Texelsclie Courant van Woensdag' 20 Maart 1929, Os Zuiderzeefilm komt. TWEEDE BLAD Wat anderen van de Zuiderzeefilm zeggen. Gemengd Hleuws Texefsche Berichten E!ck wat wils. Het mag overbodig heeten hier nog in den breede te vertellen van de Zuiderzee film, die weliswaar tot nog toe slechts in de groote plaatsen van ons land is vertoond, maar die toch alom zulk een instemming vermocht te wekken, dat ook op Texel die klanken doorgedrongen moeten zijn. Zelf hebben we van tijd tot tijd reeds een en ander over dit monu mentale filmwerk, aan welks voorberei ding jaren gearbeid is, gepubliceerd en telkens weer liet de gedachte, de ver tooning op Texel mogelijk te maken, ons niet los. De overweging, dat hiermee ont zaglijke kosten gepaard moesten gaan, hield er ons echter van terug, ons met de heer D.J.v.d.Ven, onder wiens leiding de wondere film vervaardigd werd, in verbinding te stellen. Evenwel de geest driftige ontvangst, welke de film alom in den lande ten deel viel, deed ons tenslotte moed vatten en zoo richtten we ons 9 Maart j.l. tot de heer v.d.Ven, die ons hierop met uitvoerige informaties ten dienste stond. We vernamen uit zijn schrijven, dat reeds in Januari het Nutsdepartemcnt Texel over de vertoo ning van de film geschreven had en te vens, dat de kosten zeer aanzienlijk zou den zijn. Nadat ons echter namens het Nutsbestuur verzekerd was, dat van een uitvoering in dit seizoen niets komen zou men zou de leden om de hooge kosten toch een goede entreeprijs moeten laten betalen (ons werd voor leden een be drag van 75 ct. genoemd), hebben wijzei; gemeend geheel op eigen risico zoo'n avond te moeten organiseeren. Wij zagen ons echter genoodzaakt ten einde de kosten geheel of grootendeels gedekt te krijgen de entreeprijs op fl.— te stellen, maar tevens verplichten wij ons mocht de toeloop groot zijn de tota le opbrengst van de filmvertooning, ver minderd met de noodzakelijke kosten, ge- üjkelük tusschen de kassen der afd. Texel van Witte Kruis en Wijkverpleging te ver- deelen. We wenschett voor de heeren bestuursleden dier beide instellingen open lijk verantwoording te doen van ons fi nancieel beheer in dezen. We hopen er aldus in te slagen lo. belangstellenden gelegenheid te bie den getuige te zijn van de vertooning eener film, welke algemeen en terecht als „meesterlijk", „ontroerend", „weelde rig", „opvoedend", als „een document vol weemoed en schoonheid" wordt aan geduid. '2o. een belangrijk bedrag ter beschik king te kunnen stellen van de afd. Texel van Wijkverpleging en Witte Kruis. We maken er de lezers nog op attent, dat aan ons bureau tal van foto's, op de film betrekking hebbende, uitgestald en in Boekhandel Parkstraat de officieele geïllustreerde tekstboekjes (32 blz.) tegen de kostende prijs verkrijgbaar zijn. Om teleurstelling te voorkomen raden we de werkelijk belangstellende dringend aan zich nog vandaag van kaarten te voorzien, daar de film slechts éénmaal zal worden vertoond. Er worden geen kaarten gereserveerd en evenmin in de pot gegeven. Aan de zonder uitzondering zeer gun stige beoordeelingen van de Zuiderzee film, in verscheiden bladen verschenen, ontleenen we het" volgende: Maasbode: Te den Haag werd de film vertoond vo.or een geheel gevulde zaal. Alle rangen waren bezet en we zagen daar vele ministers, kamerleden, verdere auto riteiten, mannen en vrouwen van de we-' tenschap en ook in landelijke dracht ge stoken vertegenwoordigers der Zuiderzee plaatsen —Het was een mooie avond, die veel goeds heeft gesticht. De Gooi- en Eemlander van 20 Febr. '29 zegt van een voorstelling te Hilversum: Het was een buitengewoon mooie avond. Hilversum mag er de Casino-directie wel dankbaar voor zijn dat zij gezorgd heeft de film nu reeds te doen vertoonen. Het geldt hier een prachtige film. Het blad schrijft medelijden te hebben gehad met ds. Vis, die op die gedenk waardige Sunderklaasavond maar niet met zijn lectuur kon opschieten, omdat er voortdurend bezoek kwam van de meest fantastisch toegetakelde personen, een bezoek dat die avond van 7 tot 1 uur duurde. Groninger Dagblad schrijft dat de film avond te