No 4314 Zaterdag 23 Maart 1929 42ste Jaargang PUROL foor de Zondag. Kloosterfaalsem Uit Pluimveeteelt. Uit de Busdyeeteslt EERSTE BLAD. Voor hoofd en hart. fBe&n wonden iexelsche Berichten Pijnlijke Kloven ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: „Geen goud zoo goed" TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regol moer: 10 cl. Dozelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. BIJ abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 *.3 POSTBUS: N°. 11 Dat, wat moet. (Slot.) Alle verhoudingen, waarin we ons be geven, hetzij een ambt, een huwelijk of welke levensbetrekking ook, ze moeten alle gerugsteund worden door plichtsbe sef en plichtsbetrachting. Eerst dan kun nen ze in zich voelen kloppen de pols slag van het ware leven; eerst dan be wegen ze zich in de richting van groei en niet in die van vernietiging. Hoe kan een ambtenaar zijn plaats met waardig heid bekleeden, indien hij zich niet voor oogen stelt wat hij aan zijn ambt en aan degene, onder wiens vanen hij arbeidt, verplicht is? Wat wordt er van de huwe lijkstrouw, indien zij die de handen in elkaar leggen, niet, tegelijk met de liefde die zij elkander toedragen, vervuld zijn van de plichten, waaraan zij zich weder zijds binden? Plichtsbetrachting is een heilige zaak. Stil en zonder groote beloften wenkt ze u haar te volgen; maar hij, die haar leiding aanvaardt, hij zal het ervaren dat ze hem niet op dwaalwegen leidt. Hij zal het ervaren aan de groei van alles, wat blijvend is binnen in hem, aan de vastheid van zijn tred, aan de oprechtheid van zijn bedoelingen, aan de onkreuk baarheid van zijn trouw. Maar hij zal het ook ervaren in de vermeerdering van zijn levensvreugd, in zijn vermogen om stil en rein te genieten van al wat goed is en schoon. Langs de weg, die hij be treedt, zal hij eenmaal de hoogste schat ten vinden, welke zijn weggelegd voor hen, die gewoon zijn te ademen in een zuivere atmosfeer. Maar waar blijft nu ten slotte de be paling van wat we onder plicht hebben te verstaan? Waarde lezer, die bepaling blijft achterwege; want dat is juist het schoonste en het beste, dat ieder voor zich dat zelf heeft te zoeken. Uw plicht is niet mijn plicht, uw levensweg is een andere dan de mijne. Wel is waar zijn er gegevens die voor allen kunnen gelden; maar dat is slechts de stam van ons aller levensboom. Het fijne, het subtiele be gint pas met de vertakkingen, die zich uit spinnen in duizenderlei menigvuldigheid. Zelfs voor u zal de plicht niet altijd de zelfde gestalte aannemen; want hij wis selt en wijzigt zich naar gelang van uyv levensomstandigheden. Maar één ding is zeker: hij stijgt met u mede. Hoe verder gij komt, des te hooger eischen zult gij hem stellen; maar ook des te liefelijker des te omvangrijker zal de schaduw zijn, die uw levensboom spreidt over de we reld om hem heen. Zondag 24 Maart. ZONDAG. Voor zich zelf stil en bedaard te leven kan niet iedereen. Die deugd is het moeie- lijkste te beoefenen, waarop men niet voor de geheele wereld zich kan beroe men. Sc he nek. MAANDAG. Ontevredenheid is dikwijls een gevolg van hoogmoed en zelfverheffing. Men meent dan aanspraak te hebben op meer rijkdom en geluk dan men geniet. J. H. Maronier DINSDAG. Het hoogste liefdewerk, dat menschen kunnen doen is anderen tot de hoogste liefde leiden. Rückert. WOENSDAG. Waar uw gave ligt, daar ligt ook uw taak. DONDERDAG. Niet begrepen te worden, is een der smartelijkste beproevingen. VRIJDAG. De herfst is de bode der vergankelijk heid, maar hij draagt in zijn schoot de vruchten der "lente. ZATERDAG. Hebt ge een onrecht te herstellen, doe het terstond. De versche wond kan wor den geheeld,- als ge wacht kan zij on herstelbaar worden. Denk niet gering over beenwonden. Bij den last komt het gevaar, wanneer ze niet zorgvuldig worden behandeld,, Akkcr's Kloosterbalsem op de wonde, verzacht de pijn, bevordert de vorming van nieuwe weefsels en werkt ontsmettend. Akkers liostelooze vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal opengesteld zijn tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: op Maandag, 25 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o. I. school te Oudeschild; Op Dinsdag 26 Maart a.s. des nam. 4 uur in deo.l. scholen te