ESJBLAD van de TexeSsche Courant van Woensdag 29 Mei 1929 Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Gunning bouw R.K.-School. De bouw van de R.K-School alhier is met inbegrip van de bijkomende werk zaamheden door B. en W. opgedragen aan de laagste inschrijvers, de gebr. Daal der, alhier, voor f35950, Driedaagsch uitstapje. Naar men ons mededeelt, maakt de „Meisjesvereeniging" (Ouderen) onder lei ding van Mevr. Raabe een driedaagsch reisje. Op het programma staat o.m. een bezoek aan Amsterdam, Utrecht en de Vechtstreek. Kerknieuws. Maandag is door het Kiescollege uit de Ned. Herv. Gemeente alhier toezegging van beroep gedaan aan ds. Beerenkamp, te Molkwerum. Sportnieuws. Texel 1 speelde Zondag te Oudkarspel tegen D.T.S. om een gouden kruis. DTS won met 41. Secretariaat—Mooi Texel. Naar men ons mededeelt, is door het bestuur van „Mooi Texel" tot bezoldigd secretaris de heer M.Bruin Az. van den Hoorn benoemd. De groote hoeveelheden correspondentie, waarmee het secretari aat telken jare in toenemende mate wordt overstelpt, maakten deze aanstel ling niet overbodig. DE KOOG. Bezoek van de Duitsche en Amerikaan- sche gezant. De Gezant van de Vereen. Staten, Mr. Toby, en de Duitsche Gezant, hebben een bezoek aan Texel gebracht, voornamelijk met het doel, de broedplaatsen in oogen- schouw te nemen. Beide heeren arriveer den Zondagavond en namen hun intrek in Badhotel Prinses Juliana alhier. De Amerikaansche Gezant is Maandagmiddag de Duitsche gisteren naar den Haag te ruggekeerd. Hoe onze badplaats zich ontwikkelt. Men deelt ons mee: De Koog is vol bedrijvigheid. Alom worden voorbereidingen getroffen voor het badseizoen, dat op handen is en dat; ongewoon druk belooft te zullen zijn. Allerwege rijzen nieuwe huisjes uit de grond en worden nieuwe pensions bijge bouwd. De jachtopzienerswoning van de hee ren van der Schoot is bijkans gereed en maakt een zeer royale indruk evenals zoo menige andere woning, welke tot het aan zien van de badplaats het hare bijdraagt. De lust om hier een zomerhuisje op te trekken is nog steeds groot. Met de bouw van een woning vopr de heeren J.KeijserAz. en W.Grimijsef zal spoedig begonnen worden. In de behoefte ,aan ambachtslieden, wel ke zich door de aanzienlijke uitbreiding van de Koog in de laatste jaren steeds meer deed gevoelen, zal zoetejsaan wor den voorzien. Zoo zal de heer H.Daal der van de Cocksdorp, hier een modern ingerichte timmermanswerkplaats bou wen, de heer M.Boogaard, schilder, thans te den Burg, zal zich eveneens hier ves- stigen. Verder vernemen we, dat de heer C.D.Bremer en de fa. A.Kikkert en Zn., brood-, koek- en banketbakkers te den Burg, hier elk een filiaal zullen openen. De heer P.Uitgeest zou voornemens zijn hier een kapperszaak te vestigen; reeds heeft hij hier een perceel grond aange kocht. Op deze wijze gaat de Koog stellig 'n groote toekomst tegemoet. Men zal er echter bedacht op moeten zijn, dat boven al behoefte bestaat aan degelijke pensi ons. Deze toch zullen de gasten moeten huisvesten, welke straks 'komen opzetten. Van de wijze waarop de vreemdeling hier gelegenheid wordt geboden zijn vacantie door te brengen, is het bezoek van bad gasten nu en in later jaren immers in groote mate afhankelijk. DE WESTEN. Pension Bosch-en-Duin. De heer G.Buis, die aan de Bakkenweg bij de Dennen het pension-lunchroom Bosch-en-Duin exploiteert, heeft het ge bouw met een overdekt terras ter opper vlakte van 60 vierk. M. uitgebreid. Be zoekers wordt zoo een heerlijk zitje ge boden. De eigenaar is voornemens aan zijn zaak een speeltuin te verbinden en zou haar verder met een vleugel aan de Dennenkant (Rozendijk) willen uitbreiden. llllllllllllllllllllillllllllllllllllllliilllllilllll! ilililiiiiiiiiiiiiiiiiii binnenland, ümiiiiiiiiiiiiiiiini iililiiiillliiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiililliiiüiiiüiiii Electrische stroom. Te Laren (Geld.) bemerkte de landbou wer T. E. in Grootveldkamp bij het schoonmaken