Een goede daad AMSTEL rijwielen Algemeens Vergadering Coöp. Boerenleenbank ypBig® Gemengd NÊeuws Bij Scheren PUR0L ADVERTEN tUFT^ Amerik. 2 Gsrst van OanadeesoSie liavans G. E. HEUSER Go. M. ?0HE, Koogerstraat. Aanbesteding. worden aanbesteed smaakt als room PREDIKBEURTEN MARKT BEBÏCÏÏTËN 0p directe bestelling noteeren wij ad. f9,50 per 100 K.G. zijn in alles 1e klas- Verkrijgbaar bij De Nieuwe Telefoonlijst. We zijn met de vervaardiging van de nieuwe telefoonlijst thans nagenoeg ge reed gekomen. Zaterdag a.s. stellen we voor elk te'efoonbezitter één exemplaar gedrukt op s'evig wit karton en voor zien van een koordje, kosteloos beschik baar en wel tot 1 Juli a.s. Na die datum zullen wc ze uitsluitend afgeven tegen de prijs van tien cent per stuk. Deze prijs is ook verschuldigd voor iedere extra lijst, welke een telefoonabonnee behalve zijn kosteloos exemplaar nog wenscht te ont vangen. Leidsche Lammerenmarkt, 7 Juni. Onder invloed van het gunstige weer en mede tengevolge van de kleinere aanvoer kenmerkte de markt zich door een rede lijke handel. Prijzen f 16—24. OOSTEREND. Door de heer Jb. Dros is een postduif gevangen met de volgende kenmerken: aluminium ring A.M. 5539 Nurp 25; gummi-ring A 39. BINNENLAND. Onder puin bedolven en gedood. In de nacht van Maandag op Dinsdag is op de Kon. Ned. Zoutindustrie te Boe- kelo een ernstig ongeluk gebeurd. Eenige arbeiders waren bezig een muur te sloo- pen, toen plotseling een groot stuk be ton naar beneden kwam. Een 41-jarige arbeider, wonende bij Enschedé en vader van zeven kinderen, werd levenloos on der het puin vandaan gehaald. Ruime vischvangsten. De visschers uit de gemeente Woudri- chem visschen met een 17-tal schuiten op de Bergsche Maas op finten. Dagelijks worden er eenige duizenden gevangen en aan de vischmarkt aldaar aangevoerd. De prijs bedraagt over het algemeen van 10- 20 ct. per stuk. Volgens bewering van oude visschers is het jaren geleden dat de vangst zoo goed is geweest. Van een wisse dood gered. 's Nachts reden twee agenten van po litie langs de Amstel op de hoogte van de Omval, toen zij een verdacht geluid in het water hoorden. In de veronderstelling dat een kat te water was geraakt liepen de agenten naar de overkant van de vaart, een zijtak van de Amstel, om het dier zoo mogelijk uit zijn benarde positie te redden. Zij zochten in de nabijheid van de Erdalfabriek, vanwaar het geluid ge komen was en niet weinig schrokken zij, toen zij een man in het water zagen lig gen. Met groote moeite wisten zij de drenkeling op het droge te brengen en pasten onmiddellijk kunstmatige ademha ling op hem toe. Na ruim een kwartier mocht hef hun gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Prinses Juliana !egt tentamina af. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: In verband met de wensch van Prinses Juliana om bij het einde van haar Leid sche studiën in enkele vakken een tenta men af te leggen, heeft ten overstaan van prof. Christensen het eerste dier tenta mens plaats gehad. Het tentamen, dat 'uitnemend is geslaagd, betrof de geschie denis van de godsdienst. Zeven wolven voor de Dierentuin. Nauwelijks heeft de Arnsterdamsche Dierentuin zijn hekken geopend na de ■aankomst van een groot aantal dieren, of de bevolking van het dierenpark is weer uitgebreid door de voorspoedige ge boorte van niet minder dan zeven wolven. Voorloopig zullen de diertjes nog niet zijn te bezichtigen. llilll Uitbarsting van de Vesuvius. De Vesuvius werkt weer en vertoont liooge fonteinen gesmolten steen, ge paard gaande met hevig gedonder. De uitoars ingen zijn van middelbare boogie De vlammen reikten vijfhonderd meter terwijl dikke