ar m 1. IZuivelfabriek „De Doop". Jaarvergadering Keurig zittend Haar ADVERTENT! Ëisf Den len Juni Adverteeren doet verkoopen 1924 1925 1926 1927 1928 1929 5150 6650 6992 7316 7393 6720 Staat alles U tegen? 5 Als men zoo nu en dan des morgens slechts een wcrnig Purol even tusschen de handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken doorde haren, onmiddellijk daarin opgenomen en het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw haar den geheelen dag keurig blijft zitten De heer Joh. P. Dros vraagt of geen liooger bedragen konden worden uitge keerd, wanneer men met een andere in stelling een overeenkomst aanging, b.v met het Burgerlijk Ambtenarenlonds, dat 81/2 pet. premie heft en 70 pet. uitkeert bij liet overlijden van de man komt de vrouw voor dit bedrag in aanmerking. De voorz. zegt, dat het niet mogelijk is naar een andere instelling over te gaan Er is een contract gesloten. Bovendien moet men ook de betrouwbaarheid van zoo'n maatschappij niet uit het oog ver liezen. De kwestie is destijds nauwkeurig bekeken. De heer P.Dros merkt op, dat het fonds destijds zonder druk van de zijde der alg. vergadering in het leven is geroepen Waarom heeft men toen niet op verhoO' ging der uitkeeringen aangedrongen. We voelen allemaal democratisch, maar voor het oogenblik kunnen wij toch niet verder gaan. De voorz.: Ik ben niet zoo democra tisch als u, mijnheer Kcijser. Dat spijt mij voor en voor de bemanning. De heer R.P.Keijser: Gemiddeld wordt aan het personeel per jaar een bedrag van dertig tot zestig gulden geschonken. Wat beteekent dit in verhouding tot de enorme winst welke gemaakt is? U moet nu niet zeggen, dat u het personeel zoo waardeert, wanneer u zich tot zulke be dragen bepaalt. De voorz.: Mogelijk kunnen we beter zijn voor ons personeel,, maar vergele ken bij elders, lijkt het mij toe, dat 'wij altijd in het belang van ons personeel goed bezig zijn geweest. Derde Klas reizen De heer J.Menkes vraagt het woord. Hij zou de wordingsgeschiedenis van TESO de revue willen laten passeeren. De voorz. stelt hem echter de vraag, of hij wel aandeelhouder is, daar hij in de registers niet als zoodanig vermeld staat. De heer Henkes houdt,„vol als aandeel houder te hebben gestemd en als aan deelhouder het woord te vragen. De voorz. geeft de heer Henkes gele genheid een en ander in het midden te brengen, na hem zijn excuus te hebben aangeboden, daar hij aanvankelijk in de stellige meening verkeerde, dat hij geen aandeelhouder was. Toen in 1917 strijd tegen Bosman ge voerd werd, aldus de heer Henkes, vei- klaarde Texel zich vrijwel solidair met TESO. Dat was m.i. goed gezien. In 190S kwam de Dageraad en daarmee een groo- te verbetering. De boot van Bosman was niet zeewaardig en bovendien te klein. Later is ook nog de Marsdiep gekomen met een modern ingerichte le kl. kajuit; maar de toestand, waarin de localiteiten 2e klas verkeeren is onhoudbaar. Wan neer een paar auto's worden vervoerd, wordt de ruimte op het voordek al spoe dig te klein. Zou het geen aanbeveling verdienen, bij zeer druk vervoer passa giers 2e klasse toe te staan le klas te reizen? Bij warm weer kan men toch niet verwachten, dat men in de gangen of in de kajuit beneden een toevlucht zoekt? De voorz. brengt naar voren, dat men tegenwoordig ook bij het treinvervoer geen 3e klas-reizigers in 2e klas-coupé's laat stappen. Hij voorziet allerlei moeilijkhe den, wanneer men een regeling zou tref fen zooals de heer Henkes voorstelt. U heeft de heele geschiedenis opgera keld, vervolgt de voorz., maar wanneer u zooveel voor Texel gevoelt, verwondert het mij toch, dat u niet eerder aandeel houder geworden zijt. Ik heb aitijd gepro pageerd: TESO is een goudmijn. Toch is mij vaak voor de voeten geworpen: Waar blijft nu die goudmijn? Toch heb ik mij in één opzicht vergist en wel door uw schuld. Hei vervoer van visch naar den Helder bedroeg maar een tiende deel van wat u opgaf. Le heer henkes komt hiertegen op en schrijft het geringer vervoer aan de afname van de visschersvloot toe. Boven- d.en zegt hij, kunnen de vangsten zeer uit cenloopen. De lieer P.Dros geeft toe, dat het er