Vï No 4335 Woensdag 5 Juni 1929 42steJaargang pUPB!g®| Roos doodt het haar Zomersproeten verdwijnen Van week tot week smaakt als room Texelsche Berichten Nieuwe Modeblad ABONNEMENTEN: UITGAVE; N.V.v/h LANGEVELD DE ROOIJ :i DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIÈN: TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 H POSTBUS: N°. 11 MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Zaterdagavond. Aan het Engelsche front WEL nieuws. De verkiezingen hebben in de Engel sche politieke wereld een geweldige om mekeer teweeggebracht. Het kabinet-Bald- win werd verslagen, de arbeiderspartij is zeer versterkt uit het krijt getreden, liberalen en conservatieven hebben het loodje moeten leggen. Vooral de liberalen kwamen er slecht af, daar zij maar de helft van het aantal zetels behaalden, dat men hun ter beurze had toegedacht. Labour (de arbeiderspartij) bezet van de drie groote partijen nu wel de meeste zetels in het Lagerhuis, maar kon de vol strekte meerderheid niet behalen met het gevolg dat een soc.-kabinet toch maar weinig speciaal in het belang van de ar beidende klasse zal kunnen uitrichten. Het is volstrekt niet ondenkbaar, dat liberaal en conservatief zich nu met vereende kracht tegen Labour zullen keeren. Inde eerstvolgende dagen zullen we wel ver nemen, op welke wijze de Arbeiderspartij van haar in ieder geval toch zeer ver sterkte positie profiteeren zal. Ook aan het Belgisch front! De Fronters winnen. Ook in België, waar men de verkiezin gen al wat langer achter de rug heeft, is in de politieke geschiedenis een belang rijk feit te memoreeren en wel de groote sprong, welke de Vlaamsche strijders vooruit zijn gegaan. Algemeen wordt ver wacht, dat de Vlaamsche kwestie (we denken hierbij aan de strijd tusschen Vlaamsch en Fransch) nu belangrijk na der aan haar oplossing gekomen is. De regeeringscoalitie (R.K. en Lib.) is inmid dels in stand gebleven. Een waarschuwend woord van Stre- semann. Schandalige geldverspilling. En nu even een kijkje bij onze Ooste lijke buren genomen, bij de Duitschers, wie door de Hersteleoimïïissie oe xezcr welbekend zulke zware verplichtingen worden opgelegd. Zeer terecht heeft dr. Stresemann er dezer dagen met klem op gewezen, dat algemeen de grootst moge lijke zuinigheid moet worden betracht, van hoog tot laag. De productie moet worden opgevoerd, de handelsbalans moet belangrijk gunstiger komen te staan. Het is bedroevend te weten hoe in Duitschland nog al te vaak op geweten- looze wijze met geld gesmeten wordt en dat nog wel door heeren, die toch geacht kunnen worden de waarde van het geld te kunnen beoordeelen. We lazen het offi- cieele rapport, door de Rekenkamer aan de Rijksdag aangeboden, waaruit blijkt, dat door de heeren, die op het Dep. van Buitenl. Zaken, Rijksweer en Luchtvaart aan het laadje zitten, op onverantwoorde lijke, troostelooze, ja, schaamtelooze wij ze met de dubbeltjes van het toch al zwaar beproefde Duitsche volk wordt om gesprongen. Geen wonder, dat deze han delwijze in de pers algemeen verontwaar diging heeft gewekt. Rusland thans baas in de Oostzee. Een enkel woord deze week over Rus land, dat bezig is zijn vloot uit te brei den en reeds thans de beheerscher van de Oostzee mag worden genoemd. Waar moet dat heen? Blijkbaar acht Moskou de Oostzee van groot belang en ziet het Sovjetbewind er heil in daar. over een oorlogsmacht te beschikken, welke min der geducht bewapende naties van vrees moet vervullen. Quo Vadis? Wat moet er zoo worden van de nieuwe ontwapeningsconferentie waaraan nu reeds, op Amerika's voorstel, gewerkt wordt en die zich in het biezon- 4er tot de zeemacht zou bepalen. Zullen er weer miljoenen moeten worden geof ferd aan Mars, wiens vraatzucht blijkbaar geen grenzen kent? Duizelingwekkende getallen. Iedere nieuwe vondst op het gebied der oorlogstechniek stelt nieuwe financi- eele eischen. Men wil immers „bij" blij ven, wil zich niet laten overtroeven? On langs lazen we, dat, wanneer de eerstvol gende ontwapeningsconferentie weer geen tastbare resultaten opleverde, Amerika tot Uitbreiding van zijn vloot genoopt zou zijn, waarmee een uitgaaf van maar even een miljard en nog 170 miljoen dollar gepaard zou gaan. Er staat dus niet wei nig op het