42st'Jaargang t Geld verdienen Ph. «LESSING, den Burg. No 4325 Woensdag 1 Mei 1929 Van week tot week Texelsche Berichten Enorme sorteering. ABONNEMENTEN: UITGAVE: N.V,v/h LANGEVELDDE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Engeland: De verkiezingsstrijd in volle gang. De strijd, welke iedere groote verkie zing voorat pleegt te gaan en welke straks ook in ons land ontbranden zal, is in Engeland reeds in volle omvang ontplooid. Wat men verwachten kan van een nieu we conservatieve regeering heeft Stanley Baldwin, de Eerste Minister en leider der Engelsche conservatieven, een dezer da gen uitvoerig verkondigd: ze zou voort gaan met de werkloosheid te bestrijden, maar niet denken aan bescherming van de landbouw. Wel zou ze trachten de bedrijfskosten van de landbouw te ver lagen en willen aansturen op verminde ring der plaatselijke belastingen, wat de nijverheid een voordeeltjezou bezorgen van 25 miljoen pond. Van haar plannen tot opruiming van krotwoningen maakten wij in de rubriek „Gemengd Nieuws" reeds gewag. Men mag be nieuwd zijn te weten, welke waarde het leger van kiezers en kiezeressen (ook voor vrouwen is de leeftijdsgrens tot 21 verlaagd) aan die schoone woorden hech ten zal. Hoe het zij de wereld is met schoo ne leuzen en hoogdravende betoogen niet gebaat. Op daden komt het aan; niet op beloven maar op doen. De uitslag van de strijd aan het Engelsche front zal wel dra leeren, in hoeverre Baldwin en de zijnen er in zijn geslaagd de harten te winnen. Genève: Onverstand, verblinding, onwil, naijver. Schoone woorden en treffende, wel haast ontroerende redevoeringen, over vloeiende van welsprekendheid, zijn het, waardoor de voorbereidende ontwape ningsconferentie zich kenmerkt. Het is om wanhopig te worden: er zit geen schot in, de vele dagen, welke er mee verstreken, ten spijt. „Onwil, onverstand, verblinding en onderlinge naijver" aldus worden de factoren genoemd, waar door alle succes tot nogtoe op zich wach ten laat. Echter Hoover, Amerika's nieuwe president, gaat door voor een overtuigd aanhanger van de vredesidee en zou door drongen zijn van de noodzakelijkheid spoedig tot een goed resultaat te komen. Gedeeltelijk zeker ook wel, omdat de Ver. Staten bij een gezonde ontwikkeling van Europa groot belang hebben. Van deze gedachte toonde Gibson, de Ameri- kaansche afgevaardigde de vertolker te zijn. Hij verklaarde op het punt van ont wapening te land tot concessies bereid te te zijn; Amerika heeft bij bewapening ter zee meer belang. Ook zeide hij zich niet langer te zullen verzetten tegen het niet-meetellen der geoefende reserves, 'n punt waarover Amerika maar steeds niet met Frankrijk tot overeenstemming kon komen. De lezer herinnert zich nog wel, dat bij het Verdrag van Washington de ton- nenmaat der oorlogsschepen voor ieder type aan banden werd gdelegd. Algemee- ne instemming heeft dit verdrag nooit kunnen verwerven en wel omdat enkele staten er de voorkeur aan gaven de hun toegewezen tonnenmaat naar eigen goed vinden te verdeelen. Ook op dit punt is Amerika thans van gedachten veran derd; het zou de keuze der schepen thans wel vrij willen laten. Strijdkrachten achter de schermen. Mogelijk, dat de conferentie nu toch nog eenig nut afwerpt, maar we mogen niet onvermeld laten, dat de Duitsche af gevaardigde, graaf Bernstorff, protest heeft aangeteekend tegen het voorgenc men niet-tellen der reserves. Het ligt ook wel voor de hand, dat een land als Duitschland, nagenoeg ontwapend, zich onbehagelijk gevoelen moet, wanneer men de strijdkrachten-achter-de-schermen bij een bespreking over ontwapening maar verdonkeremaant ot