No 4303 Woensdag 13 Februari iy^9 42sleJaargang Van week tot week TexeSsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: „Spaansche Peper". Primo de Rivera, de Spaansche dictator, heeft getracht, alle berichten, welke om trent de oproeren te Valencia, Ciudad Real en andere plaatsen met meer of min der succes hebben plaatsgehad, tegen te te spreken. En dat laat zich licht begrij pen, want noch het aanzien van Spanje, noch het vertrouwen in Primo's dictator schap, zijn daarmee gebaat. Maar we hebben geen reden om aan te nemen, dat de huidige toestand in het Spaansche „koninkrijk" zoo onschuldig is als ge noemd heerschap ons gelieft te vertel len. Uit geen der vele berichten, welke ons in de afgeloopen week onder het oog kwamen, konden we opmaken, dat de op standige beweging in Spanje door slechts een handje vol artillerie-officieren in het leven zou zijn geroepen. Wel vatte de meening post, aat de dictatuur op het Iberisch schiereiland het niet zoolang meer maken zal. Men begint Primo moe de te worden. Het goede dat hij tot stand wist te brengen, zou niet opwegen tegen het vele, dat algemeen ontevredenheid en zelfs verbittering heeft gewekt. Primo's dictator-gestoelte dreigt met de dag méér ie worden ondermijnd. Tenzij hij tijdig de bakens weet te verzetten, zal de dag niet verre zijn, dat hij zijn biezen moet pakken. Wat Amerika in Rusland zoekt. Bereikten ons de laatste tijd ook uit Rusland weinig gunstige berichten, dit maal kunnen we iets vertellen uit de er varing van zekere Thomas Campbell, een landbouwspecialiteit uit Amerika, die naar Rusland een studiereis heeft ondernomen. Wat hij ons in een van zijn rapporten laat weten, stemt tot betere gedachten omtrent de toestand in het onmetelijk Sovjet-Rijk, dan de meesten onzer op grond van zooveel treurige biezonderheden bezie len. Immers: hij stelde vast, dat de Russische landbouw grooter toe komst heeft dan die in de Ver. Staten; dat de ontwikkeling van de landbouw onder het Sovjet-regiem met groote stap pen voorwaarts schrijdt, en dat de grootsc'ne opzet en de ontwikke ling der staatsboerderijen en de kennis en de toewijdingen van hen, die daarin werkzaam zijn, alle lof verdient. Het klinkt wel hoopvol! Het resultaat van Campbell's reis moet wel bemoedi gend zijn geweest, want het doel was immers een onderzoek in te stellen naar de kansen, welke het tegenwoordige Rus land aan het kapitaal en de industrie van Amerika zou kunnen bieden. Uit de Duitsche Politiek. Na gedurende tien" jaar aan het bewind te zijn geweest, heeft het Centrum, de groote Roomsche partij, zich uit de regee- ringscoaiitie teruggetrokken, zoodat een een regeeringsminderheid is overgeble ven. Zoo ziet de toekomst er voor het kabinet Müller-Stresemann niet biezonder aanlokkelijk uit. Het ging de laatste jaren met het Cen trum niet te best. Vooral in de laatste maanden deden zich gebeurtenissen voor, welke vroeger of later tot een uit treden zouden moeten leiden. We noe men slechts de afloop van, de verkiezin gen in Mei 1928, het omzwenken van de groep-dr. Marx naar rechts, het verzet tegen Min. Hilferding's belastingplannen en ten slotte het concordaat, dat nog steeds niet werd onderteekend, ondanks de moeite, welke nuntius Pacelli zich hiervoor heeft gegeven. Uit artikelen, over deze uittreding in de groote pers verschenen, maken we op, dat't Centrum met zijn leider, priester dr. Kaas, wel niet lang buiten de regeerings- coalitie zal blijven. De Herstelbesprekin gen welke straks aan de orde zijn, zullen ook het beste resultaat hebben, wanneer Duitschland's binnenlandsche politieke toestand een rustig beeld oplevert. G.J.D, tAió yüep dmitfL: R.K. Land- en