f Uit de Pluimveeteelt. Vóór het inzeepen PUR0L VOOR ONZE DAMMERS. VOOR ONZE SCHAKERS. ADVERTENTIES D.Pz. BAKKER f Een geacht plaatsgenoot, de heer D. Pz. Bakker, oud-wethouder en oud-lid van de raad onzer gemeente, is Donder dag 1.1. op 70-jarige leeftijd hier ont slapen. Reeds geruime tijd was hij ge noopt de kamer te houden, maar na een ziekbed van slechts een paar weken, was Donderdag het einde van een werkzaam en welbesteed leven daar. Van 1911 tot 1917 was de heer Bak ker lid van de raad, eveneens van 1919 tot 1923. Op 10 Januari 1920 werd hij tot wethouder benoemd, als hoedanig hij echter tegen kerstmis 1923 om gezondheids redenen ontslag moest vragen. In de raadszitting van 22 Dec. 1923, waarin burgemeester Buysing Damsté van het aftreden van de heer Bakker mededeeling deed, gewaagde hij ook van diens ijver en voortvarendheid en van de goede wij ze, waarop hij de gemeentebelangen had gediend. Hij was er van overtuigd, namens de heele raad te spreken, wanneer hij de heer Bakker toewenschte geruime tijd van welverdiende rust. Die „geruime tijd" heeft slechts zes jaren mogen omvatten. We herdenken de heer Bakker als een strijdbare man, als iemand, die zijn mee ning niet onder stoelen of banken placht; te steken, maar voor zijn overtuiging uit kwam, altoos en overal. Een goed zaken- inzicht was mede een van zijn kenmer kende eigenschappen. We 'memoreeren, dat de aanleg van de nieuwe verbindingsweg den BurgOude schild en die van Schildereind naar Waal- derweg voornamelijk door zijn aandrang tot stand kwamen. Hij maakte eenmaal deel uit van het comité, dat de mogelijk heid van een tramweg op Texel zou on derzoeken, was eenige jaren lid en voor zitter van het Alg. Armbestuur, in welke periode de bouw van het nieuwe gesticht tot stand kwam, tevens was hij geruime tijd lid van het bestuur van een tweetal armenkamers, in welke functie hij be langrijke verbeteringen in de huisvesting tot stand bracht, en gedurende 23 jaar diaken der doopsgezinde gemeent alhier. Voorwaar de heer D. Pz. Bakker leefde niet vergeefs. Hij ruste nu in vrede. Hengstenkeurlngen. De keuring van dekhengsten zal op Texel worden gehouden op 29 Maart a.s. Vacantiekaarten. De vacantiekaarten van de Nederland- sche Spoorwegen zullen dit jaar worden uitgegeven: 29 Maart tot en met 3 April, 17 Mei tot en met 22 Mei en 1 Juli tot en met 15 September. Ze zullen kosten eerste klasse f9, tweede klasse f 7 en derde klasse f 5. Door overvloed van kopie moet een deel tot het volgend nummer blijven lig gen. Red. DE MOK. Het vliegkamp de Mok wordt 18 Maart weder geopend. Als commandant zal fun- geeren luitenant ter zee le klasse C.C.P. Jager, als chef van de technische dienst de officier M.S.D.J. Lugtenburg. OUDESCH1LD. Ijs en mist. Gedurende de ijsperiode lagen te den Helder verscheiden vrachtbooten, motors en tjalken, welke lading hadden voor Friesland en Groningen. Al deze schepen lagen te wachten op een gunstige gele genheid om hun bestemming te bereiken. Vrijdagmorgen vroeg zijn zij uit den Hel der vertrokken, een paar uur later werd het weer mistig, zoodat de reis niet kon worden voortgezet en kwam een tiental schepen de haven van Oudeschild binnen, zes schepen gingen onder de kust be oosten de haven ten anker. De ijsschot- sen hebben de meeste tonnen uit de vaar waters meegenomen. Men kan zich dus voorstellen, dat vooral ook met mist niet gevaren kan worden, vooral met sleepen. Veevervoer. Gedurende onze laatste opgave zijn van Texel verzonden: 103 varkens, 70 kalveren, 65 schapen, 14 koeien, 27 schrammen. Visscherij. Na een vijftal weken gedwongen rust hebben de visschers deze week weer niet veel kunnen uitrichten wegens de zware mist en de nog steeds groote kans in het ijs te geraken. Met een zeilvaartuig kan men in het ijs natuurlijk niets begin nen en