Groningen een prettige en leer zame was en dat zaal en galerij zoo dicfu mogelijk waren bezet. Het Nieuwsblad v.h. Noorden schrijft; Elders in den lande heeft men deze film zeer goed ontvangen en ook te Groningen was dat het geval. De zaal was tjokvol. De durf van het bestuur der afd. Gronin gen van de N.R.V. bleek geen overmoed. De vertooning nam bijna drie uur in beslag, doch niemand zal dit te lang vallenMet stille aandacht wer den de zes deelen gevolgdEen deel van de film is geheel aan Texel gewijd.... Letterlijk alles heeft de heer v.d.Ven we ten vast te leggen.... De heer v.d.Ven heeft veel succes van zijn werk gehad. De Gooische Post: De vertooning was ook te Hilversum een groot succes. Het theater was uitstekend bezet.... Door een luid applaus werd de heer v.d.Ven harte lijk gehuldigd voor zijn buitengewoon mooie en belangrijke arbeidDe film geeft een prachtig beeld, ook van de oude gewoonten op Texel.... Evenals de andere folkloristische films van de heer v.d.Ven is ook de Zuiderzeefilm een onafgebroken openbaring en verrassingMet een zeldzaam geoefend en dichterlijk oog voor al de schoonheid rond de. Zuiderzee en op de eilanden heeft de heer v.d.Ven dat alles in beeld gebracht in een film, die voortdurend van groote en weelderige schoenheid is; een film, die telkens weer ontroert door tafereelen, waardoor heen telkens straalt de sterke en vrome ziel van dit sobere, ook in zijn vreugden en feesten sobere volkBiezonder merk waardig is de film, een meesterwerk in elk opzichtDe heer v.d.Ven is een boeiend en geestdriftig spreker, wiens ar beid zonder eenige reserve dient gepre zen te worden. Een schadepostje. Naar wij uit betrouwbare bron verne men is door ijsgang in de laatste weken aan de dijken der Dertig Polders wel voor f 160Ü schade toegebracht: van de voet der dijken is n.l. door het ijs op verschei dene plaatsen heel wat stortmateriaal weg genomen. Autodienst—Th. Reuvers. De heer Reuvers verzocht ons mee te deelen, dat de autobus niet meer te één uur, maar te 3.50 uur 's middags van de Cocksdorp vertrekt. De Zondagdienst blijft ongewijzigd. Het lijstje van dienstregelingen in ons blad zal hiermee in overeenstemming wor den gebracht. Sport en Politiek. Zeer kort nadat de besissing gevallen was, bereikte ons Zondag van Vaz Dias persbureau een telegram, volgens hetwelk de voetbalwedstrijd België-Holiand voor Zondag a.s. zou zijn afgelast uit vrees voor politieke manifestaties. Het is al wel bedroevend, dat men zich zelfs op sportgebied niet buiten de politiek blijkt te kunnen houden. Ons telegram trok tal van belangstel lenden. Als de zon schijnt. Zaterdag eindelijk werd de strijd tus schen zon en wolken in het voordeel van de dagvorstin beslist. We_ hebben her ademd en waren al aardig* op weg het leed van de strenge winter te vergeten, vooral toen ook Zondag heerlijke zonne schijn gedachten wakker riep aan een spoedig nu komende Lente. De kieviten, die reeds te lang op zich lieten wachten, hebben hun intree gedaan. Zondag merkten we in de polders reeds verscheiden paartjes op. Maar wie meenen mocht, dat het nu met mist en somberheid gedaan zou zijn, heeft zeker misgerekend. Want het is weer gedaan met de open luchten, met de stralende zon. Troosteloos staken nog gistermorgen de kale takken der boomen "berijpt in de vorstige lucht. We moeten blijkbaar nog wat geduld oefenen. Voorjaarskoemarkten. De groote voorjaarskoemarkten worden dit jaar te Alkmaar gehouden op Maan dag 15 April, te Hoorn op Maandag 29 April, te Purmerend op Maandag 6 Mei en te Schagen elke Donderdag van 4 April tot 16 Mei. TeraardebestellingD. Pz. Bakker. Maandagmiddag is onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van de heer D. Pz. Bakker alhier op de Alg. Begraafplaats ter aarde besteld. Namens het gemeentebestuur bracht burgemeester Oort dank voor hetgeen de heer Bakker in het belang van de ge meente op Texel heeft verricht. De zoon van de overledene, de heer J. Bakker, dankte voor de betoonde be langstelling. OOSTEREND. „Mijnheer de Senator". Zaterdagavond hield Nut en Genoegea in het Wapen van Amsterdam haar laat