I ITALIAN O GRATIS Landbouwers en Veehouders, Vtfr* 8 PROBEERT HET EENS? geneeskrachtig en lekker! ABDIJSIROOP Bezs aanslag is in de meeste gevallen te boog. HOEST-buien! Uit de landbouw. ADVERTENTIÊN Alle voordeelen van dure tabak voor den halven prijs Roode Pool 13 ct. Gele Pool 11 ct. per half ons. 3-jarige koeien: 4520 Kg. melk, 142 Kg vet, gehalte 3.14 pet. 4-jarige koeien: 4715 Kg. melk, 150 Kg vet, gehalte 3.18 pet. 5-jarige en oudere koeien: 5357 Kg melk, 164 Kg. vet, gehalte 3.06 pet. Eenige beste productiedieren van elke groep zijn: No. fokreg. Kg melk Kg vet pct.vet aant.dg 2-j, 238 5735 182 3.17 303 269 5120 185 3.61 331 3-j. 42 5022 160 3.18 310 328 6405 185 2.89 295 372 5271 181 3.43 299 4-j. 20 5809 183 3.15 289 305 5132 190 3.70 328 5-j.en 19 ouder 22 180 7240 7044 5560 241 235 203 3.33 3.33 3.65 309 326 327 Financieel verslag. Uit het verslag van de penningen, bleek dat de ontvangsten, het kassaldo van het vorige jaar inbegrepen, bedroegen f 1831.70, de uitgaven f 1758,30. Kassaldo einde boekjaar 173.40. De rekening werd nagezien door de heeren van Rossum en Boersen, van wie eerstgenoemde een gunstig rapport uit bracht. Hierop werd de penningm. onder dankzegging gedechargeerd. Nieuwe leden De voorz. deelde mee, dat tot aanstel ling van een derde monsternemer zou moeten worden besloten, wanneer b.v. een 10- of 12-tal nieuwe leden toetrad. Dit aantal bleek echter niet te kunnen worden bereikt, om welke reden besloten werd voorloopig geen nieuwe leden meer aan te nemen. De twee monsternemers zouden het dan te druk krijgen. Melk van versche koeien Er ontspon zich eenige discussie over het nemen van monsters van versche koeien. De een raadde aan de deugde lijkheid van de melk te onderzoeken door koken, de ander gaf aan stremmen de voorkeur. Volgens dr. Schey zou men al toos de 9e maal de melk voor zuivelbe reiding kunnen aanwenden, of ze koken kan of niet. De heer Wibbens spreekt van de 7e maal, het reglement van de Prov. Bond van de 14e maal. De erva ring leert ieder het best, wat hem te doen staat. T.B.C. ender rundvee. Vervolgens bracht de voorz. de T.B.C.- bestrijding onder het rundvee ter sprake. De hoofdinsp. zette voor het bestuur de noodzakelijkheid hiervan uiteen. De voorz veronderstelde, dat ieder veehouder door artikelen in zijn vakbladen voldoende van het nut doordrongen zou zijn. Het per centage met T.B.C. besmette dieren op Texel is de laatste jaren van 10 op 16 gekomen. Wanneer Texel de bestrijding ter hand nam, zou dat percentage stellig verminderen. De Hoofdinsp. deelde mee, dat de in spuiting per koe fl.zou kosten. Aldus zou door de Bond van Veeartsen benoor den het IJ besloten zijn, mits de behande ling volgens Rijksvoorschrift geschieden zal. De voorz. wees er op, dat dieren met open T.B.C. andere dieren besmetten kun nen. Neemt de organisatie de bestrijding ter hand en houdt zij zich aan de voor schriften, dan draagt de Provincie voor ieder wegens T.B.C. afgemaakt rund tot een bedrag van f 50 bij in de schade. De taxatie op slachtwaarde geschiedt door de organisatie. De beste oplossing zou zijn, aldus de voorz., dat de bestrijding in samenwer- werking met de zuivelfabrieken ter hand werd genomen, zooals dat b.v. te Opmeer geschiedt. Op Terschelling heeft men in ae politieverordening een verbod van in voer van reactiedieren opgenomen. Ook voor Texel zou dat nuttig zijn. De heer Poot stelde de vraag, hoe men te weten komt, of de gekochte dieren met T.B.C. besmet zijn. Toen de voorz. antwoordde, dat men de koeien vóór de koop moest doen onderzoeken, zeide de heer Poot, te betwijfelen of de verkoo- per daarmee wel genoegen zou nemen. De voorz. zag er evenwel geen bezwaar in. Wanneer de verkooper tegensputtert, is het vast geen „zuivere koffie". Beter dan maar geen koe van hem te koopen dan een dier met T.B.C.