spel. Niet alleen voor Amerika! Want „,het goede voorbeeld" van de Meneer, die ons steeds wordt afgebeeld, getooid met hooge zijden dop, bedekt met „star and stripes", zou natuurlijk navol ging vinden. Van het Chineesche front. Dertig duizend dollars op Feng's hoofd. We willen met enkele regels over China besluiten. De ingewijde weet reeds, dat er weer een hevige strijd gaande is tus- schen de machthebbers in de Chineesche republiek ter eene zijde en de geweldige Feng met zijn communistische aanhang aan de andere kant. De president heeft op Feng's hoofd een prijs van dertig dui zend dollar gesteld en wel op grond van diens heulen met de Moskovieten, met wie hij een geheim verbond zou hebben aangegaan en van wie hij maandelijks een bedrag van een slordige vijf mil joen dollars zou opstrijken. En dan wordt nog wel beweerd: „Geld spielt keine Rolle". G.JOH.D. Derde Lammerenmarkt. Maandag werden 6330 lammeren ter markt aangeboden, tegenover 6090 het vorige jaar. De prijzen liepen van 16 tof 21.50 gulden; in 1928 op de derde markt van 15 tot 20. De stemming was stroef, de prijs gemiddeld f2.— lager dan de vorige week. Het aantal koopers was be langrijk kleiner, een factor, mede van niet te onderschatten beteekenis. Ook het ongunstige weer heeft weer een spaak in het wiel gestoken. Verscheiden lammeren werden onverkocht afgevoerd. Nuts-Bewaarschoolstichting. Vrijdag 31 Mei zoo vernemen we belegde het Nut een vergadering ter in stallatie van de nieuwe Bewaarschoolcom missie. De voorzitter van het dep., de heer Oort, opende de bijeenkomst en begon met de voorlezing van de statuten van de Bewaarschoolstichting. Er werden hier bij geen belangrijke op- of aanmerkingen gemaakt. Vervolgens werden tot bestuursleden van de nieuwe commissie gekozen: Mevr. Oort, presidente; H.J.Kraai, secretaris; J. Bakker D.Pz., penningmeester. Tot plaats vervangers: J.C.Visser, J.C.Rab en Mevr. C.Keijser-Lap. Allen met nagenoeg alge- meene stemmen. Er werd daarna nog een korte bespre- kng gehouden over de geldmiddelen van de stichting. Voordat er geld genoeg is voor het verkrijgen en exploiteeren van een Algemeehe Bewaarschool, zal er nog heel wat moeten gebeuren. Het bestuur zal dan ook binnenkort een beroep doen op de medewerking en hulp van allen in onze gemeente, die voor die nuttige in stelling voelen. In het water gevallen. Nu ja in figuurlijke zin „in het wa ter gevallen". Zondag zou een aantal le den van de afd. Texel van de Ned. Ver. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede modellen van dames- en kin- derkleedlng, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knlppatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1.25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. tot Bescherming van dieren een bezoek aan de Vogelbroedplaatsen achter de Den nen hebben gebracht. Alles was voor de tocht in gereedheid gebracht maar Pluvius was de leden niet gunstig gezind en uitstel was geboden. Door een vallende steen gewond. Bij de Mij. „Trio" te den Oever kreeg de metselaar Simon Vlaming, afkomstig van Texel, een bazaltsteen op zijn voet, waardoor hij zich zoo ernstig bezeerde, dat hij naar zijn kosthuis moest worden vervoerd, en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Held. Crt. Openluchtmeeting—S.D.A.P. De S.D.A.P. heeft het Zondag met haar openluchtmeeting, welke op het land van de heer Joh. Roeper aan de Koogerstraat zou plaats vinden, niet getroffen. Het was buiig weer, stormachtig als op een dag in November. Nochtans heeft men zich niet uit het veld laten slaan of naar de letter genomen eigenlijk wel, want niet aan de Koogerstraat werd de meeting ge houden, maar in het Park waar men wat meer beschutting kon vinden. Met de boot van negen uur vertrokken van den Helder, „Heldersch Fanfare corps", dir. Th. Lugtenburg, de Aroei- derszangvercen. „Kunst aan het Volk",, dir.C.W.Rusting en tal van personen, onder wie vele A. J. C.'ers, die Ke meeting al hier wilden meemaken. Naar men ons meedeelt bedroeg hun aantal wel 350. De tocht van Oudeschild naar hier werd door de meesten te voet afgelegd. Mu ziek en zang hielpen mee om de weg te verkorten. In de stoet werden vaandels en doeken meegedragen met de opschrif ten „Stemt rood!" en „Kiest Duys". De