42s,eJaarganfc No 4331 Woensdag 22 Mei 1929 Van week tot week pBuDDlgG| smaakt als room Texelsche Berichten Leeskring-den Burg. ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ DEN BUP.G OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N°.11 S POSTGIRO: N°. 652 8 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Vredesidealen. Mogen we eerst uw aandacht eens be palen bij het handvest van de Volkenbond en wél bij zijn achtste artikel: ,,De leden van de Volkenbond erkennen, dat de handhaving van de vrede de vermindering van de nationale ontwapening gebiedt, tot het minimum dat vereenigbaar is met de nationale veiligheid en met de nakoming van de internationale verplichtingen, dat door een gemeenschappelijk optreden wordt vereischt." Bij de lezing van zulk een artikel ont komen we niet aan de gedachte, dat het toch wel uiterst moeilijk moet zijn met alle Volkenbondsleden in een schuitje te komen. Want hoe wordt de nationale vei ligheid het best gediend? Wie zal uitma ken, welk een sterkte van leger, lucht- en zeevloot tot verzekering van die nationale veiligheid moet worden vereischt. Zal men met een simpel politielegertje kunnen en mogen volstaan? Denemarken meent van wel, maar zijn er ook geen staten, die eerder hun sikkels en ploegijzers tot zwaarden en bajonetten omsmeden, dan dat zij zich tot beperking van bewapening laten brengen? Over de verwezenlijking van het vredesideaal zijn de diplomaten en vechtjassen over de gansche wereld nog lang niet uitgepraat. Nog minder tot over eenstemming gekomen. De ontwapenings conferentie heeft de zaal geruimd; Mars bleef meester van het terrein, behielden stellingen aan alle fronten. „Met kwade honden is het slecht hazen vangen". Ho pelijk zal er straks met Amerika's voor stel om eerst de bewapening ter zee tot geringer afmetingen terug te brengen, nog iets goeds geboren worden. Wanneer En geland en Amerika ,de eerste belangheb benden, het nu maar spoedig met elkaar eens kunnen worden, zal wellicht toch nog een stap in de goede richting wor den gezet. „Goed voorgaan doet goed volgen." De bewapening te land zal dan wellicht ook nog eens onder de loupe worden genomen. En als Denemarken met zijn ontwape ningsplannen succes mocht hebben, zal daarin ook voor andere staten een aan sporing gelegen kunnen zijn. „Als er één staat over de ontwapeningsdam is Moge de wereld er garen bij spinnen,. Duitschlands schulden. Amerika speelt nog immer een gewich tige rol in het huidige wereldgebeuren. Ook aan deze zijde van de Atlantische Oceaan. In de kwestie der Herstelbetalingen wordt zijn naam bij herhaling genoemd. Amerika toch, welvarend als wellicht geen andere staat op onze planeet, heeft zich in de oorlogsjaren „verdienstelijk" ge maakt door aan verscheidene mogendhe den geld te verstrekken. Het gevolg was, dat de oorlog langer heeft geduurd, dan zonder Amerika's hulp wellicht het geval zou zijn geweest, en dat de aldus „gehol pen" staten in korte tijd tot over de ooren in de schulden zaten. Ook de mogendhe den, die later als overwinnaars van de slagvelden terugkeerden. En nu houdt men zich te Parijs al meer dan een kwart jaar bezig met de Herstel-kwestie. „De Duitscher zal betalen", men zei en her tiaalde het in koor, als in overwinnings roes, in Frankrijk, België, Italië en de andere staten, die de zege bevochten. Meer dan vijfhonderd miljard Hollandsche gul dens zou het bedrag zijn, dat het slacht offer zou hebben te voldoen. Zoo beslis ten de diplomaten in 1919 dus kort na het sluiten van de „Vrede" te Parijs, al spoedig bleek hun, dat zij de betalings capaciteit van Duitschland verre hadden overschat. Er werd opnieuw geconfe reerd, eerst te Boulogne en vervolgens te Spa, waar werd uitgemaakt, welk deel de Geallieerden van de te ontvangen bedragen toekwam: Engeland ruim de helft, Frankrijk bijna een kwart, België acht pet. enz. In 1921 werd het bedrag der schadeloosstelling tot plm. tachtig mil jard guldens beperkt. Men stelde zich reeds met vrij wat minder tevreden 4an (Foto A v. d. Meulen) Bloemententoonstelling- Afd. Texel—H.B.G Gehouden in de Lagere Landbouwschool op 11, 12 en 13 Mei 