van varkenshokken, dat een draad van de electrische leiding los zat. Zonder eerst de stroom uit te schakelen, raakte hij de draad aan, waardoor hij onmiddellijk gedood werd. Kleine oorzaken Te Lochem had de weduwe J. een klee- dingstuk boven een gaskraantje op haar slaapkamer gehangen. Als gevolg hiervan is het kraantje open komen te staan, ten gevolge waarvan de vrouw bedwelmd is en later aan de gevolgen overleden. Het gebrek aan drinkwater in Zeeland. Te Hulst is een verbod uitgevaardigd, om stoepen, ramen, enz. met water te reinigen, als gevolg van het gebrek aan water, dat steeds nijpender wordt. Opheffing marinewerf te Hellevoetsluis. Naar de Telegr. verneemt, heeft de minister van defensie, de heer Lambooy, besloten, de marinewerf te Hellevoet- sluis tegen 30 Mei 1930 op te heffen. Ililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIHIilllllllllll BUITENLAND, flllillllllllllllllillll llllllllllllllllillllllllllillllillllliülllllllllllli Londensche nachtegalen in Nieuw-Zeelar.d gehoord. De Britsche radio-omroep heeft 'snachts in het Epping-bosch bij Londen het ge zang van nachtegalen doen opnemen en draadloos uitgezonden. Weinige uren la ter meldde een telegram, uit Nieuw-Zee- land, dat men daar de vogels duidelijk had gehoord en dat men zelfs vier vo gels had kunnen onderscheiden. Wel 28 spoorbruggen vernield. Sjanghai. Belgische ingenieurs van de Loenghei-spoorweg rapporteeren, dat Feng niet minder dan 28 spoorbruggen heeft laten vernielen. Veerboot geramd en omgeslagen. Bij Salzig op de Rijn werd een veerboot door een Fransch stoomschip geramd. De veerboot zonk na enkele minuten. De veerman, zijn zoon en een 'twaalfjarige knaap gingen met de boot onder en ver dronken. Een oude dame kon op het laatste moment nog worden gered. Een jonge dame en een arbeider konden zwem mend de oever bereiken. De gevolgen van een wolkbreuk. Door een wolkbreuk in Foekosjima zijn 12 menschen gedood en is groote schade aangericht aan de huizen en aan de oogst. Er zijn vijf duizend huizen overstroomd en 38 bruggen vernield. Op verscheiden punten zijn de spoorwegen beschadigd. De schade wordt op 5 miljoen yen ge schat. Veder worden naar verluidt, 17 visschersschepen vermist. De juweelen van de Sjah. Fransche deskundigen, die opdracht hadden de Perzische kroonjuweelen te schatten, hebben dezer dagen aan het ka binet hun rapport aangeboden, dat aan de sjah zal worden voorgelegd. Onder de juweelen zijn voor het meerendeel dia manten, briljanten paarlen en smaragden. De grootste smaragd (de heele verzame- meling weegt 13 Engelsche ponden!) is op ongeveer f 185.000 geschat. Een parel snoer op ongeveer f240.000. Voor de briljanten was het niet mogelijk een be drag te noemen, daar de Darja-i-Noor (zee van licht) er bij is, die op zichzelf een in letterlijke zin onschatbare waarde vertegenwoordigt. De deskundigen hadden ook wel kunnen zeggen dat de Darja-i- Noor niets waard was. Een „oneindige som er voor betalen gaat nu eenmaal niet, ook al zou de'steen het „waard" zijn. Hij krijgt dus eigenlijk pas „waarde", als hij ophoudt „onschatbaar" te zijn, d.w.z. na gekloofd te zijn in stukken, die wel op „waarde" geschat en daarnaar be taald kunnen worden. Arm ventje. De Amerikaansche bladen wijden groote aandacht aan de opzienbare rechtzaak van de jongen van zes jaar, die schuldig was aan manslag en veroordeeld werd tot 15 jaar tuchthuisstraf. De jeugdige be klaagde heeft zijn vriendje van acht jaar met het geweer van zijn vader doodge schoten, na een twist over het bezit van een stukje ijzer. Gedurende het proces speelde de ver oordeelde zorgeloos met eenige vriendjes; in een der zalen van de rechtbank. De snelste trein. De reis van Cherbourg haar Parijs Iduurt thans 6 uren. Om de te Cherbourg van Amerika aankomende -en naar Ameri ka vertrekkende reizigers en post te ge rieven hebben de Fransche Staatsspoor wegen proeven genomen om de rijtijd

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5