stemming liet niets te wenschen óver. Men hield de moed er in. Na een enkele ommegang door den Burg werd het Park opgezocht om wat op verhaal te komen. Wel kwam men nu van de regen in de drup, maar de ruwe wind rukte daar de toehoorders niet om de ooren. Nadat het muziekcorps zich in de tent, welwillend afgestaan, genesteld en eenige nummers ten beste gegeven had en ook de zangvereeniging eenige proeven van bekwaamheid had afgelegd (beide vereen, wisten een goede indruk te vestigen), leidde de heer D.C.A.deZwart, weth. van financiën der gemeente den Helder, de spreekster op deze meeting, mej. Suze Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, bij de toehoorders in. De aanvang van de meeting was aan vankelijk op twee uur nm. bepaald, maar de ongunstige weersomstandigheden noop ten de leiders het programma in versneld tempo af te werken met het gevolg, dat mej. Groeneweg te twee uur met haar rede reeds halfweg gekomen was. Spreekster behandelde het verkiezings program der S.D.A.P., waarop als eerste punt voorkomt: nationale en internatio nale ontwapening, ondersteuning en de- Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. mocratiseering van de Volkenbond, voor afgaande parlementaire beslissing over iedere mobilisatie. Uitvoerig stond zij stil bij het tweede punt: voltooiing der sociale verzekering, staatspensionneering en verbetering van de bestaande invaliditeits- en ouderdoms zorg. De wettelijke regeling van vacantics voor alle werknemers, waarvoor de S.D. A.P. strijdt, gaf haar veel stof tot spre ken. Met klem betoogde zij de noodzake lijkheid van werkverruiming en werkloo- zenzorg. Met vuur kwam zij op voor punt 9 van het S.D.A.P.-program: Verdere op heffing der onderwijsverslechtering; uit breiding van het nijverheids- en handels onderwijs; bevordering van kunst en volks ontwikkeling; enz. De S.D.A.P. strijdt voor belasting naar draagkracht en wil verlichting van be lastingdruk voor kleine inkomens, ook door vermindering van indirecte belas tingen; ze wil aansturen op betere sala- rieering van het overheidspersoneel, ook van dat in losse dienst. Ook over deze punten wijdde mej. Suze Groeneweg min of meer in den breede uit. Aan het einde van haar rede gaf spr. in overweging op 3 Juli te stemmen op Duijs,op de lijst der S.D.A.P. Zij wees daarbij op Engeland, waar de arbeiders thans als grootste partij in het Parle ment zitting hebben gekregen en sprak de wensch uit, dat dit voorbeeld in Holland navolging zou mogen vinden. De heer D.C.A. de Zwart sloot de bij eenkomst met een korte rede, waarin hij eveneens Duijs als candidaat aanbeval. Nog bracht de zangvereeniging enkele nummers ten gehoore, waarop de heer J.H. de Nijs de Heldersche partijgenoo- ten uitnoodigde zich voor het vertrek naar Oudeschild te willen opstellen. Een deel begaf zich in autobussen naar de haven. De meeting had een kalm verloop De redevoeringen werden met aandacht ge volgd, nu en dan door applaus onderbro ken. Tijdens de bijeenkomst werden steun- bonnen verkocht ten behoeve van de sta kende landarbeiders in O.-Groningen. Tegen vier uur zijn de gasten per extra boot naar den Helder vertrokken, uitge leide gedaan door tal van geestverwanten. spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten, DE COCKSDORP. Overplaatsing. De heer Alderlieste, opzichter bij 's Rijkskustverlichting alhier, wordt per 1 Juli a.s. op verzoek overgeplaatst naar Huisduinen, gem. den Helder. OUDESCHILD. Door ziekte uitgesteld. Door ongesteldheid van de heer A. B. Kleerekoper kon de vergadering, waarin hij als spreker zou optreden en welke be paald was op Maandag j.L, geen door gang vinden. DE WAAL. Huwelijksfeest. Onze plaatsgenooten, de heer P.Henkes en echtgenoote, vierden Maandag hun 55- jarig huwelijksfeest. Die dag is voor bei den niet onopgemerkt voorbijgegaan. TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct per drie Maanden. Franco p. post door geheel Nederland 75 cL p. 3 maanden. Losse nummers: 3 cL DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 regels: 50 ct. Iedere regel meer: 10 et. Dezelfde advertontle 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bij abonnement lagere regelprlj9. ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1