lififelflILfi No 4323 Woensdag 24 April 1929 42 s" Jaargang Schoonmaak reiMG pepermunt I blijft U de aangename, krachtige smaak in her. Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/H LANGEVELD DE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 K POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 2. Vaststelling kohieren van honden belasting. 3. Af en overschrijvingen begrooting Algemeen Armbestuur over 1928. m4Êl Wijziging begrooting Alg. Weeshuis over 1928. 5 Aanbieding begrooting Algemeen Weeshuis voor 1929. 6. Benoeming enkele leden stembureaux In de comité's welke tot 1 Maart a.s. zit ting hebben, zijn vacatures ontstaan. In de vacatures H.W.Keesom, voor den Hoorn, L. Roeper Jz. voor de Waal en H.Hin, voor Oudeschild, wordt voorzien door de benoe ming van resp. de heeren W.H.Lap, H. Le ber en J.Henkes. Voorgedragen door B. en W., worden zij met nagenoeg alg. stemmen verkozen. 7. lngebiuikgeving schoollokalen. 8 Subsidie, begrooting en rekening Texelsche Algemeene Wijkverpleging 9. Biidrasre openmaking Groot Noord Hollandsch Kanaal. 10. Voorstellen en verstrekking man daat afgevaardigde algemeene leden vergadering N.V. „Texelsche Electr. Mij. 11. Bouw nieuwe ol. school te Oudeschild Aan hetgeen in ons vorig nummer omtrent I inneringJHHHIHIM^^Sr exJM£> 12. Uitbreiding personeel openb. sehool voor u.l.o. 13. Afkondiging strafverordeningen. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. poat door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Lo&se nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogols: 50 et. ledore regel meer: 10 cl. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BI) abonnement lagere regelprlja, ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Zitting van Zaterdag 'ZO April, aanvan gende des middags kwart over drie. Voorz.: de heer W.tS.Oort, burgemeester. Secr.de heer C.Jonker, gem.-secr. tegenwoordig alle leden. De voorz. opent de vergadering. De secr. leest de notulen der laatste twee vergaderingen, waarmee plm. drie kwartier gemoeid is. Ze worden na een kleine aan merking van de heer J.Kikkert vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. Mededceungen. De voorz. doet mededeeling van de ont vangst van: a. een schrijven van Ged. Staten, waarin zij mededeelen de gemeentebegrooting 1929 te hebben goedgekeurd. b. het verslag van de Comm. van Toe zicht op het Nijverh. Onderwijs over 1928. Begin 1928 telde de le klas der Z.V.S. 16, de 2e 8, en de stuurl. afd. ook 8 leer lingen. Tien van de 16 slaagden voor liet overgangsexamen. Zes bleven het onderwijs in de le klas nog volgen. Voor het eind examen in Juni en Juli slaagden er vijf van de acht. Voor het toelatingsexamen melden zich 16 leerlingen aan. Twee trokken zich terug, drie werden afgekeurd. Van de elf werden er acht zonder en drie na een exa men toegelaten, van wie één voorwaardelijk. Deze laatste werd in October met nog een nieuweling definitief toegelaten. Van de 19 leerlingen der stuurl. kl. deden er 12 examen, negen slaagden. De radiocursus tel de twee leerlingen, van wie er één slaagde. Eind 1928 telde de le klas 18, de 2e 10, de stuurl. afd. 10 en de radiocursus 1 leerling. c. een schrijven van de Min. v. Fin., waar in hij meedeelt, dat de aanvrage van een voorschot voor een plaatsje ten behoeve van de landarbeider P.v.d.Vliet niet voor inwil liging vatbaar is. Deels wegens de zeer hoo- ge prijs van de grond, zij het ook dat deze voor bloembollen geschikt zou zijn en gun stig voor de stichting van een pension voor zomergasten gelegen is. De bouwkosten (f 2000) zijn abnormaal laag. De kosten van het totaal overschrijden het maximum echter met f 500. De Min. zegt niet als een biezon- der geval te beschouwen het feit, dat thansi op die plaats geen andere grond voor een pension zoo gunstig gelegen is. ZEx. oor deelt de stichting met de vooropgezette be doeling eên pension voor zomergasten te stichten niet in overeenstemming met de Landarb. wet. Ze zou er bovendien toe lei den, dat zomers de overblijvende ruimte voor het