ste vergadering in de winter 19281929. Door de strenge en langdurige vorstperi ode viel deze bijeenkomst later dan ge woonlijk. Met het oog op de tijdsom standigheden en de heerschende griep kon de vergadering toch goed bezocht heeten. Te acht uur werd de vergadering door de voorz. met een kort welkomstwoord geopend. Even werd nog herinnerd aan de strenge winter en verder werd mee gedeeld, dat de notulen niet zouden wor den gelezen, daar liet programma deze avond veel tijd zou eischen. Mochten er onder de leden zijn, die in de notu len veel belang stellen, dan kunnen zij die ten huize van de secr. inzien. Deze avond was gewijd aan het too- neel. Aangezien, ook al door de vorst, met de repetities niet geregeld kon wor den doorgegaan, ja, zelfs tot voor korte tijd twijfelachtig was, of de uitvoering zou kunnen doorgaan of niet, vroeg de voorzitter, die tevens met de leiding be last was geweest, de aanwezigen in hun oordeel vooral niet te streng te zijn, wanneer een en ander misschien niet naar behooren zou worden weergegeven. Hier na werd een aanvang gemaakt met de op voering van „Mijnheer de Senator", blij spel in drie bedrijven, naar het Duitsch van F. von Sehonthan en G. Kadelburg. De opvoering mag zeer zeker goed ge slaagd worden genoemd. De rollen, waar onder zeer groote en moeilijke, kwamen zonder uitzondering alle goed tot hun recht. Het zou te ver voeren ieder afzon-1 derlijk te noemen, maar toch kunnen we niet nalaten, zonder aan de anderen te kort te doen, de vertolker van de rol van Senator Andersen, de heer P.KoningJohz., een extra complimentje te geven. Dat 't stuk bij het publiek in de smaak viel, was best op te maken uit de stilte, die in de zaal lieerschte en die van tijd tot tijd werd verstoord door een hartelijk lachen wanneer zich pen der comische scènes voordeed, zooals vaak 't geval was, wan neer Emil Mittelbach, de schoonzoon van Senator Andersen, door schoonpapa werd gekapitteld, en vooral toen de ontknoo ping van het stuk volgde, waarin na ver schillende verwikkelingen de heer Sena tor toestemming geeft tot het huwelijk van zijn zoon Oscar met Sophie Petgold, een gouvernante, inplaats van met mej. Pottendorf, een rijke Ainerikaansche, die door hem als vrouw voor zijn zoon was bestemd. 't Was ruim elf uur toen de tooneel- voorstelling was afgeloopen en de voorz. de vergadering sloot met dank aan de dames en heeren, die tot het welslagen van deze avond hadden medegewerkt." De aanwezigen ontvingen dank voorde aandacht, waarmede het spel was gevolgd, terwijl spreker er tevens op wees, dat de stilte in de zaal voor de spelers het beste bewijs was, dat hun spel had voldaan. Bij informatie zoo hier en daar, werd dan ook algemeen verklaard, „het stuk is mee gevallen en ze hebben best gespeeld." Zeer zeker mag dan ook deze laatste vergadering van „Nut en Genoegen" een van de beste, zoo niet de allerbeste van dit seizoen genoemd worden. Hierna volgde het bal, waaraan door bijna allen werd deelgenomen. Het muzikale gedeel te berustte bij de heeren Boom Jr. en J. Visman van Oudeschild, af en toe geas sisteerd door een der aanwezigen, en het dient tot hun eer gezegd, genoemde heeren wisten er flink de gang in te hou den. Toen dan ook het uur van sluiten kwam, 't was twee uur, waren er ver- scheidenen, die nog maar weinig lust hadden om huiswaarts te gaan. Het was een avond die volkomen aan het devies der vereeniging beantwoordde, en waarop „Nut en Genoegen" met voldoening kan terugzien. DE WAAL. Een aanrijding. In de afgeloopen week is de heer H.V - uit den Burg - met paard en wagen ter hoogte van „Labora" door een auto, be stuurd door de heer D., aangereden. V. stortte van de wagen en werd pijnlijk getroffen. Hij moest eenige dagen het bed houden. De auto werd licht bescha digd. Over de oorzaak van het ongeval wagen we ons niet uit te laten. DE MOK. Dcor mist aan de grond. Maandagavond is tegen half negen het Vliegkamp-bootje door mist op het hoofd nabij de „Eugenia" aan de Heldersche zeedijk geloopen. Door de mist was de stuurman het spoor bijster geraakt. Met behulp van de sleepboot van het Wacht schip