No 4335 42steJaargan^ Woensdag 5 Juni 1929 TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ABONNEMENTEN: UITGAVE:N.V,v/h LANGEVELD DE R001J DEN BURG OP TEXEL ADVERTENTIËN: TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 li POSTBUS: N°. 11 Naar de Muy. In weerwil van het slechte weer heeft De Wilde Wingerd, de nat.-hist. club uit de A.J.C. te den Helder Zondag toch een bezoek aan de Muy gebracht en wel onder leiding van de heer Piet Kroon- stuiver, eveneens uit den Helder. Het gezelschap maakte gebruik van de auto van de heer Jb. Eelman te Oudeschild. Damwedstrijd den Helder-Texel. Op de bovenzaal van wijlen de heer Van Os, Koningsplein, had Zondagmor gen een damwedstrijd plaats tusschen Damclub O.K.K. van hier en de Helder- sche Damclub. A4en deelt ons mee, dat de strijd in het voordeel van den Helder werd beslist. Texel won slechts drie partijen. DE WAAL. Waalenburg als vogelpolder. Polder Waalenburg mag zich de laatste weken in een ongekende belangstelling verheugen. Van heinde en ver komen na tuurvrienden opzetten om het vele schoons te aanschouwen, dat onze vogelpolder bij uitnemendheid biedt. Schreef niet de Engelsche vogelkundige Dr. Raven, na 'n bezoek aan Waalenburg in z'n onvolprezen boek „In Praise of Birds" ook in Hollandsche vertaling versche nen: „Hier en daar groeien er wat Riet halmen in het water, maar overigens is er niets, dat zich boven het niveau ver heft of de gedachte wekt aan de weelde der vogelpopulatie. En toch staat men hier in deze on-ro mantische omgeving voor een wondere wondere wereld, waarop de mooie en heerlijke ervaringen, in Engeland opge' daan, mij bij lange na niet hadden voor bereid." Waalenburgs natuur in deze dagen is inderdaad van een biezondere schoon heid als men er maar oog voor heeft. Een dezer dagen werd de polder onder leiding van mevr. Barger en de heer dr. Jac.P. fhijsse door „het Kopje" van Bloe- mendaal bezocht. Allen gingen heel voldaan van hier, schrijft onze correspondent. Wie zou er aan twijfelen Aandeelhoudersvergadering „De Hoop." Zaterdag vergaderden de aandeelhou ders van N.V. Zuivelfabriek „de Hoop", in café „Bellevtte" alhier. Aanwezig waren 42 aandeelhouders. Aan het jaarverslag ontleenen wij de volgende cijfers: Verwerkt "werd 1793777 Kg. melk, waar uit geproduceerd werd 34519 pond boter, 76039 Edammer kazen, 14S900 L. over- wei en 5S911 liter karnemelk, terwijl nog werd verkocht 1300 L. melk en 36,93 L. room. De totale opbrengst der producten be droeg f 175026.54. De gemiddelde op brengst per 100 Kg. melk bedroeg f 8.53. Aan vergoeding voor het vervoer der melk werd gerestitueerd een bedrag van f3743,41, zijnde f 0.155 per 100 Kg. ver werkte melk. De winst- en verliesrekening werd door de vergadering goedgekeurd en vastge steld. De keeren C.Bruin Jbz., directeur er. A.S.Kikkert, commissaris werden herko zen. Verder werden drie nieuwe commis sarissen gekozen en wel de heeren Jn Plaatsman, C.RoeperLz. en Jb.KeijserDz. ilKiiiiijiiiiiiilillilllilliillilillllllllillllllllll Ijiülüiüinillüülil BINNENLAND. Stakers als bruidsjonkers. Een werkwillige (kantoorbediende) in liet houtbedrijf te Zaandam, die te Pur- b min b min h mm h iiiiii s mm h iiiiii b BEDENKT VOORAL, dat dit blad ten getale van 1650 ex. en vnl. op Texel wordt verspreid en dus geacht mag wor den verreweg de meeste bewoners van ons eiland in alle kringen te be reiken. Uw advertentie in dit blad heeft als regel succes. B IIIIII B IIIIII B IIIIII R IIIIII B IIIIII B IIIIII B merend in het huwelijk zou treden, zag zich aldaar, zeer