Wedstrijden ep liet Iiaal Dansclub HOTEL TEXEL Texas Katoeozaadmesl Nette dienstbode gevraagd WINTER-WEE. Hoe Texel de winter 1890—'91 doormaakte. ingezonden Gemengd Nieuws Bij Griep m Gevatte koude Bij Hoesten en Bronchitis ADVERTENTIE N Giubavosid cp Dinsdag a. s. Bespreking FEESTAVOND. SJsciub Oudesehild. Zondag a. s. Uit voorraad leverbaar dubbel gezeefd tegen billijken prijs. N. V. Handsieraad LJ.B. Oudesehild. MIJNH A.RDT's Hoofdpijn-Tabletten 6o ct. Kiespijn-Tabletten 6o ct. Laxeer-Tabletten 6o ct. Zenuw Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij ADoth. en Drogisten. PREDIKBEURTEN MARKTBERICHTEN 250 a 400 270 a 400 160 a 240 0,68 a 0,72 13,— a 20,— 1891 en 1929 bevroren pompen en leidingen. VOORKÓM bij ontdooiing bet stukspringen. Twee moeders en acht kinderen Te Altona (Ver. St.) zijn twee moeders bij haar pogingen om haar acht kinderen uit een brandend huis te rédden verbrand. Ook de kinderen kwamen om. Een aanslag op generaal Feng. Peking. Bij station Keifin is een aanslag gepleegd op generaal Feng. De spoorlijn, waar over hij per trein passeeren zou, was on dermijnd. Bovendien werd de trein met machinegeweren beschoten, welk vuur echter beantwoord werd, In het gevecht, dat ruim twee uur duurde, werden twee generaals en een zoon van Feng gedood. De Rijn vol ijs. Koblenz. De ijsvlakte heeft zich tot Duisburg uitgebreid. De oppervlakte is thans 250 en op Neder- landsch gebied 117 vk. K.M. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Van de vele fraaie foto's in ons Zon dagsblad van heden noemen we de repro ductie van een foto, „Sneeuwlandschap bij de Cocksdorp", vervaardigd en ons toegezonden door mej. Guurtje de Graaf M.Wd. Duurt de dooi? In een geïllustreerd artikeltje „Als het leven ontluikt...." maakten we in ons blad van 4 Februari 1928 gewag van de komst der kieviten als een stellig voor teeken eener spoedig naderende lente. En nu? Ge zult ze niet vinden, die „gevleugelde vrienden", op velden noch wegen. De beruchte winter van 1890 op '91 nam een eind op 23 Januari. En wat moeten we er nu van denken? We schrij ven 23 Februari en, al zijn er redenen om thans een spoedige verandering ten goede te verwachten, voorloopig zal de wintersche gestrengheid zich nog pijnlijk althans onaangenaam, doen gevoelen. Donderdag en gisteren heeft het kwik zich eenige uren boven het dooipunt ver toond, slechts één of twee graden. Er is dus een begin Tusschen eiland en vastcvval. De bootdiénst op den Helder heeft nog steeds met groote moeilijkheden te kam pen en moet zich nog steeds bepalen tot een enkele reis per dag. Donderdag vertrok „de Marsdiep" te 1 uur namiddags van den Helder en na een worsteling met stroom en' ijs kwam ze na twee en een half uur bij 'tHorntje aan. Dat was een geduchte misrekening. Aanvankelijk meende men in korte tijd over te varen, maar naarmate de Texel- sche wal werd genaderd werd de boot meer door het ijs omsloten. Tenslotte kon ze vóór noch achteruit en, aan het tij overgeleverd dreef zij weg tot nabij Oudesehild. Daar gelukte het de kapitein de boot van haar „ijzige" boeien te ontdoen. Spoedig werd nu het Horntje, waar zich toen open water vertoonde, be reikt. Gisteren had de overtocht een voor spoedig verloop. Omstreeks drie uur werd de Heldersche haven verlaten en een half uur later legde de boot bij het Horntje aan. Wel moest zij het laatste deel van de reis een ijsveld doorsnijden, maar dooi de broosheid en de geringe dikte van het ijs, gaf dit geen last. Vandaag zal ze te zeven uur v.m. van, den Helder vertrekken. Bevroren aardappelen. „Naar men zegt" zouden de Texelsche landbouwers, en wel vooral zij, die zich in het afgeloopen jaar speciaal op de verbouw van aardappelen hebben toe gelegd, er zeer slecht aan toe zijn. Ja, sterker nog: enkelen zouden door de ener me vorstschade totaal zijn geruïneerd.