werd het motorscheepje tegen tien uur vlot gebracht. derde worp grijpen en buiten het slacht- lokaal sleepen, waarna onmiddellijk de deur stevig werd gesloten. Een ontboden marechaussee heeft ver volgens door een gat, dat men in de zol dering had gemaakt, het dier met ge weerschoten neergeveld. BRAND. Er is tusschen Doctinehem en Whel de boerderij van de landbouwer B. afgebrand. Een paard en dertig var* keus zijn omgekomen. STOFPLAAG. Sedert het in bedrijf stellen van de nieuwe brikettenfabriek op de Domaniale Mijn, ondervinden de be woners in verre omtrek last en hinder van het stofgruis. Het dringt op de zol ders en door gaten en spleten in de wo ningen. Het openzetten van ramen of vensters is haast niet meer mogelijk. Waschgoed, dat eenige tijd te blecken ligt, is geheel en al met een dikke zwarte laag stof bedekt. Te Druten is op een ijsschots aange spoeld het lijk van een bejaard man, ver moedelijk een Duitscher. Het was in ver gevorderde staat van ontbinding. DOLLE KOE. Toen bij een slager te Roosendaal door een knecht een koe de slagerij werd binnengeleid om geslactn te worden, was het alsof het dier plot seling begreep wat het te Wachten stond" en ging het zijn belager te lijf. Plotseling dook het de kop en nam de slager o, de hoorns en wierp hem door het lokaa om direct daarop dit spel te herhalen Gelukkig ken de slager zijn knecht na dt Werkelijk bespaarde gelden moeten in tastbare vormen in zichtbare, werkelijke dingen worden belegd, in nieuwe huizen, fabrieken, machines en schepen. Buil ding Societes' Yearbook. o Het hart van een bejaard mensch is als een slagveld na de slag. Hoeveel bleef er gespaard? Hoeveel hebben de kanon nen der vijanden vernietigd? Elcanore van der Straten—Sternberg. o Niets draagt er meer toe bij om de be trekkelijkheid van de geschiedenis te lec- ren begrijpen dan vlak achter elkaar twee sprekers de lof van dezelfde persoon te hooren zingen. André Maurois. o Mijn motto in liet leven is: Wie niet tegen mij is, is met mij. George Lans- bury. —o Het beste tegengift voor een gedrukte stemming is nieuwe plannen. Viscount Grey. o— De Europeesche beschaving is niet lan ger een machtig gebouw, maar een broze vaas. Gen. Maj. Seely. o - Wie troost brengt in der arme kluis Draagt vreugde en zegen 'mee naar huis. o Kleine zielen zijn het die „misgunnen" Groote zielen die bewonderen kunnen. o— Wie zich door iedereen laat raden, heeft de meeste kans radeloos te worden. o— „Geen tijd hebben" is dikwijls „geen zin hebben." o—- Is het woord eenmaal van de lippen, geen vierspan haalt het er weer in. o— Er zou veel meer geluk in de wereld zijn, als we er eens wat minder over peinsden en onze gedachten over be langrijker onderwerpen lieten gaan. —o Het straatrumoer besmet ons leven met zijn wanklanken. Wij hebben stilte noo- dig. Wij moeten een plaats hebben waar wij er aan kunnen ontsnappen, waar wij rust vinden. Aartsbisschop van York.. o Princetown wordt vaak gerekend te be hooren tot de meest gedistingeerde Ame- rikaansche universiteiten; toch verdienen 25 pet. of 500 van de 2000 studenten door middel van handenarbeid een deel hunner uitgaven. Zij werken als klerk in een bank ter plaatse of als winkelbedienden en besturen nieuwsagentschappen, onder toezicht van het universitair arbeidsbu reau. Alles bij elkaar verdienden zij vorig jaar 40.000 dollar. Nineteenth Century. o— De politie heeft wel eens de naam wat al te secuur te zijn en haar voorzorgs maatregelen wat te ver door te drijven, maar in de grond van zijn hart moet het publiek er toch dankbaar voor zijn. Voor de veiligheid in de theaters kan men geen voorzorgen genoeg nemen. En om het brandgevaar maar ook om de paniek te voorkomen, zijn vele maatregelen noo- dig. Het publiek weet niet half, hoeveel moeite en tijd hieraan gegeven wordt. De Haagsche Hoofdcommissaris F. van 't Sant. o Wanneer ge woedend zijt, tel dan tot 100, voordat ge spreektis uw tegenpartij sterker, tel dan tot 1000. A.L.Barnet. o— Het leenen van geld te behoeve van de productie moet worden aangemoedigd. Hoover.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5