M m GRATIS ITALIAN O BfMMiiiNNINl m 1 fRAettmatiek Kloosterbalsem Uit de @ud@ Doos. geneeskrachtig en lekker! MSsT'; viaC. II *wÊ#%«m «l mxn ?p - WkMmÊlÊÊÊÈÈÊÊÊP Foto L. BAKKER. OP DE DICHTGEVROREN WADDENZEE nabij de Kaap te Oost. van onvruchtbaarheid geweest in de Texelsche critiek? Besturen vergaderingen— werken moeizaam. Hier ware een snelle daad van degenen die alles zagen (en van belang stellenden), op zijn plaats geweest, en is nog op zijn plaats. Want het is nietwaar, dat het „voor alles te laat is", er valtl wèl „veel te redden". Als de dooi door zet, zijn zee- en landvogels bevrijd, maar de zoetwatervogel tenzij in de buurt van ijsbrekers blijft nog weken in de misère door gebrek aan contact met zoet water en zoetwatervoedsel, én sterft. En de meeuwen, die de stervenden eten, misschien maken zij het op Texel goed, maar hier vallen er uitgeput in mijn tuin neer. Een groote zilvermeeuw woog op mijn hand niet zwaarder dan een blad pa pier. Hén kan men nog niet aanklagen. Mochten vele jongelieden, die zoo heer lijk van hun tochten verhalen, helpen bij het hakken van vogelbijten, op Texel en elders, en particulieren ter hand nemen wat vereenigingen niet intijds hebben ge wrocht. Ik kan niet hakken, maar zend al vast f5 aan de heer Th. Reuvers, De Cocksdorp, als woordvoerder van Texel, bijdrage voor bijtenhakken. Licht vormt zich een Texelsch comité voor snelle, zij het late, actie. Wie volgt? o— De heer Reuvers deelt nog mee van huize „Schulte" te Bergeyck een telegra fische postwissel van f3 te hebben ont-. vangen. o— We willen niet nalaten op te merken, dat naar men ons mededeelt de fa. C.R.Keijser en Co. te Oudeschild iedere dag de hongerige vogels vergast op overvloed van mondvoorraad. We kunnen niet schrijven van „ongeweten dingen", maar houden er ons van over-* tuigd, dat tal van medeburgers zich heb- j ben beijverd en zich nog beijveren om j in de nooden der belaagde vogels zoo- j veel mogelijk te voorzien. Moge de heer Reuvers er in slagen „te redden, wat nog te redden valt'. Dan heeft al dat geschrijf toch nog doel getroffen. „De Hollandsche Molen" en de molen in ,,'t Noorden." In de jaarvergadering der vereeniging „de Hollandsche Molen", gehouden te Amsterdam onder leiding van Mr. P. C. van Tienhoven op Dinsdag j.l., werd dankbaar gewag gemaakt van het behoud van een groot aantal molens en van de verbetering der watermolens, welke ook in het afgeloopen jaar voongang vond. Men wees op de molen in ,,'t Noorden" (op Texel), die een belangrijke verbete ring onderging door de vervanging van schepraderen en vijzels door schroefpom- pen. Aan een uiteenzetting van ir. de Koek van Leeuwen inzake molenverbetering volgens het systeem-Dekker ontleenen we, dat een niet verbeterde schepradmolen alleen loopt bij minstens vijf of zes M. windsnelheid. De verbeterde molen met speciale wieken, kogellagers en pompen uitgerust loopt al bij drie M. en veel stabieler bovendien. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de oude molen oVer vijf jaar nauwelijks de helft van de tijd werkelijk maalde. In de slechtste week kon nauwelijks één dag nuttig werk wor den gedaan. Het nuttig effect van de ver beterde molen bedroeg bij onderzoek in dezelfde tijd 83 pet. en in de slechtste week 74 pet. De voordcelcn van bovenge meld systeem treden uit deze gegevens wel duidelijk aan de dag. Ons Texelsch dialect. Van de hand van Mw. dr. E. Timmer, een vroegere plaatsgenoote, treffen we in het iaatste nummer van het folkloris tisch tijdschrift „Eigen Volk" een lijst van Texelsche woorden en gezegden aan. We wenschen deze a m het oordeel van