— We konden er geen geloof aan hechten daar toch geen snugger man het bij vorst in het hoofd zou halen bij vorst zijn aard appelkuilen te inspecteeren. Het resultaat van onze informatie, hierop bij een alles zins bevoegd ingezetene ingewonnen, la ten we hier volgen: In de eerste piaats deelde men ons mee, dat van èen schuit met 1800 H.L. aard appelen, liggende te Oudesehild en be stemd voor Bergen-op-Zoom,1 nog geen 100 H.L. bevroren zijn. Ook de ingekuilde aardappelen zouden zich, voorzoover bij een onderzoek der laatste twee dagen kon blijken, over het geheel nogal goed houden. Een belangrijk geringer deel, dan men vreesde, heeft het „te pakken". Het winterkoren. Met het winterkoren is het kwader ge steld. Wanneer de dooi doorzet kan wel licht nog een deel behouden worden, als nachtvorsten dreigen staat het er heel slecht, voor. Ncteboom-neod. Als een biezonderheid deelen we nog mee, dat in de tuin van de heer J.S. Dijt alhier een noteboom door de vorst to taal gebarsten is. in de haven. In de haven, zoo vernemen we van an - dere zijde, iigt een ijsvloer van anderhalve M., zoodat van eenige scheepvaart hier voorloopig geen sprake kan zijn. Vogelleven. Er is nog wel vogelleven in zee, zoo vernemen we verder. Rotganzen zijn er zeer vele en voortdurend ook hoort men het weemoedig geroep der wilde zwanen, die in kleine vluchten laag over het ijs: vliegen, en af en toe door jagers gescho ten worden. Heeft zich een wak gevormd, dan vindt men er weldra verschillende soorten duikeendjes, die het ook hard te verantwoorden hebben, evenals zaag-bek- ken en alkvogels. Menig verkleumd vogel tje valt ten prooi aan bonte kraaien, die onder lawaai haar strooptochten houden en de grootste roofridders in het winter getij zijn. Texelsche Wasscherij De Texelsche Wasscherij, welke om streeks een week ten gevolge van de stren ge vorst moest gesloten blijven, heeft gisteren haar werkzaamheden weer hervat Er is geen nieuws onder de zon. We besloten ons vorig artikeltje met eenige mededeelingen omtrent het ver strekken van „warme en droge spijzen"1 aan hen, die tengevolge van werkloosheid niet bij machte waren zich het meest noo- dige te verschaffen. IJsrijden. Toch bracht de winter nog wel iets in het laadje ook. Te Oudesehild was men al spoedig met ijsrijden begonnen. Daar mee was nog een daggeldje te verdienen, maar de magazijnen zaten al spoedig geheel vol. Gelijk een poolzee Een enkel berichtje reeds geeft een denkbeeld van de groote hoeveelheden ijs, welke zich voor de 1 kust hadden opge hoopt. Op sommige plaatsen reikte het tot drie meter toe. Vooral de Zuiderzee moet in die dagen een grootsche aanblik hebben opgeleverd. Men liep als nu van Schokland naar Urk, reed per arrestee van Monnikendam naar Marker! en stak zelfs de zee van Enkhuizen naar Stavoren over. Voor zoover ons bekend is dit- laatste waagstuk deze winter nog niet uitgehaald! Ook de Waddenzee zat er „warmpjes" onder. Bij Hohverd werden wedstrijden met paarden georganiseerd, alsof het ijs door balken werd geschraagd. Toen het ijs kruien ging Gelijk in deze dagen maakte men zich in de jaren 1890'91 ernstig ongerust tegen de tijd dat de dooi zou invallen. Dat het spaak zou loopen, wanneer de onafzienbare ijsvelden op de Zuiderzee in beweging zouden komen, kon een kind begrijpen. We doen hier slechts een greep uit de berichten, welke spreken van onheilen, door het komende ijs aange richt. Te Oosterdijk bij Enkhuizen drongen schotsen van aanzienlijke omvang de dijk over en binnen in de smederij van eene C.Smit, aan de binnenkant van de dijk gelegen. Het perceel werd hierdoor deels ontredderd. Er ontstond vervolgens brand, welke de verwoesting voltooide. Elders moest een school het ontgelden. Met onweerstaanbare kracht deed het ijs- leger een aanval op haar voorgevel. Een oogenblik werd slechts weerstand gebo den en daar lag het gebouw deels in puin. Op nog een andere plaats verschafte het ijs zich toegang tot het woon- en winkelhuis van eene P.deVries, dat deels met ijs gevuld werd en deels met ijs over dekt. Nabij Oost werden schuiten van Oos- terender visschers door-het ijs bedreigd. Enkele werden min of meer beschadigd. Ook bij de Cocksdorp moesten een paar schepen het loodje leggen. Waaraan Texel gebrek kreeg. Over het geheel heeft ons eiland het in die dagen best gered. De hoeveelheden levensmiddelen en brandstoffen namen wel in belangrijke mate af, maar gebrek lijden deed men niet. Wel raakte de pe- troleumvoorraad nagenoeg uitgeput, zoo dat de grootst mogelijke zuinigheid ge boden was. We lezen uit ons blad van die weken, dat verscheiden winkels zonder petroleum zaten. In een elders verschijnend blad zou toen ook van „gebrek aan jenever op Texel" gesproken zijn. De toenmalige redactie van ons blad echter moet er zich ten zeerste over hebben verwonderd. Er was waarlijk wel aanleiding bovendien om zich bij andere zaken dan jenever te be palen. Door overvloed van kopie zien we ons genoodzaakt dit artikeltje hier af te bre ken en'in het volgend nummer te beslui ten. HOE STIL IS 'T. Hoe stil is 't, als w' in 't sterf huis treden Hoe stil ligt hij of zij daarneer, Hoe stil, hoe schoon, hoe treft 't ons heden De storm voorbij, lief, leed, geen strijden meer. Hoe stil geeft elk een laatste groet, Schenkt sterven u geen levensmoed? Hoe stil neemt elk zijn plaatsje in; Dat stil zijn heeft een hoog'ren zin. ABONNEE. Van de arbeider C.v.B. te Heemskerk zullen vermoedelijk beide handen moeten worden afgezet. Toen hij zich een dezer dagen per fiets naar Krommenie begaf bevroren ze allebei, met het bovenvermel de gevolg. Te Wieken in de gemeente Gendringen zijn bij de landbouwer S. twee toornen pasgeboren biggetjes doodgevroren. De christelijke school te Lent is tijdelijk gesloten, daar 65 pet. der leerlingen aan griep lijden. Bij een brand te Wallasey kwamen drie vrouwen om het leven, zoo wordt uit Londen gemeld. De man van een der vrouwen redde zijn kinderen langs een reeds brandende trap. Toen hij daarop wilde terugkeeren om zijn vrouw te red den, versperden de vlammen hem de toe gang. Het conflict in de Zweedsche mijnen, dat onlangs is afgeloopen, heeft de Zw. spoorwegen een verlies bezorgd van 11 miljoen kronen. Duur voer. Alle voedermiddelen blij ven duur, ja, worden duurder, tot het stroo toe. Voor er weer gras zal zijn, is nog heel wat voer noödig. Daarom is het noodzakelijk, dat men zijn ineelmeng- sel samenstelt om het ruw voeder-rant soen zoo voordeelig mogelijk aan te vul len. Een goed kalkgehalte krijgt het hooi, wan neer het gras vroeg wordt gemaaid, jong gras. Jong gras bevat veel eiwit waaronder echter Veel amiden. Schadelijke dieren. Te Langendijk doen de eenden veel schade aan de tuinbomv- gewassen. Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1,75 Bij Apoth. en Drogisten. Zondag 24 Februari. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm 10 uur ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Oudesehild, 's av. 7 uur ds. Broekema. Bij koud weer in de verwarmde Consistorie. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug, Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Ocstcrcr.d, v.m. half 10 Leesdienst. n.m. half 3 Leesdienst. DÜOPSGEZ. GEMEENTE. GEEN DIENST. HERV. GEMEENTE. Dinsdag 26 Febr. Zuid-Eierland nm 7 uur Bijbellezing. HERV. GEMEENTE. Donderdag 28 Februari Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Den Hoorn, 'sav, half 8 Bijbellezing. Purmerend, 19 Febr. Runderen waaronder 210 vette koeien f 0,80 a f 1,05 p. KG 9rn Gelde koeien 120 a 325 Melkkoeien 120 a 325 5 vette kalveren' per KG 1,40 a 1,60 994 Nuchtere kai eren 12,a 42, - 318 Vette varkens per KG 0,72 a ,75 31 Magere varkens 20,— a 40, - 95 Biggen 10,— a 24,— Kipeieren 9,— a 10, - Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 19 Februari 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 77128 kipeieren 70 K.G. f 0.— a f 10,80 65/66 10,30 10,60 63/64 10,— 10,30 60/62 9,70 10,- 58 59 56 57 53/55 50; 52 3320 eendeieren Schagen, 21 Febr. 77 Vette koeien 7 kalfkoeien 3 Gelde koeien mag. 67 Vette varkens 52 Biggen 9,60 9,90 9,50 9,90 9,30 9,60 8,90 9,40 9.40 a 9,50 Boter 2,40 a 2,60 a 0. - E i e r v e i I i n g Schagen Kipeierenaanvoer 59000 Bruin ongewogen f 8,80 a f 9,— per 100 Wit 8,60 f 9.- BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 16 tot en met 22 Febr. 1929. GEBOREN: Andries, z. v. Pieter Meinderts- ma en Tietje YbemaEmma Martha, d v. Cornells Johannes Veeger en Cor nelia Maria Haakman Biem, z. v. Pieter Cornelis Vlaming en Jannetje van der Slikke; Pieter Martinus, z. v. Pieter Hendrik Reij en Duifje GrootJacob Cornelis, z. v.Jacob Eetman en Marretje Kuiter. ONDERTROUWD Arie Huizinga en Petro- nclla de Waard. OVERLEDENGrietje Keijser, 56 jaren. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 portemonnaie, 1 paar handschoenen 1 pantoffel en 1 cigarettenkoker. GETROUWD D. J. RIETVELT en Mr. ELISE A. WAGEMAKER. Haarlem, 21 Febr. 1929. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Broeder CORNELIS DUINKER Jz. Echtgenoot van wijlen Jannetje de Boer in den ouderdom van bijna 78 jaar. W. DUINKER en Echtgenoote. den Burg, 22 Febr. 1929. Inplaats van kaarten. Heden overleed zacht er. kalm onze geliefde Vader en Grootvader, de heer CORNELIS DUINKER jz, Echtgenoot van wijlen Jannetje de Boer in den ouderdom van bijna 78 jaar. 22 Febr. 1929. Alkmaar. P. Daalder. Medemblik. F. Daal ier. Andijk. C. M. Daalder. Aller opkomst gewenscht. Aanbevelend, J. ASTER, Den Burg voor dag en nacht. Wasch buitenshuis, desgewenscht met huiselijk verkeer, van goede getuigen voorzien. Koningstraat 23, S. HERSCHEL Den Helder. Modebazar.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6