De handel in wolvee in 1928. Gemengd Nieuws PREDIKBEURTEN dat trouwens in deze dagen van het jaar gewoon zijn. Reeds gaan we met rassche schreden de Paschen tegemoet en dus wordt het meer dan tijd, dat moeder na tuur zich tooit op een wijze als bij „het feest der opstanding" past. De Wolveehandel 1420 Maart. We naderen hoe langer hoe meer het tijdstip van de voorjaarshandel, doch over het geheel zit er nog weinig leven in de veehandel. Op een enkele markt was de vraag misschien wel iets grooter, doch ook de aanvoer neemt toe, waardoor de omzet nog verre van vlug is. De Woivee-afdeeiing was overal matig bezet en toch was de handelsstemming de ze week overal kalmer. Enkele markten zooals Leeuwarden en Leiden waren la ger, terwijl andere markten zooals Sneek en Groningen niet geheel prijshoudend bleven. Teraardebestelling—C.Huisman. Zelden merkten we bij de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van 'n plaatsgenoot zulk een groote en zuivere belangstelling op als toen onze goede bekende, de keer Corn. Huisman, door een ernstige ziekte eenige dagen nederlag en weldra afscheid moest nemen van de kring die hij liefhad, van zijn werk, dat hij verrichtte met ijver en lust zoolang het dag was. Was het om de vriendelijke, altoos opgeruimde gemoedsaard, welke Huisman kenmerkte, dan wel omdat men in hem de arbeidslust en de zuivere plichtsbetrachting verpersoonlijkt zag Hoe het zij: velen waren de vrienden van Huisman, talloos de bewijzen van innige deelneming en rouw, toen verno men werd, dat hij de oogen voor altijd gesloten had. o Op Donderdag 21 Maart werd Corn. Huisman onder biezonder groote belang stelling aan de voet der Ned. Herv. Kerk alhier aan de schoot der aarde toever trouwd. Te ruim 2 uur verliet de droeve stoet het sterfhuis, waar ds. Raabe nog woor den van troost gesproken had. Als dragers fungeerden leden van de Nat. Chr. Geheelonth. Ver. afd „Texel", van welke de overledene bestuurslid was, en verder leden van het Kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Kleedoplegsters waren dames van de Zusterkring van genoemde gemeente. De baar was gedekt door een bloem stuk als stoffelijk blijk van hulde van di recteur en personeel van het P.T.T.-kan toor alhier, waaraan Huisman jaren als werkman was verbonden. Aan de geopende groeve werd eerst het woord gevoerd door de heer J.A.Hillen, wnd. voorz. van de afd. Texel van de N.C.G.O.V., die in herinnering bracht, dat Huisman acht jaren lid van de afd. was, waarvan het laatste jaar als bestuurslid. Hij had hem leeren kennen als een man, die nimmer zich uitputte in veelheid van woorden, maar stil zijn weg ging als een werker tot bereiking van het doel, dat hein lief en dierbaar was. Spreker verzekerde, dat men Huisman's werk dankbaar zou blijven gedenken en tevens, dat het moeilijk zou zijn diens plaats te vervangen. Hij besloot met te zeggen, dat echter tot troost moest strek ken de wetenschap, dat hij was heenge gaan naar zijn Hemelsche Vader met Zijn vele woningen. Vervolgens sprak de heer C.DrosPz. op ontroerende wijze als vriend van de over ledene. Ik was zeer bedroefd, zoo sprak hij ongeveer, toen ik Zondagavond de treu rige tijding van Huisman's verscheiden vernam. Ik wist immers, dat met hem was heen gegaan een goed man en vader, die geheel opging in zijn gezin en er ijverig en liefdevol voor werxte, alles verrich tend wat zijn handen vonden, dat kon worden gedaan. Spreiver zeide te denken aan Jezus, die zich eenmaal ophield bij Lazarus en ween de. Ook wij wccncn tnans aan het graf van onze overleden vriend en broeder, aldus spreker. Maar, vervolgde hij, gelijk Jezus zeide, dat Lazarus sliep, zeggen wij het van Huisman, wijl hij zeker leeft bij God, de Vader in de eeuwigheid. Hieina voerde de heer J.R.v.d.Zalm, directeur van het kantoor der P.T.T., het woord. Hij schetste de overledene als 'n ijverig werker, steeds opgewekt en kalm; als een man, die nauwgezet zijn arbeid verrichtte en nimmer behoefte had te wor den opgemerkt of zich op de voorgrond te plaatsen; als een vriend van allen, ook van spreker en het P.T.T.