WERKLOOSHEID EN INDIË een werkjongen Stemming. Bij Examens en Openbaar Optreden een flinke dienstbode Notaris Mulder de stemming zal worden gebonden voor twee Hoofdingelanden Meolaas Bros Pz. Piefer Prins Jnzn. publiek verkoopen G Werkloosheid! Werkverruiming! De Lijst van de Liberale Staatspartij, den Vrijheidsbond Dr. I. H. J. VOS, aftr. Kamerlid. ADVERTENTItN. blijft men kalm en helder door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Spr. dwaalt even af en wijst er op, dat men de Vrijheidsbond heeft afgehaald omdat zijn vertegenwoordigers tegen het 7e leerjaar hebben gestemd; echter is dit geschied omdat men er voorshands toch geen practisch nut van zou kunnen ver wachten en verder omdat men zich wenschte neer te leggen bij het oordeel van het kabinet, dat het oogenblik van invoering nog niet gekomen achtte. Het had geen zin er toe bij te dragen, dat het zijn biezen zou pakken. We zouden toch hetzelfde kabinet weer terugkrijgen. Waar om zouden we een schijnvertooning ma ken? Zulke politiek is goed voor de gale rij, voor het schellinkje. Verder wijdt spr. uit over het bijzon der onderwijs, waarvan het R.K. deel van Vis volk zulk een groot voorstander i? het is de schuld der R.K., meent spr., dat het onderwijspeil de laatste jaren zoo omlaag is gegaan. Van alle kanten hoort men roepen om nieuwe systemen, waar van echter de kwaliteit van het onderwijs niet afhankelijk mag worden gesteld. Al les hangt af van de man voor de klas1, van de onderwijzer. Wanneer deze een persoonlijkheid is^ een figuur waarvan een bezielende invloed uitgaat, zal het onder wijs er wèl bij varen. Maar er komen te veel scholen, zoodat het aantal van zulke mannen niet toereikend meer is, om in de zoo sterk groeiende behoefte te voor zien. Men is bezig het onderwijs te ver nielen door misbruik te maken van het beginsel, dat bij cle pacificatie voorzat, Vnaar nu ontaard is in een sectarisch drij ven uit vrees voor geestelijke infectie. Ook op het punt van Staatspensioen zouden de Vrijz. niet met de R.K. kunnen samengaan omdat dezen er niets van wil len weten. Wij liberalen, zijn er geen on verdachte voorstanders van, want prof. van Gijn heeft laatst tegengestemd. Toch was mr. Treub als eerste liberaal de man, die in 1913 de invoering van premievrij staatspensioen voorstelde. En wat het militaire vraagstuk betreft: S.D.A.P. en V.D. gaan nu rond met de leuze van eenzijdige ontwapening. Ook hiervoor voelen de R.K. niet. In 1925 werd Marchant met de formatie van een democr. bewind belast, maar eenmaal op dreef werd van eenzijdige ontwapening niet meer gerept. Spr. betreurt dit in hooge mate, omdat het strijd met poli tieke eerlijkheid; men leidt zijn kiezers zoo om de tuin. Marchant en Oud zijn buitengewoon kwaad op mij omdat ik mij overal zoo tegen hun aanvallen verdedig. Maar merkwaardig is toch, dat zij zich niet tegen de Soc. of tegen rechtsch kee- Ven maar juist tegen de liberalen. De S.D.A.P. weet waarom zij contaci ■met R.K. zoekt: zij wil trachten de R.K. orbeiders van hun partij los te weeken. De Vr. Dem. weten het niet: zij kunnen als 'k'ein bootje trekdienst verrichten voor het fregat der S.D.A.P., zich lecnen voor hand- en spand ensten. De V.D. stellen zich gelijk met de lib. in Engeland, maar die zijn toch niet voor eenzijdige ontwapening en willen zelf standig blijven. apr. z.et nog e:n derde mogelijkheid om een kabinet te vormen: Men zou de meest urgente punten naar voren moeten brengen. Het onderwijs moet worden ver beterd, vooral de vakopleiding als een ze. cr middel om de werkloosheid te be strijden. Wanneer niet wordt ingegrepen zullen tal van arbeiderskinderen afglijden ïo. pauperisme, waartoe zij als het ware zijn voorbeschikt. Spr. wijst op zijn artikelen in de „Tel." over een goede methode