Texelsche Courant van Zaterdag 8 Juni 1929, EEN KIND Pk. Vlessing, den Burg. TWEEDE BLAD Landbouw en Veeteelt. Texelsche Berichten weet, dat meubelen een artikel van vertrouwen is. "Wij leveren franco huis en onder garantie. Vraagt onze spotgoedkoope aanbiedingen voor Pensioninrichting Nieuwe Modeblad HEERENBAAI Gemengd Nieuws V Park-concert Texelsch Fanfare. Vanavond geeft Texelsch Fanfare een concert in het Park, aanvangende te half negen. Hier is het programma: Marsche Sportive Aug. Eenhaes. Myriam Ouverture E. Gaudefroy. Franche Amitié Fantasie Martin. Feestouverture Sam Vlessing. Faust-Fantasie sur l'opera de Gounod. Slotmarsch. Dienstregeling Spoorwegen. Wenschen en bezwaren ten aanzien van de op 13 Mei jl. ingegane dienstregeling der Ned. Spoorwegen moeten, naar wij in de „St. Crt." lezen, vóór 1 Aug. a. Sa aan de voorzitter van de spoorwegraad, Koningskade 25, 's-Gravenhage, zijn me degedeeld om bij de vaststelling van de volgende dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen. Bazaar-Ned. Herv. Gemeente. We maken er belangstellenden op ver zoek op attent, dat de bazaar ten bate van de Ned. Herv. Gemeente alhier a.s. Dinsdagmiddag te drie uur officieel ge opend wordt en daarna voor het publiek zal worden opengesteld. De bazaar wordt gehouden in het gebouw voor Chr. Be langen in de Julianastraat en belooft een talrijk publiek te zullen trekken, daar algemeen met toewijding aan de organi satie werd gewerkt. Nadere biezonderhe- den worden op biljet én in advertentie bekend gemaakt. De Kamer-verkiezingen. De voor de kiezers toegankelijke zit ting, waarin het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Twee de Kamer de ingeleverde lijsten van can- didaten zal nummeren in de volgorde door het lot aangewezen, zal worden ge houden op 11 Juni a.s. des middags te twee uur, in het lokaal van het gemeente huis in den Haag, voorheen voor de ver gaderingen van de Raad bestemd. Naar de Zuiderzeewerken. Morgen stellen de Wit en Klein lief hebbers van een bezoek aan de Zuider zeewerken in de gelegenheid een reisje derwaarts te maken. De tocht gaat via Wieringen, De Zeug en Medemblik. Het vertrek is bepaald op 9 uur uit de haven, de prijs op fl.— per persoon. o We verwachten, dat bij gunstig weer de vorige week viel het plan door overvloed van wind en water in duigen menig Texelaar het „uitstapje" maken zal. Het pas verschenen Zuiderzee-album versterkt ons wel zeer in de meening, dat de Zuiderzeedrooglegging een onderne ming is van nauwelijks te omvatten betee- kenis, een staaltje van durf en doorzet-, tingsvermogen, een proeve van ingeni eurskunst, waarvan de voorloopige uit slag terecht door heel de beschaafde we reld met belangstelling wordt tegemoet gezien. Overzicht wolveemarkten 30 Mei—5 Juni. De vette schapen en zuiglammeren wa ren te Leeuwarden en Leiden minder goed te plaatsen en zoo brachten ze clan ook „iets" minder op als gevolg van de min dere vraag voor export. Rotterdam gaf daarvoor ook eerder iets flauwer prijzen. Te Sneek waren deze beide veesoorten iets beter te plaatsen met vaster prijzen. Groningen was voor vette schapen prijs houdend, doch voor vette lammeren iets hooger. Voor melkschapen was te Leeuwarden en Sneek goede vraag, zoodat de prijzen nogal hoog waren. Door de hooge vraag prijzen was de omzet echter niet vlot. Voor weidlammeren was te Leeuwar den goede vraag voor Holland zoodat ze vlot verkocht werden en iets vaster in prijs waren. Delft, Gouda, Zwolle en Lei den waren daarvoor redelijk in omzet met vrijwel stationaire prijzen. Te Sneek was minder vraag voor Holland, zoodat daar de