Stemming. A. CO KNS, is weer op Texel. Notaris Mulder de stemming zal worden gehouden voor twee Hoofdingelanden Mcolaas Dros Pz. Pieter Prins Jnzn. een werkjongen twee slooters. Manchester Jassen een lam Prima jarige Eiken Klaverruifers. FMHS ZEGEL Hz. Gemengd Nieuws ADVERTENTIEN 7 Juni a.s. publiek verkoopen Adverteeren doet verkoopen Vraagt onze goedkoope prijzen van Gewone Kiphokken, Model- hokken, Broedhokken, Droogvoerbakken, Ramen met en zonder glas. FRANS ZEGEL Kz. Reclame aanbieding. van f 16,90 voor f 10,50 KI. BOON - Den Hoorn oogspecialist. Gedipl. Opticien van Sneek Brieven en boodschappen worden aangenomen bij De droge Mei-maand. Ook de vijfde maand van dit jaar was te droog; er viel nl. in Mei slechts 20 m.m. regen tegen een gemiddelde hoe veelheid, berekend over de jaren 1910 1929, van 50 m.m. Alom heeft men in ons land met ernstig gebrek aan drinkwater te kampen. Dit nummer bevat enkele van de vele berich ten, welke ons daaromtrent bereikten. Nieuwe mededeelingen van prof. Keesom. In het Natuurkundig Laboratorium te Leiden heeft de Ned. Natuurk. Vereen, een vergadering gehouden. Na een kort openingswoord van prof. H.A.Kramers uit Utrecht, hield prof. W.H. Keesom een inleiding over „in gang zijn de onderzoekingen bij zeer lage tempe raturen". In de eerste plaats had spr. liet over de installatie, waardoor het mogelijk is geworden onderzoekingen te verrich ten bij temp. van minder dan één graad absoluut. Vervolgens sprak prof. Keesom over het meten van lage temp., meer in het biezonder voor het gebied van 0 graad C. tot 190 graad C. Tot slot werd het laboratorium be zichtigd, waarbij o.a. prof. Keesom ver scheiden demonstraties gaf en vele vra gen beantwoordde. Een Zuiderzee-album. Zooeven is verschenen een „Album van de afsluiting en gedeeltelijke droogma king van de Zuiderzee, samengesteld met medewerking van het ministerie van wa terstaat en de directie der Zuiderzee werken." Dit album, hetwelk vele schitterende autotypieën van dit grootsche werk be vat, is gesteld in de vier moderne talen, kost franco huis f 1,25, buitenland f 1,30 en kan in Boekhandel Parkstraat worden besteld. Goedkoop reizen per spoor. Van 1 Juli tot en met 15 September a.s. worden door de Ned. Spoorwegen va- cantiekaarten verkrijgbaar gesteld, kos tende f5.—, f7.—, en f9.—, voor resp. 3e, 2e en le klas. De vacantiekaarten zijn uitsluitend gel dig voor de dag van afgifte voor één geheel door dezelfde persoon met zoo veel mogelijk aansluitende treinen af te leggen enkele reis .strekkende van het station van vertrek naar een willekeurig ander in Nederland gelegen station der Ned. Spoorwegen. De reis mag onderweg niet worden afgebroken. Gouden jubileum—van der Ploeg. Onder tal van hartelijke blijken van be langstelling herdacht het echtpaar van der Ploeg Zaterdag in het Gesticht van Weldadigheid alhier -zijn vijftigjarig hu- welijksieest. Het bestuur had al zijn kracht ingespannen om deze dag voor onze Nan van der Ploeg en echtgenoote tol een onvergetelijke te maken en is daar in stellig op uitnemende wijze geslaagd mede dank zij de hartelijke bewijzen van sympathie en medeleven uit wijde kring ontvangen. Taarieii en gebakjes, geluk- wenschen, bloemen het heeft aan n.eis ontbrokenhet was een blijde dag, een Zondag in de week, een feest ,dat in blijde herinnering zal voort leven bij allen, die het hebben meege maakt. 's Avonds bracht Texelsch Fanfare 'n serenade onder groote toeloop van pu bhek. De heer van der Pioeg zeide het corps dank voor de huide hem gebracnt, en liet niet na zijn biezondere dankbaar heid te tooncn jege.is allen die deze Zeter dag hadden gestempeld tot een Feestdag in de ware zin des woords. EIERLAND. De melkprijzen van „De Samenwerking". Door Stoomzuivelfabriek „de Samen werking" werd Zaterdag voor de gele verde melk gemiddeld uitbetaald f7.50 per 100 Kg.; hoogste prijs fS.57 (buiten de wei.) BINNENLAND. Gebrek aan drinkwater. Op Goeree en Overflakkee heerscht groot gebrek aan drinkwater. Sedert 186S heeft men op Goeree en Overflakkee zulk een drinkwaternood nief gekend. De plaatsen, die aan de tramlij nen liggen, verkeeren^ nog in de minst ongunstige