althans beschouwt als zijnde van minder gewicht. Als er nu maar geen kink in de kabel komt. De Impero noemt ontwapening zelf moord, althans voor Italië. Wie er in de voorbereidende ontwape ningsconferentie nog eenig vertrouwen mocht stellen, de Italiaansche regeering stellig niet, aangenomen, dat we het fas cisten-blad Impero als haar spreekbuis mogen beschouwen. Ze heeft in Hoover en Gibson weinig vertrouwen en stelt ontwapening voor Italië met zelfmoord gelijk. Kijk maar eens, zoo luidt het, naar Frankrijk, Engeland en Zuid-Slavië, wel ke landen zich uitputten door hun wed loop in het bewapeningstournooi. We ho pen, dat blijken zal, dat de Italianen door een verkeerde bril hebben gekeken en dat integendeel het verlangen naar vrede in steeds breeder kringen veld winnen zal. „Onbekend maakt ongevreesd." Onwillekeurig denken we hier aan het onlangs in Duitschland verschenen boek „Aan het Westfront geen nieuws", dat bij duizendtallen ook reeds vertaald be zig is de wereld de oogen te openen voor het snood bedrijf, dat „oorlog" heet, voor de krijg, waarin men menschen slacht gelijk dieren. Er kan geen sprake zijn van een „frissche, fröhliche Krieg"! Wie van deze dwaling niet volslagen door drongen is, leze dit boek, dat van de oor log een zoo natuurgetrouwe schildering geeft, dat voor twijfel dienaangaande geen ruimte over wordt gelaten. Ik ben er absoluut van overtuigd, schrijft een naar we weten ernstig en bezadigd beoordeelaar, dat dit boek in breede kring een geweldige uitwerking moet hebben. Waarom?Omdat'tzoo sober 'is, omdat het op elke bladzijde de indruk wekt van eerlijkheid en oprechtheid, van een stre ven om de werkelijkheid te laten zien zon der eenige poging tot overdrijving. Wij zijn nog niet ver gevorderd in het boek ot dit staat al voor ons vast: van de romantiek van de oorlog blijft niets, niets over. De geweldige kracht van dit boek schuilt juist hierin dat er nergens ook maar een spoor te vinden is van propa ganda, van tendenz. Juist daardoor maakt alles des te meer indruk. Ook daar, waar hij de gruwelijkste dingen vertelt en be schrijft, blijft hij sober in zijn uitdruk- kngen. riet lijdt geen twijfel of de schrijver heeft door deze pennevrucht aan te bie den de wereld een weldaad bewezen. Im mers: kennende de gruwelijke gevaren, de grenzelooze ellende en de schrikbarende gevolgen, welke een oorlog meesleept, moet elk menschenkind zich bewust wor den dat alle krachten tot bevordering van de wereldvrede moeten worden aange wend. Een nieuwe oorlog toch zou de ondergang van heel Europa beteekenen. Daarom moet het uitbreken van zulk een krijg, welke alle vroegere oorlogen in wreedheid en dierlijkheid overtreffen zou, worden verhoed, tot elke prijs. Geen sterveling mag zich vermeten zich beschaafd te heeten, wanneer hij niet naar de mate van zijn krachten bijdraagt tot verwezenlijking van het vredesideaal. G.Joh.D. Jaarvergadering „Witte Kruis". Ongeveer 20 personen woonden Vrij dagavond de jaarverg. van de afd. Texel van het „Witte Kruis" bij. Doordat de voorzitter, Dr. Prakken, niet op tijd aan wezig kon zijn, werd de vergadering ge opend door de vice-voorz., burgemeester Oort, die de aanwezigen het welkom toe riep en de secr., de heer Wierenga, ver zocht, de notulen der vorige bijeenkomst te lezen. De lezing dezer notulen - welke in verband met de proceskwestie, zeer uitvoerig waren duurde geruime tijd; tijdens de voorlezing kwam Dr. Prakken .er vergadering, die de leiding der bijeen komst: overnam. Op de notuleering wer den geen aanmerkingen gemaakt, zooda. ze zonder wijziging werd vastgesteld. Aan de orde was nu: Ingekomen