met de 2e klasse niet zoo mooi voorstaat. Maar het gaat toch moeilijk, vervolgt hij, bij druk vervoer tweedeklas passagiers naar de le klasse te dirigeeren, al zijn meestal geloof ik, de tweede klasse pas sagiers niet van minder gehalte uitge nomen bij kermis b.v. Ur.der de tegen woordige omstandigheden valt in de be- hoelie acn een geriefelijker gelegenheid voor de 2e klasse passag.ers n.et te voor zien. Als we een groote haven en daarna een grooter boot hebben zal het beter gaan. Wij moeten woekeren met de ruimte, vult de voorz. aan. We hadden de Mars diep graag 10 M. langer gemaakt, maar dat liet de haven niet toe. We zijn gehan dicapt. In de toekomst zal de bouw van ten grooter boot noodig zijn. Die zal wel anderhalf ton meer kosten. We kijken verder dan onze neus lang is. Lager tarief voor Texelaars? De heer R.P.Keijser wil de vergadering op een belangrijk punt wijzen al gelooft hij niet, dat behandeling daarvan in deze vergadering kan geschieden. Spreker zou voor Texelaars een lager tarief in het le ven willen roepen, b.v. door voor hen goedkooper retourbiljetten verkrijgbaar te stellen. Op deze wijze, vervolgt spr., zouden de Texelaars worden bevoordeeld, hetgeen Inet de gemaakte winst en met de gedane belofte in overeenstemming zou zijn. Ik vind de tarieven 'te hoog. De voorz.: Wij hebben er dikwijls over gedacht de tarieven te verlagen, maar zo. den er niet alleen de Texelaars van wil len laten profiteeren. De heer P.Dros: Ik ben wel met de heer Keijser eens, dat we de Texelaars moeten bevoordeelen, maar telt men de f 10,000 welke TESO aan de gemeente schonk, dan niet? De voorz.: (tot de heer Keijser) Uw opmerking is juist, maar ik vrees de hoog ste herrie. Bovendien is de vraag, of een. zoodanige maatregel niet gecritiseerd zou worden. Vindt u niet, dat Texel toch al bevoorrecht wordt bij vroeger vergeleken? Texel is buitengewoon egoïstisch. Het kapitaal is grootendeels van de overkant gekomen, van mij, van mijn familieleden, van fabrikanten, enz. Men heeft schan daal geroepen, toen werd voorgesteld 10 pet. dividend uit te keeren. TESO is er in't belang van Texel, maar, al is zij ook 'n goudmijn: ik zou het stellen van lager tarieven voor Texelaars een minder faire wijze van doen oordeelen. Het zou clan destien benadeelen van de vreemdeling zijn. De heer G.Dros brengt de achterstallige rènte in herinnering. Op verzoek van de voorz. laten wever melding der verdere discussies, handelen de over interne aangelegenheden, achter wege. Het belang der N.V. zou er niet door worden gediend. Personeel.- De heer Bakker vraagt bij gebrek aan personeel hieraan in de Fex Crt. publici teit te willen geven, opdat ieder gelegen heid heeft zijn diensten aan te bieden. De heer Stompff merkt op, dat laatst bij gebrek aan personeel heel Oudeschild atgeloopen is. Verder meent hij, dat men Sikkerlé en Hoogerheide toch niet heeft kunnen passeeren, omdat die anders ook steeds klaar stonden. Toen los volk noo dig was om- te gaan dokken en voor de tijd dat de boot te den Helder lag, waren er maar twee personen voor te vinden. Melkvervoer. De heer Jn. Vlas informeert naar het melkvervoer met het oog op de Helder- sche politieverordening, welke het bezor gen van melk op Zondag te den Helder geheel verbiedt. De voorz. zegt onderzoek toe. Het zal moeilijk vallen, veronderstelt hij, een allen bevredigende regeling te treffen. In ieder gevai zlillen de grootste belangen het best worden behartigd. Hierop volgt sluiting. Naar men ons van de zijde van TESO medemeelt, is de beer J. Henkes sedert 1923 door overname houder van een aandeel geworden. Zeehonden. Men schrijft ons uit Amsterdam: Wij vernemen dat van regeeringswege een onderzoek wordt ingesteld naar de levensgeschiedenis en speciaal naar de voedingswijze der zeehonden. Omtrent dit laatste is steeds de algemeene opinie geweest, dat de zeehonden uitgesproken vischeiers zijn en dientengevolge voor de visscherij zeer schadelijk zijn. De omvang dezer schade staat evenwel in het nauwst verband met de soort van visch, die ge nuttigd wordt en hiervan is slechts zeer weinig nauwkeurig bekend; daarenboven is in de