-personeel. Spreker besloot met de wensch, dat de familie troost zou mogen vinden in het feit, dat Huisman niet vergeten zou wor den. 1 en slotte sprak ds. Raabe op indruk wekkende wijze nog innige woorden van troost, die zichtbaar ontroering wekten. Namens de familie zeide de heer N.Maat als zwager van Huisman dank voor de groote belangstelling, de overledene be wezen. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Vandaag zult u in ons Zondagsblad aan treffen toto's betrekking hebbende op: de Koogerstraat te den Burg, de gestran de „Eugenia" te den Helder, het enorme nieuwe turbine-s.s. Statendam, de brand van het Leidsche raadhuis (nieuwste fo to), de promotie der heeren Deterding en Stork, de teraardebestelling van de slachtoffers na het ongeval op de rivier te Varik, de voetbalmatch Holl.-Zwitser land, enz. Extra interessant is ditmaal het blad voor de vrouw met zijn modellen voor japonnen, mantel en kinderjakje. De postdienst op 2e Paaschdag. Op de tweede Paaschdag zal over het geheele eiland één postbestlling plaats vinden, waarin alle stukken worden opge nomen. De gelegenheid om correspon dentie af te halen vervalt daardoor op die dag. Overigens is de P.T.T.-dienst geregeld als des Zondags. Nieuwe autobus. Door de heer E. Boekei is een nieuwe autobus aangeschaft. Ze bevat 32 zit plaatsen (de „oude" slechts 22) en maakt een zeer royale indruk. Alle hulde aan de ondernemer! DE KOOG. Veiligheid voor alles. Op de verkooping, vanwege de burge meester-strandvonder Donderdag en Vrij dag in „de Zwaan" gehouden, is door de gemeente aangekocht een boot, welke hier zal worden gestationeerd tot meerdere veiligheid van het badend publiek in het zomerseizoen. OOSTEREND. Afscheid van Ds. J. J. Buskes Jr. te Amsterdam. Men deelt ons mee: Dinsdagavond nam ds. Buskes na een bijna driejarige arbeid in de Geref. gem. van Amsterdam Z. - H.V. afscheid in de stampvolle Parkkerk. Terwijl de gemeente Ps. 121:1 aanhief, werd ds. Buskes door dr. Geelkerken naar de preekstoel geleid. De afscheidstekst was Matth. 9:36 tot38. Het thema „oogst en arbeiders". Gesproken werd over het werk Gods in Amsterdam. Jezus ziet de schare als schapen zonder herder, vermoeid en ver vaard. In het jaar 33 te Jeruzalem was de toestand evenals in het jaar 1929 te Amsterdam. Ook te Amsterdam is de schare als de schapen zonder herder. De kerkelijke menschen zijn, evenals in Ba- bel, Goddeloos. De heiland ziet hen als een vermoeide en verstrooide schare. De kerkelijke menschen zeggen.: Er zijn veel arbeiders en weinig oogst. Jezus zegt: weinig arbeiders, doch groote oogst. Inderdaad, wij zijn geref. kerk, maar zeer weinig een arbeidsgemeenschap. Er is weinig geestdrift. De kerk is verbur gerlijkt en staat buiten het Leven. De toestand van de kerk te Amsterdam is bedroevend. Wie het ziet wordt wanho pig, indien hij niet weet, dat er een Heer van de Oogst is. God alleen kan Amster dam redden. Onze taak is het te bidden en zelf aan te pakken. Buiten de kerk en in de kerk. Want de oogst komt binnen daarna. Nadat spreker zijn rede beëindigd had, werd hij toegesproken namens de kerke- raad door ouderling Naass en namens de gemeente door dr. Geelkerken, die er op wees, dat hij drie jaren met dominé Bus kes in een zeer aangename en prettige verhouding gewerkt had, en zijn spijt betuigde dat ds. Buskes gemeend had, het beroep van zijn voormalige gemeente op Texel te moeten aannemen. Hij verzocht de gemeente haar vertrek kende leeraar toe te zingen Lied 3 2, Halleluja, eeuwig dank en eere enz. Ds. Buskes zal morgen hier door dr. Geelkerken worden bevestigd en 's avonds zijn intrede doen. DE WAAL. Door een auto aangereden. Een dezer dagen kwam de heer Bruin, veehouder alhier, met een aantal lamscha- pen in het Schilderwegje aan, toen plot seling uit de richting Oudeschild een auto kwam aanrijden, bestuurd door de heer F.Krijnen, uit de Cocksdorp. Daar de chauffeur geen signalen had gegeven en onvoldoende uitweek, kon hij ook door remmen niet verhoeden, dat een der scha pen onder de auto raakte. Eerst met be hulp van een dommekracht van de heer Dekker, kon het arme dier worden be vrijd. Oogenschijnlijk heeft het schaap geen letsel bekomen. Een beetje oplettendheid was hier wel op zijn plaats geweest, besluit onze cor respondent. OUDESCHILD. Visscherij en scheepvaart. Door de vele dagen mist, welke we