te wonen in de groote stad Rotterdam. Merijntje komt daar op een fabriek en door omgang met men- schen van allerlei richtingen ondergaan zijn kinderlijk-vrome gedachten een groote verandering. Hiermee kwam spreker aan het eind van zijn met veel liefde behandeld onder werp, dat bij tal van aanwezigen stellig een machtige indruk moet hebben achter gelaten. Kindervreugd. Deze week heeft de heer Dumont, uit Amsterdam, voor de kinderen der lagere school en die der bewaarschool alhier, een poppenkastvoorstelling gegeven, die zeer in de smaak is gevallen. Zij hebben echt genoten van de vroolijke geschie denis van Jan Klaasen en zijn vrouw Ca- trijn. Vooral ook de goocheltoeren werden met spanning en open mond van verba zing gevolgd. Gistermorgen heeft het ijs ontzettend gekruid. Het O.havenhoofd had veel te verduren; het stond zelfs een wijle te schudden. De ijsschotsen kwamen bijna over het plankier heen. Z.W. van Oude schild ligt het ijs bijna tot de kruin van de dijk. Dwars van het dorp ligt een groote berg ijs, 500 M. uit de wal. Ook ten O. van de haven reikt het bijna tot de kruin. Op enkele plaatsen zijn zelfa steenen uit de glooiing gerukt. Mijnhardt's Hoesttablettcn. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct Bij Apoth. en Drogisten. NA TIEN JAAR. Dezer dagen i6 na meer dan tienjarige gevangenschap on verwacht een barbier uit Ragusa in Sibe rië, die men al lang dood waande, naar huis teruggekeerd. Bij de politie vertelde hij, dat nog 36 Zuid-Slavische gevangenen - die men algemeen als overleden be schouwde zullen terugkeeren. Deze maken deel uit van een uit 2000 koppen bestaand transport van alle nationaliteiten der vroegere monarchie, die reeds sinds 'n jaar op wegnaar huis zijn. De terugkeerenden zullen in vele families groote onaange naamheden veroorzaken, aangezien ver scheidene vrouwen, die zich voor wedu wen hielden, sedert, dikwijls tot tweemaal toe, zijn getrouwd. België kan thans rechtstreeks met de Vereenigde Staten telefoneeren. De verbinding gaat langs de onderzeesche kabel Brussel-Gent-Panne-Londen, waar dan verder door Rugby draadloos wordt verzonden INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van 1e American Petrolenm-Company te 's Gravenhage om vergunning tot bet oprichten van een ondargroedsebe b n- zinebewaarptaats met aftapin neb ting op het perceel gelegen te de Cocksdorp op Texel kadastraal bekend in sectie A no. 2163. Op Dinsdag, den 19en Febr 1S29 des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hsbben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de teizake ingekomen schrifturen. Ue aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens le bestaande jurisprudentie eventueel oiet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn z\j, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 5 Februari 1929 Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER. R. P KEIJSER Cz. Lo B- PREDIKBEURTEN HERV. GEMEENTE. Donderdag 7 Februari Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Den Hoorn, 'sav. 7,30 Bijbellezing. Het premieboek „Huwelijksjacht". I—tj 1111 I—

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2