Texelsche Courant van Zaterdag 23 Febr. 1029. Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten R.K. Staatspartij. Mevr. W.A.Brouns, lid van de gemeen teraad te den Bosch, heeft voor de ver kiezing van leden van de 2e Kamer der St. Oen. in kieskring Haarlem-den Kelder, en dus in de gemeente Texel, de candida- tuur aanvaard' voor de kwaliteitszetel ter beoordeeling van de speciale positie der vrouwen in het maatsch. en staatk. leven en heeft mitsdien bedankt voor de vrije zetel, waartoe zij was aangewezen in de kieskringen den Bosch-Zeeland-Amster dam den Haag en Rotterdam. (Vaz Dias) Bericht aan dienstplichtigen. DEN HAAO: Officieel wordt mede gedeeld, dat de opkomst van dienstplich tigen, die 1 Maart a.s. moeten opkomen ter inlijving of voor eerste oefening in verband met de heerschende griepgeval len onder de militairen voorloopig 14 da gen is uitgesteld. Dienstplichtigen, die zoo spoedig mogelijk wenschen op te komen, kunnen een verzoek daartoe bij de Minister indienen. (Vaz Dias). Over Texel's paarden-tal. De lijst van eigenaars of beheerders van een of meer ter vordering aan te bie den paarden op Texel, bijgehouden ter secretarie dezer gemeente, vermeldt, dat het aantal paarden op 1 Jan. 1929 749 bedraagt. Ter vergelijking teekenen we hierbij aan, dat dit aantal op 1 Jan. 1927 771 en 1 Jan. 1928 772 bedroeg. Zou de invloed van tractor en vracht auto zoo langzamerhand ook in de Texel sche landbouwwereld merkbaar worden?? Vermelding verdient dat in genoemde aantallen niet begrepen zijn paarden, ge boren in 1926-'27-'28 of '29, evenmin als die welke niet hooger dan 1.48 M. zijn.-, Op Texel thans 4110 stemgerechtigden. De kiezerslijst voor de gemeente lexel vermeldt voor het jaar 1929-'30 de namen van 4110 stemgerechtigde kiezers; aldus 75 meer dan het vorige jaar. Daar de be volking niet noemenswaard in zielental is vooruitgegaan, moet de verklaring van van deze toename gezocht worden in het feit, dat meerdere ingezetenen thans de leeftijd, waarop zij tot stemmen gerech tigd zijn, hebben bereikt. Sportvereeniging „Texel". Naar men ons meedeelt is S.V. „Texel" voornemens, teneinde rechtspersoonlijk heid te verkrijgen, op haar statuten de Koninklijke Goedkeuring aan te vragen. Hiermee zal een bedrag van plm. f55 gemoeid zijn. Dansclub—Hotel „Texel". Dansclub Hotel Texel" is voornemens een feestavond te organiseeren en zal ter bespreking en nadere uitwerking der plannen Dinsdag een vergadering beleg gen. Een „Ingez. stukje" en het „Kin derhoekje" worden Woensdag geplaatst. OUDESCH1LD. Een jachtavontuur. In aansluiting op het verslag van het jachtongeval in het vorig nummer laten we hier nog volgen: Het jagen op en in de ijsschotsen is altijd een gevaarlijk werk. Het relaas van een minder aangenaam avontuur, dat voor ecnige jaren terug zoo'n jager is over komen, laten we hier volgen. Voor de waarheid kunnen we instaan. De jager dan, zat bij een felle harde Oostenwind en een felle kou aan de over zijde van de haven te den Helder, achter de leidarn. Er waren meerdere jagers. Menig vogeltje werd neergelegd tot plots een schot viel en een der andere jagers- neerstortte. Dit werd ook van de over zijde der haven gezien. Men begaf zich met een vlet naar de plaats des onheils, vergezeld van medische hulp, daar men dacht, dat die man was getroffen. Onze jager werd daarvan verdacht en hoewel hij heftig protesteerde, werd hij niet heel vriendelijk aangekeken. Bij onderzoek bleek echter, dat de gevallen persoon door de koude was bevangen. Hij is later aan de gevolgen overleden. Gesteld echter, dat zijn geweer ontijdig was afgegaan en hij zich zelf had getrof fen, dan had 't er voor onze jager zeken niet rooskleurig uitgezien. DEN HÖORN. Zanguitvoering „Excelsior". Dinsdag j.l. gaf het Christelijk Dubbel Mannenkwartet „Excelsior" van den Burg, onder leiding van de directeur, de heer