arbeidersgezin absoluut onvoldoende is. In een en ander vindt de Min. aanleiding de aanvrage terzijde te leggen. De aanvrage ten behoeve van de Smit, Zevenhuizen, werd in gewilligd. d. het procesverbaal van de opneming van kas en boeken van de gemeente-ontvanger, geschied op 27 Maart j.l. In kas moest zijn en werd bevonden f2390.12. e. een schrijven van Oym. Ver. Texel, hou dende het verzoek de zaalhuur van f 60 over 1928 te willen schenken, daar in het afgeloo- pen jaar verscheiden malen door het verbou wen van de school niet in het Olazen Paleis kon worden geoefend. Niet alleen kon hier door geen uitvoering worden gegeven en geen contributie worden geïnd, maar ook is de vereeniging hierdoor zeer in verval ge raakt. De voorz. stelt voor deze kwestie aan ts en W. over te laten. Dhr Pisart zou het bedrag maar willen schenken. „Al die vereenigingen vergaan hier van armoe", zegt hij. Dhr Boon zegt. eveneens het verzoek te willen inwilligen. Een en ander wordt voor kennisgeving aan genomen. Het suppletoir kohier 1928 wordt op f42.75, het kohier 1929 op f 1050,50 vast gesteld. De voorz. deelt mee, dat dit punt wegens ziekte van de gemeente-ontvanger vervallen Er is over 1928 f298.12 meer ontvangen en f 1522.40 minder uitgegeven. Het aan vankelijk overschot is echter op een andere wijze weer besteed. Goedgekeurd. De gewone dienst sluit in ontvangst en uitgaaf met f 13956.52, de kapitaaldienst met f 1861,68. Tot leden der comm. van on derzoek werden de heeren A.Boon, P.Dros Bz. en S.Keijzer benoemd. Op een vraag van de heer A.Epe naar stichting van een stembureau dichter bij de de Koog, antwoordt de voorz., dat deze kwestie na 1 Maart 1930 onder het oog zal worden gezien. B. en W. hebben van de raad destijds machtiging gekregen schoollokalen voor on derwijsdoeleinden af te staan. Enkele geval len zijn onder die machtiging echter met te rangschikken, ook niet de verstrekking van vuur en licht. Zij stellen nu voor de inach-l tiging uit te breiden in die zin, dat inge- bruikgeving mag geschieden in alle gevallen waarbij het dienen van liet algemeen belang op de voorgrond staat, mits de kosten wor den vergoed, uitgezonderd die van vuur en licht wanneer het betreft een tijdelijke cur sus, behoudens een leeftijdsgrens voor alle ingezetenen toegankelijk. In andere gevallen beslist de raad. Dhr de Graaf: Met de algemeene strek king kan ik mij best vereenigen. Maar het onderwijs mag er niet door worden ge schaad, en dat gebeurt toch wel eens, wan neer een deel der leerlingen de klas moet verlaten als een predikant godsdienstonder wijs komt geven. De voorz. merkt op, dat deze materie bij de wet geregeld is en geeft overigens toe, dat aan het onderwijs geen schade mag wor- den berokkend. Dhr Lap: Ik acht het nuttig, dat B. en W. telkens aan de raad van de ingebruik- geving bericht doen. Anders zouden er din gen gebeuren, waar de raad niets van weet. Weth. Keijser: Dat gebeurt wel meer. De voorz. ziet er het nut niet van in em vreest, dat het wel in het vergeetboekje kon aken. Dhr Kikkert vraagt, of ook politieke sa menkomsten zullen worden toegelaten, waar op de voorz. ontkennend antwoordt. Wel zegt deze op een vraag van dhr Pisart, dat aan het consultatiebureau voor TBC bestrijding wel vergunning zal kunnen wor den gegeven. Aangenomen. De Alg. Texelsche Wijkverpleging verzoekt voortaan op een vast jaarlijksch subs van f 1500 te mogen rekenen en wel naar aan leiding van een schrijven van de Comm. voor de Wijkverpl. te Heemstede, waarin deze meedeelt geen cent subs, meer te zullen: verstrekken, wanneer de gemeente ieder jr. geen f 1500 bijdraagt. Het gaat niet aan, aldus de Comm., dat de gemeente zegt: Ik betaal het dubbele van wat de Wijkverpl. van de Comm. ontvangt. Er is nu een na- deelig saldo van f 425,24. Bij wijze van uitzondering zal zij dit bedrag nog vergoeden maar onder de nadrukkelijke bepaling, dat het verzoek door de gemeente moet worden ingewilligd. (De Comm. bepaalde over 1928 haar subs, op f 149,83 lager dan het na- deelig saldo, waarmee de ver. over dat jr, sloot, doordat de gemeente over 1928 in plaats van f 1500 maar f 1350,16 subs, ver strekte, een besluit, dat volgens de Commi. funeste gevolgen zou moeten hebben). De voorz.: We meenden het bedrag netjes te verdeelen, maar hierin blijkt de Comm niet te willen treden. We staan thans voor het sombere feit op die beslissing terug te moeten komen en weer f 1500 te voteeren Aangenomen. B. en W. stellen voor: voor het openmaken van het N.