tegen zijn zin, in het midden van de belangstelling geplaatst. Een troep stakende houtbewerkers uit Zaandam posteerde zicli voor het huis van de bruid, terwijl eenige tientallen stakers zich voor het stadhuis hadden opgesteld. Zoodra het bruidspaar verschenen was, werd het met kreten begroet. De woorden onderkruiper o.a. waren duidelijk te ver staan. Geëscorteerd door deze troep kwam men aan het stadhuis, waar de politie voor een goede afzetting gezorgd had. Het bruidje was zeer onder de indruk. - N.R.C. Vischverzendingen per vliegmachine. De K.L.M. is in onderhandeling getre den met de vischhandelaren te IJmuiden om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om vandaar visch te ver zenden per vliegmachine. Iets wat men zeker niet vermoedt. Het zal u wellicht nog niet zijn opge vallen hoe ontelbaar groot tegenwoordig het aantal der stalbranden is, waarbij de opgestalde dieren en het gevogelte een prooi der vlammen worden, schrijft L.J. Quarles van Ufford, Eere-Voorzitter Ned. Vereen, v. Dierenbescherming. Zeker zal het u treffen wanneer u verneemt, dat wij 90 krantenuitknipsels hebben verza meld van stalbranden in 120 dagen, se dert 1 Jan. '29, waarbij ongeveer 1000 hoenders, 10 geiten of schapen, 109 var kens, 49 kalveren of hokkelingen, 266 Jcoeien, 2 honden en 29 paarden een prooi der vlammen werden. Bovendien werden in vele berichten geen getallen genoemd, maar alleen gesproken van al het vee, véél vee ging verloren, of niets werd ge red, zoodat de genoemde getallen veel hooger moesten worden aangegeven. Roept uw hart niet om erbarmen voor de stakkerds, die daar vastgebonden op 'n brandstapel staan te verbranden? Drie branden iedere vier dagen. Zou niet wet telijk bepaald moeten worden dat iedere stal brandvrij gemaakt moet worden? Illillli BUITENLAND. Filmexpeditie in nood. Tijdens het opnemen van een Poolzee- film door een Duitsche maatschappij trok een ski-expeditie Zondag 21 Mei over het pakijs onder leiding van de Duitscher Lehner. Een plotseling opko mende sneeuwstorm belette haar terug te keeren. Van boord van de „Hobby" uit, werden drie expedities nagezonden, maar haar onderzoek was vergeefsch. Volgens later ontvangen berichten, is alleen Lehner teruggevonden. Volgens 'ri ontboden geneesheer zou hij het gezicht moeten verliezen. Wolkbreuken in Texas. Wolkbreuken veroorzaakten overstroo mingen in het Zuidoosten van Texas. Er werd schade aangericht ten bedrage van verscheidene milLioenen dollars. Tien personen verdronken. Een oorlogslachtoffer. Chicago. Een amokmaker schoot twee twee politieagenten dood en bracht viei burgers zware verwondingen toe. Hij ont kwam uit zijn door de politie belegerd huis, doch werd in een voorstad van Chi cago dood op de rails gevonden, waar hij zich door de trein liet overrijden. De man was in zijn geestvermogens gekrenkt. Hij was een oud-strijder, die in de groote oorlog door gas werd vergiftigd en ge wond. Geen ornroepstations in de steden. Argentinië is een der eerste landen, die een wet hebben uitgevaardigd, die in het bedrijf hebben van ornroepstations slechts huiten de steden toelaat. Alle ornroepsta tions, welke hier niet aan voldoen, moeten vóór het einde van 1929 worden ver plaatst. De reden hiervan is o.a. dat sta tions in de steden, de ontvangst van an dere zenders belemmeren. In sommige staten van Amerika bestaat ook een dergelijke verordening. Radio-station bij de Poolcirkel. De Sovjetregeering heeft besloten een krachtig korte-golfstation te bouwen bij Toeroechansk, in de buurt van de Pool cirkel. Dit