laatste tijd door onderzoekingen in Engeland gebleken, dat, naast visch, ook dikwijls andere diersoorten worden gevreten. Het is daarom zeer toe 'te juichen, dat thans ook in Nederland een dergelijk on derzoek wordt ingesteld; met de uitvoe ring daarvan is belast Dr. B. Havinga, Droogbak la, Amsterdam. Indien iemand 'n de gelegenheid mocht zijn inlichtingen te geven betreffende de levensgeschiede nis en de voedingswijze der zeehonden, h, n zal Dr. Havinga deze gaarne ont vangen. Het meest wordt natuurlijk prijs gesteld op het toezenden van gevulde ma gen, d^e, dichtgebonden en flink in papier en zoo mogelijk in een kistje verpakt, aan vorengenoemd adres gezonden kun nen worden; de gemaakte kosten worden gaarne vergoed. Geen sinaasappelschillen op straat. Na het geven van tallooze waarschu wingen, zoowel in de bladen als door middel van de radio-omroep, is een Lon- dcnsche rechter er deze week toe overge gaan, een man, die sinaasappelschillen op straat had geworpen, en daarbij door een agent betrapt was, tot een pond boete of drie dagen hechtenis te veroordeelen De rechter sprak de hoop uit, dat hel vonnis in alle kranten zou komen als af schrikwekkend voorbeeld. Ook de Texelsche Courant wil haar steentje bijdragen. We merken nog op, dat ook bananenschillen op de straat groot gevaar kunnen opleveren. Laat ons ook dit bedenken! Wiens postduif Maandagmorgen is bij hotel Texel een postduif neergestreken, op een ring om een der pooten gemerkt: 13—28—2971. Gouden huwelijksfeest. Zaterdag 1 Juni zal het de eerste maal zijn, dat in het Gesticht van Weldadigheid een echtpaar zijn 50-jarig huwelijksfeest viert. Het zal de heer Nan van der Ploeg In echtgenoote want dit echtpaar heb ben we hier op het oog die dag zeker aan talrijke hartelijke bewijzen van be langstelling wel niet ontbreken. Uitslag aanbesteding. Zaterdag werd door de heer J.G.Ph. Pisart de bouw van een woonhuis aan besteed. Met uitzondering van het lood en zinkwerk, dat aan de heer P. Oele werd opgedragen, zal uitvoering geschie den door de heer Jac. Drijver te Ooster end. Collecte-Tehuis voor alleenstaande blinden. Op verzoek vestigen wij er uw aan dacht op, dat dezer dagen in onze ge meente zal worden gecollecteerd voor de Nationale Stichting te Wolfhezen, het te huis voor alleenstaande blinden uit het heele land, van welke richting ook. On- vermogenden worden er kosteloos ver pleegd. Een nieuw succes voor prof. Keesom. In het zilveren jubeljaar van zijn be vordering tot doctor in de wis- en na tuurkunde 19 Jan. 1904 promoveerde hij aan de Amsterdamsche hoogeschool heeft de Leidsche hoogleeraar opnieuw 'n wetenschappelijke triomf behaald. Zijn le is de vastmaking van het helium geweest, die zijn naam tot ver over onze grenzen beroemd maakte. In 1908 was het Kamer lingh Onnes gelukt dit element vloeibaar te maken. Op „het koudste plekje der aarde" wist prof. Keesom het in 1926 vast te maken. Wat hij thans bereikt heeft en wat in wetenschappelijke kringen opschudding teweeg zal brengen, is, dat het hem gelukte een ruimte van plm. 1/1 L., welke 200 kub. c.M. vloeibaar helium bevatte, tot ongeveer de laagste door Ka- merlingh Onnes bereikte temperatuur van 0,82 gr. Keivin, d.i. nog slechts 0,82 gr. boven het absolute nulpunt af te koelen. De door prof. Onnes verkregen ruimte omvatte slechts plm. een kub. c.M. en was zoodanig van de omgeving afgeslo ten, dat er geen instrumenten tot het doen van natuurkundige onderzoekingen in konden worden gebracht. Thans is die ruimte voor dit doel groot genoeg, zoo dat het nu mogelijk is bij die uiterst lage temperaturen onderzoekingen te doen. Op 3, 15 en 24 Mei zijn de eerste metin gen bij die miniem lage temperaturen reeds geschied. Sir Oliver Lodge en prof. Keesom. De bekende Engelsche geleerde Sir Oli ver Lodge, die voor eenige tijd prof. Keesom in zijn laboratorium te Leiden heeft bezocht, heeft een vertegenwoordi ger van Daily Telegraph zijn bewon dering betuigd over het werk van de Leidsche hoogleeraar inet betrekking tot het naderen van het absolute nulpunt. Hij sprak daarbij de wensch uit, aldu de „Telegr." dat men in Engeland ook nog eens eenige laboratoria zou krijgen, waar proeven kunnen worden genomen, als eerst door prof. Kamerlingh Onnes en later door prof. Keesom zijn verricht. Ten opzichte van het nemen van proeven met lage temperaturen is na het laboratorium te Leiden dat te Toronto het beste. Tweede lammerenmarkt. Op de lammerenmarkt van deze week werden 672Ü lammeren aangevoerd. De handel nam een vlot verloop. Er werden prijzen besteed van f 16.