Tuinbouwbond. De jaarvergadering der afd. Texel van de R.K. L.T.B., belegd in „de Zwaan" op Vrijdag j.l., werd door meer dan twintig leden bijgewoond. De heer C.deWit opende de verg. met de Christelijke groet. De voorzitter zeide over de opkomst tevreden te zijn en heette in het biezonder welkom de weleerw. heer kapelaan Eeken, de geestelijke adviseur der afdeeling. Aan het overzicht over het afgeloopen jaar, dat spr. de vergaderden gaf, ontlee- nen we het volgende. De gras groei was niet bevredigend, ofschoon de kwaliteit van het hooi extra was. De graan opbrengst was heel best, ja buitengewoon, maar de prijzen waren laag. Wie 60 H.L. oogstte, ontving niet meer dan voor 50 H.L. in het vorige jaar. De zuivel producten waren schitterend hoog in prijs. De koeien gaven een goed aantal K.Q. Met de schapen stond het minder gunstig. Wol en oudere schapen deden goede prijzen, maar de lammeren- prijzen waren beneden de normale, vol gens de tegenwoordige indexcijfers. Op het oogenblik staat het er met de lammerenprijzen niet kwaad voor, maar het kan tegenvallen. Veel is van het weer afhankelijk. Ik meen danook, dat we er goed aan zullen doen, wat meer melk vee en wat minder schapen te houden. Im mers is de schapenfokkerij de laatste ja ren door het beperkte afzetgebied minder rendabel. In de afdeeling is een opleving te be speuren. Er zijn weer 7 leden toegetre den. We hopen echter op een grootere toename, daar nog veel veehouders kun nen toetreden. Applaus volgde op deze klare uiteenzet ting. De notulen, gelezen door de secr., de heer S.Smit Pz., werden onder dankzeg ging goedgekeurd. Op de vraag van de heer W.Vendel, of het verzoek inzake het losloopen van rammen door B. en W. is ingewilligd, gaf de voorzitter een ontkennend ant woord. In zijn met veel zorg samengesteld jaar verslag memoreert de secr. o.m.: de run- derhorzelbestrijding, welke aan de kaas- fabrieken werd aanbevolen; de stichting van de landbouwschool, welke met volle medewerking van de afdeeling geschied de; de gemeenschappelijke verkoop van lammerenhuiden, welke bij inschrijving geschiedde en goed geslaagd mag hee- ten; de fokveedag, welke in overleg met de andere organisaties georganiseerd een goed verloop had en de propagan da voor de vermeerdering van het leden tal, welke niet zonder resultaat bleef. Het verslag besluit met de wensch, dat de L.T.B. moge groeien en bloeien, en de organisatie worde voor alle katholieke boeren. Applaus volgde ook op dit jaarverslag. Finantieel verslag. Uit het verslag van de penningmeester, de heer C.Maas, nemen we over, dat de uitgaven f 175. bedroegen en deze de ont vangsten met plm. f71.overtroffen. De comm. van rekeningnazieners, be staande uit de heeren J.Schraag en A. Commandeur, bracht bij monde van eerst genoemde een gunstig verslag uit. Slachtveefonds. Aangaande het slachtveefonds werd meegedeeld, dat ontvangen werd f381.66 en uitgegeven f 93,25. Batig saldo dus f288,41. Het fonds omvat thans f 1154.52. - Op voorstel van de heer P.Kooij werd uit de leden een comm. van rekeningna-> zieners benoemd. Aangewezen werden de heeren R.J.Timmer en P.Kooij. Bestuursverkiezing. De aftredende leden C.deWit, W)M. Bakker en C.Maas werden bij groote meerderheid van stemmen herbenoemd, eerstgenoemde als voorzitter. Nieuwe statuten. De nieuwe statuten, door het hoofdbe stuur toegezonden, onderscheidden zich slechts op 'n enkel punt van de oude. Het bestuur vond dan ook geen aanleiding voor te stellen ze in de vergadering te bespreken. De leden gingen hiermee ac- coord. Tentoonstelling 1929. Van de afd. Texel van de Holl. Mij. v. Landbouw was een schrijven ontvangen met de vraag of de afd. Texel van de' L.T.B. bereid