onze lezers te onderwerpen met het ver zoek ons op- of aanmerkingen niet te willen onthouden. Vooral berichten van hen,die deze lijst nog met typische uitdruk kingen van een echt Texelsch karakter, in het biezonder met woorden en uitdruk kingen die verloren dreigen te gaan, kun nen aanvullen, zullen we hoogelijk waar- deeren. We zullen er voor eventueele natuurlijk steeds opbouwende - critiek pu bliciteit aan geven en er vervolgens de redactie van bovengemeld tijdschrift mee verblijden. Deze toch stelt medewerking steeds op prijs. We zijn benieuwd te weten hoe ver de belangstelling onzer lezers voor het Texelsch dialect wel strekt. o— We laten de lijst hier volgen. Met een o worden de verouderde Texelsche woor den en uitdrukkingen aangeduid: boet, schuur; buitje,o. klein kind; om een buitje moeten, o, een kind verwach ten; deemies, o, straks; diezig, nevelig; dof, vochtig (van kleeren gezegd); drin ken^, ontbijten, enterling, éénjarig schaap; in 't glies, drassig; gorlegooi, o, prulleboel; graaien, schreien; hufterig, huiverig (zoowel van het weer als van personen gezegd); jonkie, tweejarig schaap; kiekersweer, onvast weer; knete- ren, knoeien, vuilmaken (speciaal door in- en uitloopen zonder voeten te vegen); een koppie doen, koffiedrinken; krijselde krijsei loopen, slenteren; labbekakken, o, kletsen, inem, o, moeder, veur nachies gaan, uit logeeren gaan; nol, duin; over- jonkie, driejarig schaap; een plat pad loo pen, vaak op bezoek komen; puur, veel; ropie, stuk touw (speciaal waaraan dieren in de weide, enz. bevestigd worden)skrep zitten, klaar zijn met huishoudwerk; skreppen, klaarmaken, beredderen; smul, slabbetje; snaar,o, schoonzuster; staffig, hardhooorend; stroffelen, struikelen; te vriend spreken, o, op bezoek gaan; strooi en, op straat verliezen; stug, niet lekker, hangerig, niet tierig; taat, o, vader; tuun, tuinwal; achter tuuntje gaan, o, spijbelen; vuul, boos; bariel, lor; blissen, opstape len (van hout b.v.); bul, stier (komt ook in W.Friesland voor); te gast gaan, op bezoek gaan; glop, steegje; flussies, gauw; hossie, portaaltje; hul, muts; kat achter kat, man achter man; op een kog- geltje, op een sukkeldrafje; kolk, drink plaats voor het vee; de kriek, o, bijeen komst van jongelui, die tot het krieken van de morgen duurde; kukeltje, kuiken; lampie, lam; maasmeisies, vriendinnen, nageletakken, seringen; nakende manne tjes, sneeuwklokjes; peeuwen, drenzen; poepekool, boerenkool; rooieloos, ver kwistend ;skapsiljoen, patroon voor hand werk; skeintje blok, April op 1 April gezegd, als men er in loopt)sket, één jarige koe; slet, bont boezelaar; slussig, suffig; sogie, lam dat met een flesch ge zoogd wordt; stalterig, wankel; sommel- tjes, kabouters (ook in Sommeltjesberg) een sukkelaatje, een tractatie na de ker mis van de meisjes aan de jongens; toet, varken; trol, onvast op de voeten staan; wanhavenig, vervallen; wanwennig, on wennig; kant-af, mooi aangekleed; zoe kertjesdag, 6 December; 't oppert, het luwt; ouwe sunderklaas, 12 December; kartjes rijden, ringsteken. Maatregelen op de akker na deze strenge winter. (Ingezonden.) Na deze strenge en lange winter zal ïrkn ervaren dat vele wintergewassen ge leden hebben; o.a. de rogge heeft op sommige plaatsen van ons land het erg tc verduren. Men maakt zich in zulke gevallen in de regel te snel ongerust en men ziet vaak akkers omploegen, die met een goed toegepaste overbemesting .in de vorm van saipeterstikstof nog gemakkelijk te red- d.n z:jn. Deze bemesting bewerkt een sterke uitstoeling en de planten ontwik kelen zich dan bij ruime stand zeer sterk. Meestal