Meubelen, Pb. UK Dm larg. 1 Koopt I i h VLESSING, tien Burg zijn vertrouwensartikelen. Speciaal adres voer huis- en pensioninrichting. i Het is Uw voordeel. Gemengd Nieuws h uw Damas- en Hee- a renconfectie bij Karpetten, Linoleums, Over gordijnen en bedden Heeren bloembollenkweekers, weest op uw hoede! Dezer dagen kwam de kweeker, de heer S.J.F. alhier, tot de onaangename ont dekking, dat eed aantal te veld staande gele crocussen was ontvreemd. Van het geval werd aangifte gedaan bij de politie, die een nauwkeurig onderzoek instelt. De nieuwe R. K. School. Aangaande de bouw eener nieuwe R.K. School aan de Hollewalsweg alhier, door het gemeentebestuur aan te besteden op 22 Mei a.s., deelen we nog het volgende mee: De school wordt in een V-vorm ge bouwd; de entree zal juist tegenover de hoek Suikerwegje-Hollewalsweg komen te liggen. Het gebouw zal zes lokalen tellen, waarin er in linker- en rechtervleugel elk1 drie zullen worden .ondergebracht. Wanneer men de school binnentreedt komt men eerst in een ruime hal, waarop van links en rechts de gang uitloopt. De gangen geven elk toegang tot de leslo kalen, elk ruim 7 M. in het vierkant. Rechts van de ingang tot de school zal men de kamer voor het hoofd en het ver trek voor de pompinstallatie, links van de ingang de bergplaats voor brandstot- ten, etc. aantreffen. Het geheel is op onbekrompen wijze opgezet, getuigt van kundige ontwerpers en maakt een royale indruk. Herkeuring van trekhonden. Van bevoegde zijde deelt men ons mee, dat de herkeuring van trekhonden in onze gemeente zal plaatsvinden in tegenwoor digheid van de Inspecteur van de Dieren bescherming, de heer Ennik, en wel op 12 Juli a.s. Examens. De heer M.J.Daalder, thans woonachtig te Bergen (N.-H.), werd toegelaten tot Cursus B (Opzichter) der Ned. Heide maatschappij. Texelsch Fanfarecorps naar Winkel. In aansluiting op ons vorig bericht deelen we nog mee, dat Texelsch Fanfa- corps morgen deelneemt aan het con cours te Winkel, georganiseerd ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van Winkel's Harmonie. Zondag wordt het teest met een schit terend vuurwerk besloten. OUDESCH1LD. Mei-feest S.D.A.P. Zaterdag vierde de afd. Texel der S.D. A.P. haar Meifeest in de Zeven Provin ciën. Er waren ruim 15Ü bezoekers aan wezig. De voorz., de heer Jac.Bruin, hield een korte openingsrede, waarin hij de wenschelijkheid aantoonde te stemmen op de candidaten der S.D.A.P. en lid te worden van die partij, omdat van een regeering als de tegenwoordige voor de arbeiders niets te verwachten is. Hier na werden eenige propagandastukjes op gevoerd, n.l. „Hel" van M.Milleson, een anti-oorlogsstuk, en „De Schuldigen" van S. de Vries Jr., welke beide zeer in de smaak vielen. Verder werden nog eenige lachnummers ten gehoore gebracht, als mede zang en declamatie van de meisjes- vereeniging. Een dansje bracht de rech te stemming er in. Hoogst voldaan keerden de aanwezigen om 1 uur huiswaarts. Voor de afd. een zeer geslaagde avond. DE MOK. Na de ramp bij Bagdad. De toestand der gewonden. Officieel luidt het: Sergeant Langeraar werd slechts licht gewond aan been en hootd, maar is het geheugen kwijt. Volgens de dokter is dit met blijvend, maar zou hij na een dag weer geheel goed zijn. Korporaal Symons werd licht gewond aan de heup, overigens niets. Langeraar en Symons zijn in het hospi taal opgenomen en zullen na geheel her stel per boot naar Indië vertreKken. Luit. Everts deed zijn plicht. Gemeldt wordt: Het ongeluk was uitsluitend hieraan te wijten, dat de piloot de telegraafdraden met heeft gezien. Luitenant Everts heeft tot het laatste oogenblik zijn plicht ge daan en daardoor waarschijnlijk het le ven van de beide andere leden van de be manning der D 22 gered. Fiij is met volie militaire eer begraven, (zie vorig nummer). De kist was bedekt met de Nederlandsche vlag en er waren veel kransen. Twee vliegtuigen vervolgen de