t jgg) No 4305 §§W Woensdag 20 Februari 2 "Jaargang tabletten Schrale Neus PUROL Van week tot week Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V v/h LANGEVELD DE ROOIJ K DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.t1 K POSTGIRO: N°. 652 H POSTBUS: N°. 11 IjP^MIJNHARDT'S bij Griep en Influenza Zaterdagavond. De vvreede vorst. We zouden stellig in de vervulling van onze wekelijksche verplichting te kort schieten, wanneer we geen woordje wijd den aan de vorst, die de laatste weken zoo meedoogenloos heerscht. Wanneer zoo'n winter pas is ingetreden, en zooals het met een geijkte term luidt „de wateren in boeien heeft geslagen", is men licht geneigd in 'n luchtig „in majeur getoonzet" artikeltje van zijn wintersportieve gevoelens te doen blijken. Maar wanneer de ijsperiode van onge kend lange duur belooft te zullen worden, vergaat die lust geheel en al; dan is men te zeer van het leed en de ellende door de wreede vorst teweeg gebracht door drongen om nog van ijsgenoegens te kun nen spreken! En toch wat weten we nog maar weinig van de nauwelijks te herstellen schade, door de langdurige koude heinde en verre aangericht. We schreven reeds in het vorig nummer van toenemende werkloosheid, van belemme ring van handel en scheepvaart. Laat ons eens denken aan onze visschers, sinds we ken reeds tot rusten gedoemd. Ongetwij feld heeft deze vorst kommer en verdriet gebracht over de gezinnen van velen. Wanneer men de kou door gebrek aan brandstof en d. noodige warme lichaams bedekking niet buitenshuis kan houden en de maag door onvoldoende voeding op 'n zware proef wordt gesteld, moet iedere dag, waarmede deze vorstperiode nog wordt verlengd, met grooter bezorgdheid nog worden afgewacht. Late ieder daarom al hetgeen in zijn vermogen ligt in het werk stellen, om het lot dier zoo zwaar beproefden te verzachten. In 1933 de Zuiderzee-afsluitdijk gereed? De strenge winter heeft menig plan to taal in duigen geworpen en zoo kon het ook wel eens gebeuren, dat de Zuiderzee- afsluitdijk niet in 1933 gereed komt, ge lijk knappe koppen nu reeds hebben uit gerekend. Men verwacht nu, op grond van de versnelde uitvoering die aan het grootsche plan-Lely gegeven zal worden, een jaar eerder gereed te zijn clan men oorspronkelijk racende te kunnen gereed komen. Wanneerde vorst nu maar weer geen spaak in het wiel steekt! Nu heeft men al in twee maanden geen spa in de grond kunnen zetten. Iets over de Schuttevaer-vaart. Wie zich door de vorst geen wetten liet stellen? Onze vriend Schuttevaer is met zijn reddingboot van Lissabon, waar hem een hartelijke ontvangst ten deel viel, vertrokken naar de Azoren, om daar voor zijn oceaanreis te starten. Het doel zal New-York zijn. We zijn benieuwd nadere biezonderheden over deze merkwaardige onderneming te lezen. Zijn moed moet aan vermetelheid grenzen; we vragen ons immers af, hoe het hem gelukken zal, in zijn betrekkelijk kleine scheepsruimte vol doende voorraad mee te nemen om hon ger en dorst uit te sluiten op een alles zins hachelijke tocht, die wel maanden duren kan. We kunnen zulke tochten niet toejuichen en zijn van oordeel, dat men de deugdelijkheid van een reddingboot ook wel op minder gevaarlijke trajecten beproeven kan. We stellen ze op één lijn met de dolle oceaanvliegerij, welke im mers ook van alle practisch nut is ont bloot. Uit de katholieke wereld. Van alle buitenlandsche gebeurtenissen in de loop der week is de oplossing van de Romeinsche kwestie reeds jaren en jaren lang hangende tusschen de H.Stoel - Het „Flora"-theater te Amsterdam, dat Dinsdag 12 Febr. door brand werd verwoest. WS nterhanden Wintervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid en de Italiaansche regeering welke al om door de Katholieke Wereld met luis ter is herdacht. Groote lof gewerd Z.H. de Paus, thans ook