blijkt de toestand nog mee te vallen en zelfs blijkt het dikwijls onjuist I „Geen goud zoo goed" V op die akkers, welke van de vorst gele den hebben, uitsluitend salpeterstikstof te geven. Wil men legering door toediening van salpeterstikstof voorkomen en tevens pro- fiteeren van de lagere prijzen der synthe tische stikstofmeststoffen, dan komt Leu- nasalpeter in aanmerking, die 1/4 salpeter en 3/4 ammoniakstikstof bevat. Ook de kalkammonsalpeter 10, die sinds korte tijd in Nederland verkrijgbaar is, zou hiervoor in aanmerking kunnen komen. Een punt, dat hierbij verder nog in aanmerking genomen moet worden, is het feit, dat verliezen door uitspoeling van stikstof, b.v. bij sterke regenval, bij gebruik van ammoniakstikstof niet be hoeven te worden gevreesd. Op te kalkarme zandgronden make men bij voorkeur van kalkhoudende meststof fen gebruik, zooals kalkammonsalpeter en kalksalpeter. Door de strenge en lange winter zouden enkele landbouwers allicht geneigd kun nen zijn, met het oog op de vorstschade, meer gebruik te maken van de duurdere salpeterstikstof dan noodig is. Dit zal vaak overbodig zijn, want de goedkoopere zwavelzure ammoniak en Leunasalpeter zullen nog ruim gelegenheid hebben, om tot volle uitwerking te komen. Immers steeds blijkt uit vele bemes- tingsproeven, dat ammoniakstikstof als overbemesting voor wintergewassen tij dig genoeg tot uitwerking komt. VAN DER ELST EN MATTHES. „Kamer van Koophandel". Aan het verslag van de vergadering der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier Woensdag ten stadhuize te Alkmaar gehouden, ontleenen we het volgende: De Spoordienstregeling. Inwoners van Texel verzochten het vertrek van trein 2118, Den Helder V:. 10.06, zooveel vroeger te stellen, dat te Alkmaar aansluiting wordt verkregen op trein 2116, V. 10.02. (M.A.Kolster.) Om aan het verzoek te voldoen zou trein 2118 1 uur 30 minuten vroeger van Den Helder moeten vertrekken, wat niet in het belang van inwoners van Texel genoemd kan worden, aangezien de boot van Texel eerst te 9 uur te Den Helder' komt. Bovendien zou de goede verbinding te Alkmaar op trein 436 naar Amsterdam verloren gaan en de treinverdeeling op het baanvak Den HelderAmsterdam minder goed worden. Op grond van het bovenstaande kon de commissie uit de Spoorwegraad bovenom schreven verzoek niet ondersteunen. Goedkooper reizen Den Heider- Alkmaar. De heer M.A.Kolster beschouwde de weigering tot invoering van buurtverkeer op het baanvak Den HelderAlkmaar als een achterstelling van de bevolking van Den Helder, Texel, Schagen en omge ving bij die van andere deelen van het land, waar dat lagere tarief wel wordt toegepast. Aan de Directie der Nederland- sche Spoorwegen werd indertijd reeds de invoering aanbevolen ter voorkoming van concurrentie door een voorgenomen auto busdienst Den HelderAlkmaar. Deze dienst, die inmiddels 1 Maart 1.1. met acht ritten heen en terug is begonnen wordt reeds met elf ritten onderhouden, wat op behoefte aan een goedkoopere reisgele genheid wijst, aangezien het bustarief plm. 2/3 van dat der gewone spoorweg biljetten bedraagt, invoering van buurt verkeer zou mede het verkeer per spoor weg in deze zich ontwikkelende streek kunnen bevorderen. De voorzitter merkte op, dat tot invoe ring van buurtverkeer op eenig baanvak wordt overgegaan, wanneer daarvan geen achteruitgang van de inkomsten is te verwachten; voortdurend is daarop de aandacht gevestigd. De Commissie meent zich te kunnen aansluiten aan de het vorige jaar geno men conclusie. Te kort materiaal. De heer Grunwa'.d wees op de goede resultaten die de heer Kolster heeft