ZACHT DDE POOL 60 ct. GELE POOL 00 ct. No 4316 Zaterdag 30 Maart 1929 42st8 Jaargang JfiEKSTJË BLAD. Voor de Zondag. Voor hoofd en hart. Texelsehe Berichten per half pond ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÊN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 B POSTBUS: N°. 11 Van Goede Vrijdag tot Paschen. Van Ooede Vrijdag tot Paschen leidt de weg van het allersmartelijkste, droe vigste lijden tot de reinste, de allerhoog ste vreugde. Wie onzer is er, die in deze tijd die diepe overgang met zijn geheele wezen medemaakt? Prachtig is de passie muziek die we te hooren krijgen en ver vuld van innige ontroering verlaten we kerk of concertzaal, waar ons de hoogste vertolking van het lijdensdrama werd ge boden. Maar straks, thuis gekomen, vat ten we onze dagelijksche arbeid weder op en verdiepen ons in onze kleine le vensbehoeften en die van anderen; we besteden wellicht de Zaterdag met toebe- bereidselen voor de Zondag en zijn blijde gestemd om het Paaschfeest te vieren, ge deeltelijk om zijn hooge beteekenis, maar toch ook omdat het ons een paar heer lijke vacantiedagen belooft, een opwek kend buiten-zijn of een warme familie bijeenkomst, die we opluisteren door al die wel aardige gebruiken, maar die met de zin van het eigenlijke Paaschfeest toch niets hebben uit te staan. Ik wensch diegenen, die zich bewust zijn op dieper grondslag te leven, niet te na te spreken; ik richt mij evenmin tot diegenen, wie het uitsluitend om de wereld en haar genietingen te doen is. Ik denk aan het groote aantal menschen, die wel ernstig willen, maar die over het algemeen toch niet verder komen dan dat ze op zichzelf staande schoone oogen- blikken beleven, terwijl ze over het ge heel zich laten meedragen door de le vensstroom. Ik ben er ook wel van over tuigd dat we genoodzaakt zijn veel, heel veel aandacht aan onze steeds wederkee- rende werkzaamheden te schenken en dat een afgetrokken geestelijk bestaan lang niet voor allen past. Maar er is een ge dachte, die zich uit dit alles laat aflei den en die zich vooral bij een overgang van zoo overweldigende beteekenis, als die tusschen Goede Vrijdag en Paschen, aan ons opdringt. Er is hier een groote tegenstrijdigheid; want,'terwijl zoo velen zoo goed als aan de oppervlakte leven, meenen we toch verstand te kunnen en te moeten hebben van wat zich in de diepte, in de hoogte, in de oneindige ruimte, onder Hoogere leiding afwikkelt. Wie, die op een vaartuig de oceaan door klieft en met wijsheid en stuurmanskunst het grillig bewegen der golven tracht meester te blijven, kent eigenlijk de ge heimen van die wonderbare waterplas, die nu eens rimpelloos en genadig glim lachend alle vrachten schijnt te willen aanvaarden, om ze dan weer, onverschil lig of het koopwaar of menschenlevens geldt, van zich af te schudden alsof het speelgoed ware of ze in zijn peillooze diepte te doen verzinken en ondergaan? En zou nu de mensch, onbekend met de geheimen en diepten van het onbe grensd heelal, zich vermeten te begrijpen! We verbazen ons zoo vaak dat onze wen- schen, die we toch zoo rechtmatig wa nen, niet vervuld worden of dat althans de resultaten geheel anders zijn dan we ons zoo menschelijkerwijze hadden voor gesteld. Zou dat niet zijn, omdat we met kortzichtige blik wel meenen te doorgron den maar niet eens het beginpunt van de draden kunnen bespeuren, waarlangs het wereldbestuur wordt geleid? Zondag 31 Maart. ZONDAG. Lijden is eerst lijden, wanneer het voor ons zieleleven onvruchtbaar blijft. Fr. v. Eden. MAANDAG. Zeg mij hoe gij afscheid neemt van uw dooden, en ik zal u zeggen, wie gij zijt. D. DINSDAG. Gelijk uw oog op anderen let, letten anderen op u. Thomas a Kempis. WOENSDAG. Internationale verbroedering als ide aal te verkondigen, zonder de broeder, AAMBEIEN AKKER'. i KLOOSTERBALSEM die het naaste is, lief te hebben, dat heet: een huis bouwen, zonder de eene steen op de andere te leggen. O. Walt her. DONDERDAG. Al wat men rampspoed noemt is nood zakelijk tot onze opvoeding voor liet hoo gere leven. Waarom zullen wij dan tever geefs tegen de prikkels slaan? Het baat niets en maakt slechts te ongelukkiger. Dr. Heinroth. VRIJDAG. Onze dooden zijn niet geheel voor ons verloren, tenzij ze geheel door ons wor den vergeten. L a u r i 11 a r d. ZATERDAG. De beste wijze om te leeren doen wat wij moeten, is te doen wat wij kunnen. Montaigne. APRILGRAPPEN. De le April staat dra voor de deur. We vinden hierin aanleiding