weidlammeren een stugger markt von den met „iets" lagere prijs. Op de Gro ninger markt werden de weidlammeren „iets" hooger verkocht. Overzicht eieren. In de vorige week was de vraag naar eieren goed, zoodat de prijzen iets naar boven gingen. Wij gelooven echter niet, dat de prijzen sterk zullen stijgen. De aanvoeren bleven ongeveer de zelfde. Bij de Coöp. Roermondsche Eier mijn bedroeg de aanvoer in de afgeloopen week 5.750.000 stüks. Er werden op de veiling van 3 Juni prij zen betaald voor: kleine eieren f 4.80-5.5Q; groote eieren T5.6Ü—6.80; eendeieren f5 -5.60. DE SCHORREN. (Een Texelsche sage.) Een onzer lezeressen zendt ons „een Texelsche sage", De Schorren getiteld. We zeggen onze schrijfster hartelijk dank voor haar bereidwillige medewerking en plaatsen hier het eerste gedeelte. Vroeger, toen Eijerland nog bestond uit uitgestrekte, drassige vlakten, door sneden van gevaarlijke geulen en plassen, vroeger werden deze vlakten begraasd door tallooze kudden schapen, die zich Jaan het zoute gras der boven water ste kende bollen te go^d deden. Omstreeks 1760, in ieder geval in de 2e helft der 18de eeuw, leefde achter de „Ruigendijk", die de vogelrijke, drassige polder Waalenburg tegen de schuimende op buit beluste golven der Noordzee, be schermt, de, op Texel alom bekende en geëerde „Boer Jan." „Boer Jan" stamde uit 't oude, bijna uitsluitend op Texel voorkomende ge slacht „Eelman"; hij was oorspronkelijk een Fries, wat z'n stoere gestalte reeds kenmerkte. Zijn boerderij bestond uit sluitend uit schapen, 2500 in getal, die hun kooien op de kwelders of schorren hadden, waar de tegenwoordige hofstede „Padang" ligt, die echter door oude Texelaars nog „de Kwelders" genoemd wordt. o— Het was op een buiige Maandagmor gen in September, - de zon zou juist de onweerswolken van zich stooten, om haar haar beeltenis in zee te doen weerspie gelen, dat de beide knechten van Baas Jan, Aucke en Krulles, de schaaps kooien openden, en de woelende kudde naar buiten lieten gaan, opdat zij bij het licht der opkomende zon haar voedsel zou 'kunnen gaan zoeken op de schrale schor ren. Een grijze dauw, die zijn droppels op de kale sprietjes achterliet, maakte de zee onzichtbaar voor de oogen van Krul les en Aucke. Baas Jan zelf was niet aanwezig; hij zou die dag zijn wekelijk- sche bezoek aan 't dorp brengen, om er zijn zaken ;at'te handelen en tegelijk zijn bloedverwanten op te zoeken, waar hij gewoon was een koppie te doen. Maar Krulles en Aucke waren oudgedienden en dus wel vertrouwd met het werk van de Baas. Het was een warme nacht geweest; een echte onweersnacht. Het had gebliksemd en gedonderd; het kon iedere 5 minuten wel omslaan, zooals men beweerde. Wind was er niet te bekennen; de boeren ver wachtten een heete dag. En 't werd ook een heete dag. De landman zwoegde en zweette, om zooveel mogelijk te profi- teeren van het uitgelezen najaarsweer. Men verheugde zich al in een warme na zomer. Ieder voelde zich tevreden. De boer omdat het goed weerde op zijn gras, de meesters omdat ze na werktijd de be dompte lokalen zouden kunnen ontvluch ten, om zich daar buiten te koesteren in de zon of te genieten van een wande ling in de koele avondlucht. Zoo verzamelde zich dan ook een groepje boeren 's avonds bij het witte hek van de plaats „Waal en Burg", die nu de naam van een beroemde Duitsche dichter draagt. Ze stonden daar genoeg lijk hun pijpje te rooken en koutten over schapenprijzen, rotkreupel bij deze of gene boer en vanzelfsprekend over het weer. Boer Leen, die, leunend tegen de zware stijlen van het hek, menigmaal over zijn ruige, stoppelige kin