stuk ken. De heer Wierenga deelde mede, da; bij het bestuur was ingekomen een nieuw „Ontwerp-Statuten v.h. Hoofdbestuur." De wijzigingen waren van geringe betee- kenis; het voornaamste punt was de in deeling van de afdeelingen in Districten. In ieder district zal dan een lid van het hoofdbestuur gevestigd zijn, waardoor meer voeling tusschen Hoofdbest. en le den zal bestaan. Bestuursleden worden gekozen voor 6 jaar en moeten aftreden op 65-jarige leeftijd. Een verzoek van Texelsch Fanfare-corps. Verder was ingekomen een verzoek van het bestuur van Texelsch Fanfarecorps om een uitgang te mogen hebben vanuit het nieuw te bouwen repetitie-lokaal op de Witte Kruisweg. De vereen, nam dan op zich de slooten te dempen, etc. Het bestuur had hierop reeds gunstig beslist; doch in verband met het loopen- de proces de voorwaarde er aan verbon den, dat dé erfdienstbaarheid vervalt, bij eventueel verliezen van het proces. Het bestuur van Texelsch Fanfarecorps had geantwoord, gaarne de gestelde voor waarden te aanvaarden. Inzage gevraagd van notulen, enz. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat ongeveer een uur voor de vergadering, bij hem een brief was bezorgd, die luj nog slechts gedeeltelijk had kunnen in zien. Spr. wist daarom niet beter te doen, dan het schrijven maar in zijn geheel aan de vergadering voor te lezen. Dit schrijven was onderteekend door de heeren M.A. Langeveld en L.Vermeulen en bleek in verband te staan met het pro ces, dat aanhangig is met de heer C.Boon Pz. Het vraagt voor de leden volledige vrije inzage van het archief en van de notulen van bestuurs- en algemeene ver gaderingen der vereen, en wel om vol ledige openbaarheid te verkrijgen inzake de grond, waarop het Witte Kruis-ge- bouw is opgetrokken, en inzake de weg. Gevraagd wordt ter-inzage-legging van al deze bescheiden in het Witte-Kruis-ge- bouw ot in café-den Burg. De voorz. zeide: Het is de leden be kend, dat ons een proces is opgedrongen door de heer Boon en wel over de gron den van het Witte Kruis. Nu heeft de rechter in eerste instantie de aanspraken van de heer Boon op deze gronden ver worpen. Doch de heer Boon heeft hooger beroep aangeteekend en nu zal de zaak worden beoordeeld door het Gerechtshof te Amsterdam. Er is m.i. niets op tegen de leden inzage van de stukken te geven, doch hangende het proces- lijkt het mij niet direct gewenscht. Een verzoek van de heer Abr. Boon. De heer Abr. Boon: Mijnheer de voorz. Ik zal direct maar open kaart spelen: om deze kwestie ben ik op de vergadering gekomen. Hoewel ik tegenover het op treden van de heer Boon niet sympa thiek sta, heb ik na de mededeelingen, welke aeze mij lieert gedaan, toch een eenigszins andere kijk op de zaak ge kregen. Wat is er tegen als de zaken op de fundamenten van waarheid zijn ge bouwd, aan de bescheiden (notulen, jaar verslagen, etc.) volle openbaarheid te ge ven M.i hebben de ca. 1300 leden vol komen het recht om desgewenscht van het inwendige van de vereen, inzage te nemen Ik verklaar hier nogmaals, dat het optre den van de heer Boon mij niet sympa thiek is, doch ter 'wille van de vereen, zelf lijkt het mij gewenscht, het verzoek in te willigen. Hierop verkreeg not. Mulder het woord zich richtende tot de heer Abr. Boon: Ik stel u eerst de vraag, mijnheer Boon: Moet een overeenkomst, te goeder trouw gesloten, worden uitgevoerd, ja of neen Het spreekt vanzelf van ja, antwoordde de heer Boon. Notaris Mulder vervolgde hierop: Hei is mij waarlijk een raadsel, hoe in een algemeene verg. van een filantropische instelling als het Witte Kruis iemand de partij wil opnemen van een geroyeerd .id,van de heer C.Boon Pz., die de vereen, op geweldige kosten jaagt om een over eenkomst, plm. achttien jaar geleden ge sloten. Wat doen notulen en jaarver slagen er toe Welk gewicht kunnen die in dit geval in de schaal leggen Ge- Kunt u alleen door uw Damesconfectie bij ons te koopen. Aparte modellen. Lage prijzen. 