Texel sche Courant van Zaterdag 30 Maart 1929, mi v&tfmmi de -fouixL TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Uit de Oude Bous. Het eerste (cievïtsei- Naar we vernemen werd Woensdag door de fa. M. v. Lith en Litjens te den Haag het eerste kievitsei aan H.M. de Koningin aangeboden. Op Texel werd liet eerste kievitsei Don derdag in de Prins-Hendrikpolder ge vonden. Het werd door de heer M.Plaats man, poelier, gekocht. Vrijdagmorgen werd door de heer Tijs Kuip in Spang op land van de heer W. Bremer een tweetal kievitseieren gevon den. Ze brachten elk een gulden op. Vrachtvervoer over het Homtje. De heer directeur van T.E.S.O. ver schaft ons omtrent het vrachtvervoer per s.s. Marsdiep in de dagen van 31 Jan. tot en met 6 Maart, op welke de boot over het Horntje voer, de volgende ge gevens van Helder v. Texel Totaal Aantal collis stukgoed 4500 943 5443 Veevoeder in K.G. 96800 96800 Steenkool in K.G. 92000 92000 Aantal bussen melk 3563 3563 Aantal kisten eieren 854 854 Aantal stuks vee 83 83 Aantal .postzakken 405 154 559 Aantal losse pakketten 131 35 166 Het grootst aantal stukgoed werd aan gevoerd op 3 Maart: 2ö0 stuks; de de grootste hoeveelheid veevoer op 28 Febr.: 11250 Kg.; de grootste hoeveel heid steenkolen eveneens op 28 Febr.: 20.000 Kg.; het grootst aantal postzakken op 23 Febr.: 23. Het aantal naar de overkant vervoerde bussen melk was op 13 Febr. het grootst, n.l. 132. Stellig kunnen deze getallen bijdragen tot meerdere waardeering van T.E.S.O.'s directie en personeel. De onderneming heeft zich in de barre weken, welke ach ter ons liggen, kranig geweerd. Dat spreekt uit de ons verschafte gegevens op duidelijke wijze. Het komt ons niet ongepast voor te dezer gelegenheid de wakkere kapitein, de heer C.Duinker, hier voor onze le zers af te beelden. We brengen in herinnering, dat in de Boekhandel prentbriefkaarten verkrijg baar werden gesteld, waarop eenige win- tersche tafereelen o.m. de bedrijvigheid aan het Horntje in beeld waren ge bracht. De serie oorspronkelijk be staande uit zes stuks (voor 25 ct. fr. p.p.). is thans niet meer volledig. „Wegens ge vorderd seizoen", zal geen herdruk meer volgen. Slotavond—Dansclub. Men deelt ons mee: De feestelijke slotavond der Dansclub, op Dinsdag j.l. in hotel „Texel" georga niseerd, werd bijgewoond door 120 leden en genoodigden en had een zeer genoeg lijk verloop. De avond was als een „pot- vertering" bedoeld na de Soireé, welke een batig saldo opleverde en werd door de heer van Heiten, waarn. voorzitter, met een kort speechje geopend. Grootendeels werd de tijd met dansen doorgebracht, waarbij de heer P.Boom zich als pianist en eenige Z.V.S.'ers zich als violisten en slagwerkers verdienste lijk maakten. Ter afwisseling droeg de heer N.deGraaf 'n aardig nummertje voor met pianobegeleiding van mej. Marie Rab. De heer J.Kwaadgras onderscheidde zich door eenige vioolnummers op deugdzame wijze ten gehoore te brengen. Het glanspunt van de avond had de uitdeeling van luchtballons door tus- schenkomst van de heer H.Bruijn van de fa. Albert Heijn ontvangen, moeten zijn. De jongelui konden echter hun ongeduld onmogelijk bedwingen, zoodat de meesten zich reeds kort na acht uur van een bal lon meester hadden gemaakt. Het duurde niet lang, of een regiment had door aan raking met een brandende sigaret het brooze lijf moeten prijsgeven; een ander deel steeg op naar het plafond, om van uit hooger sfeer het jolig gedoe gade te slaan. De pret was er niet minder om. Omstreeks half één namen de feeste lijkheden een eind. Moeder- en