1929. twee jaar daarvoor. Maar men had al die bedragen slechts op het papier en het zou moeilijk blijken de regeling in de praktijk te brengen. Dawes maakte zich verdienstelijk door een plan te ontwerpen, waardoor dejaar- lijksche sommen, aan rente en aflossing te voldoen werden vastgelegd. Voorloopig zou Duitschland ieder jaar 1500 miljoen guldens moeten opbrengen, een verplich ting, waaraan dit land getrouwelijk een aantal jaren voldeed, zij het ook deels met behulp van geleend geld. Aan de Dawes-regeling kleefde evenwel het be zwaar, dat zij niet het aantal jaren, ge durende hetwelk Duitschland schatplich tig zou zijn, had vastgelegd. Vandaar dat dat een nieuwe conferentie noodzakelijk werd. Deze is nu danook bijeen, maar we hebben er nog niet veel goeds van vernomen. Het ziet er zelfs naar uit, dat zij straks uiteen zal gaan zonder eenig nut te hebben afgeworpen. Het zou niet de eerste maal zijn. Nochtans geven de heeren de moed niet op. We lazen van een poging, die tot een goede oplossing zou moeten leiden, maar die voor Enge land al zeer onvoordeelig zou zijn. En daar we niet kunnen veronderstellen, dat •ijt land zich financieel voor de andere opoffert, zal ook deze poging wel tot mislukking zijn gedoemd. Zoo zijn de besprekingen dan weer voor de zooveel- ste maal op het doode punt aangeland en vraagt men zich ernstig af, of men er ooit in slagen zal een regeling te treffen, welke beide partijen bevredigt, niet alleen voor het oogenblik, maar ook' in de toe komst. G.J.D. Om een botsing te vermijden. Zondagmiddag is nabij Hermanshoeve een luxe auto in de sloot geraakt. Bij in formatie bieek de chauffeur een botsing te hebben willen vermijden met een auto, welke van de tegengestelde richting met groote snelheid naderde. Met weinig moeite werd de auto weer op de wal ge bracht. Het bleek niet noodig, zich daarbij van het befaamde hijschapparaat van de heer Grimijser te bedienen. Geen der in zittenden bekwam ook maar eenig letsel. Dat de weg, welke langs Hermanshoeve naar de Dennen voert, smal is mag be kend worden verondersteld. Voorzichtig en langzaam rijden mag hier dus gebo den zijn. Zou het geen aanbeveling verdienen deze weg, voor zoover het auto's be treft, slechts open te stellen voor het ver keer in één richting? Voor de eigenaars der belendende perceelen zou men, met het oog op melkvervoer b.v. een uitzon dering kunnen maken. Voor nog geen 16 cent per week Het leesgeld bedraagt f 2,— per 13 weken Deportefeuille bevatPanorama. Holl. Lelie, Stuiversblad, Wereldkroniek, Morks-Maga zijn, Eigen Haard, De Aarde en haar Volken en Nederland. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (adv.) Texel de Koog den Helder Huisduinen. Aan een nabetrachting naar aanleiding der opening van het nieuwe Hotel Pen sion door de N.V. „Zeebad" te Huisdui nen, opgenomen in de Held. Crt., ont- leenen we het volgende: Over belangengemeenschap. Er is door de verschillende burgemees ters der omliggende gemeenten in hun redevoeringen meermalen gesproken over de belangengemeenschap, die tusschen hun gemeenten bestaat. Aan de oud-bur gemeester Houwing en dat kwam ook uit deze Woensdag komt de eer toe de stoot te hebben gegeven tot een nau were onderlinge samenwerking. De heer Houwing vond in burgemeester Lovink een enthousiast medestander en sedert de laatste jaren vinden we tusschen onze omliggende gemeenten Anna Paulowna Wielingen en Texel een vriendschappe lijke en innige samenwerking op gebieden die daarvoor in aanmerking komen. De burgemeester van Wielingen, de heer Kolff, die ook deze aangelegenheid aanroerde, voelde eenige verlegenheid, zooals hij zeide, omdat Wieringen tot nu toe nog zoo weinig, of liever gezegd, ii het geheel niets teug had kunnen doen Wij zouden zoo zeggen: het zit hem niet in het reciproceeren, want als dat zoo uitkomt, zal zeer zeker ook de gemeente Den Helder van haar belangstelling ge tuigen voor Wieringen. Ook in deze ge meente is een sterke vooruitgang, maar, zooals burgemeester Kolff in een parti culier gesprek al zeide, het is daar voor loopig nog te veel tijdelijk; de vaste bewoners zullen, als eenmaal de werken