N. Eelrnan, een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier. Ondanks de koude waren er nog velen opgekomen om de uitvoering bij te wonen. Te ruim acht uur ging de Eerw. Heer Ds. Oskamp in gebed voor; Z.E. sprak de wensch uit, dat deze avond vooral daar het hier een uitvoering op Christelijk gebied gold, zou mogen slagen. Op verzoek van Z.E. werd eerst nog ge meenschappelijk Psalm 150 vers 1 ge zongen. Hierna werd met het uitvoerige pro gramma, hetwelk niet minder dan ^num mers bevatte, een aanvang gemaakt. Elet bleek alras, dat „Excelsior" over goede krachten beschikt, ,daar o.i. alle nummers zeer goed voldeden en met de meeste aan dacht werden gevolgd. Vooral de leiding is bij de heer N.Eelrnan in goede handen. In den beginne werd nog gezongen door de heer N.Eelrnan het „Onze Va der" met orgelbegeleiding van inw. Eel rnanLap; ook werd er nog door de heeren N.Eelrnan en C.Dros een couplet gezongen, beide liederen klonken vanaf het orgel heel aardig. Te ruim half elf was het programma afgewerkt en gingen de aanwezigen na het zingen van de avondzang uiteen. DE COCKSDORP. Ringsteken op schaatsen. Aangemoedigd door de groote animo, die er bestond voor de onlangs gehouden ringstekerij op schaatsen, hield de IJsclub Eierland nogmaals een dergelijke wed strijd. Thans was het aantal deelnemers nog grooter dan de vorige keer en wel 39. De uitslag luidde: le D. Barends, 2. H.Stolk, 3. A. Stolk en 4. mej. Kikken. Ongevallen op het ijs. Alhier kwamen een tweetal personen, een zekere E. van de Koog en B. uit Eierland zoodanig op het ijs te vallen, dat ze zich onder medische behandeling moesten stellen. Beide bekwamen ernstige beenkwetsuren, doch gelukkig niet van die aard, dat opneming in een ziekenhuis noodig was. Per auto werden beide per sonen naar huis gebracht. Levensmiddelen en veevoer naar Vlie land gebracht. Door schipper M.Boon werd Donder dagmorgen een vlet met levensmiddelen en des middags een vlet met veevoer naar Vlieland gebracht. Ook kwam er een passagier mede. Een goed geslaagde simultaan-avond. Kranige prestaties van S.v.Heerwaaiden. Woensdag organiseerde de damclub van den Burg in hotel „de Hoop" een simul-i taan-avond. De voorz., de heer Standaart, wees er op, dat behalve de Koog, nu op al de dorpen van ons eiland de damlief hebbers in de gelegenheid zijn gesteld om hun kunst op het gebied van dammen te toonen. Hierna werd de heer S.v.Heerwaarden door de voorz. ingeleid als simultaanspe- ler. Niettegenstaande hij 20 borden tegen over zich zag geplaatst, twijfelde de voorz. niet aan het welslagen van de avond, daar de heer van Heerwaarden volkomen voor zijn taak is berekend. Na een vriendschappelijke strijd van 3 uur wist hij 14 partijen te winnen, 2 remise te spelen en 4 moest hij er verliezen. De voorz. bedankte de heer van Heer waarden voor zijn kranig spel, waarmee hij de naam van de club eer heeft aange daan. Na nog de heer Hovenier dank te hebben gebracht voor zijn medewerking, kon deze avond als goed geslaagd worden beschouwd en werd de bijeenkomst door de voorz. gesloten. OOSTEREND. Jaarboek Geref. Kerken H.V. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: De Geref. Kerken H.V. hebben een jaarboek 1929 uitgegeven. Het bevat de algemeene gegevens van deze kerkge meenschap, waaronder een lijst van vijf tien dienstdoende predikanten, en mede- deelingen over de gemeente met eenige illustraties. Daarop volgt een stuk over de „Nationale Bond van bezwaarden", een „Kerkelijk overzicht 1928", alsmede eenige bijdragen van de predikanten bij de leden der Geref. gemeente H.V. alhier meest allen bekend G.W. van Deth, S.P.Vermeer, H.C. van den Brink, J.J. Buskes, dr. C.Koppenaal, dr. N.D. van Leeuwen en J.C.Aaiders, en de heer H.A.C.Hildering. Het boekje heeft een omvang van ruim 200 blz. en kan in de Boekhandel worden besteld. Vergadering van Begrafenisfonds „P.J.Bouma" en van „Dorpsueiar.g". Donderdag vergaderden de leden van bovengemelde vereenigingen. De opkomst was klein, het bestuur vrij voltallig. De voorz. van het begrafenisfonds, de heer M.Kikkert sprak het welkom uit en wilde de kleine opkomst aan koude en andere omstandigheden toeschrijven. Met de mededeeling, dat het fonds in het af- geloopen boekjaar goed heeft gewerkt, werd geopend. De secr., de heer C.Timmer Pz., las de notulen, die onveranderd werden goed gekeurd. Uit liet jaarverslag bleek, dat het ledental met negen was toegenomen, en nu 682 bedroeg. Voorgelezen werd een schrijven van Prof. Keeso m, bevattende een dankbe tuiging op een felicitatie bij zijn zilveren jubileum. Mede was ingekomen een schijven van de penningmeester, de heer K.Geus, in houdende, dat hij zijn functie zou neer leggen wegens vertrek naar den Burg. De voorz. noemde dit een groote teleur stelling en prees de heer Geus als iemand die bekwaam en actief was en veel met het fonds ophad. Namens het bestuur en leden ontving Geus de dank des voorzit ters voor alles, wat hij voor het fonds heeft gepresteerd. Hierna deed de penningmeester reke ning, waaruit bleek, dat cle ontvangsten hadden bedragen f 1686.29, waaronder f 1419.86 aan contributiën en f259,94 van het vorig saldo. De uitgaven bedroegen f 1358.58, waaronder aan uitkeeringen f560, voor de Boerenleenbank f701.50 en aan bodeloon f80, zoodat de bezittingen stegen met f935.30 en op 1 Jan. beliepen f 6582.75. De penningmeester ontvangt decharge en dank voor zijn goed beheer. Het be stuur had al eens rondgekeken naar een opvolger voor de heer Geus, en van de heer C.TimmerAz. de toezegging gekre gen, dat hij het voor een jaar zou willen probeeren. Op voorstel van een der leden wordt de heer Timmer bij acclamatie voor een jaar benoemd. De aftredende bestuursleden, de heeren A.Vonk en C.Timmer Pz. worden mede bij acclamatie herbenoemd. De heer Tim mer neemt aan, de heer Vonk was niet aanwezig en zal kennisgeving ontvangen. Na het wenschelijke te hebben betoogd van jaarlijks twee rekeningopnemers te benoemen, worden voor het loopendejaar aangewezen de heeren Jb.DrijverTz. en A.Bakker Jbz., die accepteerden. Nadat de voorz. er op heeft gewezen, dat de kosten in het loopende jaar hoo ger zullen zijn dan nu, daar er weder een wiskundig verslag, op te maken door Prof. Keesom, moet zijn, dat f 100 moet kosten, wordt het woord gegeven aan de heer Jb. Burger, voorzitter van Dorps belang. Deze wijst er op, dat Dorpsbelang al leen nog bestaat voor de melkzaak en geeft daarna het woord aan de boekhou der, de heer S.Keijzer, die rekening doet. Er was verhandeld 26491 liter meik, die opgebracht heeft f2968.71. Dit gevoegd bij het saldo vorig jaar, groot f 140.041/2. en een rente van f 2.64, geeft een ont-' vangst van f 3111.391/2. De uitgaven be droegen f 2973.73, waaronder f 2903,63 aan melkgeld, f 198.55 voor de slijtster en f70 aan gratificatiën. In kas was dus ge bleven f 138.66'/2. Er was ingekomen een schrijven van de melkslijtster, dat zij de taak niet langer kon waarnemen en derhalve bedankte. I11 haar plaats werd als slijter benoemd cle eenige sollicitant, de heer W. de Haas. Aan de boekhouder werd wederom een gratificatie van f50 verleend en aan de melkslijtster een van f20. Met dank voor de opkomst werd de vergadering gesloten. Ten slotte deelde de voorz. van het Begrafenisfonds nog mede, dat het jaar verslag gedurende de laatste week van Maart bij de secretaris ter inzage ligt. In de loop van gisteren deelde de ra dio-dienst van Persbureau Vaz Dias ons o.m. het volgende mee: BINNENLAND. De moord te Grootegast. IJje Wijkstra, die onlangs te Groote gast vier veldwachters doodde, heeft psy chiatrisch onderzoek aangevraagd. Auto's door het ijs op de Wadden. Schiermonnikoog. Gisteren om 10 uur heeft een expeditie onder leiding van de heeren Zijlma, Sterkenburg en Zette- ma een lading