als het mistig is, is voorzichtig heid geboden. Een enkele dag is er ge- vischt, doch de vangsten waren niet groot. Verschillende visschers zien de toekomst dan ook niet rooskleurig in eii willen trachten bij de Zuiderzeewerken aange steld te worden. Deze werken liggen ech ter nog stil wegens het vele ijs. Daar door de garnalenvisschers op Texelstroom een enkele haring wordt ge vangen, zijn de kommenvisschers ook be gonnen met hun netten te zetten, wat echte% met het oog op het ijs een groot waagstuk is. De. haringtijd is echter al ver gévorderd, ze zijn dus gedwongen te beginnen. Donderdag is te den Helder door de vletten haring aangebracht, de prijs was plm, f 9.het tal. De zeegras-oogst begon in 1928 aan zienlijk later dan andere jaren en leek aanvankelijk geheel te mislukken. Later in het seizoen werden op Texel nog be hoorlijke hoeveelheden gewonnen. Wie- ringen werd echter slecht bedeeld, door dat de wind voor aandrijven van zeegras aldaar, ongunstig was. Ook dekust van den Helder kreeg slechts een geringe hoeveelheid. De productie aldaar zou be langrijk op te voeren zijn, indien de dro gers gelegenheid hadden het zeegras ge durende de winter te bergen. De vraag was buitengewoon levendig en de han del zeer vlug; tegen flinke loonende prij zen werd de productie die ruimer was dan het vorige jaar, vlot afgezet. De kwa liteit van het gevischte zeegras was zeer goed. DE COCKSDORP. Auto te water. Terwijl de chauffeur enkele oogenblik- ken de cabine had verlaten, om zijn jas aan te trekken, reed een met pakken stroo beladen vrachtauto achteruit van de hel lende wegberm in het Eierlandsche ka naal en sloeg om. Dank zij de lading werd de val gebroken en bleef de schade beperkt tot een paar gebroken portier ruitjes en eenige natte pakken stroo. De ijlings gerequireerde „bok van Grimijser" die op dit gebied reeds een zekere ver-, maardheid heeft verkregen, bracht het voertuig weder op de begane grond. DE KOOG. Zakennieuws. De heer Chr. v. Maldegem is voorne mens zijn rijwielhandel aan kant te doen en in zijn perceel een kruidenierszaak te vestigen. „Binnen afzienbare tijd een der meest geliefde badplaatsen van ons Nederland". Aan het Verslag 1928 der Kamer van Koophandel, waaronder onze gemeente ressorteert, ontleenen we: Het seizoen 1928 was voor de Koog be vredigend. Alle pensions waren doorloo pend met gasten bezet, terwijl vele men- schen, die nog pensions aanvroegen, te leurgesteld moesten worden. De gelegenheid voor hotel en pension werd dit jaar belangrijk uitgebreid, doch gezien de vele aanvragen om pension, zoowel uit buiten- als binnenland, zal spoedig bijgebouwd moeten worden, op vragen zal kunnen worden voldaan. Dat men van vele zijden blijk geeft van hetzelfde gevoelen te zijn, maken we op dat in het volgend jaar aan de vele aan- uit het feit, dat verschillende aanvragen om bouwvergunningen reeds bij het ge meentebestuur binnenkomen en we nog van meerdere menschen hooren, dat ze met bouwplannen rondloopen. De Koog ontwikkelt zich snel en we twij felen er niet aan, of binnen afzienbare tijd zal dit plaatsje behooren tot één der meest geliefde plaatsen van ons Neder land, omdat hier alle factoren aanwezig zijn, die een plaats aantrekkelijk maken voor vreemdelingen. We noemen slechts de groote rijkdom aan fauna en flora, zijn uitgestrekte dennenbosschen en de onvergelijkbaar mooie breede duinen en het mooie vlakke strand. In 1928 bedroeg het aantal gasten on geveer 2300, terwijl gekampeerd werd door meer dan 800 personen. De Vereeniging „Mooi Texel" zal trach ten te bevorderen, dat het bezoek aan Texel snel toeneemt en twijfelt er niet aan, of deze cijfers voor het volgend jaar zullen daarvan een duidelijk beeld geven. De vereeniging „Mooi Texel" benoem de verschillende commissie's, t.w. voor