— tot f24.— (vo rige week f 16—22.50.) Over het geheel heeft deze markt zich danook van de voorgaande gunstig onderscheiden. We merkten tal van Zuid-Hollanders op, wel ke niet onbelangrijke kwantums afnamen voor de vetweiderij. De kooplust, op deze markt aan de dag gelegd reeds Zondagavond waren ver scheiden koopers present om de volgende morgen vroeg 'hun geluk te kunnen be proeven heeft ons versterkt in onze meeniug, dat de Leidsche markt van Vrij dag niet zoo kwaad is geweest. Blijkenis een Zaterdag vandaar ontvangen bericht werden bij een aanvoer van 4358 lamme ren prijzen besteed tot f25.—. Ter vergelijking nog dit staatje; ge vende een overzicht van de 2e lammeren- markten in de laatste jaren f 25—35 f 26—32 f 15—22 f 12—18 f 16—20 f 16—24 Bij het vorig jaar vergeleken mag van een goede prijs worden gesproken. OUDESCHILD. Afsche:d Ds. Broekema. Zondagmiddag nam ds. Broekema af scheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier. Van verschillende dorpen was men op gekomen naar het vriendelijk kerkgebouw. Er waren ook verscheiden predikanten, wie ds. Broekema hartelijk dank zeide voor hun tegenwoordigheid. Na het uit spreken van de zegen en na te zijn voor gegaan in gebed, gevolgd door het zingen van twee psalmen door de gemeente, hield ds. Broekema zijn afscheidspredi- catie en wel naar aanleiding van het ge- geschrevene in het Evang. van Johannes, Hoofdstuk 14, verzen 23—31, in het bie- zonder naar aanleiding van het 27e vers: Vrede laat ik U, Mijn vrede geef ik U; niet gelijkerwijs de wereld geeft, geef ik U. Bijna vier en een half jaar heeft ds. Br. hier gearbeid. Aan het eind van zijn predicatie dankte hij o.m. in gevoelvolle woorden de oude koster Vlas, met wie hij op zoo aangename wijze heeft mogen sa menwerken, en de klokluider Hemelrijk, wie hij toewenschte, dat hij nog lange tijd de geloovigen ter kerk zou mogen roe pen. Ds. Groenenberg, van Oosterenü sprak als consulent de scheidende predi kant toe en wenschte hem en zijn gezin alle voorspoed toe in Gerkesklooster, hun nieuwe woonplaats. Tevens verzocht hij de gemeente ds. Broe kema te willen toezingen Ps. 121, daarvan het laatste vers. Hiermee was deze plechtigheid geëindigd. Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering cn alle voedingsstoornissen moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpil- len, die uw geheele or ganisme verkwikken. Foster's Maagpilien I Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. GEBOREN: THERESIA MARIA dochter van J. v. HEERWAARDEN J. v. HEERWAARDEN-du Porto Den Burg, 25-5-'29. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader P. WITVLIET Jz., betuigen wij onzen hartelijken dank. aan Ds. Raabe voor de troostwoorden tot ons gesproken en dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer den overledene bewe zen. Namens de familie, J. WITVLIET Pz. Den Burg—Texel, 29 Mei 1929. Voor alle blijken van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van den heer C. EELMAN Cz overleden te KOOG op TEXEL, betuig ik, mede uit naam van de families EELMAN en P. BAKKER, mijn hartelijken dank. Dr. j, TIMMER executeur-testamentair. Haarlem, 25 Mei 1929. hopen onze geliefde Oom en Tante H. DOB en H. DOB—Halsema hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun Neef en Nichtjes, HILLEBRAND, PENNETJE en PIETJE. Lafayte te Indiana. van aandeelhouders van de N.V. Zuivel fabriek „de Hoop" op Zaterdag 1 Juni 1929 ten 8 uur n.m. in café „Bellevue" te de Waal. Agenda: Rekening 1928-29. Verkiezing 4 Bestuursleden (vacature C. Bruin en A. Kikkert) en twee nieuwe leden. De rekening ligt tot 1 Juni bij den boek houder ter inzage. Het Bestuur

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2