-verschijnselen Volgens de Rijksvoorschriften moeten dieren met open T.B.C. uit de stallen verwijderd en de reactiedieren (met geslo ten T.B.C.) gemerkt worden. De voorz. deelde nog mee, dat de kos ten van de jaarlijksche inspuiting voor rekening van de boer komen. Een spreker zal het onderwerp hier later nader wijder uiteen zetten. De heer M.Zuidewind haalde het oor deel van een deskundige, de heer Koster, aan: „Friesland zet zijn vuile water bui ten de deur". Hij doelde daarmee op de vrije uitvoer van niet-gemerkte reactiedie ren uit die provincie. Terschelling belet dat „vuile water" over het eiland te stroomen. Zou het geen tijd worden, dat ook Texel daartegen maatregelen neemt? Ter sprake werd gebracht de dood van een koe, welke twee kalveren bracht, vóór de geboorte van deze dieren geen T.B.C. vertoonde, maar daarna aan deze gevreesde ziekte plotseling ten offer viel. Hieruit blijkt wel duidelijk, dat oppassen geboden is. Gesloten TBC kan overgaan in open TBC en beteekent voor de boer dan veelal een leelijke schadepost. De voorz. merkte nog op, dat Amster dam de invoer van melk van tuberculeus vee afkomstig, verboden heeft. Er was n.l. gebleken dat rond de stad veel vee uit Friesland (reactiedieren) was inge voerd. Met een opwekking de lezing over TBC-bestrijding onder rundvee vooral bij te wonen, stapte de voorz. tenslotte van dit onderwerp af. Rondvraag. Gevraagd werd of op de Texelsche land- en tuinbouwtentoonstelling niet een collectie goed rundvee geëxposeerd zou kunnen worden. De voorz. liet hierop weten, dat het besluit tot het al of niet houden van een tentoonstelling door de gezamenlijke organisaties een maand is opgeschorst. Men oordeelde n.l. de plaat selijke omstandigheden tengevolge van de strenge vorst voor voorjaar en zomer niet gunstig. Na half April zou men wel ver der zien. De heer C.Bakker, de Westen, stelde voor de melklijsten niet alle tegen gelijke prijs te berekenen maar de kleine veehou ders naar verhouding meer te laten be talen. Thans kost iedere volledige staat f 3.75. De voorz. zeide het voorstel niet te kunnen toejuichen en vreesde, dat de kleine veehouders dan genoodzaakt zou den zijn te bedanken wegens de hooge kosten. De heer Roeper, „Witte Engel", merk te op, dat ook te Barsingerhorn alle melk staten tegen gelijke prijzen berekend wor den. De voorz. vestigde er nog de aandacht op, dat de Texelsche vereen, de grootste van N.-Holi. is en niet onvoordeelig werkt. De heer Bakker was hiervan minder overtuigd en vreesde, dat spoedig door de monsternemers salarisverhooging zou wor den gevraagd. Hierna werd het voorstel-Bakker in stemming gebracht en verworpen, alleen de voorsteller stemde voor. Hij verzocht hierop de secr. hem nu maar als lid te willen schrappen, hetgeen de voorz. deed opmerken, dat de heer Bakker zich voor vijf jaar had verbonden aan de vereem- ging, welke Koninklijk Goedgekeurd rechtspersoonlijkheid bezit. Volgens het regl. is ieder lid verplicht voor de melk- staten de kostende prijs te betalen. Winst wordt niet gemaakt. De heer Bakker vroeg nog, of onlangs dan geen lid geschrapt was, waarop de voorz. bevestigend antwoordde, maar dat gold een plaatsvervanging: een nieuw lid nam de verplichtingen en de rechten over van een ander, die geen koeien meer zou melken. De voorz. zou het niet recht vaardig vinden, wanneer in andere geval- een lid zou vragen, zijn naam in de leden lijst door te haien. Er mag nimmer onwil in het spel zijn. De heer Bakker zou zich bij het besluit van de vergadereing moe ten neerleggen. De heer Bakker besloot met „Dat zul len we wel eens zien" en verliet kort daar na de vergadering. Engros bij J. F. v. LIESBOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder. O, die AKKER'S Voorde Borst Dc heer S.Kuijper informeerde, of de eene monsternemer, dhr. J.Brouwer, recht heeft op een deel van zijn loon over