Oosteiend en te Midden Eierland op Woensdag 27 Maart a.s. des midd. 12uur in de o.l. school te den Burg en van des middags 12 tot des namiddags 1 uur in de dokteiswo- ning te de Cocksdorp; op Donderdag, 28 Maart a.s. namiddags 4 uur in de o.l. scholen te de Waal en te Zuid Eierland op Vrijdag 29 Maart a.s. des nam. 4 uur in de o.l. school te den Hoorn. op Zaterdag 30 Maart a.s. des nm. 3 uur in de o I. school te de Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen moeten trouw boekjes, waarin namen van belanghebbenden vermeld zijn, worden medegebracht. Voorts wordt er de aandacht op gevestigd, dat het thans niet noodig is, dat kinderen, om als leerlingen tot de scholen te kunnen worden loegelaten, gevaccineerd zijn. Texel, 19 Maart 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Toelating van leerlingen tot de o. 1. scholen. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openba re lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moe ten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van vijt jaar en zes maanden heb ben bereikt. Tevens bestaat er op dien datum gele genheid om te worden toegelaten tot de le, 2e of 3e klasse van de school voor u.l.o. te den Burg, mits blijkt, dat de leer ling in ontwikkeling niet achterstaat bij hen, die met vrucht in alle vakken het onderwijs hebben genoten, hetwelk aan de school gegeven wordt in het leerjaar, on middellijk voorafgaande aan dat, waarin de toelating wordt verzocht. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het eerste leerjaar der school voor u.l.o. aansluit bij het zesde leerjaar der lagere scholen. De aanmelding behoort uiterlijk Woens dag 27 Maart a.s. te geschieden bij het hoofd der school. Texel, 19 Maart 1929. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Over goede fokhanen, sterke broed- eieren en stevige kuikens. (slot.) Wie mooie patrijsleghorns, patrijs-Wv- andottes, in één woord, wie mooie ras-' kippen houdt (tentoonstellingsdieren) wel ke ook, wat de leg betreft, uitstekende eigenschappen hebben, kan ook op deze manier tc werk gaan. Hij zal dan minder risico loopen de productie te bederven, dan wanneer bij ergens een mooie haan koopt, waar hij verder niets van weet. Om sterke broedeieren te krijgen, broed- eieren met sterke kiem, en een voldoend percentage bevrucht, moet men er voor waken, clat de dieren niet te vet zijn in de paartijd. Met overjarige dieren heeft men daarmee nogal eens te tobben.;van vette dieren veel onbevruchte eieren, denkt daar aan Hoe meer groenvoer toegediend wordt, hoe beter de kwaliteit van de eieren. Ook enkel graanvoer geeft geen goede broed eieren. Wanneer de hoenders lange tijd achter elkaar opgesloten hebbengezeten in het hok, zonder buiten te zijn geweest, dan moet men ook niet veel bevruchte eieren verwachten. Daarbinnen treedt de haan wel, (maar lang niet zooveel als buiten) doch hij heeft er veel te weinig bewe gingsruimte, met het gevolg, dat vele paringen niet tot haar recht komen. De kuikensterfte is elk jaar biezonder groot en wordt nog immer grooter, om dat men teveel deze natuurwet uit het oog verliest: alleen gezonde ouders leve ren een gezonde nakomelingschap. In de natuur worden de zwakken een prooi der sterkere rasgenooten. Zoo wordt het evenwicht bewaard. Maar de mensch wendt alle mogelijke middeltjes aan om de zwakke schepselen groot te krijgen en gaat er ten slotte mee voort fokken, leder kan gevoelen, dat zoo veel bedorven is en er veel zwakke kuikens moesten komen. Het eerste legjaar moet feitelijk ten einde zijn om zeker te weten, of de dieren wel sterk zijn. De zwakken zullen dood gaan of op z'n minst ongeregeld leggen en daardoor blijk geven voor het weer buitengewoon gevoelig te zijn. Overjarige bennen, waarmee men on dervinding opdeed, zullen daarom de meeste bedrijfszekerheid geven. De hanen dienen 1012 maanden oud te zijn om sterke kuikens te kunnen verwekken. Tentoonstelling—Noorder Kunstkring. Men schrijft ons: Zooals reeds eenige tijd geleden werd gemeld zal de Noorder Kunstkring in de Paaschvacantie een tentoonstelling hou den van schilderwerken, teekeningen en graphische kunst. Van Zaterdag 30 Maart tot en met Maandag 1 April zal deze ge opend zijn van twee tot zeven in het welwillend