Werkhanden Gemengd Nieuws Henk onomwonden te kennen, dat zij van zijn huwelijksaanzoek niet gediend is. Het derde bedrijf speelt op Kerstavond. Er wordt druk over kerstgeschenken ge sproken. Cor echter is heel stil en terug getrokken. Hij denkt aan zijn jongen, die niet onder een .mooi verlichte kerstboom zal staan. Henk raadt hem echter gerust te zijn; alles zal wel terecht komen. Alles kwam dan ook werkelijk terecht. De oude van Holmen komt tot betere gedachten en schenkt zijn dochter aan Henk. En als ten slotte Grootmoedertje (mej. A.Dog ger) met Kareltje (de jongchr. G.J.Dog ger), het zoontje van Cor binnenkomt, die nu bij zijn nieuw moedertje Jeanne met grootmoedertje zal blijven inwonen, zijn aller wenschen vervuld. Uit het herhaald applaus bleek zeker wel, dat het stuk en het spel bij het pu bliek in de smaak waren gevallen. Zooals we in het begin van ons verslagje reeds schreven, is er goed gespeeld, doch zon der aan de andere spelers te kort te doen mogen we zeker de heer J.Visman wel een pluimpje geven voor zijn prachtig spel als blinde; dit was voor een dilettant prachtwerk. Ook de kleine G.J.Dogger deed het heel lief. Een recht gezellig bal besloot deze mooie avond. ru&, rood of beschadigd worden weer spoedig gaaf en zacht met Doos 30 ct. PUROL Tentoonstelling—Noorderkunstkring. Zaterdagmiddag is te half drie de Kunsttentoonstelling in twee lokalen der o.l. school alhier door het gemeente bestuur welwillend voor dat doel aan het bestuur der Noorder-Kunstkring afge staan door de heer Steeman, waarn. 'voorzitter geopend. De voorz., de heer L.Pinkhof, was verhinderd aanwezig te zijn. De heer Steeman verwelkomde en bracht dank aan het gemeentebestuur, vertegen woordigd door de heer burgemeester en de heer R.P.Keijser, wethouder. Spreker zette in korte trekken het doel der ex positie nog eens uiteen en zeide het een een voorrecht te noemen, gelegenheid te te mogen vinden de Texelaars met Kunst kennis te doen maken. Hierna voerde de burgemeester nog het woord. Hij zeide het streven van de Noorder-Kunstkring op prijs te stellen en te waardeeren en sprak de wensch uit, dat de tentoonstelling vrucht zou mogen dragen. Spreker meende te mogen ver onderstellen, dat slechts in de woningen van weinig ingezetenen Kunst te bewon deren zal zijn, doch verwachtte, dat een tentoonstelling als deze haar goede uit werking zou hebben doordat zij tot meer dere waardeering van Kunst zou moeten leiden. Te vier uur werd de tentoonstelling voor 't publiek opengesteld. Naar we verna men, werd zij op de drie dagen, Zaterdag en de beide Paaschdagen door plm. 200 personen bezocht. o— We schreven reeds, dat we het genoe gen hadden door de heer Steeman te wor den rondgeleid en voorgelicht, resp. langs en aangaande de vele voortbrengselen van Kunst (met een groote K), in de weinig kunstzinnige vertrekken der oude school uitgestald. Onze welwillende gids ving al dadelijk aan met ons aan de (Kunst-) tand te voelen, vragende of we Kunst waardeeren konden, waarop onze weder vraag luidde, wat hij onder Kunst gelief de te verstaan. Er ontwikkelde zich een gezellig gesprek over Kunstimpressies, witverdeeling, snijtechniek, coloriet en veel dingen meer, waarbij wij voor de zooveelste maal bevestigd zagen de gul den regel: „Kunst is individueel". Ge- begrijpt nu ook lezer of ge kunste- naarsbloed in de aderen hebt of niet 1 dat het een ongemakkelijke taak is een deugdelijk verslagje te geven van een Kunsttentoonstelling, daar gelijk de Kunst zelf ook derzelver beoordeeling veelal hemelsbreed verschilt. Geen algemeen erkende normen zijn aanwezig, waarnaar men haar voortbreng selen beoordeelen kan, wij beschikken niet over algemeen gangbare maten om haar waarde voor u en ons te bepalen. Wij wagen er ons dan ook liever niet aan in dit verslagje te schrijven hoe „men" de uitgestalde pastelteekeningen, lino's, enz. vond, maar willen trachten(l) in korte trekken onze eigen gedachten weer te geven. Allereerst vermelden we dan het waar lijk zeer kunstzinnige, veelal teere, niet niet zelden ontroerende werk van de knappe schilder-teekenaar-graveur Pink hof. Met aandacht bezagen wij zijn „Le- vensmarkt", een boeiend schilderij