de vijf weken die hij ziek is geweest. De voorz. deelde mee, dat het bestuur niet de vrijheid durfde nemen Brouwer over die tijd een deel van zijn loon uit te keeren, -maar dat het de vergadering gaarne wilde voorstellen,, dat alsnog te doen. Het voorstel 70 pet. uit te keeren werd hierop met nagenoeg algemeene stemmen aangenomen, voor welk besluit de voorz. de vergadering dank bracht. De heer Lap, directeur van de Zuivel fabriek te den Hoorn, verklaarde in po gingen, om op Texel de bestrijding van TBC onder runderen ter hand te nemen, niet veel vertrouwen te hebben, daar hij vermoedde, dat Texel er niet rijp voor zou zijn. Persoonlijk zou hij er wel sym pathiek tegenover staan. Wat echter de fok- en contröle-vereen. betreft zou hij trachten stappen te doen bij de andere bestuursleden der fabriek met het doel haar werk te steunen en aldus te bevor deren, dat de lasten der veehouders, bij die vereeniging aangesloten verlicht zou den worden. De voorz. zeide, deze poging zeer toe juichen. De heer S.Kuijper stelde de vraag, of de gemeente niet bereid zou zijn in de kosten van bestrijding der rundvee-TBC op ons eiland bij te dragen. De voorz. deelde hierop mede, dat hij wist, dat het gemeentebestuur hiervan niet afkeerigzou zijn en achtte het wel mogelijk, dat in de politieverordening nog een verbod van invoer van reactiedieren wordt opgeno men. De heer Smit stelde voor de heer Klimp, directeur-landbouwschool, uit te noodigen in het bestuur zitting te willen nemen. Met het oog op propaganda zou hij dit ook wenschelijk achten. De voorz. echter zag er het nut niet van in, daar de vereeniging eigenlijk als een onderdeel van de vakorganisaties zou kunnen worden beschouwd. Als leden van zoo'n organisatie kunnen we toch steeds terecht bij de heer Klimp aldus de voorz., die, naar wij wteen, ook zeer sympathiek tegenover onze vereen, staat. Propaganda hebben we niet te maken, daar nu toch wel ieder veehouder van 't nut van onze vereen, doordrongen zal zijn. Nadat nog besloten was, de inning der contributiegelden driemaal 's jaars aan de heer Jr.. Wegman op te dragen en besloten was met het oog hierop de con tributie met driemaal tien cent per jaar te verhoogen, sloot de voorz. omstreeks elf uur met dank voor de opkomst en de zeer aangename discussies de vergadering. zenden wij de Texelsche Courant tot 1 April a.s. aan ieder, die zich met ingang van die datum op ons blad abonneert. DE ADMINISTRATIE. Nog iets over bemesting. Grondonderzoek en bemestingproeven moeten samen gaan. Eenige tijd geleden deelden we iets mede omtrent de uitkomsten van een voe derbietenproefveld bij de heer Eelman op „Noordwijk". Alle perceeltjes hadden gehad: een kalibemesting naar 500 Kg.. 40 pet. kalizout per H.A. en 'n fosforzuurbemes- ting naar 700 Kg. slakkenmeel per H.A. De hoeveelheden stikstof verschilden, de hoogste opbrengst gaf 750 Kg. natron salpeter per H.A., nl. plm. 112.000 Kg. bieten. Naast dit kunstmestproefveld had de heer Eelman een meet bemest met stal mest, en wel naar plm. 30.000 Kg. per H.A. Van deze meet was, (in de lengte) de eene helft bovendien bemest met kali- zout 40 pet. naar 500 Kg. per H.A., de andere helft kreeg geen kali. Nu zou men allicht denken, dat in een jonge polder als het Noorden naast een flinke stalmestbemesting geen kali noo- dig was. De uitwerking der kalibemesting was echter verrassend, de bieten groeiden forscher en hadden veel beter kleur. De proefnemer vond hierin aanleiding, de meethelft zonder kali een extra stikstof gift toe te dienen, en wel naar 50 Kg. ureum per H.A., overeen komende met 150 Kg. chili. De achterstand werd niet ingehaald. Dit bleek ook bij de rooiïng. Men heeft n.l. van beide perceelen een Are afgemeten en hiervan de opbrengsten bepaald. Deze waren, per H.A. berekend: 30.000 Kg. stalmest -f- 500 Kg. 40 pet. kalizout 124.400 Kg. bieten. 