rookwolken tot twee en drie K.M. stegen. De groote krater is veranderd in een zee van borrelend vuur. Oroote hoeveel heden lava snellen naar de vallei van In ferno. In het observatorium worden he vige aardschokken geregistreerd. Het is onmogelijk te voorspellen, welke ge. ogen deze eruptie met haar fonteinen zal hebben, doch zij herinnert in vele op zichten aan de eruptie? van 1822. He; naderen van de krater is thans buitenge woon gevaarlijk, niet alleen door de lava- stroomen en vallende rotsblokken, doch üili BUITENLAND, üiliillülllülill!; ook door de plotseling ontstane hellingen vooral in het Zuid-Oosten. Nadat men Dinsdagavond dacht, dat de werking van de Vesuvius in kracht ver minderd, is de uitbarsting Dinsdagnacht weer toegenomen. Van Napels uit is de Vesuvius, die anders duidelijk van uit de stad te zien is, niet meer te ontdekken, daar de berg geheel in rookwolken en aschregen is gehuld. Ook de stad ligt in de schaduw dezer rookwolken. De toestand te Terzigno is vertwijfeld. De bevolking vlucht met al haar hebben en houden naar de kerken. Daar het wa terreservoir voor een deel verwoest is, is er geen drinkwater. Het treinverkeer naar Terzigno is stopgezet. Men meent, dat de uitbarsting even erg zal worden als in 1906. Omtrent het verloop der uitbarstingen wordt nog nader gemeld, dat de hevig heid der uitbarstingen zeer snel is toege nomen. Niet alleen de groote, maar ook de kleine kegel is door de uitbarstingen aangetast en de krater werd gevuld met een golvende lavamassa, die naar 'bene den stroomde en als een gloeiende slang op groote afstand in de nacht zichtbaar was. Deze exploisie duurde meer dan 54 minuten en werd dóór ascli en steenre gens begeleid. De toeristen, die het schouwspel hadden gadegeslagen, moesten vluchten. Later in de nacht stroomde een deel der lava weer in de krater terug, waarschijnlijk doordat /de ontploffingen groote holten in de krater hadden ver oorzaakt. Tegen de morgen nam de uit barsting in hevigheid af. De uitgeworpen lavamassa wordt geschat op 8 miljoen kub. M., dat is ongeveer de helft van de massa, die in 1906 bij de groote Vesuvius- uitbarsting werd uitgeworpen. De rook kolom van de Vesuvius is op groote af stand zichtbaar. De bevolking in de om geving verkeert in zeer angstige toestand, aangezien men een herhaling van de groote uitbarsting vreest. De lava, die over een breedte van 650 voet voorstroomt, en ongeveer 23 voet hoog is, heeft thans ook het gehucht Pa- gani bij Terzigno verwoest, terwijl in de onmiddellijke omgeving daarvan in totaal 40 boerderijen aan de lavastroom ten of fer vielen. De lavastroom vordert onge veer 500 voet per uur. Nader wordt gemeld, dat het dorp Ter zigno ontruimd moest worden. Nader wordt bericht: De Vesuvius stoot thans ook asch, rook, steenen en vlammen uit. Volgens deskundigen is reeds bijna' 10.000.000M3 lava uitgestort. De lava stroom heeft een lengte van 5 KM. Volgens prof. Maladra is deze eruptie van de Vesuvius de hevigste sedert 1810. Er zijn reeds enkele slachtoffers. Behalve de studenten, die voor een plotselinge explosie de vlucht moesten nemen, waarbij verscheidene gekwetst werden en thans in het hospitaal ver pleegd worden, is een oude man, die zijn huis niet wilde verlaten, overleden door een hartverlamming tengevolge van de buitengewone hitte. Een streng verbod is uitgevaardigd tegen het betreden van de gevaarlijke zone of het stijgen naar het observatorium. Verschillende boeren weigeren hun wo ningen te verlaten en moeten door de militairen met geweld verwijderd worden. Zoo moest o.a. een vrouw worden wegge dragen, die beweerde, dat haar vader,die bij een vorige uitbarsting van de