tocht. De D 21 en de D 23 zijn Zaterdag-1 ochtend te zes uur van Bagdad vertrokken naar Henjam, waar zij te 3.40 uur 's mid-, dags aankwamen. De bemanningen van de D 21 en de D 23 zijn diep onder de indruk van het ongeluk, maar zetten door. Gisteren zou den zij naar Karatsji vertrekken. BINNÈNLAND. Fotografie en kinomatografie. Naar aanleidnig van het denkbeeld van de heer Idzerda, om aan de Technische Hoogeschool een leerstoel in fotografie en kinomatografie te stichten, heeft de vereen. „Opbouw" te Rotterdam zich tot het college van curatoren gewend, om mede te deelen, dat zij zich in beginsel aansluit bij het denkbeeld Idzerda en ver zoekt het in overweging te nemen. Huldiging Willem KIoos. Den Haag. Willem Kloos is hier bij ge legenheid van zijn zeventigste verjaardag gehuldigd in een kring van letterkundigen en andere belangstellenden, die in een der zalen van Kleykamp daartoe waren sa mengekomen. Candidatenlijst Plattelandersbond. Voor Haarlem en den Helder (Texel) luidt deze lijst: 1. A. Braat, Hekelingen; 2. P. A. Timmers, Hekelingen; 3 D. Sche- ringa Pz., Beemster; 4. mr. C. Vervoorn, Heiwijnen; 5. Joh. W. Bos, Lonneker; 6. P. J. Breeman, Niezijl. De huurprijzen der losse landerijen. Bij de jaarlijksche landverhuring te Joure zijn zeer hooge huurprijzen gebo den, tot 1100 per pondemaat (plm. 36.75 Are) toe. De prijzen zijn aanmerkelijk hooger nog dan vorige jaren. Een paard doodgestoken. 3 e Winschoten-Zuiderveen is een best paard van de heer J.H.Takens doodgesto ken in de weide gevonden. Groote brand te Rossum. Het Geldersche dorp Rossum is door een hevige brand geteisterd. Hij werd in de boerderij van de heer T.H. de Leeuw aan de dijk ontdekt. Fh een minimum van tijd breidde het vuur, aangewakkerd door een hevige wind zich uit. Een vonkenre gen kwam neer op de rieten daken der nabij gelegen woningen, die oogenblikke- lijk in vlam stonden. Spoedig lagen er 10 in puin De brandweer, door die van de nabu- rge dorpen geholpen, slaagde er in kerk en postkantoor te redden. De groote mo torspuit van den Bosch arriveerde om 4 uur op 't terrein van de brand. Het vuur had zich toen reeds zoodanig verspreid, dat ruim twintig woonhuizen en schuren' een prooi der vlammen waren geworden. Soms sprong de brand eenige huizen over om dan weer verder zijn vernielings-i werk te verrichten. Een paar varkens zijn verbrand, 't Meeste vee was in de weide. Ook het postkantoor heeft even ge brand, maar de Zaltbommelsche brand weer wist het vuur te blusschen. Van de R.K. kerk was de sacristie aangetast, maar daarbij greep de Bossche Drand- weer met succes in. Het Belgische loodswezen te Vlissingen. t hans hebben weer ruim 20 personen van het te Vlissingen gestationneerde Bel gische loodswezen aanschrijving ontvan gen, dat zij met hun gezinnen Vlissingen zullen moeten verlaten. De Betuwe in bloei. Verwacht wordt dat Zondag 12 Mei de Betuwe in volle bloesempracht zal zijn. De Ned. Spoorwegen laten die dag extra treinen naar Geldermalsum rijden en aan het station aldaar staan A. EO.-bussen gereed om de reizigers door de bloeiende streek te voeren. Inlichtingen wordendoor V.V.V. te Geldermalsum verstrekt. Bloembollen in de Gron. polders. Hyacinthen die voor het eerst in Dol- lardspolders worden verbouwd, staan zeer goed. Narcissen hebben van de stren ge vorst in de atgeloopen winter niet ge reden. In de Carel Coenraadpolder staat reeds een perceel op een der bedrijven van de gemeente Groningen in bloei, welk perceel in de winter goed was gedekt. Minder goed gedekte perceelen Dloeien nog niet. De witte irissen zijn doodge vroren, doch de blauwen hielden zich goed. De sneeuwklokjes zijn uitgebloeid en geven een goede teelt. De volgende weex staan de tulpen in bloei. De vroege soorten waren goed bestand tegen de strenge vorst, doch de Darwintulp heeft een weinig geleden. Het gewas is ge schoffeld voor 1 Mei, dus vóór de sta king