Uit de Onde Doos. Keurig zittend Haar ADVERTENTIEN MIJNH ARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Kiespijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tahletten 75 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Aüoth. en Drogisten. Gebrek aan eetlust schapen en -lammeren, gaf de fokveehan- del een geheel ander beeld te zien. Voor al voor dieren ingeschreven in hetTexel- sche Schapenstamboek bleken nog wel koopers te zijn. Op de fokveedag, liier 4 Sept. gehouden, verwisselden verschillen de beste fokdieren van eigenaar tegen zeer goede prijzen. Hoogste prijzen die gemaakt werden waren: oudere voor f225; éénjarigen f200; ramlammeren f175; ooi lammeren f50. Eenjarige schapen f85 en oude mokken geschikt voor de fokkerij konden het tot f40 brengen. Dit waren dus nog prijzen, die toonden, dat de lust om in Nederland Texelaars te fokken nog niet geheel verdwenen is. De wolhandel gaf in de zomer een zeer levendige handel te zien met steeds op- loopende prijzen, tot f2.25 per Kg. Toen kwam de val en de prijzen liepen terug tot f 1.70 per Kg. om daarna op te loopen tot f2 per Kg. De meeste wol werd ver kocht voor f2.10 tot f2.20 en één groote partij voor verschillende fokkers te zamen a f2.25 per Kg. In 't kort kunnen we dus zggeen, dat het jaar 1928 in de boeken der Texelsche schapenfokkers niet zal prijken als een jaar, dat goede financieele resultaten gaf; het was echter beter dan 1927 en dit re sultaat vindt wel voornamelijk zijn oor zaak in de hoogere wolprijzen. (Slot volgt.) Uitslag Huidenverkoop. Men deelt ons mee de uitslag van de Huidenverkoop, geschied vanwege de afd. Texel en Eierland der H.M.v.Landbouw en de L.T.B. Oebrs. Dekker, Oudeschild: lammeren f 0.53schapen f3.86 en kalveren f2.06. j.Mets, Oudeschild: lammeren f 0.63; schapen f4.10 en kalveren f2.—. Lammeren- en kalfshuiden gegund aan J.Mets voor resp. f0.63 en f2.p. stuk. Schapenhuiden niet gegund. „Alle veehouders worden verzocht ons streven te steunen en de huiden aan Mets voor die prijs af te geven"; aldus ver zoekt men ons hieraan nog te willen toe voegen. „De Wandelaar". Verschenen is de derde aflevering van het onder redactie van Rinke Tolman staande maandblad ,,de Wandelaar", ge wijd aan natuurwaardeering, natuurbe scherming, heemschut, geologie en folk lore. Jan P. Strijbos, één der bekwaamste natuur-fotegralen, vertelt niet alleen in woord en beeld van veel natuurschoon, dat door de „cultuur" werd vernietigd, maar geeft ook een uitvoerig, genoegelijk en rijk geïllustreerd relaas van de tal rijke avonturen, die hij meemaakte, toen hij zich ten doel stelde, het leven der rei gers op de plaats vast te leggen. De Rotterdamsche jeugdpredikant Ds. A.M. van de Laar Krafft vertelt hoezeer hij getroffen werd door de „blijde in- comste" der prille lente in Holland. Verder bevat het artikelen van J.Vijver berg, J.Derksen, Ds. J. 1. van Schaick, en Ir. Felix Ortt. De rubriek „Van en voor de lezers" brengt wederom een groote verscheiden heid natuurhistorisch allerlei. Teekeningen en foto's zijn kwistig tus- schen de tekst gestrooid. Abonnementen worden gaarne aange nomen in Boekhandel Parkstraat. Prijs f 7.50 voor 12 nummers. Ons Texelsch dialect. III. We hebben alle reden tot tevredenheid. Orooter dan we hadden durven verwach ten is het aantal brieven en briefkaarten, van bereidwillige en belangstellende le zers en lezeressen van alle kanten ontvan gen. We zeggen hun (haar) vriendelijk dank voor de genomen moeite, hopen van de verschafte gegevens een nuttig ge- gebruik te maken en zien nog steeds gaar ne van meerdere abonnees op- en aanmer kingen naar aanleiding van hetgeen onder „Ons Texelsch dialect" verscheen en nog verschijnen zal tegemoet. Mogen we nog even hierop uw aan dacht verstigen: woorden ais „griepen" voor grijpen, „kiend" voor kind, „peerd" voor paard, „krupen" voor kruipen, enz. zijn op Texel bij de vleet te vinden en behooren in ons lijstje niet thuis. Wel