streek, en daarbij zijdelingsche, eenigszins achterdochtige blikken wierp op de ondergaande zon, verhief plots zijn kraakstem en zeide: „Jón, ik staan het weer niet erg; Trijn van „de Pimpel" see guster öl, dót 'r een kring om de maan weest wós, in se het 't vóst niet mis hód, wót dunkt jou, Klaas Leen stond bekend als een snuggere kerel en soms niet weinig listig ook! (Wordt vervolgd.) DE COCKSDORP. Floralia bloeit. Toen in het begin van het voorjaar het bestuur van Floralia vergaderde, werd de vraag gesteld, of de vereeniging zou blij ven bestaan, ja of neen. Thans kan die vraag bevestigend wor den beantwoord. Aan niet minder dan 145 leden kondei'i thans een drietal plantjes ter opkweeking worden uitgereikt. De plantjes zien el prachtig uit, zoodat de a.s. herfsttentoon- stelling veel goeds beloofd. De uitge loofde bloempot met tafeltje viel ten deel aan mej. N. de Graaf Cd. OUDESCHILD. Veevervoer. Van 15 Juni zijn van Texel verzon den: 1S16 lammeren, 34 koeien, 16 kal veren, 15 varkens, 5 schapen, 1 paard. Op 6 Juni met 2 stoom- en 4 motor schepen 4319 lammeren. Vissclierij. De afslag is op het oogenblik geslo ten. Een paar weken terug waren de garnalen zoo goedkoop, dat er bijna geen handel was en de afslag werd gesloten. De garnalenvisschers gaan nog wel te visschen, daar er anders ook al niet veel werkzaamheden voor hen zijn. De prijzen leken weer iets beter te worden, maar het gaat bij het kantje langs. DE WAAL. Kerknieuws. Zooals onder de predikanten was aan gekondigd, heeft de Zangvereeniging van Zuid-Eierland j.l. na de godsdienstoefe ning een toepasselijk koorgezang aange- iheven, n.l. no. 119 uit de zangbundel van Joh. de Heer, en eenige coupletten uit no. 6 van de eerste bundel der Neerbosch' Zangen. De groote waardeering voor de ze spontane medewerking aan de gods dienstoefening bleek uit de hartelijke woorden van dank door de predikant en de president-kerkyoogd aan de directeur Jac. Verhoeven en aan de zangers en zangeressen gebracht. Men hoopt, dat deze eerste keer niet de laatste zal zijn. Naar Waalenburg! Door leerlingen van een Apeldoornsche school werd Woensdag onder leiding van mej. Eerkens een bezoek gebracht aan polder Waalenburg om een kijkje te ne men naar de broedplaatsen. Met groote belangstelling werd door de jeugd het vogelleven opgenomen. Het weder werkte nu ook biezonder mee. Mej. Eerkens heeft reeds twee jaar slecht weer getrof fen, maar nu was het heel goed. Met groote voldoening werd de tocht naar het Mierennest ondernomen. EIERLAND. Proefnemingen met brouwgersten. Ir. G. Veenstra schrijft: Als voortzetting van het in 1928 inge leid onderzoek omtrent de brouwwaarde van de in ons land geoogste gerst, wor den, dit jaar in samenwerking met het Instituut voor Plantenveredeling te Wa- geningen en de N.V. Heineken's bierbrou werij Maatschappij te Rotterdam verschil lende in het buitenland als uitstekende brouwgerst bekend staande zomergerst- variëteiten vergeleken met de in Noord- Holland meest verbouwde rassen. Teneinde grootere hoeveelheden dispo nibel te krijgen voor brouwerijproeven en tevens meerdere opbrengstcijfers en andere gegevens omtrent de bovengenoem de Deensche- en Engelsche rassen te ver krijgen zijn een groot aantal gersttelers aangezocht praktijkproeven met deze ras sen te nemen. Waar het van belang kan zijn, dat meerdere telers weten bij welke landbou wers deze proeven zijn opgezet, volgt hieronder een overzicht van de tot het goede doel meewerkende proefnemers. We willen ons hier tot die op Texel bepalen: M.W.deGraaf, Eierland, Spratt Archer 0.75 H.A. I.v.Maldegem, Eierland, Plumage