met wereldlijke macht bekleed, en Mussolini, die al zijn kracht aan de thans volbrachte taak zou hebben gegeven. Het geestelijk hoofd der R.K. kerk is thans ook hoofd van een erkend onafhankelijk onschendbaar en onzijdig gebied. Italië erkent nu het recht van de H. Stoel gezantschappen in het buitenland te onderhouden en gezanten van vreemde mogendheden bij zich te doen accredi- teeren. Italië erkent alle door de Kerk inge stelde feestdagen als Zondagen en geeft 750 miljoen Lire en een miljard Lire aan staatsobligaties. Italië stemt toe in een versterking van het gezag der bisschoppen en beschouwt het kerkelijk huwelijk even wettig als het burgerlijk huwelijk. Ook op tal van andere punten is over eenstemming bereikt, zoodat stellig de 11e Februari 1929 met gulden letteren in de geschiedboeken der R.K.Kerk mag wor den geboekstaafd. De Elzas wil „zijn eigen potje koken." De Elzas-kwestie is nog niet van de baan. De onvermoeide pogingen van pa stoor Haegy ten spijt, wil de Fransche regeering niet van toegeven weten. Haegy wil niets met Duitschland te ma ken hebben. Ook de Elzasser zou dit niet willen. Wat zij begeeren is: Hun eigen potje koken, zonder daarbij telkens door Frankrijk op de vingers te worden ge tikt. De Elzas wil een zekere mate vari zelfbestuur, maar het is vooral Poincaré die het de voet dwars zet. De kans op een spoedig vergelijk zou niet groot zijn, maar „politiek" is een vreemdsoortig artikel met duizenderlei mogelijkheden. En wie zou er weten wat de dag van morgen brengen zal? Nog kan vermeld worden, dat een deel van ae wereld zich warm maakt over de vraag, waar Trotsky, die door de Sovjet bestuurders uit zijn ballingschap ontsla gen zou zijn, zich thans zou bevinden. De een zegt van te Konstantinopel, 'n Duitsch blad beweert, dat-ie op weg naar Duitsch land zou zijn, hoewel de Sovjet-mannen volhouden, dat de ex-banneling momen teel te Moskou bivakkeert. We zullen er geen slapelooze nachten over hebben,- maar achten van meer belang, hoe het thans met de oppositie in Rusland gesteld is, in de stden niet alleen, maar vooral ten plattelande. Mogelijk kunnen we daar over wat vertellen in een volgend episteltje. G.J.D, T elefoon-automaten. Naar we vernemen ligt het in de be doeling van de Hoofddirectie der Poste- terijen en Telegrafie geleidelijk over te gaan tot automatiseering van de telefoon dienst, in de eerste plaats op het platte land, waarmede zal worden bereikt, dat mep zelf automatisch, dus zonder tus- schenkomst van een telefoonbeambte, de gene kan oproepen, met wie men spreken wil en dit te; allen tijde, bij dag en bij nacht. Het klinkt wel goed! Februari Sprokkelmaand. Eertijds hechtte men vooral aan het weer op Maria-Lichtmisdag (2 Febr.) en aan dat van St. Petrus (22 Febr.) groote beteekenis, hetgeen moge blijken uit de volgende rijmpjes en gezegden: „Lichtmis, helder, De boer in de kelder." „Lichtmis, donker, Is de boer een cronker"; (ook wel „jonker") „Lichtmis, helder en klaar, Is een goed bijenjaar." In Limburg zegt men: „Wanneer de zon op Lichtmis op het misboek schijnt, dan kruipt de vos nog zes weken in zijn hol", en: „Op Lichtmisdag ziet de boer liever de wolf in zijn schaapsstal dan de zon." „Geeft Lichtmis klaverblad, Paschen dekt met sneeuw het pad". Vriest het in de nacht vóór St. Petrus, dan duurt de kou 40 dagen; is het dan zacht, dan vriest het niet in Mei." „St. Petrus legt een brug, of breekt een brug." „Zooveel dagen de leeuwerik zingt vóór St. Petrus, zooveel dagen daarna zal deze lentebode nog weer zwijgen." Zooals men weet, ontleent de tweede maand van het jaar haar naam aan de Februaliafeesten, die ter eere van de Ita liaansche afgod Februus van 18 tot 28 Februari te Rome werden gevierd. In het Latijn beteekent Februari „reinigings- maand"; de genoemde feesten waren groote reinigings- of