na de vorstperiode hebben gehad, zijn de visschers nog niet veel dagen uitgevaren. De laatste dagen gaai het octer, doordat de wind uit de Oostelijke hoek weg is. Er is nu niet zooveel gevaar meer voor ijs, dat echter nog maar steeds in de buurt blijft ronddrijven. In de afgeloopen week is aangevoerd plm. 3000 Kg. garna len. De kommenvisschers, welke het de vorige week gewaagd hadden hun netten te plaatsen, hebben door het ijs nogal schade gekregen. De netten zelf konden voor de komst van het ijs worden losge maakt van de bovenkant van de palen, zoodat de netten op de grond zakten, doch de meeste palen werden door het ijs afgeknapt. Te den Helder wordt op het oogenblik heel wat haring gevangen, zoowel door de trekkers (haringvisschers met de vlet ten) als door motorbotters. De prijs gaat hard naar beneden; voor onze kommen visschers staat het er niet rooskleurig voor. De mist is voor de scheepvaart zeer hinderlijk, vooral nu de vaart naar Fries land nog geregeld langs Texel gaat en dit vaarwater voor de meesten van die schippers haast onbekend terrein is. Don derdagavond kwam een motorboot de haven binnen, welke bijna op de dijk te Oudeschild was geloopen. De schipper was door de mist zijn koers kwijt geraakt en kwam dicht onder de Texelsche wal. Toen hij vlak onder de dijk was, klaar de het even op en zoo werd stranden voorkomen. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 55 koeien, 222 schapen, 104 varkens, 39 kalveren, 1 paard. Zeegat van Texel. De roode lichtboei no. 7 Schulpengat en de R.Z.H.S. lichtboei W-S. zijn weer uitgelegd. Het afgeloopen jaar kenmerkte zich opnieuw door een wisselende tendenz. Bij oppervlakkige beschouwing schijnt het, dat de speculatie een belangrijke rol speelde, hetgeen echter, bij nader onder zoek, ongegrond blijkt. De omzet in Januari 1928 was klein, met geringe vraag, doch spoedig kwam Tsjecho-Slowakije aan de markt om, be ginnende met grovere 'wollen ad f 1.55 ten slotte ook voor de fijnere interesse te toonen tegen f 2.— per kilo. Ook voor Duitsche rekening werden in Februari in- koopen gedaan, speciaal in de allerfijnste wollen, tegen goede prijzen; b.v. prima Noord-Hollandsche tegen f2.12y». Zoo dra de binnenlandsche industrie zag, dat het buitenland hen mogelijk voor een uitverkocht huis zou brengen, kwam ook van deze zijde belangstelling, hetgeen de prijs deed stijgen en de toch al niet groo te voorraad geheel deed ruimen. Door gebrek aan materiaal kwam in het 2e kwartaal van dit jaar de wolhandel vrijwel geheel stil te liggen. De vraag was echter niet geluwd. Temeer niet, om dat de buitenlandsche markten, zoowel in de productie- als in de verbruikscentra, een vaste houding met aantrekkende prij zen vertoonden. Geen wonder dan ook, dat in de provinciën van ons land, waar het eerst de wol geschoren wordt, on middellijk na de scheer de handel begon. Hoewel de eerste biedingen voor de door snee goede partijen ad "ïl.60 voorzichtig mochten heeten, gingen daarna ook de doorsnêe mindere partijen tegen deze prijs van de hand. Texelsche wol kon in deze provinciën (Friesland en Groningen) f2 besommen. Op deze basis werd ongeveer medio Juni in Noord-Holland het seizoen ge opend. Niet zoodra publiceerden de ver- eenigde producenten echter de door hen bedongen hooge prijzen voor fijne wol len uit andere provinciën, nl. Friesche en Groningsche prima ad f 2.621/» en dito eerste- tegen f 2.37i/2, of alras werden de biedingen verhoogd tot f2.10. Toen ook tegen deze redelijke prijs voor de door snee-kwaliteit de oetere partijen niet los wilden komen, werd medio Augustus een ernstige bieding van f 2.25 vernomen. Tot groote verwondering van de han del en verbruiker bleek de Noordholland- sche grootproducent niet geneigd aan dit bod een willig oor te verleenen. Anders zou het op Texel loopen. In de laatste jaren heeft zich hier een afzetcombinatie gevormd met het doel de betere partijen collectief aan te bieden. Aangezien het een algemeen bekend en erkend feit is, dat deze collectie de prima kwaliteit van Texel is, beijveren de lief hebbers zich om deze partijen te bemach tigen. Een niet onhandig uitgevoerde po litiek gaf, toen een grootindustrie met een goede bieding aan de markt kwam, aan