door B. en W. beschikbaar ge stelde lokaal aan de Nieuwst raat. De vraag is bij menigeen opgekomen: met welk doel wordt deze tentoonstelling gehouden? Om te verkoopen? Och, de ondervinding heeft geleerd, dat dit „ver koopen" zoo sporadisch voorkomt, dat het wel in de laatste plaats de bedoeling van de vereeniging moet zijn. Men re kent er dan ook nauwelijks op, al zal men er zich natuurlijk niet tegen verzet ten. Integendeel. Maar wel is hoofdzaak: belangstelling voor de beeldende kunst op te wekken. Dit staat trouwens ook in de statuten der vereeniging als hoofddoel vermeld. Het is het bestuur van de Noorder Kunstkring te den Helder bekend, hoe af gelegen Texel is, hoezeer het is verstoken van elke gelegenheid om beeldende kunst te zien. Reeds den Helder is door afge legenheid weinig bekend, met wat er in de tegenwoordige tijd op kunstgebied, wordt gepresteerd. Vandaar het werken van deze vereeniging, die haar- werksfeer wil uitbreiden op Texel, misschien ook eiders. Het is dan ook te wenschen, dat veie lezers van dit blad de gelegenheid, die wordt geboden, zullen aangrijpen en tegen entree van slechts 10 cents de tert toonstelling zullen bezoeken. Velen zul len gewis het doel der vereeniging steu nen, door zich op te geven als donateur voor één heele gulden per jaar. Deze krijgen niet alleen vrij toegang tot alle tentoonstellingen en lezingen, door de vereeniging georganiseerd, doch ontvan gen jaarlijks nog 'n origineele lino- of hout- Pljnlljk Kloven verzacht en geneest men met snede. Dus: op ter tentoonstelling, op dat het een succes zij, door meer tentoon stellingen gevolgd. Fok- cn Contrölc-Vcreeniging. Onder leiding van de heer C. de Wit, voorz., hield bovengenoemde vereen, op Dinsdagavond j.l. in „de Oranjeboom" haar jaarvergadering, die slechts matig bezocht mocht heeten. De voorz. liet niet na hierover zijn spijt te betuigen. Ver der vestigde hij er de aandacht op, dat de vereen, als „Mclkcontröle-vcrcen." wel het meest bekend is maar dat zij zich toch ook veel aan de fok van goede pro- ducticdieren gelegen laat liggen. Jaarverslag. De heer M. Zuidewind, de Kamp, maakte zich verdienstelijk door in zijn jaarver slag speciaal de noodzakelijkheid van T.B.C.-bestrijding onder de runderen naar voren te brengen. Reeds is aan de vaste- wal van N.-Holl. de bestrijding onder 15000 koeien ter hand genomen. Ook in Friesland heeft die bestrijding plaats, maar doordat men de reacticdieren (die ren met T.B.C. besmet) daar niet van een merk voorziet, loopt men elders dus ook op Texel de kans, met T.B.C. behepte dieren in te voeren. Op Texel is in de loop van de laatste jaren het aan tal reactiedieren van 10 pet. opgeloopen tot 16 pet. De secr. sprak dan ook de wensch uit, dat men ook hier spoedig de bestrijding ter hand zou nemen. Hierop verkreeg de heer D.Poot, de controleur, het woord. Hij bracht het volgende verslag uit. Het toont al zeer duidelijk aan, tot welke goede resultaten de controle op productie en vetgehalte leiden kan. Op verzoek geven we het ver slag onverkort weer. Bij het opmaken van het jaarverslag blijkt, dat het de vereeniging niet ont breekt aan de noodige belangstelling. In 1927 werd begonnen met 41 leden. Dit getal groeide in 1928 aan tot 51 le den, die wel en 3 leden die geen koeien lieten contróleeren. Het aantal gecontroleerde koeien be droeg in 1927 360 en in '28 450 met .in begrip van die welke in de eerste 6 maanden van het boekjaar zijn verkocht of bijgekocht. Het aantal volledige melkstaten be droeg in 1927 238 en in '28 zal dit zijn- 353. Een vermeerdering dus van 125. Nu geeft dit verschil niet de juiste verhou ding aan, doordat in 1927 een aantal (75) koeien te laat in controle gestoken zijn, waardoor van die dieren geen volledige lijst kon worden opgemaakt. In het afgeloopen jaar werden 65 kal veren geschetst, n.l. 64 kuikalveren en 1 stierkalf. In '27 werden 4 stieren gebruikt van erkende afstamming, n.l. 2 tweejarige en 2 eenjarige. In '28 bedroeg dit 8 stuks. 5 eenjarige 2 tweejarige en 1 driejarige. Het aantal dekbewijzen was in 1927 219 en in '28 338. De gemiddelde opbrengst over 1927 be droeg van: 2-jarige koeien: 391S Kg. melk, 126 Kg. vet, gehalte 3.22 pet.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1