van vakoplei ding, ge\o'gd te Parijs. Verder is daar de werkloosheidsverze kering, waarvan wij voorstanders zijn; de noodzakelijke samenvoeging van sociale verzekeringen tot beperking van het aan tal" ambtenaren en om geldverspilling te gen te gaan (spr. licht een en ander toe.) Spr. staat stil bij een aantal soc. wetten, met steun van of nagenoeg geheel door de liberalen tot stand gekomen: ziekte verzekering, werkloosheidsverzekering, krankzinnigenwet, armenwet. Het vrijz. volksdeel heeft in ons land maar weinig te zeggen, maar wanneer men het algemeen belang boven eigenliefde kon stellen zou men toch wel 20 tot 25 stemmen in het parlement achter zich kunnen hebben. Een belangrijk punt is nog de werk loosheidsbestrijding, welke thans wordt behandeld door de Minister van Binn. Zaken, van Arbeid, van Waterstaat en van Financiën. Het was beter, daarmee één minister te belasten. Verder zoekt men thans zijn heil in de ontginnmg van woeste gronden, hetgeen spr. afkeurt, niet alleen uit een oogpunt van wanda- lisme, maar vooral omdat de regeering er beter aan zou doen overleg te plegen met de groote industrieën, die gebrek aan werkkrachten hebben, en die tege moet te komen. (Philips fabr. en de Karei 1 fabr. te Eindhoven; de Ned. Kunstzijde fabr., enz.) Zou op zoo'n regeeringsprogram de eenzijdige ontwapening niet mogen ont breken?, vraagt spr. Vier jaar geleden was dat toch ook het geval Spr. verklaart zich tegen nationale ont wapening uit vrees voor communistische agitatie en met het oog op onze koloniën. („Het Gele Gevaar"). Door ontwapening van Nederland zou het evenwicht in Euro pa verbroken worden, meent spr. Ook verwondeert hij er zich nog steeds over dat S.D.A.P. en V.D. in 1914 niet tegen de mobilisatie-credieten hebben gestemd. Uitvoerig wijdt spr. uit over de behoef ten van een sterk groeiend volk als Duitschland om zijn overbevolking te plaatsen, en op tariefmuren, zooals Ame rika en Frankrijk die optrekken. Wanneer de wereld niet zoo zieltogend neerlag, nog niet bekomen van de bloedige sla gen, haar door de wereldoorlog toege bracht, dan zou hij niet weten, waar dat heen moest. „Het leven is geen bier met suiker", placht Wibaut wel eens te zeggen, aldus spr. Zoo is het ook. Spr. besluit zijn rede voor de pauze met als zijn stellige overtuiging uit te spreken, dat toch een betere toekomst zou kunnen worden opgebouwd, wan neer alle partijen zich haar taak helder bewust maken, en met terzijdestelling van kleine belangetjes elkaar de hand reiken, om tot stand te brengen hetgeen voor alle partijen tot heil van het algemeen bereikbaar is. Na de pauze beantwoordt spr. eerst een enkele vraag hem gesteld, en wel over de wijze, waarop hij zich voorstelt het aantal biezondere scholen te kunnen beperken. Spr. ziet deze mogelijkheid in het zoeken naar een gemeenschappelijk program, dat de voorstanders van biezon- der onderwijs zou kunnen voldoen. Ver der acht hij het mogelijk en nuttig het aantal handteekeningen, voor de stichting van een school benoodigd, te verhoogen. Spr. wijst er op, dat de y.D. de libe ralen ten onrechte met de Eng. conserva tieven vergelijken, hoewel deze voorstan ders van „safe guarding" zijn, terwijl de lib. de vrijhandel voorstaan. Alleen in speciale gevallen zou steun kunnen wor den verleend. (Spr. herinnert aan de K. Holl. Lloyd, aan Werkspoor, aan het suikerwetje.) De liberalen zijn voorstanders van soc. wetten. Spr. noemt: leerplichtwet, kinder wetten, ongevallenwet, gezond lieidswet, wet op de persoonl. dienstplicht, woning wet, wet op het arbeidscontract (van de Vrijz.-Dem. Drucker), wet op de ziekte verzekering, algemeen kiesrecht voorman nen en vrouwen. Spr. wijst hierbij op de moderne arbei dersbeweging, op de vrouwenbewegingen op andere factoren welke er de laatste ja ren toe hebben bijgedragen dat onze wetgeving meer en meer met de gewijzig de opvattingen op soc.