de combinatie gelegenheid om de topprijs voor Noord-Holland van f2.27y» te bedingen. Teneinde zich eveneens een deel van de zoo gezochte Tex. wol te verze keren, moesten andere fabrikanten met bijkomende biedingen komen, zoodat het meerendeel der Texelsche wol tegen f2.10 ad f 2.20 werd geplaatst. Om te voorzien in de behoefte aan grondstof heeft de binnenlandsche in dustrie zich veelal geworpen op buiten landsche markt, waarbij vooral belang stelling bestond voor lersche en Zuid- Amerikaansche middelfijne crossbred wol len. Alhoewel deze grondstof, wat sterkte en rekvermogen betreft, bij ons vader- landsch product belangrijk ten achter staat, stelde de industrie, mede aange lokt door de iets lagere prijs, dan er in Holland werd besteed, zich hiermede te vreden. OPSTANDIG. In het verbeteringsge sticht te Lichtenrade bij Berlijn, waar 48 meisjes zijn ondergebracht, hebben 16 leerlingen de heele inboedel kort en klein geslagen, daar zij meenden, op onbillijke wijze behandeld te zijn door hun leerares. Ze ging deze zelfs met stoelen te lijf. De leerares vluchtte uit de klas en alarmeer de politie. De agenten namen de meisjes in hechtenis. DRIE BROERTJES. In het ziekenhuis van Westminster waren drie broertjes van vijf tot tien jaar voor ringworm behan deld. Kort daarna zijn alle drie gestor ven. De dokters van het ziekenhuis zeg gen, dat zij voor een raadsel staan. In ruim vijf-en-twintig jaar heeft zich voor het eerst zulk een geval voorgedaan. Vrij dagavond klaagden de kinderen over buik pijn en keelpijn en konden niet slikken. De medicijnen die zij gebruikten, zijn van overheidswege in beslag genomen. BLANKE SLAVINNEN. In de D.-trein van Warschau naar Weenen is het hoofd van een bende van handelaars in blanke slavinnen gearresteerd, onder beschuldi ging onlangs negen meisjes uit Polen en Roemenië naar Klein-Azië te hebben ver kocht. GEDOOD. In de hoofdstad van Koe- nigshuette zijn twee vrouwen, die arm in arm met elkaar liepen te praten, bij een wissel tegen een in volle vaart aanko mende tramwagen opgeloopen. Zij wer- door de wagen gegrepen en gedood. GRIEP. Er heerscht te Skoetari een kwaadaardige griepepidemie, die reeds 1000 slachtoffers heeft geëischt. AMANOELLA. Habiboella heeft in Kaboel opnieuw verscheidene aanhangers van Amanoella laten arresteeren, onder wie twee neven des konings. Habiboella zou order hebben gegeven de kruitmaga zijnen in de stad te ondermijnen, ten einde deze in geval van overgave aan Amanoella in de lucht te laten springen. GEPLUNDERD. Bij Pesjawar is een karavaan door roovers overvallen en vol komen uitgeplunderd. De roovers zijn met de buit gevlucht. Bij het gevecht, met de roovers aangebonden, zijn 18 personen gedood. Dienstplicht. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis: le dat de uitspraak van Gedep. Staten dezer provincie van 11 Maart 1929, 4e afdeeling no. 26-383, waarbij verschillende ingeschrevenen der lichting 1930 uit deze gemeente, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht jis verleend wegens broederdienst, voor een ieder ter secre tarie ter inzage is nedergelegd. 2e. dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 15 Maart 1929, Vile Af deeling no. 256 V aan den dienstplichtige Lodewijk Franciscus Bremer, der lichting 1924 uit deze gemeente, met ingang van 20 Maart 1929 voorgoed vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, inoet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfden termijn in beroep komen. Texel, 20 Maart 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 16 tot en met 23 Maart 1929. GEBOREN: Petrus Cornells, zv Simon Nicolaas Klaver en Wiliielmina Veld man. Pouline Jannetta, d.v. Nan Eel- man en Grietje Lap. ONDERTROUWD: Johan Dirk Bakker en Alida Elsje Martina van Sijp. OVERLEDEN: Christina Martha v. Veen, 85 j., weduwe van Coenraad Vinken. Cornelis Huisman, 45 j., geh. m. Jo hanna Maat; Aris Dirk Ponger, 68 j. ongeh.; Petrus Cornelis Klaver, 3 dagen. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 alpino muts en een broodmes. Zondag 24 Maart. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Raabe. Bevestiging van nieuwe lidmaten. Extra collecte.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6