Bakercursus. Naar men ons meedeelt zal bovenge noemde cursus, door het Witte Kruis te organiseeren, aanvangen op Vrijdag 5 April a.s. en gehouden worden in een lokaal der o. 1. school (het z.g. „Glazen Paleis") alhier. Aan de vooravond van de Texel-Java- vlucht. De heer Burgemeester deelt ons mede, dat volgens ingekomen bericht van de heer Commandant van het Vliegkamp De Mok, de drie Dornier vliegbooten D 21, D 22, en D 23, die op 3 April a.s., 's morgens vijf uur naar Indië vertrek ken, voor belangstellenden ter bezichti ging liggen aan het Vliegkamp op Dins dag 2 April a.s. des namiddags te 2 uur. De bemanning zal daarbij aanwe zig zijn. De drie Dornier Wal vliegbooten, die de vliegtuigenfabriek „Aviolanda" te Pa- pendrecht voor de Nederlandsche zee macht heeft gebouwd, bereiden zich dus voor op hun reis naar Indië. Het vertrek is bepaald op Woensdag morgen vijf uur. Dinsdag heeft het officieele afscheid plaats, waarbij behalve militaire autori teiten ook corporaties uit de Heldersche burgerij aanwezig zullen zijn. Het gaat niet om een recordvlucht dit maal, doch voornamelijk om overbren ging der vliegtuigen. Verder wordt aan deze tocht beteekenis toegekend om de ervaring, welke het personeel erdoor opdoet en uit een oogpunt van vlagver toon. Als algemeene regel is aangenomen: één dag vliegen en één dag stilliggen voor benzine en olieladen, nazien van vliegtuigen en motoren, verzamelen van gegevens en het geven van gelegenheid tot bezichtiging der vliegtuigen. De lengte der trajecten vordert gemiddeld 8 uur vliegen. Óp deze eerste vlucht zal nog alleen overdag worden gevlogen. De vlucht wordt in veertien étappes ge maakt; des Zondags wordt niet gevlogen, zoodat de tocht ongeveer een maand in beslag zal nemen. Het eigengewicht van elk der drie vliegtuigen bedraagt plm. 4000 Kg. De nuttige last bedraagt ongeveer 3000 Kg., brandstof, smeerolie, bemanning en uit rusting. Ruim tweederde hiervan wordt gebruikt voor benzine en olie. Met het oog op tegenwind en andere factoren wordt n.l. plm. 35 pet. méér benzine medegenomen dan onder normale om standigheden noodig zal zijn. De maximum vliegsnelheid der Dor- niers is 205 KM. per uur; de normale vliegsnelheid op deze tocht zal ongeveer 160 KM. per uur bedragen. Wanneer een der beide motoren defect raakt is het mogelijk met één motor door te vliegen. Werkt alleen de achtermotor, dan kan worden doorgevlogen met een totaal gewicht van 6100 Kg.; heeft men alleen de beschikking over de vóór-motor dan is het maximum totaalgewicht 5400 Kg- Alleen het groepsvliegtuig, de D 21, is uitgerust met een zend- en ontvangin- stallatie voor draadlooze telegrafie en telefonie; het gewicht daarvan plm. 70 Kg. wordt bij de beide andere vlieg tuigen ingenomen door de reservedeelen en reparatiemateriaal. Daaronder is ook begrepen een opvouwbare gummi red dingboot, welke gemakkelijk met lucht, kan worden opgeolazen en berekend is voor vier personen. Handleiding-Sluis. Men verzoekt ons mee te deelen: Door P.Sluis' fabrieken wordt koste- van haar voer 'n nieuwe handleiding voor haar voer een nieuwe handleiding voor het opfokken van kuikens. Deze handleiding bevat vele nuttige wenken voor de verzorging, voeding en huisvesting der kuikens. Er is rekening gehouden met hetgeen de bedrijfspluim- veehouder interesseert, alsook met de wenken, die voor de liefhebber, die slechts een klein aantal kuikens wil opfokken van belang zijn. Tevens hebben zij doen af beelden de ontwikkeling van liet kuiken in het ei in 6 perioden. Ongetwijfeld zul len kuikenfokkers