van diepe beteekenis, rijk van kleuren. Ont roerend was ons het stemmingsbeeld van dezelfde kunstenaar, dat ons het schreeu wend contrast teekende, dat de maan te voorschijn roept, wanneer we haar vredig licht zien vallen over de lompe gedaante van een fort, waarvan het silhouet waar neembaar is tegen de verlichte avondhe mel. Welk een tegenstelling: zacht kab belt het water bij de zilveren glans van het licht, wekkend gedachten van vrede en rust; verderop het wreede bouwwerk de grimmige veste, toegerust met zware mortieren, dreigend met verderf en met dood. Uit dit stuk sprak de kunstenaarsziel een duidelijke, althans ons verstaanbare taal. Op deze wijze voortgaande, lezer, zou den we wellicht te veel van uw geduld en te veel van onze plaatsruimte eischcn. Maar we voelden ons gedrongen even uitvoerig te zijn om te doen uitkomen, dat o.i. de tentoonstelling Kunst geboden heeft zij het o.i. weinig en niet tevergeefs kan zijn aangericht. We willen nog slechts een greep doen. De heer Pinkhof bewonderden we nog in eenige houtsneden waaronder het Dan- te-stuk ons biezonder opviel. De heer Goes leverde niet alleen verdienstelijke lino's maar schijnt ook als schilder op de goede weg. Het werk van de heer Steeman had voor ons niet de minste bekoring. Zijn „Vuur duivel" konden we met de beste wil niet „mooi" vinden maar het moge de ver vaardiger tót troost strekken: dat kan wel aan ons liggen. We meenden niet geheel van Kunstge voel verstoken te zijn, maar neen, die- Steeman konden we op zijn vlucht naar zoo hooge sferen niet volgen. Ditzelfde moeten we tot onze spijt ge tuigen van 's heeren Simons werk. Ook diens Kunstvoortbrengselen konden ons niet in verrukking brengen. Ze spraken zelfs niet tot ons. Zoo ze het toch deden, zal wel aan onze doofheid moeten worden toegeschreven, dat we niets vernemen konden. Anders was het voor ons gevoel met de lino van Schoonhoven en de schilde rijen van Joh.Bakker gesteld. Ook de houtsneden van Han Krug waren van een aantrekkelijke frischheid en originaliteit. De penteekeningen van Kuiper getuig den van groote liefde voor deze Kunst, maar vertoonden wel eens groote perspec tivische gebreken, zooals de bezoeker wel licht bij de beschouwing van de' „Euge nia op ae Dijk" opgevallen zal zijn. Even wel zijn zulke fouten te voorkomen en zal de heer Kuiper die met zooveel toe wijding de teekenstift hanteert, nog wel 'n goed stuk werk kunnen afleveren. Gaarne maken we melding van het frissche, oorspronkelijke, wel eens wat gedurfde werk van Arie Mets die een kleinzoon is van wijlen onze bekende, po pulaire kapitein en schrijver W. Mets. Talent mag hem stellig niet worden ont zegd. Hiermee willen we besluiten, maar niet zonder de opmerking te hebben gemaakt, dat dit verslagje verre van volledig is. We zijn evenwel aan een beperkte ruimte ge bonden en moeten hiermee dus volstaan. Met de wensch dat de tentoonstelling gunstig moge nawerken en het Kringbe- stuur nog eens weer en dan met nieu we producten naar Texel zal komen, zetten we nu dan een punt. De Paschen van '29. „De Natuur", zegt mijn vriend Sybe, „is minstens vier weken ten achter, het was dit jaar een Laplandsche Paschen. De greiden hebben de nachtmuts nog op" Aldus dr. de Stoppelaar. We hebben beter dagen gekend, ook be ter Paaschdagen. Kon het weer de eerste dag nog „door de beugel", 2e Paaschdag scheen ons in gedachten naar de herfst te willen verplaatsen. Tegen de avond stak zelfs een stormpje op, vergezeld van sneeuw- en regenvlagen. Wat zullen vele plannen, groot en'klein, de bodem zijn ingeslagen. We hebben onze troost danook binneskamers gezocht en von den er de behaaglijke warmte van de ge zellig snorrende kachel. Dat beteekent: 'n kruisje aan de balk. Paschen mocht dit jaar extra vroeg zijn, toch gebeurde het wel niet vaak, dat op die feestdag, zooais nu, de groote ijs- schotsen nog dreven in de slooten en even onder een dunne dooilaag het land nog dik bevroren was. Geen vreugdig feest van ontwaken juichte over de vel den, geen blij festijn van opstanding groende in de hoven. In de gele vaalheid van doodgevroren sprieten lagen de wei den dor en doodsch warrelden de takken van loof- en