Roodvonk de Koog restant hooi s.s. Burgemeester tan Alkmaar II Sprutol. bij alie Uiogibien. PUR0L Den lsten Mei a s. 1 woon- en winkeihuis Zuivere Barnevelder broedeieren te koop. onderhouden en in orde maken van tuinen. een klamp prima hooi Zaterdag 11 uur naar Purmerend. Sproeten komen vroeg in het TexeSsche Berichten Ingezonden ADVERTENT1EN dat niemand van mijn gezin, noch wie ook van alle logé's, groot of klein, die dit jaar en zelfs in 1928 in ,,'t Mierennest" zijn geweest, allen daarvan vrij zijn. JAN LUBERTi. 14. Herziening Algem. Politieverordening cr- Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behouden van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Vorstschade aan bloembollen. Geachte Redactie. Over hooge pachten. GEBOREN: LUIT zoon van JANTjE jBAKKFR- Drijver IACOB BAKKER. Everstekoog, 22 April 1929. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders J. DEKKER Pz. H G. DEKKER-Konlng fhun 40-jarige Echtvereeniging te fgj herdenken. F Hun liefhebbende Kinderen 5^ en Kleinkinderen. a.)J Oudesehild. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven van het over lijden van onzen geliefden Broeder en Oom, JACOB BRUIJN, Weduwnaar van Johanna Hagenaar, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Namens de Familie, Wed. W. VEEN. Oudesehild, Texel, 22 April 1929. Voor de vele blijken van belangstelling bij onze 35-jarige Echtvereeniging onder vonden, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, betuigen wij onzen oprechten dank. K. KUIPER. T. KUIPER—Dogger. Den Hoorn, Texel, April '29. TE HUUR: in de Warmoesstraat, den Burg. Te bevragen bij G. H. GEUS, de Waal. Beslist 90 pCt bevrucht. Ouders onderzocht op Pullorum. Zeer billijke prijs. J. VERHOEVE nabij de Koog. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het Overal te ontbieden. J. VISSER, adresJAC. KALIS. TE KOOP: 2 wagens ruigte werkpaard Zeeuwsche ploeg bietensnijder. P. v. HIJFTE, 't Noorden. TE KOOP: ook bij gedeelten. P. J. BREMER. vaart De Commissaris T. C. BAKKER .In- verb md met de oa- dooi dachte, domme praatjes >ver roodvonk verklaar ik hieibij nitdrnkkelijk roodvonk hebben ^ehad of daarvoor zelfs ook maar in observatie zijn geweest en dat ook nu nog vnuijaar. koop tijdig ten pot raadhuis worden voorgelezen en op alle ge meentelijke borden worden aangeplakt. Hoe wel omslachtig en verouderd willen B. enW. met deze regeling, in sommige plaatsen el ders nog in gebruik, niet geheel breken. Zij' zouden het klokluiden tot minstens twee mnt. en het aanplakken tot het bord bij het ge meentehuis willen bepalen. Na het luiden stellen B. en W. voor door de bode of zijn plaatsvervanger een kennisgeving, uitgaande van B. en W. en vermeldende titel der ver ordening en dag van afkondiging, van de stoep te doen voorlezen. Verder ligt het in hun bedoeling in de pers een kennisgeving van de afkondiging te doen opnemen. Dhr Henkes geeft in overweging van die oude gewoonte maar af te wijken omdat toch geen mensch naar het afkondigen luistert. Hij noemt het tijdverspillen van de gemeente ambtenaar, die er mee belast wordt. Dhr Pisart merkt schertsend op, dat die tijd genoeg heeft. Weth. Keijser (terwijl hij glimlachend kijkt in de richting van de bode): Ik ben er voor, dat de Oraaf de heele verordening op de stoep afleest. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Dhr Pisart zou het voetballen op de open bare weg willen verbieden en vraagt welk merkteeken de ziekenauto moet dragen bij 't vervoeren van personen, lijdende aan een besmettelijke ziekte. Weth. Vlaming zegt tegen de opmerkingen van dnr Pisart bezwaar te maken. Ze zijn z.i. thans met meer op haar plaats en kun nen nu niet meer door B. en W. beoordeeld worden. De voorz. zegt, dat voetballen op de open bare weg reeds verboden is. Wat de zieken auto betreft oordeelt hij het aanbrengen van een biljet met „Besmettelijke ziekte" vol doende. Vervolgens komt herziening van het ver dere deel der politieverordening aan de orde. Verboden is zonder vergunning van B. en W. vuur te stoken in een onbewoond ge bouw. Dhr de Oraaf acht dit artikel onuit voerbaar, maar legt er zich bij neer wanneer opgemerkt