-econ. terrein in oveieenstemming is gebracht. Hij haalt een passage aan uit het boek van Gustave Lebon, „Psychologie van de Massa": „De massa kan slechts afbreken en vernieti gen," waarmee hij het niet eens is. Im mers, zegt hij, het Ned. volk heeft be wegen, dat revoluties te voorkomen zijn, als het maar geleid wordt onder invloed van liberale beginselen. Ook citeert spr. Lord Beaconslield (Disraeli): ,,ln de voortdurende gang van de tijd is geen rust, geenhalte. Het leven is een droom, de toekomst een mysterie". Spr. besluit met er de aandacht op te vestigen, dat het van ontzaglijke beteeke- nis moet worden geacht in de Kamer een partij vertegenwoordigd te weten, welke ue draagster van die liberale beginselen is. Dr. Vos verwacht, dat men niet uit liet oog zal verliezen, wat de liberalen voor het volk zijn geweest en beveelt zijn partij in aller belangstelling aan. De heer W.H.Lap zegt spr. dank voor zijn gloedvolle rede. Dat was gezonde taal, meent hij. Geen idealen, welke on bereikbaar zijn, maar wenschen gegrond op het practische leven. Ik adviseer dan bok 3 Juli te stemmen op dr. 1. Vos. Om onze vrijheidsliefde zijn we nog niet be reid hier een afd te stichten. Nadat de lieer Pisart nog op de stich ting van een afd. had aangedrongen, waar mee dr. Vos zijn instemming te kennen gaf, werd de vergadering door de voorz. gesloten. UIT ONS ZONDAGSBLAD. Deze week bevat ons Zondagsblad o.m. een aardige foto van de huisjes bij hoeve „Dorpszicht" nabij de Cocksdorp, ons welwillend afgestaan door mej. Guurtje de Graaf M.Wd. (hoeve „Bouwlust"). o Wij bevelen ons bij voortduring aan v oor toezending van foto's v. personen, toe standen en gebeurtenissen, op Texel be trekking hebbende. Indien geschikt, wor den ze gaarne in ons Zondagsblad opge nomen. Geen negatieven zenden s.v.p. Een glantend afdrukje voldoet het best. Bevrijd uw lichaam van urinezuur. 135 Bij verzwakte nieren brengen urinezuur en andere vergiftige onzuiverheden uw heele gestel in de war. Daarom is het zoo gevaarlijk om waarschuwende verschijn selen te verwaarloozen zooals rugpijn, urinestoornissen, blaaskwalen, rheumati- sche pijnen, stijve en gezwollen gewrich ten, gruis of neerslag in de urine, ischias en spit, gerommel in de ooren, hoofdpijn, duizeligheid, blaasontsteking, chronische rheumatiek en zenuwachtigheid. Gij dient de behoorlijke werking uwer nieren te herstellen, waardoor zij de ver giften uit uw bloed filtreeren. Het is on verantwoordelijk om de kans te loopen, dat zich blaasontsteking, chronische rheu matiek, waterzucht, steenvorming in de nieren of blaas, en gevaarlijke chronische nierziekten ontwikkelen. Duidelijk is, dat gij bijtijds uw nieren moet opwekken en versterken. Wacht niet langer! Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het specifiek niermiddel, in geheel Nederland om zijn succes bekend. Duizen den dankbare mannen en vrouwen zeggen, dat Foster's Pillen hen geholpen hebben, en zij kunnen ook u gezond maken en houden. Veikrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten f 1.75 per flacon. 32 ABR. VAN LENTEN en T. ZEGEL geven kennis van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrekking zal plaats heb ben op Donderdag 20 Juni a.s. Zuid-Eierland, 7 1fv,0 P. H. Polder 7 Junl 1929" Kerkelijke bevestiging in de Ned. Herv. Kerk te den Burg, des midd. 12 uur door den Weleerw. Heer Ds. Raabe. Voor de vele blijken van deelneming bij liet overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw GUURTJE MEÏJN, weduwe van H. Dogger, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens de Familie, J. J. METS. Amsterdam, Noord, Juni 1929. Sperwerlaan 361. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van onzen ge liefden Vader, Behuwd- en Grootvader, NANNING ROEPER Jz. betuigen wij onzen welgetneenden dank. Mede namens de familie, J. ROEPER Nz. Oost, Texel, 8 Juni 1929. GEVRAAGD: bij G. BORST, Winkelier, Breezand N.H. Inlichtingen bij C. KONINGS, Gerritsland—Texel. zal op Woensdag 12 Juni a.s., des voor middags half elf (nieuwe tijd) voor den heer L.Bakelaar a.d. Eloofd- weg in Eierland op Texel 7 melkkoeien, 5 pinken, 1 kuikalf (10 we ken oud) 2 paarden (vosbles merries) 2 boerenwagens met toebehooren, driewiel- de kar, tentwagen, zoo goed als nieuw Dearing maaimacliine, 2 wielploegen, Zeeuwsche ploeg, 1 twecschaarploeg, 2 vijfbalks eggen, spijkeregge, rolblok, karn, melkontroomer, weibussen, bietensnijder, hakselmachine, bascule, dorschmacliine, windmolen, twee- en driepaards evenaars, compleet tuig, partij zakken, 75 kippen, 3 kippenhokken, 2 klampjes hooi en een klampje ongedorschte gerst, 1 zelfbinder, eenig huisraad, enz., enz. Betaling 1 Nov. a.s. GEVRAAGD J. BRAK, de Mars. Het Dagelijksch Bestuur van den polder Eijerland op Texel, brengt ter kennis van van de Stemgerechtigde Ingelanden, dat op Dinsdag 18 Juni 1929, van desvoormid dags elf tot des namiddags twee uur in Hotel „de Hoop" te de Cocksdorp op Texel, ter vervulling van de volgende vacatures: van den heer wegens verkoop van zijn gronden van den heer wegens periodieke aftreding. Op plaats en tijd bovengenoemd, zul len aan alle stemgerechtigden hunne stem briefjes worden uitgereikt. Voor het geval uit de opening der stem briefjes, welke zal geschieden onmiddel lijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bestemd, mocht blijken, dat bij die stemming geen volstrekte meerder- derheid van stemmen is verkregen, zal op nader te bepalen tijd tot de herstemming worden overgegaan. Texel, 3 Juni 1929. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd, De Voorzitter, R. P. KEIJSER Johz. De Secretaris, L. VAN HOORN. Wat is de grootste ellende voor de arbeidersbevolking? Waarop behoort een goede politiek gericht te zijn Voor een groot deel is de Nederlandsche Industrie afhankelijk van de orders die de Indische ondernemingen in Nedeiland plaatsen. Zonder de groote be- teekenis van den Nederlandschen ondernemingslust in Indië zou onze Industrie handel en scheepvaart niet bloeien. EUe ai beider, die den bloei van de Nederlandsche ondernemingen in Indië mede helpt belemmeien, is tegen zich zelf en handelt in strijd met 's Lands belang. Verbreking van den band tusschen Nederland en Indië beteekent voor dui zenden arbeiders werkloosheid 1 en voor tienduizenden vermindering van inkomen. Zijn de Nederlandsche ondernemingen in Indië een gevaar voor de welvaart van de inheemsche bevolking? Integendeel: Zonder het Westersch grootbedrijf zou Indië niet de sehobn, de universiteiten, de artsen, de hospitalen, de drinkwaterleidingen en de geheele moderne Staatszorg kunnen bekostigen, die het thans heeft, dank zij den ar beid van Nederlandsche onderwijzers, doktoren, ingenieurs enz. Indië hee:t oit alles te danken aan Nederlandsche energie, Nederlandsche organ satie en Nederlar.dsch bestuur. Indië los van Nederland zou zijn een ramp voor de Indische bevolking, daar er niet voldoende goede leiders zouden zijn om liet bestuur zijn taak naar be- hooren te laten vervullen. Wie wil medewerken tot een geleidelijke uitbreiding van het zelfbestuur der Indische bevolking, naar gelang zij daartoe in staat is, wie niet klakkeloos den bloei van de VVestersche bedrijven in de waagschaaPwil stellen, ten koste van den Nedcrlan fsehen en den Indischen arbeider, doch het saamhoorigheidsgevoei tusschen Nederland en Indië wil bevorderen, hij stemme op aanvangende met

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 2