zou zijn samen te werken met de andere Texelsche organisaties op 't gebied van land- en tuinbouw tot het houden eener tentoonstelling. Het bestuur adviseert tot samenwerking te besluiten. De heer G.Witte juicht dit voorstel toe, daar een tentoonstellingsdag tot een der mooiste voor de boer behoort. De voorz. vertrouwt weer op eenzelfde prettige samenwerking als in 1925 te mo gen rekenen. De heer D.Hin raadt een dag voor rundvee en een dag voor schapen vast te stellen, omdat de tentoonstelling anders voor inzenders in beide rubrieken te veel beslommering geeft. De voorz. zou deze regeling willen overlaten aan het tentoonstellingsbestuur, waarin alle organisaties vertegenwoor digd zullen worden. Hij kan met het voorstel wel meegaan, al acht hij er ook bezwaren aan verbonden. De heer A.Commandeur meent dat men er om de hoogere kosten van at zal moeten zien en verwacht, dat de belang stelling er door verminderen zal. Ook; de heer G.Witte spreekt zich voor één dag uit. De voorz. zou de beslissing aan het tentoonst.bestuur willen overlaten. De heer W.Vendel spreekt van „ineeloopen met de H.M.v.L.", maar de voorz. be strijdt deze meening, daar slechts ge vraagd is, of de L.T.B. zijn medewerking wil verleenen. De H.M.v.L. heeft steun noodig, omdat het haar anders moeilijk zal vallen aan haar plan uitvoering te geven. Op een vraag van de heer Vendel, wat er gebeurt, wanneer er een nadeelig sal do ontstaat, deelt de voorz. mee, dat dit uit een met dit doel gevormd reserve fonds bestreden zal worden. In 1925, be sluit hij, behoefde dit niet te worden aan gesproken. Desgevraagd verklaart de heele verga dering zich accoord met het voorstel tot samenwerking te besluiten. Een vertegen woordiger zal door het bestuur worden aangewezen. Wanneer de pacht te betalen? Van een der leden de naam wordt niet genoemd kwam een schrijven in, waarin wordt voorgesteld, in overleg met andere organisaties pogingen in het werk te stellen met het doel een verschuiving van de betaaldatums der landhuren te bewerkstelligen. Immers de datums 24 Juni en 1 Nov. worden algemeen te vroeg geoordeeld, vooral de eerste, niet zoozeer door min-1 dere bedrijfsinkomsten als wel door de veranderde richting in het boerenbedrijf. Er wordt meer aan rundveehouderij en landbouw en minder aan schapenfokken gedaan. Het laatste vormde van ouds de hoofdbron van bestaan op Texel. Einde Juni had men gewoonlijk het grootste deel van zijn bedrijfsinkomsten, door de verkoop van lammeren en wol, al binnen. Veevoer verslond in vroeger jaren niet van die groote bedragen, kunstmest ken de men niet, de arbeidsloonen waren laag, geldbelegging op korte termijn was moeilijk. Dit ,alles bracht mee, dat men toen de gestelde termijnen gunstig oor deelde. Echter is het getij verloopen. De schapenteelt op Texel zeer ingekrompen, de uitgaven vermeerderen (veevoer, loon, zaden, kunstmest). Het melkvee werpt voornamelijk in de zomer winst af, het landbouwbedrijf vnl. in herfst en winter. Dit heeft tengevolge dat men de pacht moeilijk op de gestelde datums bijeen kan krijgen. De lammerenverkoop levert nu maar een onderdeel van de bedrijfsin komsten op. Uitstel van betaling vragen doet men niet veel, daar men dan 8 pet. per jaar zou moeten betalen. Aldus is een ongezonde toestand ontstaan. Ook al zou men bij de boerenleenbank aanklop pen, zou men die toestand niet verbete ren, omdat men dan de pacht toch mét geieencf geld zou betalen. Het verdient daarom aanbeveling, de termijnen an ders te bepalen. Sommigen zijn voor 1 Nov., maar anderen hebben dan hun wol nog niet verkocht, terwijl voor bou wers die tijd nog te vroeg is. Aan de vaste wal heeft men deze datum naar