5 pet. korting contant. woonlijk worden notulen opgemaakt pas een jaar na een algemeene vergadering en dan voorgelezen in een vergadering van personen, die het behandelde voor 'n groot deel al zijn vergeten. Van de over dracht van deze grond van het Witte Kruis is door een notaris (door een ter zake kundige dus) een koopacte opge maakt, die ook geteekend is door de lieer C.Boon, die, zooals wij allen wel weten, heel goed weet, wat een schenking en wat een verkoop is; daarvoor is hij lang genoeg op een notariskantoor geweest. Het is geen schenking, doch aange nomen, dat het een schenking was, is het toch heel vreemd, dat de heer Boon eerst zoo mild was een ander grond te geven en nu na een reeks van jaren daar een gebouw is verrezen en een kunstweg is aangelegd, tracht diezelfde heer op slinksche wijze n.l. door middel van een geantidateerde kwitantie de grond, die hij voor een ander doel noodig heeft, weer in handen te krijgen. Zulk een han delwijze zal ieder weldenkend menschmoe ten afkeuren. De heer Abr. Boon zeide, dat de heer Boon hem had medegedeeld, dat het hier een schenking betrof. Not. Dikkers had in een onbewaakt oogenblik, na afloop van de markt, hem een briefje laten teeltenen, waardoor het een verkoop was geworden. De heer Wierenga zeide, dat de recht bank te Alkmaar voor de uitspraak in het proces reeds van al de stukken ken nis had genomen en ten gunste van het Witte Kruis had beslist. De voorz.: De conclusie, waarop de uitspraak berust, is ter vergadering aan wezig; het is echter nogal groot om voor te lezen. Indien de leden dit echter ver- langen, zal hiertoe worden overgegaan. Geen der aanwezigen echter gaf dit verlangen te kennen. Notaris Mulder: De Minister van Fi nanciën heeft eerst inzage van de stukken gehad ;hij verklaart, dat hier geen schen-i King 'heeft plaatsgehad, maar, dat een koop is geschied. Ook de rechtbank te Alkmaar spreekt van een koopovereen- i komst. De heer Sijbr. C. Eelman deelde mede, dat hij altijd in de meening verkeerde, dat het een schenking was. De voorz. zeide nog: De zaak is niet zoo eenvoudig, dat het doel heeft er hier verder over te spreken. Wat mij be treft kunnen de leden van het archief der vereen, vrij inzage nemen, althans voor zooverre de stukken hier thans zijn. De secr. deelde mede, dat de jaarver slagen, notulen, etc. hier thans niet aan wezig zijn. De advocaat der vereen., Mr. Langeveld te Alkmaar, heeft de stukken, die noodig zijn voor de procesvoering, onder zijn berusting. De voorz. stelde daarna voor het schrij den dan maar voor kennisgeving aan te. nemen. Geen der aanwezigen wenschte verder over deze zaak het woord, jaarverslag. Aan de orde was nu: Jaarverslag. Hierin bracht de secr. hulde aan notaris Mulder, die zoo geheel belangeloos voor Je zaken op de bres heeft gestaan; ook nr. Langeveld werd hulde gebracht. Uit bet jaarverslag bleek verder, dat het le dental in het afgeloopen jaar met 14 was gestegen en thans 1366 bedroeg. De financieele toestand der vereeniging stem- TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 et per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 et. Iedere rogel meer: 10 ct Dezelfde advertentie A maal geplaatst wordt 3 maal berekend. BIJ abonnement lagere regelprije» ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1