wijkt de uitspraak sterk van de z.g. „be schaafd Nederlandsche" af, maar overi gens valt er aan deze woorden niets bie- zonders op te merken. De bedoeling is echter een zoo volledig mogelijke lijst van typisch-Texelsche woorden aan te leggen, een niet gemakkelijke maar toch zeker dankbare taak. Niet gemakkelijk, want zooals een onzer briefschrijvers zeer terecht reeds opmerkt de Texelsche bevolking is zeer gemengd, met het gevolg, dat men wel eens voor karakteristiek Texelsch houdt een woord, dat eigenlijk thuisbe- hoort in Groningen of Gelderland, in Zeeland of Zuid-Holland. Maar zeker een dankbare taak, daar het toch een mooi werk mag heeten al die echt-Texelsche woorden en uitdruk kingen, welke maar zelden nog geschre ven worden, te boekstaven en vooral bij zooveel belangstelling en medewerking, welke reeds loskwam van alle kanten onzer lezerskring. Wanneer nu vooral de zoo noodige critiek het welwillend op de vingers tikken maar niet uitblijft. We zijn reeds op de goede weg trou wens. o Het derde lijstje laten we nu volgen: Stek, schutting; schootje, wittebrood; poesiegroes, vuilpoets; gatepeticl, ver giet (dit woord schijnt ook onder Zuider- zeevisschers nog te leven)kleizen, zeven (werkwoord)kleisbolg, werktuig waarmee men „kleist"; strieg, gezegd van een weerbarstig kind. Kladdebutteren wordt wel gezegd van kinderen, die met hun boterham morsen en knoeien. Of we hier met een typisch Texelsche uitdrukking te doen hebben, staat alweer te bezien, want lezen we niet in de roemruchtige geschiedenis van „Sara Burgerhart" van de dames Wolf en Deken: „Ik hoop niet, dat de juffrou wen mij voor een kladdeboter zullen houwen"? Scheuvels, schaatsen; gnokken, snoep goed van andere kinderen aftroggelen; uut joks, een spelletje uit de grap; uut hous, het tegengestelde van „uut joks" de gewonnen knikkers b.v. mogen nu gehouden worden. We meenen in „hous" een samentrekking van „houden" te mo gen zien. „Snaar", zoo wordt ons opgemerkt, is geen typisch-Texelsch woord (het stond als zoodanig in het eerste lijstje)het is in ieder Hollandsch woordenboek te vin den. Acco©rd: zoo is het ook. Sogic moet zijn „soggie": dat komt meer met de uitspraak overeen (zie lijst je I); pet,put; weer, gecastreerde ram (schaap); knien, wordt terecht opgemerkt is geen nieuw woord, maar eenvoudig de fonetische aanduiding van de Texelsche uitspraak van het woord konijn; euvels, wonderlijk; skrep zitten, voor iets klaar- zittenjeuren, kleine herstelkarweitjes uitvoeren; een sisser, een kleinigheid; om zes uur is het „holdert", het einde van de werktijd; wat-'n „kante" dame, keurig net. (Wordt vervolgd.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Gepasseerde Zondag behaalde Texel I op Nieuwe-Niedorp 1 een 53 overwin- zoodat er weer 2 puntjes binnen zijn,. Indien er Zondag met vuur gespeeld wordt, kan er op D.T.S. wel een kleine overwinning behaald worden, daar D.T.S. thuis op het kantje af van Texel won,1. „Texel" krijgt van de Mis Blanch-siga- rettenfabriek een zilveren wisseibeker te verspelen. Ook moet de beker van de „Oranjeboom" nog verspeeld worden, zoodat er voor de donateurs nog mooie wedstrijden te boek staan. Zondag a. s. wordt het nieuwe kleedlokaal in gebruik genomen. De Stille Omgang. De Texelsche deelnemers aan de plech tige Stille Omgang zijn Zaterdagavond j.l. te negen uur per extra boot van Texel vertrokken en vervolgens per extra trein van den Helder. Omstreeks 1 uur kwam men, van honderden geloofsgenooten ver gezeld, te Amsterdam aan. Door de halfverlichte straten ging het gerucht van de schuifelende voeten, zoo schrijft „de Tijd", bij duizenden gingen zij de bidweg der vaderen van vele eeu wen en in deze zachte lentenacht van Zon dag hernieuwden zij de traditie van de stille ommetocht ter eere van het Hoog heilig Sacrament van Mirakel. „Amster dam's eer ende opkomen." De zwarte drommen gingen zwijgzaam over de pleinen, de bruggen, door de straten en