verzoeningsfeesten. De bijnaam Sprokkelmaand heeft ze vermoedelijk te danken aan 't feit, dat deze tijd, vooral eertijds, veel oud hout ver zameld of „gesprokkeld" werd; hout, dat door najaars- of winterstormen van de boomen was gewaaid en dan nog goede diensten kon bewijzen, als de wintervoor raad brandstoffen nagenoeg of reeds ge heel was opgestookt. t/Wó tfuep dmvqt- Bazar—Ned. Herv. Gemeente. Naar we vernemen zal ten bate van de a as der Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Gemeente alhier in Juni a.s. een bazar worden gehouden. Er heeft zich bereids een comité gevormd, waarin zitting heb ben de dames mw. Ds. Raabe, Presidente, mw. Roeloffs, Penmngmcesteresse, mw. A. DrosBakker, inw. WeveringBeum- kes, mw. Malleé-Plaatsman, mw. Kikkert- Kamp, mw. Kikkert-Nannenberg, mw. v. d. Poll-Helm, mw. Dijksen-Knol, mw. Schermer-Bruin, mw. Dros-de Groot, mw. .N Plaatsman, mw. Witvliet-Brouwer, mw. A. Dros-Garritsen. Verlaging van de gedistilleerd-accijns. Ter uitvoering van art. 5 der Wet van 7 Februari 1929, Stbl. no. 37 is door do Directeur der Directe belastingen Invoer rechten en Accijnzen te Amsterdam als publiek entrepot voor de opslag van ge distilleerd, waarvoor teruggaaf van ac cijns wordt verlangd, voor het ressort van de Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier te Alkmaar aangewezen het pand Gasthuisstraat no. 1 aldaar, welk pand voor opslag en weder terug voeren van het gedistilleerd op werkda gen van heden tot 26 Febr. 1929 geopend zal zijn van 8—12 uur en 13y217 uur. Het vorenstaande geldt niet voor het gedistilleerd, dat met toestemming van de Inspecteur onder eigen beheer kan worden opgeslagen. Steun aan Werkloozen. Door de afd. Texel van de S.D.A.P. is het volgende schrijven aan het Dage- lijksch Bestuur onzer gemeente gericht: Oudeschild, 18-2-'29. Het Bestuur van de afd. Texel van de S.D.A.P. Gelet op de groote werkloosheid door de lange vorstperiode. Gelezen hebbende de uitkeeringen van steenkolen of cokes in de verschillende Gemeenten van ons land. Van oordeel dat dit ook in onze Ge meente voor velen zeer noodzakelijk is. Verzoekt B. en W. der gemeente Texel te willen besluiten, aan alle ingeschreven crisiswerkloozen kosteloos een maand elec. licht of twee mud kolen te verschaf fen. Voor het bestuur der S.D.A.P. Secretaris, (w.g.) A. BACKER Tz. Bij Neusverkoudheid wordt de huid om en bij den neus pijnlijk en schraal; dit verzacht en geneest men spoedig met Doos 30-60 ct. Tube 80 ct. Zomerdienst—T.E.S.O.: 1 Maart 1929. Ijs en weder dienende zal de „Zomer"- dienst van T.E.S.O. ingaan op 1 Maart a.s. Waarin deze dienstregeling zich van de thans officieel geldende onderscheidt, blijkt uit de in dit nummer voorkomende advertentie. Voor hen, die nu lijden. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis, Princessegracht 27 te 's Graven- hage, verklaart zich gaarne bereid gif ten per postwissel of giro (no. 22120) onder het motto: „Strenge vorst" in ont vangst te nemen, ten bate van de slacht offers der hevige koude. Voor Ziekenvervoer per vliegtuig. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft aan de Kon. Luchtvaart Mij. voor Nederland en Koloniën een zieken- raam met schokdoozen en klemmen ter beschikking gesteld voor het geval dat tijdens deze ijsperiode het noodig mocht blijken, van de Wadden-eilanden pa ticnlen per vliegmachine over te brengen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 et. Iedere regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. ■Ij abonnement lagere regelprlje. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN $anap Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervaliching PriJ. 25. 40 en 75 ct. DoosSO'OO'QOd.TubeSOct BijApoth.en Drogisten yVrGENEZING r-V^ f o oor v\

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1