der landarbeiders begon, doch met' ongeveer zes weken moet met rooien be gonnen worden. Gladiolen zijn in tien soorten uitgezaaid en gedeeltelijk gepoot over een oppervlakte van ongeveer 3 H.A. Van landarbeiderszijde wordt in deze teelt ook reeds lang besteld. Een oude man verbrand. In het perceel no. 38 aan de Hoogelan den Westzijde te Utrecht was een uit slaande brand uitgebroken. De brand was ineens zoo hevig, dat aan blusschen niet m mui m mill es iiiiii m mui mui m mm b te denken viel. In een ommezien stond het huisje in lichte laaien. De brand moet ontstaan zijn in het gedeelte waar de 82-jarige kleermaker Jansen woonde. De kachel in zijn kamer heeft vermoedelijk te tel gebrand. De oude man kon niet meer gered worden. Toen de brand gebluscht was, en dit was spoedig het geval, vond men het verkoolde lijk van Jansen. BUITENLAND. Vervalsching van effecten. Brussel. De politie arresteerde eenige effectenmakelaars, die voor een waarde van drie millioen trs. aan valuta-effecten hadden vervaardigd en deze gedeeltelijk onder het publiek hadden geplaatst. Ongeluk in een circus. Frankfort a.d. Main. In het circus Cro ne had een ernstig ongeluk plaats. Aan het einde van de uitvoering gaven kunste makers een voorstelling aan de losse tra peze in de nok van het circus. Plotseling schoot een touw los en stortte de 23- jarige kunstemaker Alfred Grimm naar beneden en kwam in de menigte terecht. Hij overleed aan zijn verwondingen. Een kruiser doorzocht op alcohol. New-York. De kruiser „Richmond", die terugkeerde van manoeuvres in de Cu- baansche wateren, is vier uur lang door douanebeambten op alcohol doorzocht. Deze maatregel was het uitvloeisel van 'n anonieme brief aan de douane, waarin werd gezegd, dat een doorzoeking zou uitwijzen, dat de marine „zoowel van binnen als van buiten nat" was. Er werd echter geen droppel alcohol gevonden. Een ongewone vondst. Berlijn. In een coupé derde klasse heeft men een kist met 400 geweerpatronen ge vonden. De vondst is onmiddellijk aan de politie gebracht. De vergeetachtige passa gier, die vermoedelijk alle reden gehad heeft om zich zoo spoedig mogelijk van de munitie te ontdoen, kon nog niet wor den opgespoord. Auto door een locomotief overreden. Mainz. Op de straatweg is om halt 11 's avonds, bij een onbewaakte overweg bij Goetzenhain een auto door een losse locomotief overreden. Van de 7 inzitten den werden 4 menschen gedood. Ernstig ongeval in de Pyreneeën. Bij Lorida in de Pyreneeën is eern auto bus van een hoogte van zestien meter naar beneden gestort. Van de 22 inzitten den werden de meesten levensgevaarlijk gewond. Wegens banditisme ter dood veroordeeld. 3 e Zaporzje heeft een bende terecht gestaan, die een overval gedaan had op een Joodsche kolonie. Deze overval had het karakter van een progrom gedragen. Alle inwoners waren gevlucht en een week lang had de kolonie er verlaten bij gestaan. Er was geen gezin, dat niet van de bandieten te lijden had gehad en er zijn sterfgevallen tengevolge van het doorstane leed voorgekomen. Vijf der beklaagden zijn ter dood veroordeeld. Een gevaarlijke giftmengster. De 50-jarige boerin Hanna Lutzenber- ger uit Schwabmünchen, is opgesloten onder ernstige verdenking van tal van moorden en pogingen tot moord met ver git gepleegd te heoben. Eenige tijd gele den stierf haar vader en acht weken later moeder zonder dat beiden ziek waren ge weest. Door de dood harer ouders kwam zij met haar vier minderjarige kinderen in het bezit van een hoeve en een kapij- taai van 25.000 mark. Spoedig hierop werd zij in staat van faillissement ver klaard. Tijdens de Paaschdagen stierven plotse ling haar vier kinderen, naar beweerd werd tengevolge van een ingewandsziekte. De vrouw poogde toen zelfmoord te ple gen. Daar er werk van werd gemaakt, dat zij onder curateele zou komen en zij vreesde dat de gem.