stegen. Juist dat zwijgen is iets machtigs, want daarachter drong het sterke, betrouwvolle duizendvoudige ge bed en smeekte de Vader om zegen over de daden van Paus en Vorstin, over eigen en andere belangen. Volendammers, in hun donkere kleedij, vormden tusschende velen een zeer groote, ernstige groep, die nog het sterkst herinnerde aan hoe het vroeger was. Aan de bedetocht werd temidden der andere groepen ook deelgenomen door Z.D.H. Mgr. J.D.J.Aengenent, vergezeld van de secretaris van het bisdom, de zeereerw. heer Pichot. De orde bleef. In de Kalverstraat gin gen niet zelden drie stroomen langs elk ander, doch geen stagnatie ontstond in deze staag voortloopende, in zich zelf gekeerde menigte. I egen de ochtend vul den zich de kerken de Texelaars kwa men in de St. Nicolaaskerk bijeen en als de lucht bleek-blauw werd, stuwden de mannen naar buiten, waar de stad be gon te leven, terwijl de dreun van het orgel achter hen mee vlaagde en de mor gen wijdde. Het grootste deel der Texelsche deel nemers keerde met de boot van 1 uur 's middags Zondag naar Texel terug. Huldiging dijkgraaf J. S. Dijt. Men deelt ons mee: Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer J.S.Dijt werd beëedigd als Dijkgraaf van de Dertig Gemeenschappe lijke Polders. Naar aanleiding daarvan was door het bestuur een feestvergade- ring georganiseerd in café „Den Burg"; hetwelk voor deze gelegenheid in feest dos was gestoken. Tegenwoordig waren het geheele bestuur, het personeel en de familie van de jubilaris. De leiding dezer bijeenkomst berustte in handen van de oudste heemraad, de Jac. Keijser Sz., door wie een feestrede werd uitgesproken. Al de belangrijke werken werden opge somd, gedurende de 25 jaren verricht, welke reeds de vorige week in de cou rant uitvoerig zijn vermeld. Door de heer Keijser werd vervolgens namens het bestuur een schitterende boe kenkast met inscriptie aan de jubilaris aangeboden. Door de heer J.Boon werd namens de werklieden een prachtige bloemenmand geoffreerd, terwijl door hem tevens een woord van dank werd uitgesproken voor de humane behandeling, door hen gedu rende een aantal jaren ondervonden. Vervolgens werd het woord nog ge voerd door de heeren G.Pz.Witte, J. J. Bakker en C.KeijserHz., waarbij door hen allen de wensch werd uitgesproken, dat spoedig de herbenoeming tot dijkgraaf zou worden ontvangen. Hierna werd hun het zoo juist ontvan gen afschrift van het K.B. der herbenoe ming van de heer J.S.Dijt tot Dijkgraaf door de secretaris voorgelezen, welk schrijven met gejuich werd ontvangen. Ten zeerste getroffen door deze ovatie, werd door de voorzitter hartelijk dank ge bracht aan allen, die hadden medegewerkt om deze dag tot een onvergetelijke te maken, waarna aan allen, die hierbij te genwoordig waren, een schitterend diner werd aangeboden in hotel „Texel". Des avonds werd door het Texelsch fanfarecorps de jubilaris een serenade ge bracht. Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen ;de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken door de haren, [onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na 't kammen uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten OUDESCHILD. Door mist aan de grond. Maandagavond liep „de Marsdiep" tij dens zware mist bij de laatste dienst uit den Helder dicht bij de haven aan de grond. Gelukkig zou het water spoedig wassen, maar toch duurde het bijna drie kwartier eer de boot vlot was. Het is nog moeilijk varen want er drijven nog ijsschotsen, welke nog wél een halve me ter dik zijn en die kan mien in de mïsit niet zien, vooral niet als het een beetje duister wordt. Een biezonder kipei. Door de heer C.A.Dekker werd van een van z'n kippen 'n heel biezonder ei ge raapt. Het was iets grooter dan gewoon, en bleek nog een ei te bevatten ter groot te van een duivenei. Om dit eitje bevond zich ook een schaal, evenals om het ei, waar het in zat. Men hoort wel eens van eieren met twee dooiers, doch dit