wordt, dat het wel voorkomt, dat van ondeugdelijke kachel gebruik wordt ge maakt. De schoorsteenen moeten minstens eens per jaar, in April of Mei, geveegd worden.. Bakkers, smeden, e.d. viermaal per jaar, in Maart, Juni, September en December. Dhr Lap dringt op scherp toezicht aan. Alleen met toestemming van B. en W. mag ruigte of ander afval worden verbrand a. binnen 100 M. van huizen en wegen, b. bij, hevige wind, c. vóór zonsop- of na zons ondergang. Van verbranden op meer dan 100 M. afstand in het open veld moet eerst kennis gegeven worden aan B. en W. (om loos brandalarm te voorkomen.) Schelven hooi, stroo, enz. mogen zonder vergunning niet in of op minder dan 50 M. van de kom worden geplaatst. B. en W'. kun nen verbieden, dat zulke schelven buiten de- kom op minder dan 10 M. van een gebouw of van de openbare weg worden geplaatst, (uit een oogpunt van brandgevaar.) Werkende dorschmachines moeten voorzien zijn van een in goede staat verkeerende von- kenvanger en een goedsiuitende ijzeren met waier gevulde ascuDnk. Ze mogen alleen met steenkool of cokes worden gestookt. Dhr Dros vraagt hoe de vonkenvanger pre cies zijn moet, waarop de voorz. meedeelt, dat deze niet omschreven wordt. Broedmachines, kunstmoeders, enz. mogen niet in Dedriji worden gesteld, in ruimten, tevens voor andere doeieinden in gebruik, staande op minder dan vijl meter van andere gebouwen, tenzij die installaties van electr verwarming zijn voorzien. Dhr de Oraaf acht dit art. onuitvoerbaar., maar neemt er tenslotte genoegen mee, daar men toch vrijheid van handelen heeft, wan neer men zijn broedmachine in een afzonder lijke ruimte plaatst. Anders toch zouden tien lallen nu reeds kunnen worden bekeurd. In autogarages mag alleen electr. licht worden georuiKt. Stopcontacten, schakelaars e.c. moeten minstens 1.50 M. hoog zijn aan gebracht. Autogarages mogen alleen centraal worden verwarmd, Fr moet aanwezig zijn 'n kist met minstens 50 L. droog zand en een doelmatige schop. Poetslappen, hoogstens 2 Kg. moeten in gesloten blikken doozen be waard worden. Al deze voorschriften gel den alleen garages binnen de kom) Nieuw is de bepaling, dat op de deur,, welke toegang geeft tot autogarages, timmer mans- of meubelmakerswerkplaats, aan weers zijden moet staan: „Verboden te rooken. Polilieverordening der gemeente Texel." Alleen met toestemming van B. en W. mo gen op vaartuigen garnalen worden gekookt. Dhr de Graaf vraagt wie bij brand liet bevel over de brandweer voert, de burge meester of de brandmeester. Het antwoord luidt dat de burgemeester steeds handelt in overleg met de brandmees-: ter. Verboden is bij brandblussching aan het dienstdoend personeel van brandweer of po litie alcoholhoudende drank uit te reiken, te schenken of te verkoopen zonder toestem ming van de burgemeester. Dhr de Graaf wil de laatste woorden la ten vervallen. De vaorz. acht het beter ze te laten staan. Dit art. brengt dhr Lap een, naar hij zegt. aardige herinnering te binnen uit de dagen, dat in den Hoorn na het blusschen aan de brandweer een borrel werd verstrekt Hoofdstuk IX, handelende over het vorde ren van persoonlijke diensten, acht dhr de, Graaf onuitvoerbaar. Hij doelt daarbij op het uitgestrekt terrein, waarover hij als brand meester moet waken en waarin net vorderen van persoonlijke diensten meermalen bezwa ren heeft ontmoet. Het is wel gebeurd, dat ia! van personen,' die in gebreke bleven, werden bekeurd. Vroeger kon men van die diensten nog worden vrijgesteld. Dhr Boon geeft toe, dat dhr de Graaf; deels gelijk heeft, maar merkt verder op, dat er nu eenmaal mejischen zijn, die men vorderen moet. Dhr de Graaf noemt het een zware taak voor een brandmeester, die er gewoonlijk bij: het publiek niet veel "eer mee inhaalt. Dhr Lap zou evenals bij de reddingboot aan de motorspuit een vast getal personen willen verbinden, die naar verdienste worden betaald. De roeiers krijgen vast f 10 per jaar en na een redding t 5 tot f 30 naar ge lang prestatie. In de kosten van zulk een re geling van de brandweer zouden zeker de assuranties wel willen bijdragen. De voorz. zegt met de wensch van de lieer Lap rekening te zullen houden. Dhr Henkes wil de artikelen zoó wijzigen, dat alleen in uiterste noodzaak persoonlijke diensten worden gevorderd. Het is onbillijk zegt hij voor een brandspuitoefening de men- scnen uit hun werk te halen. Dat is toch maar een wassen neus. Ik zou het ook beter, vinden, dat vaste personen daarmee werden belast. Dhr de Graaf merkt echter op, dat er staat dat persoonlijke diensten kunnen worden ge vorderd. Zoo luidt dan het eerste art.: leder manne lijk ingezetene, tusschen 18 en 60 jaar kan tijdelijk voor persoonlijke diensten worden opgeroepen, ter voorkoming en blussching van brand, ter beproeving der brandblusch-i middelen, bij overstrooming of stormramp en ter handhaving van de orde, wanneer die op ernstige wijze wordt verstoord. Onder bepaalde voorwaarden is afkoop (f 10 per jaar) of vrijstelling mogelijk. Gevraagd wordt, wie bij overstrooming baas is: burgemeester of dijkgraaf. Desgevraagd deelt dhr C.Jonker mee, dat beiden in over leg met elkaar zullen moeten handelen. Hier uit kunnen conflicten voortvloeien; de wet gever is zich hiervan ook wel bewust. O Art. 105 verbiedt een stier van ouder dan twee jaar los te laten loopen in landen, gren zende aan de openbare weg of waarover een voor ieder toegankelijke weg of pad loopt. Naar aanleiding van opmerkingen van dhr de Graaf wordt de leeftijd van de stier op anderhalf jaar gesteld. Van 1 Nov. tot 1 Mei mag men geen honden los laten loopen. Hiertegen maakt dhr Epe bezwaar. Als boschwachter heeft hij 'n jachtvergunning en daarbij toestemming om 't heele jaar door met een hond te loopen Echter neemt hij met het artikel genoegen nadat besloten is, er aan toe te voegen dat door B. en W. van dit verbod ontheffing kan worden verleend. Tenslotte wordt nog vastgesteld het ver bod van het spelen om geld op openbare wegen of op voor het publiek toegankelijke plaatsen. In stemming gebracht, wordt het geheele reglement door de raad aanvaard. 15 Financleele regelingen dienst 1928. Goedgekeurd. RONDVRAAG. Dhr Boon brengt B. en W. en de raad dank voor hetgeen zij in het belang van het onderwijs te Oudesehild hebben gedaan. Hij hoopt, dat Oudesehild er zijn nut van mag hebben. Dhr Kikkert geeft in overweging in het belang van het veilig verkeer de goot bij het erf van de heer cle Jager te den Hoorn door een plank af te dekken. Dhr de Graaf vestigt de aandacht op de treurige toestand waarin bij regen en dooi- weer de rioleering bij het perceel van mej:. de wed. Verhoeve te de Cocksdorp ver keert. Dhr Leber zegt, dat er de laatste tijd nogal geklaagd wordt over de onzuiverheid van het water uit de kolk bij de 'Ruigedijkl Hij raadt daar een paar man aan het werk te zetten. De bodem zal verontreinigd zijn, waarin gemakkelijk is te voorzien. Dhr Pisart dringt aan op bestrating van de berm aan het Schildereind, welke bij regen telkens in een modderpoel herschapen wordt. Weth. Keijser zegt verbetering toe zoodra wat steenen beschikbaar zijn. Dhr Lap wijst nog op een paar riolen te den Hoorn, die verbetering behoeven, o.m. bij Hoogewerf. De voorz. belooft van een en ander nota te hebben genomen en sluit dan de open bare vergadering om de besprekingen met gesloten deuren te kunnen voortzetten. Van besluiten in die geheime vergadering genomen kunnen wij geen mededeeling doen, zoodat wij hiermee ons verslag kunnen be sluiten. Korte Ber'chten. Pluk een Emma-bloempje Ten bate van de TBCbestrijding zal L) in de loop der volgende dagen een Emma- bloempje te koop worden aangeboden. We vertrouwen, dat deze collecte weer een aan zienlijk bedrag voor het goede doel opleveren zal. Een aanbeveling mag overbodig heeten, riet waar Schoolnieuws. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer j. Koelman, eerder onderwijzer aan de Ulo alhier, is dezer dagen benoemd tot onder wijzer in vaste dienst aan de o.l. school tej Koedijk. Voor de functie van hoofd der Ulo, welke na het vertrek van de heer H. Groenewold, vaceert, hebben zich tien, voor die van on derwijzeres), met ingang van uiterlijk 1 Sept. aan dezelfde school te benoemen, vijf sol licitanten aangemeld. Doos 30,60, Tube 30 ct. Giflen voor het Witte Kruis. N.N., f 10,— Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. de Graaf Pz., thans te Amsterdam, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot bouw-: kundig teekenaar bij Publieke Werken in dienst van genoemde gemeente. De heer S.J.Flens, secr. van de afd. Texel van het H.B.G. schrijft; De narcissen hebben, voor zoover bekend, zeer veel schade geleden. Uitgezonderd or- natus, die zich op de zwarte grond best heeft gehouden. De ongedekte dubb. van Si- on zijn practisch gesproken weg, terwijl de Golden Spur eveneens grootendeels verlo ren is; dit zijn de hoofdsoorten, die op Texel worden geteeld, doch alle ongedekte soorten hebben zeer veel geleden. Dan zijn er hoeken, welke wat hoog liggen, doch gedekt zijn en waarin aanzienlijke vorstscha de is; hieronder zijn ook King Alfred, enz., Narcissen, welke normaal gedekt zijn, heb ben volgens mijn meening, voor zoover nu is na te gaan, niet veel geleden op zuch tige, niet te hoog liggend 'egronden. De tulpen, welke niet gedekt waren, hebben eveneens nogal vorstschade, terwijl de cro- cussen, welke niet gedekt waren, voor 100- pet. bevroren zijn. Ook op gedekte zanderige perceelen komt hieronder vorstschade voor. Deze winter heeft ons geleerd, dat men het zonder dek niet kan stellen, ook niet' wat de tulpen betreft (ornatus maakt hier op een uitzondering en behoeft, op zwarte grond althans, geen bedekking). Verder zijn de ligging, de waterstand en de aanwezige humus de hoofdfactoren, waarvan afhangt, hoe zwaar de kweeker'moet dekken om zicli, tegen vorstschade te vrijwaren. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) In het verslag der vergadering van de Hoü. Mij. v. Landbouw op 15 April geiiou- uen, troi ik üe mededeeling, dat een com missie van eenige ingezeten in overleg met de notaris zou traciuen te Komen, tot uitsteil van de datum, waarop de paciuen betaald moeten worden. Uit deze mededeeling spreekt meer, dan menigeen besetien zal, de ellende, waarin veei paciiiers leven en daartegenover uc goedwillendheid van eenige -ourgers. Ook de ze oilrgers weien, dat, noe net resultaat van de besprekingen in ueze commissie wezen zal, de nadceien van net icgenwooruige ljuuiisysicein er niet door vemoipen zunen woiueii. De al maar opgevoeruc paciuen, weme hei leven van velen onzer tot een be- zoeKing manen woruen er met door aan rcue- iijne pi ijzen geoonuen. De grondhuur als han- -oeisai likei bnjit bestaan. in mesland is getracht door middel van een pachtbureau de grond te verhuren tegen geiaxeerue prijs. De resultaten van dit par ticuliere bureau waren niet erg hoopvol voor üe pachters, vnl. doordat de meeste grond eigenaren bleven verhuren buiten het bu reau om. het waren hoofdzakelijk kerkelijke gemeenten, weeshuizen en dergelijke, die de verpachting door bemiddeling van net bureau deden geschieden. En een ieder is bekend, dat deze lichamen met behoeven te worden gerekend tot de slechtste landheeren". Bij dev ze lichamen toch is het directe eigenbelang uitgesloten. In 't algemeen zijn de pachten in Friesland er dan ook niet lager op ge worden. Slechts de overheid kan hier verbe tering brengen, door het invoeren van een pachtwet. Deze wet zou moeten voorzien: 1. In een tegengaan van opdrijven der pacht. 2. In vermindering van de pachtsom, wan neer door biezondere omstandigheden de op brengst van de bodem ver beneden de ge rechtvaardigde verwachting bleef. 3. In een recht op vergoeding aan de pach ter voor aangebrachte verbeteringen. 4. In een recht op weder-inhuren door de pachter bij goede plichtsbetrachting. Waar het voor-ontwerp-Pachtwet van de Minister van Binnelandsche zaken en Land bouw aan deze alleszins billijke eischen niet tegemoet komt, waar van de tegenwoordige regeering in deze niets te verwachten is, blijft de betrokken pachters niets anders over dan bij de komende verkiezingen een zooda-> nig gebruik van hun stembiljet te maken, dat een andere Kamer een regeering zal voortbrengen, welke meer met hun verlan gens rekening zal houden. Dat de pachters zich er eens op bedenken zullen. Met dank voor de plaatsing, J. A. v. d. VLIS. Den Helder, 20 April 1929. j

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2