in deze afbeelding be lang stellen. Wolveehandel 2127 Maart. De lente is weer in het land! Gewoonlijk beteekent dit meerdere be drijvigheid in de veehandel. En ook nu is dit wel het geval. Er komt inderdaad wat meer vraag, doch van een vlugge handel is nog geen sprake. Op de afdeeling wolvee was de stem ming overal kalm, echter met vrij wel stationaire (dus hooge) prijzen. Sneek en Leeuwarden waren beide iets lager, vooral voor oude schapen. Gestempelde eieren. Met ingang van 21 April moeten alle in Engeland ingevoerde eieren een aan duiding van het land van herkomst dragen. Onze Minister van Binnenl. Za ken en Landbouw geeft in overweging de eieren uit ons land met het woord „Dutch" (Holland) te bestempelen. Dit telt maar vijf letters en wordt in andere landen dan Engeland verstaan, wat nuttig is voor het geval ook andere landen stempeling mochten eischen. West-Friesch dialect. Op uitnoodiging van de Hollatidsch- Friesche vereeniging zal mej. M.Bierman uit Oosthuizen deze zomer naar Noord- Amerika vertrekken voor een tournee van drie maanden met voordrachten in West- Friesch dialect. We teekenen hierbij aan dat mej. Bier man op Texel eenige malen voor het Nut is opgetreden. OUDESCHILD. Enorme haringvangsten. Als een bewijs van de enorme haring vangsten aan onze kust diene, dat te Den Helder van 17 tot 23 Maart zijn aange voerd 13.355 tal haring, waarvoor een totaal bedrag van f63.330.95 werd ont vangen. Zaterdag, Zondag en Maandag werd reeds aangevoerd plm. 15.000 tal haring. Ouderavond. Dinsdag is een der lokalen der O.L. school alhier een goed bezochte en niet minder goed geslaagde ouderavond ge houden. Hoewel menig vader en moeder moeite had zich in de banken te wur men en enkelen zelfs op de banken moes ten zitten, kon men zich met de meester voor de klas, nog weer eens echt in zijn schooljaren terugdenken. Na een hartelijk welkom door de voorz. der oudercommis sie, in het biezonder aan het aanwezige raadslid, de heer A.Boon, werd voorge steld, het aantal bestuursleden van vijf op drie te brengen, en werden herkozen mev. S.MetsBakker en de heer Jurr. Beumkes en gekozen de heer Jac.Bruin. Hierna kwam het hoofd der school, de heer Kruger, aan het woord, die zich een onderhoudend causeur toonde, verschil lende onderwijszaken behandelde, waaruit terdege bleek, dat de behartiging der be langen van het schoolgaande kind bij hem in goede handen waren. „School reisjes" was een kardinaal punt op de agenda en de lieer Kruger toonde zich een groote tegenstander van het z. g. ruilsysteem. Als de kinderen bij verschil lende particulieren verspreid zijn, heeft de onderwijzer als geleider en ver antwoordelijk persoon geen controle op hen en hiermee kan de heer Kruger zich niet vereenigen. Hij stelde voor het spa ren der kinderen van vijf op tien cent te brengen met dien verstande, dat de kin deren dat van de gekregen centen zelf bijeen brengen, zoodat er dan tevens een opvoedende kracht van uit gaat en het snoepen wordt tegengegaan. Zou dat voor sommigen bezwaarlijk gaan, de heer Kru ger meende wel middelen te kunnen vin den om dit te ondervangen. Door een der ouders werd gevraagd naar de nieuwe school. De oudercommissie zou een ver zoekschrift richten aan B. en W. De heer A.Boon vroeg, of het niet mogelijk zou zijn de kinderen in de natuur meer van de natuur te leeren De heer Kruger zei- de op een volgende ouderavond gaarne over dit onderwerp te willen spreken, daar hij hierover uit eigen ondervinding veel interessants kan vertellen. Daar ook een kleine tentoonstelling aan