station zal Poolonderzockers en visschers of jagers van weerberichten en ander nieuws voorzien. Het station zal ook meteorologische waarnemingen verrichten. Mclaatschheid in Bcssarabië. De gemeente Cahut in Bcssarabië is wegens het voorKomen van lepra onder quarantaine gesteld Een onderzoek bracht aan het licht, dat er in het dorp twaalf melaatschen zijn. Slavernij in West-Afrika. In „De Tijd" komt pater Knops van de Sociëteit der Afrikaansche missiën van Cadier en Keer bevestigen hetgeen Albert Londres onthulde in zijn boek „Terrc d'Ebène" omtrent het droevig lot der inboorlingen van 't binnenland van Ivoor kust, onder Fransch bewind. In het bie- zonder wat betreft de exploitatie van ne gers bij vermoedelijk doellooze wegen aanleg wat ontvolking op groote schaal van de desbetreffende gebieden ten ge volge heeft en de verkapte regeerings- slavemij op de houtexploitaties. Een bevestiging, welke ons opnieuw doet huiveren over veel wat ginds in West-Afrika heden ten dage nog kan plaats hebben. Dwangarbeid voor het on derhoud van wegen, zonder eenige ver goeding, zonder een korreltje rijst, onder de striemende zweepslag van de soldaat, dwangarbeid, die het leven uit de dorpen doet verdwijnen, waar geen nieuwe hut ten meer worden gebouwd en de oude instorten. En de houthakkers, die „door het woud worden gedood". Ofschoon in dit deel van Afrika de slavernij nog vol komen heerscht in de laatste residen- tiep'ost Sinematiali van pater Ktiops b.v. zijn van de 4000 inwoners méér dan 3000 slaven heeft de koloniale politiek van Frankrijk nog een verkapte slavernij inge steld, even erg als de officieele. Wij herlezen dat alles en vinden beves tigd, dat de toerist Londres niet alles zag en hoorde. En met nog grooter ver wondering vragen wij ons nu af waarom velen in hun afkeer van de poenale sanc tie juist tegen Nederlandsch-Indië de strijd aanbinden, waarom de heer Albert Thomas naar Batavia en niet naar Kor- hoge, Koga of Tafiré reisde. De „onge- lukkigsten der ongelukkigen" daar, be hoeven de kampioen uit Genève meer dan de wei-doorvoede, deugdelijk behuisde, als menschen behandelde, medisch voor treffelijk verzorgde, tevreden Javanen en Chineezen in Deli. En in dit opzicht beseffen wij de waar de van Londres' boek eerst recht: wan neer binnekort in het I. A. B. de quaes- tie der heerendiensten en van de ver plichte arbeid, daarna die van de poenale sanctie aan de orde zal worden gesteld, zal meer aan Ebbenhoutland dan aan het Delische Goudland worden gedacht. Te recht! A.H.B. 28 Dooden door de hitte. New-York. De aanhoudende hitte heeft tot nog toe 28 offers geëischt. De nieuwe (oude) naam voor Drontheim. Oslo. De Eerste Kamer heeft met 57 tegen 54 stemmen het voorstel aangeno men om de stad Trondhjein met ingang van 1 Januari 1930 weder haar oudt naam Nidaros te geven. Ook de Tweede Kamer zal het voorstel waarschijnlijk aan nemen. Een verklaring van Mac Donald. Ramsay Mac Donald heeft gezegd, dat als het van hem afhing, er binnen twee jaar geen verkiezing zon worden gehou den, hetgezn het geval zou zijn, als hij, aan het bewind komend, in die tijd in het Lagerhuis teti val zou worden gebracht Hij was voor een rustige ontwikkeling der industrie, voor vrede en voor het wekken van vertrouwen in binnen- en buitenland. Hij zou zonder te buigen voor eenigerlei infaire handeling, zijn uiterste best doen om binnen die tijd en zoo mogelijk lan ger een nieuwe verkiezing te vermijden. Door onnoodige verkiezingen, aldus Mac Donald, worden de industrie, de financi- ecle wereld en de