ooftboomen. Geen blaadje nog aan sering of vlier, geen bloeitrosje, nergens de rose stippeling van pereknop jes, prunusknopjes, of de gouden ster retjes van het speenkruid, geen pol narcis sen die feestelijk de trompetten heffen, geen streep tulpen die een kleurig boord sel hechten aan het kleed van Ostara. Hoogstens kondt ge u een bundel wilgen katjes garen, die nog maar nauwelijks 't bianke zijden pluis uit de schutblaadjes hebben losgewikkeld, uw tafel sieren met een vaasje winteraconietjes en een be kertje sneeuwklokjes. Dat was het eenige vreugdige te midden van de grijze dor heid der drassige aarde: onder de starre boomen die gulden kopjes van aconietjes, die blanke pareltjes van de sneeuwklok jes die tenminste nu alom bloeien, alom de fijne balonnetjes laten blinken, onder de heggen en heesters, op de grasvelden aan de groene steeltjes de gele en witte lantarentjes te pronk hangen als een late tooi van een wintersche Paschen. Paaschei-gebakjes. Naar men ons meedeelt, woog het „paaschei", naar het gewicht waarvan bakker C.D.Bremer alhier raden liet, 18 pond en 3V2 ons. Annie Breesnee, Jo Gielis, N.Witte, Cath. v.d.Werf en Jopie London kwamen ieder voor 20 gebakjes in aanmerking. o— Het gewicht van bakker Kikkert's Paaschverrassing bedroeg 2 pond 4 ons 45 gram en werd op 5 gram na (5 gram meer) geraden door mw. Eelman-Koorn. De winster werd met het zware ei ver eerd. Sportnieuws. De voetbalwedstrijd TexellGeel-Wit is Maandag na 23 mnt. te hebben geduurd, wegens het ongunstige weer afgelast. De stand was toen 20 voor Geel-Wit. Texel speelde evenwel een goed spel. De wed strijd zal- op nader te bepalen datum wor- overgespeeld. Van Zuiderzee-zaken en Sunderklaas-ge- noegens. Tot goed begrip van de z.g. Zuider- zee-film, welke hedenavond in hotel Texel wordt vertoond, deelen we nog mee, dat ze uit zes deelen bestaat en heel het volks leven rond de zilte plas, de visscherij en bijbehoorende takken van industrie en in het biezonder de zeden en gewoonten op de eilanden Urk en Marken en de ver maarde Sunderklaasviering op Texel in geuren en kleuren afmaalt. De vertooning duurt 21/2 uur a 3 uur en vangt te precies acht uur aan. Nog zijn in Boekhandel Parkstraat eenige kaar ten en tekstboekjes te bekomen. Misschien ook 's avonds nog aan ae zaal, maar hier op moet vooral niet worden gerekend. Met nadruk wordt er op gewezen, dat geen plaatsen worden besproken. Men kome dus op tijd om van een goede plaats verzekerd te zijn. Vijf Paaschlammeren. Als een biezonderheid kan worden ver meld, dat op de le Paaschdag bij de heer A.EelmanDz., op Harkebuurt, een schaap vijf lammeren wierp. Notaris Eelman. t Te den Haag is gisteren overleden, 73 jaar oud, 11a een ziekte van enkele dagen, de heer Joh. Eelman, sedert 1907 notaris aldaar. De heer Eelman, 23 Mei 1855 alhier ge boren, was vóórdat hij te 's Gravenhage werd benoemd, tien jaren notaris te Delft. De heer Eelman was een groot liefhebber van plantkunde, als hoedanig hij dikwijls door zijn kweekerijen de aandacht op zich vestigde. Het stoffelijk overschot zal Vrijdag a.s. op Oud Eik en Duinen worden ter aaide besteld; vertrek van de stoet van het sterf huis, Prins Hendrikplein 9, te half drie. Maandagavond heeft de „Drenthe" vergeefs getracht de „Eugenia" vlot te brengen. Door het omloopen van de wind bleef het tij te laag. Deze morgen zou minister Lambooy bij het vertrek der Marine-vliegtuigen van de Mok naar Ned. Indië tegenwoordig zijn geweest. DEN HOORN. Duinbrand. Zondagmorgen te ongeveer 12 uur ont stond een begin van duinbrand in de on middellijke nabijheid van den Hoorn, in de z.g. Kuuldernollen. De oorzaak hiervan was, dat, volgens ooggetuigen een tweetal marineschepelin- gen daar ter plaatse, hetzij per ongeluk, of met moedwil een begin van brand ver oorzaakten en direct daarna het hazenpad kozen, zoodat, nu het vuur niet werd te gen gegaan, dit aan alle kanten voedsel vond bjj deze droogte en harde wind. Door het onmiddellijk toeschieten- van vele dorpelingen met spaden en het flinke optreden was men de brand spoedig mees ter. Wanneer onder deze omstandigheden de brand op een meer afgelegen plek en niet op Zondag was uitgebroken, dan had een