voltooid zijn, nog moeten komen. Wie ringen krijgt dus zijn beurt nog, maar profiteert intusschen nu al van ae veran derde situatie. Ten opzichte van Texel is deze belan gengemeenschap wellicht minder groot; het eiland heeft geheel andere belangen en bovendien gevoelt het, ten opzichte van Huisduinen-badplaats, eenigszins de con currentie. Burgemeester Oort zinspeelde daarop in zijn rede danook, al nam hij die „concurrentie", als men het zoo noemen mag, dan niet zoo zwaar. Maar juist omdat de belangen van Texel eigenlijk in het geheel niet samengaan met die van Den Helder en de andere vastclangsgemeenten, valt de deelname van Texel aan deze feestdag des te meer te prijzen. En uit de redevoeringen is wel duidelijk geble ken, dat de aanwezigheid van de burge meesters uit de kop van Noord-Holland zeer werd geapprecieerd. Aardig drukte burgemeester Breebaart van CalTantsoog zich uit. Deze vergeleek de situatie bij die van een winkelier, die in een breede straat een klein winkeltje opent en nu ziet, dat een concurrent in diezelfde straat een groote zaak begint. Zoo heel erg klein is, meenen wij, het Callantsooger-winkcltjc niet en de verge lijking was wel wat erg bescheiden, no pen wij, dat ook Callantsoog profitccrcn zal van het toenemend badplaatsenbezoek. Batig saldo-T.E.S.O. 1928. Flet gaat TESO voor de wind, zeer ze ker, maar toch was het batig saldo over 1928 minder groot dan we Zaterdag abu sievelijk vermeldden. Dit bedrag moest nl. 1 18385,62 zijn (over 1927 f 14396.60). De eerste lammerenmarkt. Alhoewel de schapenfokkerij op Texel niet meer die plaats inneemt als in vroe ger jaren het geval was en allerwege pluimveeteelt en bloembollenkweekerij haar plaatsje komen vragen, vormt eerst genoemd bedrijf toch nog steeds een der voornaamste takken van bestaan. Vandaar, dat aan de lammerenprijzen nog steeds zoo'n groote waarde moet worden toegekend. We hebben de eerste lammerenmarkt thans achter de rug en geven hier over het verloop een kort verslag. De aanvoer bestond uit ruim 4200 stuks, dus 2500 minder dan het jaar daarvoor. De slechte groei van de dieren als ge volg van het zeer koude voorjaar en het schrale grasgewas spreekt hier een hartig woordje mee. Wie veronderstelde, dat 'n flinke prijs eenigermate vergoeden zou, wat de beesten extra hadden gekost, (marktberichten van elders waren in dit opzicht hoopgevend) kwam van een koude kermis. De hoogste prijs liep met f22.50 slechts 50 centen boven die van 1928 uit; dat was alles. De kooplust was verre van vlug. De teleurstellende aanblik, welke de meeste weilanden opleveren, zal hieraan niet vreemd zijn geweest. De kwaliteit der dieren viel over het ge heel niet tegen. Wel waren ze meest klein van stuk en had men ze graag wat vetter gezien, de omstandigheden in aanmerking genomen was er in dit opzicht geen reden tot klagen. De gezondheidstoestand der dieren gaf eveneens reden tot tevredenheid. Rotkreu- pel werd in geen enkel geval geconsta teerd. Ter vergelijking nog het volgende staatje! Jaar aantal prijs. 1922 2100 9—18 1923 4556 25—34 1924 4220 20—30 1925 3603 26—32.50 1926 4011 14.5021. 1927 3943 15—20 1928 6734 16—22 1929 4223 16—22.50. Auto-snelheidsrecord. Twee kansen biedt zoo'n doodenrit, 't Is onlangs nog gebleken: Men heeft de kans om het record Of om de hals te breken. OUDESCHILD. Wiens duif is dat? Bij de heer Lumkeman alhier is een postduif neergestreken. Het dier had om een der pooten een ring met het nummer 229412. TERSCHELLING. Lijk aangespoeld. Op het Noordzeestrand is Vrijdagavond het lijk van een man aangespoeld. Men vermoedt dat het het lijk is van de over boord geslagen machinist van een boot van de Hapag-lijn van Hamburg. Het lijk, dat in verregaande staat van ontbin ding verkeerde, is onmiddellijk begraven. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG. EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 et. Iedere rogol meer: 10 ct. Dezelfde advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borekend. Bij abonnement lagere regolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN «imosnas 0

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1