deze ouder avond was verbonden, stelde de heer Kruger voor, die te gaan bezichtigen, waarbij dan tevens gelegenheid zou be staan om over kinderen in het biezonder vragen te stellen. Op deze kleine tentoonstelling waren te zien fraaie handwerkjes van meisjes der vervolgschool, (z.g. avondschool) en leu ke doosjes en lijstjes, vervaardigd in de handéiiarbeidcursus, geheel belangeloos door de heer Kruger aan de jongens op genoemde vervolgschool gegeven. Ook kon men keurig ingebonden boekjes be wonderen, gemaakt door jongens van de dagschool. Hierover niets dan lof. Deze ouderavond is zeer zeker een genotvolle geweest voor de ouders, en de onderwij zeres) kunnen er zeker met voldoening op terugzien. Vcevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden 27 koeien, 91 varkens, S6 kalveren, 103 schapen, 5 lammeren en 1 paard. Visscherij. Met de garnalenvisscherij wil het nog steeds maar niet vlotten. De vangsten blijven biezonder klein, zoodat men soms twee dagen moet visschcn om een beetje garnalen aan de afslag te brengen. Toch zijn de prijzen niet hoog. In tie maanden van November tot Maart moesten de meeste garnalen gevangen worden, maar de vangsten laten veel te wenschen over. Deze week zijn aangebracht ruim 5000 Kg. garnalen. Met de haringvisscherij gaat het beter. De kommenvisschers hebben goede vang sten en krijgen beste prijzen, zoo is het tenminste de laatste drie a vier dagen gegaan, hoofdzakelijk doordat op de Zuiderzee wegens het ijs niet gevischt kan worden. Te den Helder ziet men dagelijks verscheiden vrachtauto's van personen uit Volendam en Monnikendam, die daar haring komen koopen, ook ko men er veel stoombeugers uit Vlaardin- gen, die veel haring gebruiken als aas om kabeljouw te vangen. Zoo pro fiteert den Helder ten koste van de Zui- derzeevisschersplaatsen. Ook een paar Texelsche motorschepen lagen te den Helder met haring aan de afslag. De vorige week hebben de schip pers van de motorschepen nogal eens last gehad van het ijs en één der schip pers vertelde ons, dat als hij niet een ijzeren schip gehad had, maar een hou ten schuit, zij het zwaar te verantwoor-* den gehad zouden hebben. De haring visscherij werd toen uitgeoefend in en nabij het „Oude Vlie". Flun motorschip werd door het ijs aan de grond gezet en hoewel het bijna een voet aan de grond zat, een heel stuk voortgeschoven. Was het een houten vaartuig geweest, dan had het ijs, het stellig vernield. Vóór veertig jaar. We lezen in de Texelsche Courant van 27 Ataart 1889, dat in die dagen een vee houder 5 enterlingen verkocht voor f 25 per stuk, welke som destijds voor „een ongehoorde prijs" gold. „Men zal begrij pen, dat voor zoo'n bedrag nogal iets moet worden geleverd", besluit de be richtgever. o— In Maart vertrokken per s.s. Obdam van Texel naar Amerika: Hiltje Plevier, Maria Koning, Johannes Eelman en Cor- nelis Witvliet. Op 6 April vertrokken der waarts per s.s. Caland: Tijs van Heer waarden met vrouw en 6 kinderen, Corn. D. Mantje met vrouw en 4 kinderen, Jan Wiegel, Hendrica Wiegel, Corn. Jnz. Bruin, K.W.Leguit Rijp en Dirk Tanismet vrouw en 6 kinderen. Een desbetreffend bericht in ons blad van 27 Ataart besloot met de woorden: „vele anderen maken zich voor de reis gereed." Wanneer we tevens weten, dat li het zelfde jaar reeds tientallen hun heil in Dollarica gingen zoeken, moet men tot de conclusie komen, dat het met de economische toestand van Texel in die dagen niet rooskleurig gesteld was. (Deze kroniek wordt voortgezet.)

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5