het volgende eens onder de aandacht van onze lezers te brengen. Het jaar is niet altijd begonnen met de eerste Januari. Tot 1564 was één April de eerste dag van het jaar en dus ook de dag van heilwenschen en cadeautjes-wis selen. Karei IX heeft in Frankrijk een einde gemaakt aan dat oude gebruik door een ordonnantie, waarbij bepaald werd, dat voortaan het jaar niet meer op de eerste April, maar op de eerste Januari zou be ginnen. (In de tijd der Romeinen ving het jaar met Maart aan; October beteekent Se, November 9e, December 10e). En aan dat Kon. Besl. moest wel gehoor gegeven worden. De heilwenschen en cadeautjes werden daarmee ook drie maanden ver vroegd. Toch kon men moeilijk de eerste April zoo maar plotseling onopgemerkt voorbij laten gaan. De vroegere heil wenschen en cadeautjes bleven dus ge handhaafd, maar onder een ironische vorm, ze werden nog slechts gebruikt om goede vrienden en kennissen een poets te bakken. 1 April werd de dag der grappen en voor-de-gek-houderij. En in de loop der jaren namen die grappen zelfs een vaste vorm aan, die tot in onze tijd zich ge handhaafd heeft, in de eerste plaats de grap, dat men een kind of een niet al te snugger mensch uitstuurt om een onmo gelijke boodschap: om een dubbeltje gees tigheid naar de kruidenier; om twee stui vers muggevet naar de slager. In de tweede plaats is er de aardigheid van de brief met verrassing, die men iemand thuisstuurt, b.v. de z.g. officieele brief, bevattende de mededeeling, dat een onbekend schatrijk familielid in Amerika gestorven is en de adressant tot univer seel erfgenaam benoemd heeft. Zelfs hooge personages achtten het vroeger niet beneden hun waardigheid mee te doen aan de voor-de-gek-houderij op 1 April. Zoo vertelt men, dat heel lang geleden al een Duitsch keurvorst die op 1 April in Valenciennes toefde, had aangekondigd, dat hij die dag een stichtelijke toespraak zou houden in de kerk. De kerk was propvol nieuwsgieri gen. De keurvorst komt statig binnen wandelen, beklimt het spreekgestoelte, en roept met donderende stem de menigte toe: „1 April"!... Dat was zijn heele „stichtelijke toespraak", want vóór de menschen goed hadden begrepen dat ze zich voor de gek hadden laten houden, was de hooge gast alweer verdwenen. Van Boutru, een Fransch staatsman en Academie-lid wordt verteld, dat toen hij, op een eerste April-dag, zijn vrouw aan koningin Anna van Oostenrijk zou voor stellen, hij vooraf de vorstin in vertrou wen had meegedeeld, dat zijn vrouw een beetje hardhoorend was. „O, dat hindert niet, ik zal wel hard praten!" zei de vorstin vriendelijk. De staatsman had echter aan zijn vrouw verteld, dat konin gin Anna doof was en dat zij flink moest schreeuwen, om zich verstaanbaar te ma ken. Koningin Anna en mevrouw Boutru schreeuwden dan ook tegen elkaar, alsof hun gesprek op een kwartier afstands nog moest worden verstaan. En Lodewijk XIII, die ingewijd was in liet geheim, lachte, dat de tranen hem over de wangen rol- dep, hij vond de April-grap kostelijk geslaagd. Een niet minder geslaagde mop haalde een bekend Parijsch mystificateur, Vivier genaamd eens uit. Die zette een gegallon- neerde pet op, en ging toen midden op de groote boulevards een.... draad span nen van liet eene trottoir naar het an dere. De agenten, die hem aanzagen voor een ambtenaar van „Weg en Werken", hielpen gedienstig mee om het verkeer aan weerszijden stop te zetten. En eerst toen Vivier al lang weer verdwenen was, en de opstopping angstwekkende afme tingen had aangenomen, bedachten ze, dat het 1 April was! Bescherming van de kievit. Van vele zijden wordt tegenwoordig aangedrongen op een meer afdoende be scherming van de kievit en andere weide vogels. Door de intensievere cultuurmethoden, die ook op grasland de laatste tijd meer ingang vinden, wordt het voortbestaan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaardere bemesting doet het gras spoe diger rijp zijn, waardoor het veel vroe ger gemaaid wordt dan een dertigtal ja ren geleden. Daardoor zijn veel weide vogels niet meer in staat hun broedsel vóór de maaitijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen, die vroeger laat gemaaid werden zijn ingepolderd en van moderne bemalingswerktuigen voor zien, waardoor de hooioogst zeer ver vroegd is. Daarbij komt, dat het aantal maaima- cliines steeds toeneemt, en daar de jonge vogels aan de machine veel moeilijker kunnen ontkomen dan aan de zeis, vallen hierdoor veel