is zeker wel een zeldzaamheid. Vóór veertig jaar. We lezen in de Texelsche Courant van 16 Maart, dat Vrijdag 15 Maart de eerste markt van 1889 gehouden werd. De prij zen voor wolvee liepen van 20 tot 24gldi. Er ging nog niet veel om. Van de 77 aan gevoerde schapen werden er 16 uitgezocht, waaruit later een keus werd gedaan voor de in Juli te Parijs te houden tentoon stelling. o Verder wordt in hetzelfde nummer ver teld van de vondst van een steen, die van een vrouwengestalte deel zou hebben uitgemaakt en het opschrift droeg: „Dea Hludana conductores piscatus mancipe Q. Valerio Secundo v.s.l.m." Het beeld zou door pachters van vischwateren dus ter eere van Hludana zijn opgericht. Hludana stond bekend als „bescherm vrouwe der haardsteden". De deskundige Zangemeister beweert, dat de steen uit de tijd tusschen Vespasianus en Trajanus moet dateeren. Daar het water voor vis- scherij toen verpacht werd, moet op dat oogenblik ook de rechter-Rijnoever tot aan de plek, waar de steen gevonden is, nog tot het Romeinsche rijk hebben toe behoord. Hij beweert verder, dat de op Texel gevonden steen met inscriptie de eerste is in Nederland ten Noorden van de Rijn aangetroffen. (Deze kroniek wordt voortgezet.) Kamer van Koophandel. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat op Donderdag 21 Maart a.s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, ten gemeentehuize door een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, zitting zal worden gehouden, ten einde hun, die dit wenschen, gelegen heid te geven tot het bekomen van in lichtingen. Texel, 19 Maart 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Toelating van leerlingen tot de o. I. scholen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openba re lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moe ten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van vijt jaar en zes maanden heb ben bereikt. Tevens bestaat er op dien datum gele genheid om te worden toegelaten tot de le, 2e of 3e klasse van de school voojii ti.l.o. te den Burg, mits blijkt, dat de leer ling in ontwikkeling niet achterstaat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs hebben genoten, hetwelk aan de school gegeven wordt in het leerjaar, on middellijk voorafgaande aan dat, waarin de toelating wordt verzocht. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het eerste leerjaar der school voor u.l.o. aansluit bij het zesde leerjaar der lagere scholen. De aanmelding behoort uiterlijk Woens dag 27 Maart a.s. te geschieden bij het hoofd der school. Texel, 19 Maart 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Kostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Maandag, 25 Maart a.s, des nam. 4 uur in de o. I. school te Oudeschild Op Dinsdag 26 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. scholen te Oosterend en te Midden Eierland op Woensdag 27 Maart a.s. des midd. 12 uur in de o.l. school te den Burg en van des middags 12 tot des namiddags 1 uur in de dokterswo ning te de Cocksdorp; op Donderdag, 28 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. scholen te de Waal en te Zuid Eierland op Vrijdag 29 Maart a.s. des nam. 4 uur In de o 1. school te den Hoorn. op Zaterdag 30 Maart a.s. des nm. 3 uur in de o I. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is, dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden toegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 19 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. slechte spijsvertering. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping. maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische laxeermiddel Maagpillen verkrijgbaar f 0.65 per flacon. GEBOREN: POUL1NE JANNETTA dochter van G. EELMAN -Lap en N. EELMAN. „Nieuw Leven" de Mars, 17 Maart 1929. Inplaats van kaarten. ONDERTROUWD JOH, D. BAKKER en ALI VAN S1JP, Den Burg, 16 Maart 1929.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2