-Holl. Kanaal benoorden Alkmaar aan de K. van Koophandel aldaar f 50 te verstrekken. In de achterliggende ijsperiode stelden zij zich in verbinding met die Kamer teneinde te bevorderen, dat het kanaal open gebroken zou worden, waarbij de bevolking hier toch veel belang heeft. Daarbfij bleek, dat in die richting reeds stappen waren ge daan, maar dat de kosten nog niet gedekt waren. Eenige leden geven hun instemming met het voorstel te kennen en spreken van een! koopje. Dhr Pisart zou wel f250' hebben wil len geven, als de neringdoenden hun goed' maar kregen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De voorz. deelt mee van de heer P.A. de Rode, uir. 1 EM, een schrijven te hebben ontvangen, waarin hij meeueelt bij nadere overweging te zijn teruggekomen van zijn besluit 1 exel mcuerwoon ie verlaten, waar om hij thans verzoekt het eervol ontslag als met verleend te willen beschouwen. Up de eerstvolgende vergadering van aandeelhou ders van de TEM zal deze zaak besproken moeten worden, gaat de voorz. verder. Op 8 Oct vroeg de directeur om particuliere re denen ontslag, welk verzoek werd ingewil ligd. Er werd een nieuwe directeur benoemd maar deze bedankte. Thans stel ik voor de afgevaardigde van de raad opdracht te geven het verzoek van de directeur in te willigen. Wat balans en winst- en verliesrekening van de TEM over 1928 betreft kan worden meegedeeld, dat er een batig sal-do is van- f 8220,29, Voorgesteld wordt Hiervan een re servefonds te vormen. Het dividend over het aandeelenkapitaal van f 50,000 is be paald op 4,75 pet. Verder hebben de ge bruikelijke afschrijvingen plaats gehad en wel tot bedragen, hooger dan aanvankelijk voorgenomen was. Op een vraag van dhr Lap hoeveel afge schreven is, antwoordt de voorz.: f 16000.- Tot leden van de Comm. van rekeningna- zieners worden de heeren de Oraaf, Pisart en Henkes benoemd. Tot afgevaardigde ter vergadering van de TEM wordt dhr Pisart gekozen en wel met acht van de 13 stemmen. De heeren Lap, Kikkert, Epe en Vlaming krijgen elk één stem; één briefje wordt blanco ingeleverd. Naar aanleiding van de benoeming van dhr Pisart, merkt weth. Keijser schertsend op: „Dat is omdat je zoo'n groot voorstan der was", waarop het antwoord van de be noemde luidt: „Ik ben altijd een groot voor stander van licht geweest." deze aangelegenheid werd meegedeeld, kan het volgende nog worden toegevoegd: B. en W. geven toe, dat het nieuwe ge bouw, op liet schoolterrein opgetrokken, wel wat achteraf komt te staan. Het voordeel is echter: nabijheid van de woning van het hoofd en van het gym. lokaal (aangenomen dat de raad goedvindt, dat de oude school hiervoor wordt ingericht.) Voor speelplaats en de ev. bouw van een vierde lokaal is voldoende ruimte beschikbaar. De school wordt thans door 88 leerlingen bezocht, ter wijl eerst bij 117 een vierde leerkracht aan school verbonden moet zijn. Een gebouw van drie lokalen zal dus voldoende zijn, vooral daar de laatste jaren de schoolbevolking eer af- dan toegenomen is. - De voorz. deelt mee, dat Inspecteur en Schoonh. Comm. aan het voorloopig plan reeds hun goedkeuring hebben gehecht. Dhr Boon zegt, het plan hartelijk toe te juichen eii hoopt dat de raad er even gun stig over zal denken. Dhr de Oraaf vindt het jammer dat het dorp door de bouw achteraf niet wordt ver fraaid. Dhr Kikkert vraagt of men er van de dijk geen gezicht op heeft, maar dit blijkt ook- niet het geval. Wel aan de Achterweg, merkt dhr Boon op. Dhr Epe zegt aan een ruime speelplaats groote waarde te hechten en vraagt, of die voldoende afmetingen hebben zal. Zoo niet, dan zou hij, desnoods met opoffering van wat geld op een beter terrein willen bouwen De voorz. meent, dat geen beter plek te vinden is. Dhr Lap zegt zich grootendeels met het prae-advies te kunnen vereenigen, maar acht de nabije ligging van de woning van het hoofd een gebrekkig argument. Liever zou hij minder achteraf bouwen, b.v. op 't pleintje bij Slaman. Dhr Boon acht dit te klein. Bovendien zegt de voorz. hieraan een an dere bestemming te willen geven. Weth. Keijser verklaart ook om de finan cieele consequenties daar niet graag te beu Na het proeven van Engros bij J. F. v. LIESHOUT Alkmaar en Fa. JAC. VERFAILLE den Helder wen. Het schoolterrein is van de gemeente. locn zou uur Epe, nooge Kosten ten spijt, gaaiuc een ruime spcetpiaais zien uaiigeicgu. /-us toen gebouwd worut, meent hij, uoe net aan gronuig en goed. uur tsoou zegt üai liet schoolterrein toch 't üeste is. IzlUers is geen grond te vinden of te laag. Wetn. vlaming merkt op, dat het niet aan gaat uit onderwerp in een openbare ver gadering te DespreKcn en sten voor hier over niet uit le wijden. Goed zaken doen zou er niet door in de hand worden gewerkt. Dhr Kikkert geeft aan een klein terrein boven een groot de voorkeur omdat men dan gemakkelijker toezicht houden kan. Dlir Pisart meent, dat 't onderwijs hoofd zaak is en dat verfraaiing de raad Koud kan laten. Hiertegen komt dhr de Oraaf op, die het betreurt, dat de Schoonhcidscomm., op Texel geen vreemd element, bier een klap in het gezicht krijgt. Dhr Lap adviseert het te leencn bedrag van f 2b8UU in korte termijnen af te betalen omdat het voorgeslacht ons onbezwaarde scholen heeft achtergelaten, zoodat de ge meente tegenover het nageslacht dezeltde verplichting op zich zou moeten nemen. De voorz. zegt deze kwestie later onder het oog te zullen zien, waarna het voorstel tot bouw van een nieuwe en verbouw van van de oude school z.h.s. wordt aangenomen, B. en W. wordt f 2701)0 crcdiet verleend. We verwijzen de lezer in de eerste plaats; naar het desbetreffend bericht in ons vorig nummer. Dat meermalen Ulo-leerlingen, zoo vul len wij thans aan, met succes voor 3e klas H.b.S. en mulo-diploma A zijn opgeleid moet grootendeels worden toegeschreven aan de bereidwilligheid van het hootd der school, de heer H.Groenewold, tot het geven van les buiten de schooluren om. Hoe lofwaardig dit is, het gemeentebestuur mag hierop niet voortbouwen. Vandaar het voorstel over te te gaan tot benoeming van een derde leer kracht. Omtrent het doel, de kosten eii de verschuiving van de datum van toelating naar 1 Sept. schreven wij reeds. Dat alles tenslotte afhangt van de vraag, in hoeverre het gelukken zal, superieure leerkrachten aan de school te verbinden, be hoeft geen betoog. Aldus het prae-advies. Dhr Pisart geeft als zijn meening te ken nen, dat het hem veel genoegen doet, dat er weer een leerkracht bijkomt. Laatst hebben we er noode een moeten missen. Voorz.: Het ging om het aantal leerlin gen. Toen 31 en nu 43. Dhr Lap juicht het voorstel toe en zegt verder: Hoe beter ulo hoe liever mij dat is. Wij moeten voor de ulo meer uitgeven dan tot nogtoe geschiedde. Voorts zou ik nog enkele punten willen bespreken, maar ik acht het niet wenschelijk, dat in een open bare vergadering te doen. De voorz. meent die woorden te mogen onderschrijven en vertrouwt dat de raad er ook zoo over denken zal. Hierop wordt de vergadering geschorst. O— Een klein half uur later worden de be sprekingen weer in het openbaar voortgezet. Dhr de Oraaf bepleit dan toelating van leerlingen op 1 April en 1 September en zegt te betreuren, dat zooveel kinderen met onvoldoende kennis de school verlaten. Hij zou daarom alle middelen willen beproeven om dat te voorkomen. De voorz. zegt het voorstel te willen be kijken, maar denkt, dat het onuitvoerbaar zal zijn. Hierna wordt het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. Volgens de verordening van 28 Dec. 1852 moeten strafverordeningen m vijf mnt. klok luiden in haar geheel van de stoep van liefs

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1