meer slachtoffers bij het maaien. Al deze omstandigheden kunnen een achteruitgang van de stand der weide vogels veroorzaken. Daar de kievit en de andere weide vogels tot onze zeer nuttige vogels gere kend moeten worden doordat zij groote hoeveelheden in en op de grond levende insecten eten, heeft de weidecultuur groot belang bij een goede stand van weide vogels. De wettelijke termijn voor het rapen rapen van eieren eindigt op 28 Apfil. In verband met het bovenstaande meent de Plantenziektekundige Dienst aan eigena ren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven het rapen van eieren van de weidevogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in gelegen heid gesteld hun broedsel juist vóór de maaitijd groot te krijgen. Voor de bemanning der Dorus Rij'kers. Donderdag 21 Maart heeft ten raadhuize van den Helder de uitreiking plaats ge had van een door de N. en Z. Holl. Red dingmaatschappij aan de bemanning der Dorus Rijkers uitgekeerde herinnerings medaille. Deze medaille bedoelt te hul digen hetgeen door deze mannen in de stormperiode van 16 tot 27 November 1928 werd verricht, toen in zeer korte tijd de reddingboot niet minder dan zeven maal is uitgerukt. (24 November werd uitgevaren op verzoek van de burgemees ter van Texel voor een gestrand vaartuig, de Garm, dat evenwel geen hulp wenschte ó/echts een opvarende ging met de D. R. mee.) 0P 0E TONG IN PRIJS 38SB8SSKI is irict Bclastingbctalen op postkantoren. Na de geslaagde proef. In 1927 is hoofdzakelijk in Noord-Holl. een proef begonnen om het publiek iu de gelegenheid te stellen aanslagen in de directe belastingen te betalen aan de postkantoren. Het ligt nu in het voorne men de postkantoren in het heele land hiervoor open te stellen. De post zal voor iedere betaling 5Va cent ontvangen. Naar raming moet daar door voor 1929 (aannemende, dat de ver dere invoering zal ingaan op 1 Juli a.s.) op een hoogere uitgaaf worden gerekend van f 79000. Voort zal deze maatregel meebrengen een uitgaaf van f 17000 we gens kosten van drukwerk, aan de post verstrekt. Hiertegenover staat een ver laging van de bureelkosten der ontvangers met t 5000 door afschaffing van zitdagen in buitengemeenten. De voorgestelde maatregel brengt eenerzijds een groote verbetering in de betaalgelegenheid voor het publiek en anderzijds een aanmerkelijke besparing zoowel aan personeelsuitgaven als aan kosten van gebouwen en materieel. Sportnieuws. Texel I—D.T.S. I. 2—5. Men schrijft ons: Zondag speelde Texel I weer een thuis wedstrijd. Er was op het voelbalterrein veel publiek aanwezig. Het weer werkte ook zeer mee. Precies op tijd floot scheidsrechter Vlam de beide elftallen tusschen de lij nen en al spoedig ontwikkelde zich een zeer aantrekkelijk spel. Nu was T. en dan DTS in de aanval. De beide par tijen gaven elkaar niet veel toe. Met de rust was de stand 2—1 voor DTS en was men algemeen van gedachte, dat T. wel een kans had om zoo niet te te winnen, dan toch gelijk te spelen. Maar niets is wisselvalliger dan het voetbalspel. Texel, alhoewel in het veld niet de mindere, moest het met 5—2 aflgegen tegen de candidaat-kampioene, doordat voor het doel het schot ontbrak. Na de thee had T. het voordeel van zon cn wind en was deze club danook veel in de aanval. Toch kon T. hoe men ook werkte, geen overwinning boeken. DTS Won met 52, alhoewel T. met een wei nig geluk en meer schot nog wel een paar puntjes had kunnen winnen. Het publiek heeft echter van deze wed strijd wel genoten, daar er met vuur ge speeld is. Nu a.s. Maandag tégen W.G.W. en dan een weinig meer geluk. Uitslag Helder IV—Texel II 6—2. „De Stille Week". Met Maandag na Palmzondag is de Goede Week begonnen. Deze week wordt ook wel genoemd: Heilige-, Pilatus-, ju das-, Duivels- en Stille Week. De eerste dag wordt in Brugge „Kalf- dag" geheeten. Wie n.l. op Maandag 't laatst in school of thuis kwam, werd voor „kalf" gescholden, uitgelachen en ge plaagd. h. B. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 ct, ledero regol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekond. Bij abonnement lagero rogolprljs ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN i üoad\ goed. Velen, die in hevige nate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van een gevolg van de rcer bijzondere antiseptische ■werking van dezen ver zachtenden ba!tem. de bona rooi houlrn pijp, labakidooa oI hbak

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1