omstreeks Kerstmis verschoven, maar an deren achten deze sprong te groot, waar tegen ook de verpachter bezwaar zou kun nen maken. Beter is wellicht de datums te verschuiven: 24 Juni naar 15 Sept. en 1 Nov. naar 15 Dcc. of omstreeks Kerst-| mis. Met deze termijnen zal men tot een gezonde toestand kunnen geraken en veel onnoodige zorg uit de weg kunnen ruimen, terwijl er geen noemenswaard nadeel uit zou voortvloeien. Als enkeling bereikt men niets, maar in overleg met andere landbouworganisaties zou men middelen kunnen beramen om die datums ingevoerd te krijgen. Als men eerst de grootste verpachters van het nut daarvan zou kunnen overtuigen, zullen de anderen wel volgen. Mogelijk, besluit de schrijver, kan dan het nut van een minder geforceerde aanvoer van lammeren te vens onder het oog worden gezien. De voorz. is van meening, dat de schrij ver de zaak vrijwel juist heeft weerge geven en kan best met hem meegaan. Ook de heer J.Kuip zegt de meening van de voorsteller te deelen. De heer G. Witte merkt schertsend op, dat de schrij ver nog verzuimd heeft te wijzen op de opbrengst van de schapenkaas, welke men thans ook mist. De voorz. deelt mee, dat het bestuur met het voorstel accoord gaat. De heer J.Kager geeft in overweging zooveel mo gelijk te trachten de ingeroeste datums verschoven te krijgen. De heer M.Kuip wijst er, de heer Kager echter op, dat die datums niet zoo „ingeroest" zijn, omdat toch wel eens een half z.g. „sleepjaar"i werd toegestaan. De vergadering spreekt als haar oor deel uit, dat het bestuur het plan dient uit te werken. De heer M.Kuip zou voor bouwbedrij ven een afzonderlijke regeling willen tref fen. Ook dit zal overwogen worden. Een lezing op 22 Februari. Meegedeeld wordt dat op 22 Febr. ir. Heymeyer, verbonden aan de R.K. Land bouwschool te Voorhout, in „de Zwaan" zal spreken over „Doelmatigheid van stikstofbemesting". De voorz. doet een beroep op de leden om elkaar op te wek ken deze lezing bij te wonen, daar de te behandelen stof voor ieder van belang /al zijn. Er zal gelegenheid geboden wor den vragen te stellen. Rondvraag. Het trof de heer M.Kuip, dat de ter mijn met betrekking tot het verbod van het losloopen van rammen door de Raad op voorstel van de hr. M.W.deGraaf van 1 Oct.1 Nov. tot half Dec. verlengd was. Spreker zou de veehouders na 1 Nov. vrij willen laten en raadt in deze geest alsnog een schrijven aan de Raad te rich ten. Dit zal geschieden. Alle leden ver baren zich hiermee accoord. Op een vraag van de heer J.C.Kager of iet slachtveefonds ook het risico draagt gedurende de tijd, verstrijkende tusschen de verzekeringsdag en de slachtdag, geeft de voorz. een ontkennend antwoord. E>e aestuursmeerderheid wil er niet van we en, hetgeen ook wel voorzichtig is wel- icht, maar persoonlijk is hij er wel voor.; Ms een voorbeeld waaruit blijkt, dat het .vel goed is de strengen stijf te houden, leelt spr. het volgende mee: Een vee houder verkocht een koe aan een slager n vervoerde het beest, omdat het niet sterk was, per as. Het hart moest later worden afgekeurd. Was het dier verze kerd, wellicht had hij het dan naar de TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franoo p. po9t door geheel Nederland 76 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ B DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 reeels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 ct Dezelfde advertentie A maal geplaatst wordt 3 maal berekend. ■I] abonnement lagere regelprlje. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 ll POSTBUS: N°. 11 -•-ii i 1111 a i ii i i Zaterdagavond. Het jaar 1928. Jaarverslag.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1