museum, transport, reclame, pension, vo- geitrek, waaruit moge blijken, dat het op Texel ten volle ernst is, het vreemdelin genverkeer derwaarts te trekken, en dat men ook een open oog heeft voor datge ne, wat daartoe moet worden gedaan. Over Fokhanen-fokkerij en het nut van Legcontröle. Er zijn een massa fokkers en ook ge wone kippenhouders die een toom kippen hebben, waar ze buitengewoon over te vreden zijn, omdat er véél eieren van zwaar gewicht van worden geraapt, om dat de dieren bewezen van sterke constitu tie te zijn en weinig of geen broednei- gingen vertoonden. Kortom: heel veel goe de eigenschappen zijn in de „stam" aan wezig. Wie de meest mogelijke zekerheid wil hebben, dat de goede eigenschappen in zijn „stam" niet verloren zullen gaan, en uit eigen „stam" fokhanen wil trekken, kan als volgt te werk gaan. Controleert men met valnesten, dan kan men er de beste productie-dieren ge makkelijk uitzoeken. Het zijn niet altijd die, welke de meeste eieren gelegd heb ben; deze kunnen te klein van stuk we zen; niet in alle opzichten normaal, ook wat betreft de schaalkleur bij de zwaar dere rassen; er zijn meer zaken, waarop men te letten heeft, dan het, getal. Een kip, die b.v. 190 zware eieren legde, heel regelmatig door over 11 a 12 maan den verdeeld, is m.i. heel wat beter, dan eene, die er b.v. 200 gaf, klein van stub en slechts 8, 9 of hoogstens 10 maanden bleef doorleggen. Zonder valnestcontrole is het in groote koppels ondoenlijk om de beste kippen er uit te zoeken, althans met eenige ze kerheid. In heel kleine toompjes gaat het soms wel maar toch ook weer niet zon der voortdurend opletten, vooral van Oc tober tot Maart. Met het oog op de fokhanen begint men vroeg in het voorjaar te broeden. Wie geen valnestcontrole toepast, is ge noodzaakt het te doen, voordat van de gansche koppel de broedeieren als zoo danig bewaard worden. Want van de hen, die ons de fokhanen moet leveren, mogen geen andere broed eieren genomen worden, dan die, welke men gebruikt om de fokhanen te trekken. Stel, dat we in het vroege voorjaar 12 eieren van de uitverkoren hen bij elkaar hebben, dan zetten we daar een broedsche kip op, en verwijdere men tevens de hen, die deze 12 broedeieren gaf, uit de toonu Bij valnest-controle is dat evenwel voor- loopig niet noodig, als men maar zorgt, dat haar eieren enkel voor de consumptie gebruikt worden. De kuikens, welke uit die 12 broed eieren komen, moeten afzonderlijk opge fokt, b.v. onder de hoede der kloek, of anders ponst men ze in de teenvliezen, een of twee dagen na de geboorte. Van deze kuikens houdt men alleen de haantjes aan, dus alle henkuikens worden verkocht. Zijn ze bij de kloek groot ge bracht, dan moet zulks gebeuren, als de kloek ze „laat loopen"; heeft men ze geponst, dan kan het natuurlijk later ge schieden. Maar wanneer de volgende broedtijd aanbreekt, moeten ze weg zijn, ook de kip die ze uitbroedde en de haan, die de vader er van is. Van de haantjes, die in elk geval van moederszijde volle broers zijn, en ook van vaderszijde, als er maar één haan in de koppel liep, houde men de flinkste aan, die het eerste kamontwikkeling kregen, want over het algemeen zullen zij de fac tor „vroegrijpheid" het zekerst bij zich hebben. Op deze wijze weet men zeker, als het volgend broedseizoen is aangebroken, dat de vader en de moeder niet meer aanwe zig zijn, en de zusters der hannen óók niet. Om sterke kuikens te krijgen, is het ge raden als fokhennen overjarige dieren te nemen en daar één of meer van de aldus verkregen hanen bij te plaatsen. Waar met valnesten gewerkt wordt, heeft men het in z'n macht om er de beste over jarige hennen voor uit te zoeken. Oplossing van Vraagstuk 13 Maart 1929. van D. B. Amsterdam. Wit speelt hier zeer geestig: 4741, 38—32, motiefstand, 34x43 en 43x5 wint. Een keurige, rein economische bewerking van het gedeeltelijke „Waterval-systeem". Een compositie in het genre van de ver maarde problemist S. E. v. d. Meer Jr., te Arnhem. Oplossing van Vraagstuk 13 Maart 1929. Eindspel van H. R. Wit speelt P b4d3, K b2—a3, D f2—a7, K a3—b3, D a7—b6, K b3—c4, D b6—a5, D c8—fSA, D a5—a4, K c4-d5, P d3—f4, en wint. Op zwart A: D c8-b8 (b7), D a5—c5, K c4—b3, D c5—c3, K d3a4 en P d3c5 wint. Een belangwekkende eindspel-studie. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 9 tot en met 15 Maart 1929. GEBOREN: Willem Anthonius, zv Cor nells Gieles en Martha Anna Dijt; Agnes Jacoba, dv Pieter Uitgeest en Aaltje Bunschoten; Jacob, zv Dirk Bijl en Aartje Pleuntje van der Veer; Maria Reinetta, dv Pieter Daalder en Maria Reinetta Breman; Albert zv Willem Meijers en Elisabeth Tiel; Gerard zv Hendrik Boogaard en Engel- berta Elisabeth Haakman. Dirk, zv Herman Jacob Keijser en Margaretha Willemina Rab. GETROUWD: Cornelis Johannes Brons en Dieuwertje de Jager. OVERLEDEN: Willem Bakker, 70 jaar, weduwn. v. Guurtje Zijm; Pieter Ver- meeulen, 47 jaar, geh. m. Jannetje Knol; Marretje Thomassen, 55 jaar, geh. m. Arie van der Werf; Johan na Catharina Maas, 4 dagen,; |ohan- na Hagenaar, 78 jaar, geh. nu Jacob Bruijn; Willem Veen, 85 jaar, geh.m. Antje Bruin; Dirk Bakker, 70 jaar, geh. m. Maria Kalis. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 gouden damésring, 1 herdershond, 1 knot sajet, 1 horloge, eenig geld. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij voor het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig PREDIKBEURTEN Zondag 17 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Waal, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Oskamp. Oudeschild, vm. 10 uur ds. Broekema. Oosterend, vm. 10 uur ds. Groenenberg. Cocksdorp vm. 10 uur ds. Plug Maandcollecte. 's av. half acht bijbellezing. GEREFORMEERDE KERK Oosterend vm. 10 uur ds. v. d. Leer. Biduur voor het gewas, n.m. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 9.30 uur H Avondmaal nm. 2,30 uur Ds. Vermaat van Baarn. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Den Hoorn, vm. 10 uur ds. Smidls. HERV. GEMEENTE. Dinsdag 19 Maart Zuld-Elerland nm 7 uur Bijbellezing. HERV. GEMEENTE. Donderdag 21 Maart Oosterend, 's av. half 8 Bijbellezing. Koog, 'sav. half acht Bijbellezing. MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Purmerend, 12 Maart 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 100000 kipeieren 70/80 K.G. f 9.— if 9,40 65/66 8,50 8,70 63/64 8,30 8,50 60,62 8,10 8,40 58,59 8,— 8,30 56 57 7,90 8,20 53/55 7,70 8,10 50/52 7,- 7,70 8821 eendeieren 8.30 a 8,40 Schagen, 14 Maart 90 Vette koeien 250 a 420 30 kalf koeien 210 a 370 18 Gelde koeien mag. 140 a 280 63 Vette varkens 0,78 a 0,83 97 Biggen 16,— a 25,— Boter 1,80 a 2,10 a 0. - Eierveiling Schagen Kipeieren aanvoer Bruin ongewogen f 7,00 a f 7,40 per 100 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder Christina Martha van VEER, Weduwe van Koenraad Vinken, in den ouderdom van 85 jaar. DE FAMILIE. Den Burg 15 Maart 1929. Eenige kennisgeving. Met leedwezen geef ik kennis van het overlijden van onzen besten vriend, den heer D. P. BAKKER in den ouderdom van 70 jaren. Ruim 25 jaren hebben we met ge noegen samengewerkt. C S. KEIJSER Cz. 14 Maart 1929. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ondervonden, betuigen wij u allen onzen hartelijken dank. Namens de familie, D. P. KOORN. den Burg—Texel, Maart 1929. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden en de teraardebestelling van onzen. Vader, Behuwd- en Grootva der ALBERT BACKER Jz. ondervonden, betuigen wij onzen hartelij ken dank. Namens de familie, T. BACKER Az. Oudeschild, Texel. Zeegras-oogst 1928. (Slot volgt.)

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6