positie; de andere zijn er slechter aan toe en moeten het drinkwa ter duur betalen. Over het algemeen hoopt men, dat er binnenkort eindelijk drinkwaterleiding zal komen. Twee kinderen te water. Zondagmiddag geraakten twee kinderen van de schipper W., liggende in de Am- stel nabij de Oudekerkerdijk, al spelen de te water. Het oudste kind wist zelf uit het vrij ondiepe water te komen. Een tweejarig meisje evenwel is in het water blijven liggen en werd na korte tijd le venloos opgehaald. Pogingen om de le vensgeesten weer op te Wekken, faalden. Grafmonument Jan Toorop. Eenige vrienden van de overleden kunstschilder Jan Th. Toorop, hebben het plan opgevat, op zijn graf een waardig monument op te richten. Havenbedrijf van Philips te Best. In verband met de aanvoer per schip van bouwmaterialen voor de uitbreiding van haar fabrieken heeft de N.V. Phi lips aan het Wilhelminakanaal te Best een modern geoutilleerde losplaats inge richt, die dezer dagen in gebruik is ge nomen. Op deze losplaatsen bevinden zich o.a. twee electrische kranen van groot vermo gen, die elk per uur 50 ton kunnen ver werken. Voor een geregelde afvoer van het geloste materiaal is tevens een opslagplaats gemaakt, vanwaar het mate riaal door vrachtauto's met aanhangwa gens bij hoeveelheden van 12 ton tegelijk naar de verschillende bouwplaatsen te Eindhoven worden getransporteerd. De uitbreiding van het autopark heeft het noodig gemaakt een nieuwe autoga rage van 5000 M2 te bouwen, plaats bie dend voor ongeveer 300 wagens. Gebrek aan drinkwater. In de Noorderlegmeerpolder en in de buurtschap Nes a.d. Amstel en omgeving heerscht op het oogenblik groot gebrek aan drinkwater, daar zoo' goed als alle regen- en andere putten zijn opgedroogd. Het water wordt thans zoo goed en zoo kwaad als het gaat in bussen aangevoerd. Als de droogte blijft voortduren zal er ook gebrek aan drinkwater voor vee ont staan. In enkele hooge gedeelten zijn reeds bakken met water in het weiland geplaatst. De staking van landarbeiders in O.-Gro- ningen. Eenige landbouwers in Oostelijk Gro ningen hebben thans tegen hun vaste ar beiders, die sinds 1 Mei in staking zijn, een vordering ingesteld wegens verbre king van de arbeidsovereenkomst. Ver langd wordt een schadevergoeding van f700 per jaar, benevens ontruiming van woning en grond. Om onze Hollandsche molens. Men is begonnen wederom de wieken te plaatsen op de historische molen aan de weg naar Montferland. Men was voor een paar maanden met afbraak begonnen. Te Uffeite worden de twee korenmo lens afgebroken. Bedorven water. Het water van het Noord-Willemskanaal is bedorven. De vervuiling is begonnen ter hoogte van Smilde, in de Drentsche Hoofdvaart en heeft zich voortgezet door het Noord-Willemskanaal tot sluis UI. Het water is zwart en verbreidt een on dragelijke stank. Duizenden visschen lig gen in't water te verrotten. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken bij een aardap pelmeelfabriek. In Smilde is geen drink water meer te krijgen. Van ofticieele zijde deelt men mee, dat er voor de stad Gro ningen nog geen gevaar dreigt. N.R.C. Zuiderzee-visscherij-tentoonstelling. Het voorloopig comité voor de Zuider- zee-visscherij-tentoonsielling, die in Juli en Aug. 1930 te Enkhuizen zal worden gehouden, heeft van buiten de gemeente een zeer groot aantal bewijzen van sym pathie ontvangen voor de tentoonstelling. De gemeenten Medemblik, Edam, Marken, Stavoren, Bovenkarspel, Andijk, Wierin- gen, Bunschoten, Hoog Karspel en Anna Pauiowna hebben thans reeds haar mede werking toegezegd. Rupsenplaag in Brabant en Limburg. In Oostehjk-Noord-Brabant en Limburg heerscht op het oogenblik een geweldige rupsenplaag, waarbij de Hollandsche en Amerikaansche eiken het vooral moeten ontgelden. Rijen boomen zijn op vele plaatsen geheel kaalgevreten. Te Helmond staan op de Aarle-Richelsche weg vele boomen van hun bladeren beroofd. Ook de stadsparken hebben van de plaag te lijden. Wanneer de boomen kaal zijn, trek ken de dieren op de huizen af. Op som mige plaatsen zien des morgens de deur- paneelen bruin van de rupsen. Men heeft hier te doen met de bastaard-zijde-rups. hopen onze geliefde Zwager en Zuster, Oom en Tante M. BAKKER en E. BAKKER—Huizinga, te Texel hun 121/,-jarige echtvereeniging te herdenken. S. BACKFR R. BACKER -Huizinga en Kinderen. Koegras, 2 Juni 1929. Heden overleed na een korte onge steldheid onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GERDINA N. KEIJSER, Wed. D. Keyser Hz. in den ouderdom van 56 jaar. H. J. KEIJSER M. W. KEIJSER-Rab en Kind. Amsterdam, C. W. KEIJSER. Den Burg, Texel, 2 Juni 1929. Voor de vele blijken van belangstelling, op 29 Mei ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. A. GEUS en Echtgenoote. Den Burg, Texel, 2 juni 1929. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25-jarig huwelijksfeest betoond, betuigen wij onzen hartelijken dank aan familie, vrienden en bekenden. H. DOB. H. DOB-Halsema. Lafayette, Indiana, N.-America. Juni 1929. zal op Woensdag 12 Juni a.s., des voor middags half elf (nieuwe tijd) voor den heer L.Bakelaar a.d. Hoofd weg in Eierland op Texel 7 melkkoeien, 5 pinken, 1 kuikalf (10 we ken oud) 2 paarden (vosbles merries) 2 boerenwagens met toebehooren, driewiel- de kar, tentwagen, zoo goed als nieuw Dearing maaimachine, 2 wielploegen, Zeeuwsche ploeg, 1 tweeschaarploeg, 2 vijfbalks eggen, spijkeregge, rolblok, karn, melkontroomer, weibussen, bietensnijder, hakselmachine, bascule, dorschmachine, windmolen, twee- en driepaards evenaars, compleet tuig, partij zakken, 75 kippen, 3 kippenhokken, eenig huisraad, enz., enz. Betaling 1 Nov. a.s. Het Dagelijksch Bestuur van den polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van van de Stemgerechtigde Ingelanden, dat op Dinsdag 18 Juni 1929, van desvoormid dags elf tot des namiddags twee uur in Hotel „de Hoop" te de Cocksdorp op Texel, ter vervulling van de volgende vacatures: van den heer wegens verkoop van zijn gronden van den heer wegens periodieke aftreding. Op plaats en tijd bovengenoemd, zul len aan alle stemgerechtigden hunne stem briefjes worden uitgereikt. Voor het geval uit de opening der stem briefjes, welke zal geschieden onmiddel lijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bestemd, mocht blijken, dat bij die stemming geen volstrekte meerder- derheid van stemmen is verkregen, zal op nader te bepalen tijd tot de herstemming worden overgegaan. Texel, 3 Juni 1929. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, De Voorzitter, R. P. KEIJSER Johz. De Secretaris, L. VAN HOORN. Het boelhuis voor den heer M. Plaatsman zal plaats hebben niet om 10 uur voormiddags doch om TWEE UUR namiddags. Not. Mulder. GEVRAAGD J. BRAK, de Mars. DIRECT GEVRAAGD Gebr. BRAK, 't Noorden. Levering franco huis. Aanbevelend, Prima manchester en afwerking. Deze prijs blijft geldig tot 8 Juni, franco over Texel. VERMIST Maandag j.l. op de markt teermerk op de kop, roode stip op de schoft en staart en blauwe stip op kruis. Inlichtingen verzocht door D.MANTJEKz. hoeve Ruisdael. Zoolang de voorraad strekt. Het College van Dagelijksch Bestuur van den polder Waal en Burg, zal bij inschrijving trachten aan te besteden, het vervoer van de haven te Oudeschild le. 74 kub.M. grint naar Westerweg (Burger-Nieuwland tot Pomona). 2e. 30 kub. M. grint naar Middelweg (Driesprong b.d. Waal tot Pijpersdijk). waarvan 10 kub. M. storten einde Wes- terboerseweg. 3e. 12 kub. M. grint naar de weg tus- schen Oude Dijkje en Westerweg. 4e. 30 kub. grint n. Kilstukweg, waar van 12 kub. M. storten op Middelweg, en IS kub. M. op het nieuwe gedeelte. 5e. 30 kub. M. grint naar Westerboerse- weg waarvan 12 kijh, M. storten op de Middelweg en 18 kub. M. op de dijk bij Ongeren. 6e. 12 kub. M. grint naar de weg bij Waaldam. 7e. 12 kub. M. grint naar Plassendaal- weg. Prijsopgave wordt verzocht, bij leve ring op de wal zoowel als op de wagen. Biljetten in te leveren Maandag 10 Juni te 11 uur v.m. in Café „den Burg". Inlichtingen verstrekt de voorzitter. Het College v. Dag. Bestuur voornoemd, J. EELMAN Jacz., Voorzitter. W. H. LAP, Secretaris. Hotel .,de Oranjeboom" den Burg; Café Bruin, de Waai; Café Kuiper, den Hoorn Hotel Koppen, OosterendHotel Den Braven, de Koog Hotel Hovenier, de Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2