Vesuvius om het leven was gekomen, een testa ment had nagelaten, waarin hij zijn na komelingen verbood om in geval van een nieuwe uitbarsting hun huis te verlaten. De Vesuvius stoot, behalve lavastroo- men ook asch, rook en vlammen uit de hoofdkrater. Steenen en asch worden tot een hoogte van 800 M. de lucht ingeslin- gerd. De deskundigen schatten de reeds uitgevloeide hoeveelheid lava op bijna 10 miljoen M3., terwijl er nog geen vooruit zicht is dat de uitbarsting spoedig zal eindigen. Mussolini zelf volgt de eruptie van nabij. De bevolking zelf is kalm en hoopt nog steeds, dat de eruptie zal eindigen voor de lavastroomen hun woningen heb ben bereikt. In de woningen wordt gebe den, processies, waarin reliquieën meege dragen worden, doen hun rondgang. Een groep studenten, die van het ob servatorium van de Vesuvius vertrokken waren om de uitbarsting van nabij waar te nemen, werden door een asch- en stee nenregen verrast. De studenten vluchtten, waarbij eenigen vielen en gekwetst wer den, zoodat zij niet verder konden. De anderen verdwaalden. Het is echter een troep carabinieri mogen gelukken de stu denten in veiligheid te brengen. Er is een streng verbod om het uitbarstings- gebied te betreden uitgevaardigd. Vliegongeluk door onoplettendheid? Korporaal-vlieger Le Breton, die met een kameraad vloog boven de streek rond Vineuil, bemerkte dat het vliegtuig van zijn vriend een mankement had. Hij daal de eenigszins om te zien of deze ook hulp noodig had. Hierbij lette hij echter le weinig op zijn eigen toestel, met het gevolg, dat dit te veel daalde en te plet-? geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30-60 ct. Tube 80 ct. ter sloeg. Men heeft Le Breton dood naast zijn toestel gevonden. Belastingknoeierijen te Praag. Op het ministerie van financiën is een belastingknoeierij ontdekt, waardoor de staat een schade van eenige miljoenen lijdt. In verband hiermede zijn 8 ambte naren in hechtenis genomen en een drie tal is verhoord. Voorts is een bankier gearresteerd. Kunst en Strijd! Een bekende kunstenaar, Moreau-Vau- thier, is te Toulon aangekomen om er de uitvoerbaarhid te bestudeeren van een plan, dat Leygues, de minister van Oor log, heeft ontworpen. Het betreft de ver siering van de voorsteven van Fransche slagschepen en kruisers op de manier zooals dat in vroeger tijden geschiedde. Acht negerinnen verdronken. Bij Beaufort, in Zuid-Carolina zijn acht negerinnen verdronken, doordat één ne gerin, doordat zij zich verhief, het bootje waarmede zij de rivier overstaken, deed kantelen. De hongersnood in China. President Hoover heeft het Amerikaan- sche Roade Kruis verzocht onmiddellijk een hulpexpeditie te willen zenden naar de door hongersnood geteisterde streken in Centraal en Oostelijk China, aangezien hem van zendelingen en particulieren de dringendste telegrammen om onverwijlde hulp gezonden waren. Onfortuinlijk paardrijder. De hertog van Gloucester, de derde derde zoon van koning George van Enge land, heeft Dinsdag te Vancouver bij het polospel zijn sleutelbeen gebroken, door dat zijn paard viel. De gevolgen van boschbranden. In de mijngebieden van N.W.-Manitoba zijn door boschbranden bijna 1000 men- schen dakloos geworden. In de lucht gevlogen. In het dorp Tauriani, bij Spilimbergo (Frinli) gelegen opslagloods, waar ont plofbare stoffen van het legerbestuur wer den bewaard, geraakte tengevolge van onbekende oorzaak in brand, en vloog de lucht in. Elf arbeiders werden gedood, zes zwar en zeven licht gewond. De drie O's en de auto's. Slecht autorijden berust op wat we zouden kunnen noemen de drie O's. Ongemanierdheid; Onwetendheid en Onachtzaamheid. o Magnetische rails. