Texelsclie Courant van Woensdag 24 April 1929, TWEEDE BLAD Van week tot week «ARRETJE FLIEUNDS. Texelsche Berichten Leeskring-den Burg. Gemengd Nieuws Dienstplicht. Zaterdagavond. Korte Berichten. Een noodlanding. Helium. Bekendmaking uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van Texel brengt teralge- meene kennis dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 13 April 1929, Vlle Afdeeling no. 229 V aan Jan Huisman, ingeschrevene voor de lichting 1929 uit deze gemeente, ingaande 16 Juni 1929 vrijstelling van den dienstplicht is verleend voor den tijd van een jaar, wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan binnen IC dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep wor den gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of diens wettigen vertegenwoordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting Ingeschreven personen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoek schrift. Voor zoover betreft uitspraken, door Gede puteerde Staten gedaan, kan bovendien de Com missaris der Koningin binnen denzelfdcn termijn in beroep komen. Texel, 20 April 1929. De Burgemeester van Texel, W. B. OORT. den, wanneer men over een dergelijk aan matigend, ophitsend en tartend geschrijf z*n diepe verontwaardiging uitspreekt. Gelukkig is allerwege de belangstelling voor het vraagstuk des vredes wassende, een lichtpunt, waarop Jlir Loudon niet ver zuimde met welgevallen de aandacht te ves tigen. Hij zeide veel gewicht te hechten aam een steeds grooter en uitgebreider manifes tatie van de wil der volken om aldus de legeeringen te prikkelen tot een werkelijke vermindering der bewapening. De ontwape- ningscomm. heeft de steun noodig van de openbare meening, van dc uitgesproken wil der volken. Vooral verklaarde hij zijn hoop te hebben gevestigd op het opgroeiend ge slacht en de toenemende geneigdheid om ge schillen bij te leggen door verzoening en scheidsgerecht. Q.Joh.D. Niets is moeilijk voor hen, die willen"- Aldus luidde het wel zeer optimistisch de vies van een te goeder naam en faam be kend staande rederijkerskamer, al een jaar ot wat geleden. Wanneer Jhr. Loudon, Nederlands gezant te Parijs en tevens voorzitter van de voor bereidende ontwapeningsconferentie, te Ge neve bijeen, te onzaliger ure aan die woor den eens wordt herinnerd, moet hij toch geen hooge dunk van zichzelf krijgen. En toch - we kennen Jhr Loudon als een knap en han dig diplomaat, die het goed meent met vre de en ontwapening. Het ziet er echter niet naar uit, dat de Comm. ditmaal wat goeds zal uitrichten. De voorz. heeft er in zijn openingsrede al op gewezen: de wereld moet haar verwach tingen maar niet te hoog spannen. De at-i mosteer deugt niet. Het begon al dadelijk met een klein hei beltje, doordat Jhr Loudon zich „verstout- te" een brief van de Amerikaansche milli- onnair Clifford Hammon voor te lezen, waar in deze voorstelde de Volkenbond een lucht macht ter beschikking te doen stellen, op dat deze Bond zoo noodig zijn bevelen' kracht zou kunnen bijzetten. De Engelsche Lord Cushendun speelde hierover op en oordeelde, dat de Amerikaan teveel eer ge schiedde. De voorz. heeft er echter heel snedig op geantwoord, dat hij aan Lorei Cushendun geen verlof wenschte te vragen om dergelijke voorstellen ter kennis van de Bondsleden te brengen. Intsschen zal het nog wel een paar da gen duren eer de geest van vreedzaamheid over de confereerende kopstukken vaardig wordt. O— Ach, waren alle menschen wijs En wilden daerbij wel De Aerd waer haer een Paradijs Nil isse meest een Hel Zoo zong eenmaal onze roemwaardige ■voorvader Dirk Rafaelsz. Camphuijzen in zijn „Maijschen Morgenstondt". Ik galm het hem na cn denk hierbij o.a. aan Polen, waan het ook nog allesbehalve pais en vree is. De lezer herinnert zich, hoe onbehoorlijk Pilsoedski onlangs tegenover zijn parlements leden te keer is gegaan. Intusschen is het Kabinet-Bartel afgetreden en vervangen door een ander, dat zich hierin onderscheidt, dat. de dictator nog grooter macht is toebedeeld- Als Min. van Oorlog heeft deze nog krach- tic de teugels van het „paard-van-staat handen, voor zoolang het duurt. De stad Parijs voert een schip in naar wapen en tevens de woorden: Het slingert, maar het zinkt niet Toegepast tip het geval-Pilsoedsk. mag .ernstig worden betwijfeld of hex arme dier, -vandaag of morgen, door onoordeelkundige behandeling tot wanhoop gedreven, met op hol slaat en zijn wispelturige berijder uit het zadel slingert. I —O- Kent Gij het Idna, waar de citroenen bloeien Deze veelbeteekenende vraag moet van Goethe zijn. Wanneer het antwoord Italië" zou moeten luiden, stel ik mij voor, .dat er lezers zijn, die betreuren, dat het land op de kaart te vinden is. Veelal toch is het geen opwekkende lectuur, die men omtrent de fascistische heilstaat onder het ooc krijgt. Zoo treft stellig menig bezadigd krantenlezer weer hoogst onaangenaam, wat de fel-fascistische impero nog immer over Oostenrijk schrijft. En wel naar aanleiding van het vreugdebetoon in dit land over de voetbaloverwinning op de Italianen, waarover ik de laatste maal schreef. „Oostenrijk", zoo vermeet zich dat blad. te schrijven, „is in vergelijking met Italië niet meer dan krankzinnig geworden, een stinkende kwispeldoor. Het woord zal van dc kant van Italië gevoerd worden door bom- men afs wrekers® van het heele menschdom dat reeds te lang beleedigd is door het vie ze ding, dat de wereld Oostenrijk noemae Wat te denken bij het lezen van zulke- regelen Waarlijk behoeft men toch met van anti-fascistische gevoelens beticht te wor- Een Texelsche novelle uit het jaar 1864 D. DEKKER. 10 —o (Slot.) Heintje Flas was reeds sedert eemge weken naar zee. Jantje Dirks had te Lei den gelogeerd; en toen eenigen tijd, na hare terugkomst op Texel, omtrent haar geruchten verspreid werden, die later ble ken maar al te zeer waarheid te bevatten, sloeg Pietje Voet, die sedert het vertrek van de jonge kapiteinsvrouw al zoo veel door die nederdrukkende gedachte gele den' had, een schrik om het hart. Dat zou dan de tweede voorspelling zijn, die letterlijk vervuld zou worden. Dit denk beeld greep het meisje zoodanig aan, dat naarmate de geheele uitkomst der voor spelling ten aandien van Jantje Dirks naderde, zij hoe langer hoe treuriger, dikwijls geheel afgetrokken en onvatbaar voor het genot van eenige levensvreugde scheen. De ouders waren met hunne doch ter ten einde raad: ieder giste het een of het ander; men sprak vermoedens uit, die van mond tot mond gingen; maar behalve de hoofdpersoon in deze zaak, Marretje Flielands en de geschandvlekte Jantje Dirks, was er op het dorp niemand, die de ware reden van deze treurigheid keiï' de of weten kon; want de vrouw van ka pitein Bense, die het geheim ook kende, was nog steeds afwezig. Andermaal had den de ouders zich met het meisje naar de hoofdstad begeven, teneinde professo ren over den toestand van hun kind, dat meer kwijnende dan ziek was, te raad plegen, want nadat de tweede voorspelling door de geboorte van eenen zoon, letter- terlijk was vervuld, was de kwaal van het jonge meisje aanmerkelijk verergerd. Intusschen was kapitein Bense, na eene gelukkige reis van bijna een jaar, met zijn vrouw en een op de terugreis gebo- boren dochter in welstand teruggekeerd, en toen de jonge kapiteinsvrouw het nieuws van Jantje Dirks en den ernstigen toestand van hare vriendin Pietje Voet vernam, begreep zij dadelijk wat de reden van haar akelig bestaan was. Zij deelde haar vermoeden aan haren echtvriend me de en deze was bereid haar met raad en daad bij te staan. Zij moest zich spoeden naar de ouders van het zoo kwijnende meisje en hen met de vermoedelijke reden van haar verval bekend maken. Dan moest zij de vrouw Marretje Flielands, die thans in het armengesticht werd verpleegd, la ten komen en deze ondervragen, op wel ken grond zij de voorspellingen had ge- daan. De ouders begrepen weinig van de zaak, en Marretje Flielands, die met onrust den akeligen toestand van de dochter van Hendrik Voet had opgemerkt, maar tot hiertoe den moed niet had bezeten om rechtstreeks tot het meisje of tot hare ouders te wenden, gaf van hare voorzeg ging de volgende verklaring: Zij had kort voor den tijd, dat zij door de meisjes geroepen werd, door het toe vallig uitkomen van twee zaken, die zij had voorzegd, omdat de dorpelingen haar zelf die gaaf hadden toegekend, zoo veel roem verworven, dat zij dien tot haar voordeel, want ieder wist, dat zij arm was wenschte te behouden en te ge bruiken. De voorzeggingen op den bewus- tcn avond waren natuurlijk niets anders dan woorden, door haar in den blinde ge sproken. Alleen de voorzegging ten aan zien van Jantje Dirks had zij gegrond op de wetenschap, die zij bezat omtrent de geaardheid van het meisje. Om niet van allen hetzelfde te zeggen, had zij zich geweldig moeten inspannen, en zoekende om voor ieder iets anders te vinden, was zij op het ongelukkige denk beeld gekomen, om de laatste een vroeg- tijdigen dood te voorspellen. Alle rede neering van de ouders, evenmin als die van hare vriendin en van Marretje Flie lands, die zich naar de zieke begaf om haar te beduiden, dat hare praatjes als uit de lucht gegrepen waren, vermochten niets op de ongelukkige, wier verval reeds te ver gevorderd was om te herstellen. De akelige gedachte aan een vroegtijdi- gen dood had haar gestel te veel onder mijnd; ze was in eene tering vervallen, die na verloop van eenige weken werke lijk een einde maakte aan haar jeugdig leven. Domme en onverstandige lieden, die van de voorspellingen van Marretje Flie lands hoorden verhalen, hielden vol, dat de oude vrouw eene heks, eene tooverkol eene waarzegster en misschien nog iets ergers was; maar de verstandigen be schouwden dit voorval met zijn treurig einde als een leering, waaraan alle dwa zen en lichtgeloovigen zich konden spie gelen, overtuigd als zij waren, dat de Godheid met wijze oogmerken de toe komst voor den mensch heeft verborgen I gehouden, en 'dat hij, die tracht de gor dijn op te halen, waarmede Gods liefde ons toekomstig lot heeft omsluierd, als een dwaas handelt, cn onze afkeuring ver dient. Cursus stof versieren. De cursus-stofversieren, door Volksonder wijs georganiseerd en door mej. W.Wijkhui- zen en de heer J.Ph.Klapmeijer (beiden van de Vakschool voor Meisjes te den Helder) in de Z.V.S. alhier Zaterdags gegeven, is 20 dezer geëindigd. Als blijk van waardecring werd de beide leerkrachten door de cursisten een zilveren lepeltje ten geschenke gegeven. Dienstregeling T.E.S.O. Met ingang van 15 Melj a.s. zal de laatste boot van den Helder op werkdagen niet te 6,40 uur vertrekken (zooals nu) maar om 6,55 uur. (De wijziging in dc dienst, zooals men die ons eerder opgaf, is hiermee vervallen) Luxe banden voor ons Zondagsblad. We kunnen de abonnees op ons gcillus.- treerd Zondagsblad meededen dat we ge volg zullen geven aan de vele verzoeken om luxe banden voor het binden van dat blad .beschikbaar te willen stellen. De banden zullen geheel van linnen en met goudopdruk op rug en voorzijde ver vaardigd worden en tegen de geringe prijs van 75 cent verkrijgbaar zijn. *Hkv Kinderkoor Op Hoop van Zegen. Woensdag 1 Mei zal door het Kinderkoor Op Hoop van Zegen onder leiding van de dames Meijer en de heer J.Visser Cz. in Eben Haezer een zanguitvoering worden ge geven. Het programma zal tal van welgeko zen nummers bevatten. Nadere biezonderheden worden jrer ad vertentie in het volgend nummer bekend ge maakt. Oefentocht Z.V.S. Morgen vangt voor de leerlingen van de tweede klas der Z.V.S de tiendaagsche oefen tocht aan. De reis gaat weer met de Prins| Hendrik over en langs de boorden van do Zuiderzee, waarbij o.m. Amsterdam en nog enkele havens zulfen worden aangedaan. Propaganda-avond Democr. Partij. Dc filmavond in hotel Texel, georgani seerd door de Democratische Partij, werd bijgewoond door een zoo talrijk publiek, dat de zaal tot in haar verste hoeken ge vuld was en velen zelfs met een staan-i plaats genoegen moesten nemen. Tal van personen moesten zelfs nog worden afge wezen. Alhoewel noch de advertentie noch de strooibiljetten spraken van dc Democr. Par tij, bleek deze avond ten doel te hebben propaganda te maken voor die partij. We namen in het vorig nummer echter een berichtje op, waaruit dat ook kon blijken. Het hoofdnummer van liet programma was „Wapens Neer 1" getiteld en was een romantisch verhaal, dat ons de gruwelijke oorlog in al zijn beestachtige gevolgen in bonte kleuren afmaalt. De ruim verspreide strooibiljetten gaven de inhoud uitvoerig weer, zoodat wij ons hier mogen beperken. Het bijprogramma bracht tal van actueele gebeurtenissen heel duidelijk in beeld. Verder kon de toeschouwer kennis nemen van de beginselen der Dem. Partij, die even eens op het doek werden gebracht. De ei-i schen van die Partij komen in het kort hier op neer: De politieke scheidingslijn: democratisch— conservatief Zelfde rechten voor mannen en vrouwen Nationale ontwapening Volledige toepassing van het vrijhandelstel sel Doeltreffende bezuiniging Belas tingheffing naar draagkracht Premievrij Staatspensioen Wegneming van de ver slechtering van ons volksonderwijs Ver betering van de landbouwtoestanden enz. De Dem. Partij strijdt onder de banier van prof. Heeres vooral voor ontwapening. Oor log, zegt zij, is misdaad. Werden in de groo- j te oorlog niet 26 miljoen menschen gedood en 20 miljoen voor levenslang verminkt j Kosten Nederlands leger en vloot niet 25 j duizend gulden per dag In de pauze beval mevr. de Goeij-Blom, l de propagandiste der Dem. Partij, haar can- j didaat voor den Helder cn omstreken, de heer K.Breebaart, burgemeester van Barsin- gerhorn, met klem aan. De muzikale illustratie van de films be rustte bij de heer P.Boom, van Oudeschild. Zaterdag werd te Oudeschild een pro- paganda-avond belegd, welke naar onze correspondent meldt eveneens door een talrijk publiek werd bijgewoond.. Voor het overige knnen wij naar liet bovenstaande ver wijzen. Voor nog geen 16 cent per week. Het leesgeld bedraagt f 2,— per 13 weken De portefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga- zijn, Eigen Haard; De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) Sport. Alen schrijft ons: Onder groote belangstelling vond Zondag de wedstrijd Texel 1 W.GAV 1 plaats. Toen scheidsrechter Baas, die zeer goed voldeed om 2,15 de beide elftallen tussehen de lijnen floot, verscheen Texel 1 volledig en W.G.W. met tien spelers, waarvan drie invallers. W.G.W. won de toss cn verkoos met de wind mee te spelen. Spoedig ont wikkelde zich een vlug spel, om beurten wa ren ze in de aanval, maar backs en keepers waren op hun plaats. De rust kwam met 10 voor Texel. Na de thee pakten beide partijen weer flink aan en maakte W.G.W. spoedig gelijk. Ofschoon beiden om beurten in de aanval waren, konden zij er elk nog één puntjq bijmaken en was de stand zoo 22, tot een speler van W.G.W. voor het winnend puntje van Texel zorgde. T. kwam met de gebr. Ran als backs uit. Dit bleek een groote verbetering en was van de elftal-coirun. dus goed gezien. Door deze overwinning is T. weer twee puntjes rijker geworden. Verder maken we belangstellenden er op attent, dat de Miss Blanche Beker, aangebo den door de Miss Blanche Sigarettenfabriek, vanaf heden in de etalage van gebrs. Dros te bezichtigen is. Hij ziet er schitterend uit. Nieuwe telefoonabonnee: No. 68, A.Witte, assurantiën, Molenstraat. Gistermiddag te omstreeks vijf uur was het legervliegtuig F 612, van Socsterbqrg, met het oog op schietoefeningen tijdelijk te de Kooij bij den Helder gestationneerd, ge- gedwongen bij paal zestien bezuiden de Koog neer te strijken. De motor weigerde namelijk. Het toestel kwam daarbij in het mulle zand terecht, waardoor de as van de propeller er.' een der vleugels van het toestel ernstig be schadigd werden. Een tweede vliegtuig, dat van de noodlan ding getuige was, vloog hierop naar de Mok1 om assistentie te vragen. Het toestel was bemand door een lujtc- nant-vl. en een sergeant, die de mitrailleur bediende. Het toestel is onder bewaking gesteld en zal vandaag ter plaatse worden gedemonteerd Een derde vliegtuig daalde bij de Koog, maar is na korte tijd weer opgestegen. Het is prof. Keesom enkele jaren geleden voor het eerst gelukt helium in vaste toe stand te brengen. Thans heeft prof. Simon van de universiteit te Berlijn het helium, door het onder nog hoogere druk te bren gen, ook bij hoogere temperatuur laten vast worden. Prof. Simon is gegaan tot een smeltpunt van 241 gr. cn 3690 atm., prof. Keesom tot een smeltpunt van 269 en 131 atm. Uitgemaakt is thans, dat men ge kristalliseerd helium gehad heeft. DE COCKSDORP. Jaarfeest C.J.MN.--Excelsior. Zaterdagavond vierde de C.J.M.V.-Exccl- sior haar jaarfeest. Feestleider was de heer Doorschodt, alg. secr. van het Ned. Jonge lingsverbond, die een rede hield over De groote voorwaarde voor ons werk". Verder stonden op het programma een tooneelstukje cn enkele samenspraken en voordrachten. He) was een goede avond. Het plan bestaat om Zaterdag a.s. het zelfde nog eens ten gehoore te brengen. Te Westdorp is door onbekende oorzaak de boerderij van gebr. Theunissen tot de grond afgebrand. Niets kon gered worden. Twaalf koeien en een paard kwamen in dei vlammen om. Bij Tarbes zijn drie monteurs bij het leg gen van een kabel van 160.000 volt span ning door de stroom gedood. In de buurt van Sheffield werden dc lijken van drie zestienjarige meisjes gevonden, Bij onderzoek bleken deze de avond te voren bij het oversteken van de spoorlijn door de trein te zijn gedood. Een pianist in een Weensch café heeft het wereldduur record-pianospelen gebroken door 75 uur achtereen piano te spelen. Zonder in onmacht te vallen, zonder inzinking en zonder rusten heeft de krankzinnige al die' tijd doorgespeeld. De winsten van de Zweedsche Lucifers- Mij. bedroegen over het vorige boekjaar 55 miljoen kronen. In de provincie Kansoe in China hecrscht een zoo vreeselijkc hongersnood, dat er men-; schen zijn, die in wanhoop hun kinderen opeten. Van de bevolking is tachtig pet zon der levensmiddelen of zaaizaad. Alleen in de hoofdstad van de provincie sterven er 300 per dag. Dc overlevenden zijn te zwak om de slachtoffers te begraven. Bij het internationaal comité tegen de hon gersnood en bij de missies worden patheti sche oproepen om hulp gedaan. De afschuwelijke toestand is het gevolg van de brandschattingen van opstandige mu zelmannen en daarna van de regeeringstroe-

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5