Archer 0.70 H.A. P.Dros, Eierl., Deensche Archer, 1.20 H.A. J.Roeper, Eierl., idem 0.40 H.A. P.Stoepker, Eierl., Opal, 0.80 H.A. P.Meindertsma, Eierl., Opal, 0.45 H.A. J. Knol, Eierl., Opal, 0.40 H.A. A.DrosDz., Eierl., Binder 1 H.A. P. de Wit, Eierl., Binder, 0.40 H.A. C.Stoepker, Eierl., Prentice, 1 H.A. H. v. Heerwarden, Eierl., Prentice, 0.50 H.A. We vestigen de aan dacht van onze leze ressen op het Dit verschijnt 2 maal per maand met 16 blz. in groot formaat en bevat telkens tiental len goede motellen van dames- en kln- derkleeding, alsmede van fraaie handwer ken. Een uitvoerig knlppatronenblad wordt gratis bijge leverd. Prijs 95 ct per kwartaal. Franco per post f 1,25. We maken er u spe ciaal op attent, dat uitsluitend abonnees op de Texelsche Courant dit Nieuwe Modeblad tegen deze prijs kunnen bekomen. Tien wenken voor de boomgaard. Bespuit de boomen in de winter met vruclitboomcarbolineum. Bespuit ze in het voorjaar met Califor- nische pap. Let in 't voorjaar op de rupsennesten en brandt ze uit voor de rupsjes liet nest verlaten hebben. Vernietig in de zomer de bloedluis met behulp van onverdunde carbolincum, ns- tin of benzine. Leg in Juli vangbanden aan en inspec teer deze nu en dan om daarbij alle schadelijke insecten enz. te vernietigen. Vergeet niet in October lijmbanden aan te leggen tegen de drekmade, de vlcugcl- looze wijfjes van de kleine wintervlinder. Zorg voor lijm, die eenige maanden blijft kleven. Beschadig bij het oogsten van uw fruit de boomen zoo min mogelijk. Snijd kankerplekken weg tot op liet ge zonde hout en smeer ze daarin in met kankcrwas, koolteer of verdunde vruclit boomcarbolineum. Verzamel in nazomer en herfst het af gevallen fruit en maak het, voor zoover noodig, onschadelijk. 'Breng geen afval uit de boomgaard op de mesthoop, maar verzamel het, om liet daarna te verbranden. Tuberculose bij kippen. R. te D. Als u bij die gestorven kippen aan de ingewanden knobbeltjes vond, „ter grootte eener erwt, maar niet zoo hard", dan hebben die kippen geleden aan tuberculose. Ontsmet de boel flink en ruim alle kippen op, die wat aan de lichte kant zijn. Verder zoo vaak moge lijk het hok reinigen. Tuberculose is voorshands niet te genezen. ECHTE FRIESCHE A 'nplaa/s van gewone iabaAJ .1 L BINNENLAND. Kalk-klad-kabaal. Een communist schilderde Zaterdag avond op het Johan Daniël Meyerplein, uist voor de ingang van de nieuwe Syna goge, een aanbeveling voor Wijnkoop. Een voorbijganster maakte daar aan merking op, waarbij zij steun ondervond van andere voorbijgangers, die daar even zoo aanstoot aan namen. Men vroeg de schilder, waarom het nu juist noodig was, juist voor de stoep van het kerkgebouw en bovendien op de Sabbathdag te schil deren, terwijl bovendien het was 011- veer negen uur de avonddienst in de Synagoge spoedig zou beginnen. De com munist antwoordde dat hij met dat alles niets te maken had. Er mag op straat ge schilderd worden en voor de rest inte resseerde het hem niet, of hij voor een woonhuis of voor een ander gebouw schilderde. Toen de volksoploop nog was aangegroeid, moet de communist ook nog onder: Kiest Wijnkoop, in Hebreeuwsche letters geschilderd hebben: En niet: de Visser. Daarop kwam het tot daden. De juffrouw schopte de kalkbus om; de com munist gooide met de rest van de kalk om zich heen, waardoor het goed van verscheidene menschen bedorven werd en een jongen, die kalk in het oog kreeg, moest bij een apotheker behandeld wor den. Sigaretten. De statistiek toont aan, dat in Neder land per jaar gerookt worden 2791 mil joen sigaretten.

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 5