dergelijke brand zeker weldra een enorme aanvang aangenomen. Dat in den vervolge dergelijke perso nen, van wie er vele dagelijks in de dui nen rondloopen, wat minder roekeloos met vuur omgaan, zou zeker aanbevelens waardig zijn. OVERLEDEN. Op 26 Maart is in het Militair Hospitaal te 's Gravenhage, na een maagoperatie te hebben ondergaan, overleden de heer .J.Jurriaans. De heer Jurriaans was wegens dienst weigering veroordeeld tot zes maanden evangenisstraf en opgesloten in de Bijz. trafgevangenis te Scheveningen. Op 7 Mei zou hij in vrijheid worden gesteld. Hij had, naar „Het Volk" bericht, reeds her- haaaldelijk gevraagd om onderzocht te worden, maar steeds tevergeefs. Op 25 Maart werd hij geopereerd en de 26ste Maart is hij overleden. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. De familie van der Ham uit Zoeterwou- de was 2e Paaschdag per brik een zoon, student aan het semenarie te Warmond die met een mede-student, de heer Van Leeuwen, enkele dagen in de ouderlijke woning zou doorbrengen, gaan afhalen. Op weg naar huis bevonden zich, behalve de landbouwer van der Ham, die de brik- bestuurde en de beide toekomstige geeste lijken in het rijtuig de echtgenoote van Van der Ham, twee zoontjes en een dochtertje. Op de Haarlemmerweg nabij Leiden, geraakten paard en wagen, ver moedelijk doordat het paard schrikte, in de Haarlemmervaart. Van der Ham zelf sprong van de bok evenals een van zijn zoons, terwijl ook de beide seminaristen zich wisten te redden. De echtgenoote, het 11-jarig dochtertje en een 7-jarigzoontje konden echter eerst na eenige tijd aan wal worden ge bracht, nadat de reddingspogingen van enkele bewoners van de Haarlemmerweg die zich gekleed te water hadden begeven, hadden gefaald. De kap van de wagen moest worden opengehakt, Voordat men vrouw en de beide kinderen uit de brik kon halen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, faalden. PAASCHEITJES. In de laatste week voor Paschen werden aan de Coöp. Roer- mondsche Eiermijn aangevoerd 6.200.000 eieren, een getal, dat gedurende het on geveer 25-jarig bestaan der genoemde eiermijn, de grootste van Europa, nog niet bereikt werd. BUITENLAND. ERNSTIGE MIJNRAMP. Er is in de kolenmijn André Dumont te Waterschei onder Genck op 700 M. diepte een ernstig ongeluk gebeurd. De arbeiders van de tweede dagploeg maakten zich gereed tot het vertrek, toen zich een mijngasontploffing voordeed, vermoedelijk veroorzaakt door het ont ploffen van een patroon. Onmiddellijk stond de mijn in lichtelaaie, de mijnwer kers vluchtten, luide kreten van schrik slakende, in alle richtingen. Er werd terstond een hulpexpeditie op touw gezet en men kwam tot de ontdek king, dat talrijke mijnwerkers de dood hadden gevonden. De geheele nacht wer den onherkenbaar verkoolde lijken boven gebracht. Er was een springmijn gelegd teneinde een stukrots te verwijderen en 28 arbei ders hadden zich teruggetrokken in een gat in de mijnwand in afwachting van de ontploffing. Ongelukkigerwijze had deze juist plaats op een plek, waar zich mijn- gas had verzameld. Er ontwikkelde zich een vlam van 55 M. lengte, die alle mijn werkers in hun schuilplaats bereikte; 25 hunner vonden de dood, drie liepen zware brandwonden op. Nog een tweede ongeluk viel des na middags voor. Tegen drie uur werd een uit 12 man bestaande reddingbrigade ver rast door een instorting, veroorzaakt door de brand. Twee arbeiders werden gedood, acht gewond. In geheel Limburg heerscht groote op winding, tengevolge van de ongelukken. Op BOELHUIS GRÏSNIGT zal nog - worden verkocht: voor den heer L. de Puiselaar: VIJF SCHAPEN MET ZEVEN LAM MEREN. NOTARIS MULDER. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat liet vee is hersteld bijK. Mantje Kz. den Burg (vee te Spang) en bij C. Slot te Eierland. Texel, 2 April 1929. De Burgemeester voornoemd, W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van J. L. van den Berg te de Waal, om ver gunning tot uitbreiding van zijne smederij aldaar in het perceel kadastraal bekend in sectie C. no. 1293. Op Dinsdag den 16 April 1929, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet r> i

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2