brandstoffen en kippen voer, waaraan groot gebrek was, per auio's en sleden van de vaste wal naar ociiiermonnikoog gebracht. De auto's met brandstoffen zijn door 't ijs gezakt. Men heeft het kippenvoer met een auto in 1 uur weten over te brengen. Pogingen zullen in het werk worden gesteld 0111 heden nog brandstoffen naar Schier monnikoog te brengen. Over de Oude Maas. Dordrecht. Gisteren is een nieuw ge maakte weg over het ijs van de Oude Maas van Dordrecht naar Zwijndrecht in gebruik genomen: De oude sinds 11 Febr. gebruikte weg had door het enor me autoverkeer veel te lijden gehad. Dinsdag en Woensdag jl. trokken resp. 717 en 771 over de rivier naar en van Dordrecht. Het gemiddelde getal auto's dat dagelijks over de Oude Maas trekt bedraagt ca. 700. Als het gaat dooien. Rotterdam. Door de Rijkswaterstaat worden alle noodige maatregelen getrof fen 0111 bij de invallende dooi zoo spoe dig mogelijk het ijs op de rivieren te breken teneinde dit zoo snel mogelijk naar zee af te voeren. Ook worden voorzorgsmaatregelen genomen 0111 bij eventueele moeilijkheden gereed te zijn. Verschillende ijsbrekers zijn door de Rijkswaterstaat gecharterd. De groote ijsbrekers Siberië en België zijn gister morgen naar de Moerdijk vertrokken om in dienst van de Rijks-Waterstaat het ijs op het Holl. Diep te breken. Ook het Ned. Roode Kruis treft maatregelen om in geval van nood gereed te zijn. Allen op naar Urk en Marken. URIC. wordt door honderden personen bezocht. Uit Lemmer zijn negen personen per rij wiel overgekomen, evenals uit Zwolle en Kampen. Voorts zijn hier 8 auto's aan gekomen. Hedenmorgen 6 uur zou bij goed weer een ijs vlet met post naar Schokland gaan. Per fiets over cle Zuiderzee. MAR KEN. Donderdag waren zeer veel schaat senrijders en fietsers op Marken. Een auto uit Zwolle was ook over het ijs gekomen naar Marken. Enkhuizen. Donderdagmiddag half vier zijn in Enkhuizen aangekomen 2 per sonen uit Stavoren en 2 uit Appelsga, die per fiets uit Stavoren waren gegaan. (Dit was ons, toen wij het artikeltje over de winter van 1890-'91 schreven, nog niet bekend.) BUITENLAND. Roofoverval. Gladbeck. Gistermorgen te plm. half zes zouden de gelden, bestemd voorde uitbetaling der loonen, door een beambte van het kantoor op de bovenverdieping van de mijn „Matthias Stinnes", naar 't benedenlokaal worden gebracht. Aan de trap werd de beambte in het donker door 4 roovers overvallen, die hem een revolver voorhielden. De beide geldzak ken met 118000 Mark werden door de roovers losgerukt. De daders konden ontkomen. Geen groote Coalitie. Berlijn. De onderhandelingen over het herstel van de Groote Coalitie hebben gisteren in het geheel geen resultaat op geleverd. Men kan ze als totaal mislukt beschouwen. Alle scholen gesloten. Te München worden alle scholen van 23 Febr. tot 3 Maart gesloten om te voorkomen dat een gebrek aan kolen komt voor de bevolking en vooral voor de ziekenhuizen. De Pest in China. Peking. In de provincies Sjansi en Sjensi breidt de pestepidemie zich uit. Honderden personen zijn aan de ziekte overleden. Het is zoowel aan Chineezen als aan buitenlanders verboden naar deze provincies te reizen. Gedurende de laatste 6 maanden zijn in beide provincies meer dan 11.000 personen aan de pest en aan de honger gestorven. Nog geen verbetering? Uit Aacken meldt het meteorol. Instituut, dat een gunstige verandering in de weersgesteld heid voorloopig niet is te verwachten. Weer een Oceaanvlucht. Berlijn. Köhl en Fitz Maurice maken weer eens plan nen voor een oceaanvlucht Berlijn-New- Yorlc en hopen in Juni met nog twee piloten te starten. Een gevaarlijke opstand. in Kiangsu (China) is strijd uitgebroken tusschen de regeeringstroepen en die van generaal Ma. De opstandelingen lieten vier brug gen springen. Een volle militaire trein stortte in de rivier. JJ

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5