30.000 Kg. stalmest -f- 50 Kg. ureum 112.500 Kg. bieten. Wat volgt uit deze cijfers? 1. dat stalmest met kali op deze grond nog aanzienlijk hooger opbrengst gaf dan kunstmest alleen, n.l. ruim 12000 Kg. bieten meer dan het beste der kunstmest- perceelen. 2. dat de grond in kwestie hoogst dank baar was voor een kalibemesting, zelfs naast een flinke stalmestbemesting. Men zal er o.i. dan ook goed aan doen' bij de bemesting van onze, in het alge meen lichte, Texelsche gronden de kali Iniet te vergeten, vooral niet voor de kalivreters, als bieten en aardappelen. In verband hiermee willen we nog even wijzen op het feit, dat klaver zoo uiterst dankbaar is voor een kalibemesting. In Groningen verkreeg men door een gift van 150 Kg. kali (aanwezig in 300 Kg. zwavelzure kali) op een niet zeer lichte zavelgrond, die nog weinig was uitge loogd, opbrengstvermeerderingen van 27 pet. Toch had de grond, door de stand en het voorkomen der gewassen, nooit aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat hij kalibehoeftig was, en stond ook op de niet met kali bemeste grond de klaver zeer goed. Niet genoeg kan worden aangedrongen op het nemen van bemestingsproeven, want alleen hierdoor kan men inzicht krijgen in de bemestingbehoefte van zijn grond. Voor de juiste keuze der kunstmeststof fen is echter kennis van de kalktoestand van zijn gronden noodzakelijk. Bemesting dient op grondonderzoek te steunen. Natuurlijk brengt dit eenige kosten en moeite mee, maar de voordeelen zullen daar ruimschoots tegen opwegen. K. B. Zorg voor een genotvollen ouden dag 136 Ouderdom is niet enkel een kwestie van jaren. Velen voelen zich jonger op 70-jarigen leeftijd dan anderen van 60 oi zelfs 50 jaar Dit is een ontegenzeggelijk feit en men kan er verschillende oorzaken voor aan geven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg ge dragen voor hun nieren. Een oude spreek wijze zegt„Als gij uw nieren gezond houdt houden deze u gezond." En ouden van dagen kan zooveel leed bespaard worden want veel rugpijn, urine- stoornissen, ischias, spit, rheumatische pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos geleden. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere versterken de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit nier middel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld het versterkt de nieren en helpt deze om het bloed te fïltreeren, terwijl de afmattende ziekteverschijnselen der nier- aandoening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden als zij de benoodigde hulp onder hun bereik hebben Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 29 DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming bij het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante, SAARTJE THOMASSEN, ondervonden, betuigen wij u allen onzen hartelijken dank. Namens de Familie Th. THOMASSEN. Eierland, Texel, Maart 1929. Uw belastingbiljet werd weer door U ont vangen. Indien door U geen boekhouding werd bijgehouden werd U ambtshalve aan geslagen. Indien U zelf niet in de gelegenheid bent waarom zoudt U dan geen boekhouding voor U bij laten houden. U krijgt een volledig overzicht op Uw bedrijf, het in vullen van belastingbiljetten en Ioonstaten is een kleine moeite. De kosten zullen voor U geen bezwaar zijn. Vraagt persoonlijk bezoek Een briefkaart onder motto „Boekhou ding" met vermelding van Uw naam, arn het bureau van dit blad is voldoende. B«w«ar Je bon» rooi nooie hooien pijp, labakxloo» oI aachbak. T<in> ïvS&m ■WS.'-ff- I Grijp in Uw vertwijfeling niet naar een van die „kalmeerende" middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlamtren. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet uit den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en slijmoplossende

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2