we ten te bereiken, maar zou ook graag zien dat in de treinen naar Den Helder nu eens behoorlijke wagens reden. Het is onmogelijk zijn courant in de trein te lezen. De heer Kolster zei, hier reeds op te hebben gewezen, maar nog zonder resul taat. Er is een tekort aan materiaal. IJsbreken. Mededeeling werd gedaan van de on- j derhandelingen die zijn aangeknoopt om I met behulp van een sterke ijsbreker het Noordhollandsch kanaal vanaf Kromme nie tot Alkmaar of tot den Helder open te breken. Finantieele steun van gemeen ten en belanghebbenden zou zoo spoedig mogelijk worden gevraagd, de Kamer zou een bedrag beschikbaar stellen en dan zou getracht worden Donderdag reeds met het ijsbreken te beginnen. Telefo nisch zal om bijdragen worden gevraagd. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Voor ons Zondagsblad van heden vra gen we weer eens de speciale aandacht van onze lezers, in het biezonder van hen, die er nog niet op geabonneerd zijn. Wanneer zij dit nummer eens ter inzage vragen, zullen zij daarin aantreffen niet minder dan 48 met zorg gereproduceerde foto's en daaronder een kiekje van het Schildereind, met Dros' Autocentrale op de voorgrond en de Nutswoningen ver derop. Ook werd opgenomen een foto ter gelegenheid van het huwelijk van onze vroegere plaatsgenoot, de motorren ner Jan H. Rijk, met mej. van Vliet. Het gelukkige paar zien we met een schare leestgenooten per motorrijwiel op weg naar het Haagsche stadhuis. Burgemees ter Verstegen eveneens een Texelaar van geboorte werd vereeuwigd op een kiekje, dat hem vertoont in gezelschap van eenige personen op de bevroren Zaan, waar met ijsbreken een aanvang werd gemaakt. Van de verdere foto's noemen we slechts die, betrekking hebbende op de vogelnood tengevolge van de barre win ter, op Amsterdam's oude stadion, op de nieuwe Vara-studio te Hilversum, Zater dag j.l. ingewijd, het z.g. geheim Fransch- Belgisch verdrag, en die over een heele pagina, de Middelburger Abdij en de Toren met de Heilige Apen te Mathura in Britsch-Indië. Laatste Russische Avond. Op verzoek deelen we mee, dat de le zing van Ds. Raabe op Woensdag a.s. de (beslist) laatste Russische avond zal zijn. zenden wij de Texelsche Courant tot 1 April a.s. aan ieder, die zich met ingang van die datum op ons blad abonneert. DE ADMINISTRATIE. Vierde Nutslezing. Vrijdag a.s. zal hier voor het Nut op treden de heer A. Alt, uit Bolsward, die Oounod's Faust behandelen en muzikaal illustreeren zal. Van vöör veertig jaar. We lezen in de Texelsche Courant van 9 Maart 1889: Te den Helder zijn plan nen aanhangig om het naburige dorp Huisduinen tot badplaats te verheffen. Behoudens de daartoe vereischte nadere goedkeuring van regeeringswege, zou men voornemens zijn in de nabijheid van het fort Kijkduin een badhuis te stichten. In verband hiermee zou dan een tram- dienst van de Binnenhaven door den Hel der naar Huisduinen worden ingesteld. (Het badhuis is er gekomen; het tram metje echter „kwam, zagmaar overwon niet. Red.) o— Het Leidsche Marktbericht van 8 Maart hield o.m. in: melkkoeien f90f185; vette schapen flóf29; magere scha pen f 14f23. o— De Schager eierveiling noteerde 7 Mrt. voor kipeieren f2.50—f3.— (Deze kroniek wordt voortgezet.) Engros bij J. F. v. LIESnOUT Aiitmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder,. ----opt»4Esn*w^agatmv.-t r jr' imm »4 De ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid', is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in slaat is. de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zijtl HuSra

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2