-secretaris Schrott, bij wie zij kleine huiselijke werkzaamhe den verrichtte, tot curator zou worden be noemd, trachtte zij deze en zijn uit vier leden bestaande familie om het leven te brengen door arsenicum in hun melk te doen. Het gerechtelijk onderzoek strekt zich thans ook uit tot de genoemde sterf gevallen in haar familie. Een woesteling ingerekend. 3e Berlijn heeft de 21-jarige Felix Guttman zijn 53-jarige vader, die ziek te bed lag, met een dolkmes 12 steken in het gezicht en de borst toegebracht. De politie kon slechts met moeite de woeste ling inrekenen. Zeilongeluk in Zweden. Stockholm. Drie jeugdige juristen maak ten een zeiltochtje in de baai van On- sala. Het weer was heel slecht. Toen zij 's avonds niet terugkeerden, werd een boot uitgezonden om de ver misten op te sporen. Het zeilscheepje werd omgeslagen nabij een klip aange troffen, terwijl verderop stukken van de kleeding der vermisten gevonden wer den, zoodat zij zoo goed als zeker ver dronken zijn. Brand in een krankzinnigengesticht. 's Nachts is het krankzinnigengesticht te Morrisplain (New-Jersey) bijna geheel door brand vernield. Van de 4000 ver pleegden maakte zich een paniek meester, velen begonnen te schreeuwen van angst, maar als door een wonder konden allen worden gerea, zoodat er geen enkel men- schenleven te betreuren is. De materieele schade wordt op een miljoen dollar ge schat. Lijk in een koffer gevonden. Door een voorbijganger is te Brussel op de boulevard Poincaré een kofter ge vonden, waaruit en ondragelijke lucht op steeg. De politie ontdekie dat de kofter een in verre staat van ontbinding verkee- rend lijk bevatte. Het geheele lichaam was bedekt met brandwonden. Inbraak in een gerechtsgebouw. 's Nachts is in het gerechtsgebouw te Neustrehlitz ingebroken. De inbrekers drongen door de tuin in het gebouw en hebben met valsche sleutels de deuren ge opend. Uit een brandkast werd driehon derd a vierhonderd mark gestolen, ter wijl de daders ook 110.000 mark aan ze gels voor gerechtskosten buit maakten. In verband hiermede zijn deze zegels onmiddellijk ongeldig verklaard, zoodat de dieven deze niet buiten Mecklenburg- Strehlitz te gelde kunnen maken. Met een zeilboot over de Oceaan. Havanna. De Duitscher Paul Mueller, die op 6 juli 192S met een 5 meter lange zeilboot Hamburg verliet, om met zijn bootje de Oceaan over te steken is te Sibora op Cuba aangekomen. Hij zal waarschijnlijk op dezelfde wijze langs 'n meer noordelijke hoek terugkeeren. Een gruwelijke dood. terwijl de tabriekarbeidster Marie Schatek uit Graz haar zuster hielp bij 't mangelen met een electrische mangelma chine, en haar zuster even de werkplaats verliet, wilde zij in de machine iets ver richten, waartoe zij het hoofd naar de mangel boog. Zij werd door de machine gegrepen en letterlijk verpletterd. Schandalige dieren-mishandeling. In een plaatsje in Noord-Carolina is een werkman veroordeeld, die uit bij ge loot en op raad van een „toovenaar" een kat levend had gekookt. Het beest schreeuwde zoo erbarmelijk, dat de buurt te hoop liep en het gruwelstuk werd ont dekt. De dader kreeg dertig dagen. En wie zou ze hem misgunnen Maar het lijkt ons toch wel jammer voor de kreeften, dat zij niet schreeuwen kunnen. Een nieuw record van Arne Borg. Los Angeles. Arne Borg heeft zijn ei gen record over 1000 yards (914 meter) vrije slag aanzienlijk verbeterd. Borg zwom de afstand thans in 11 minuten en 47 sec., het oude record stond op 12 min. 16.8 sec. Doorzitten j 'p TT p A j bij wie Ir ij den j i U li U Li INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een" verzoek met bijlage van P. J. Kooger, te de Waal, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale houtbewerking aldaar in het perceei kadastraal bekend in sectie C, No. 1059. Op Dinsdag den 21en Mei 1929, des middags te 12 uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 7 Mei 1929. Burgem. en Weth. voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2