ontwikkeling van liet land verstoord, en een regeering, die ver antwoordelijk is voor de nationale zaak, heeft in die tijd gelegenheid, haar politiek in binnen- en buitenland voldoende ken baar te maken. Pooltoclit-Halia: 13 miljoen lire. Van Italiaansche zijde deelt men mee, dat de door de rcgecring gedragen kosten van de pool-expeditie-Nobile en de ver schillende reddingsexpedities in totaal plm 12.99 miljoen lire hebben bedragen, waar hij ook de waarde van de verongelukte Italia is inbegrepen. De petroleumbrand in Roemenië. De brand in liet pctroleuingebied van Moreni heeft een geweldige omvang aan genomen en houdt nog onverminderd aan. Er worden zware aardschokken waarge nomen. De vensterruiten van de huizen in een omtrek van een KM. zijn door de luchtdruk ingedrukt. Een woud, dat aan de brandende boorput grensde, is door het vuur aangetast en staat thans in lich ter laaie. Dc auto-giro. De Spaansche ingenieur en construc teur La Cierva, wiens autogiro, het vlieg tuig waarmede men bijna zonder aanloop stijgen en haast rechtstandig dalen kan, in verschillende Europeeschc hoofdsteden zooveel bewondering wekt, heeft de rechten op zijn uitvinding thans naar Noord-Amerika verkocht. Alen acht het mogelijk, dat, in het bie- zonder voor particulier gebruik, de auto giro een groote toekomst kan hebben, daar een groot landingsterrein overbodig wordt. Dc zeeslag bij Jutland herdacht. Te Kiel is de zeeslag in het Skagerak, die 13 jaar geleden is geleverd, herdacht met een plechtigheid aan de graven der gesneuvelden op het garnizoenskerkhof. Daarna werd op het Flandernplein een parade der zee- en luchtmacht gehouden. Admiraal Hanse hield een rede, waarin hij o.a. de leider van de slag in het Ska gerak herdacht en de hoop uitte dat het Duitsche volk weer groot, sterk en rijk zou worden. De aardbeving in Pcrzië. Er zijn tengevolge van de aardbeving, die onlangs de provincie Khorassan ge teisterd heeft 3253 menschen gedood en 1121 gewond. Er werden 88 dorpen ver woest en 6542 stuks vee gedood. Poincaré over de vrede en over Frank< rijk's vredelievende gezindheid. Poincaré heeft een redevoering gehou den, bij de onthulling van een aan de oorlogsdooden gewijd monument in het 14e arrondissement van Parijs. Poincaré verklaarde dat de bevestiging des vredes vereischt, dat de gevoelens van haat, voort spruitend uit de verschrikkelijke worste ling, plaats maken voor verzoenlijker en menschelijker gevoelens. Frankrijk heeft niet opgehouden door zijn gedrag tegenover zijn vijanden aan te toonen, niet voornemens te zijn met zijn ridderlijke tradities te breken. Het is bereid met alle volken de hartelijke betrekkingen te hervatten. Sneltrein en auto. Tusschen Leipzig en Oldenburg reed de sneltrein Beriijn-AAunchen op een auto, die ongeveer vijftig meter werd meege sleurd. Hierbij raakte het benzinereservoir in brand. De landgoedeigenaar Stock- helm, die in de auto zat, werd zoo zwaar gewond, dat hij weldra overleed. De chauffeur en andere reizigers werden zwaar gewond. De trein ondervond een uur vertraging. De locomotief werd zoo ernstig beschadigd,dat zij te Piauen moest worden afgehaakt. XELSCHE COURANT DEN BURG: 50 ct. per drie Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland 75 ct p. 3 maanden. Losse nummers: 3 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN Van 1-5 rogels: 50 ct. ledore regel moor: 10 ct. Dezolfdo advertentie 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond. Bi| abonnement lagore rogolprljs. ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 1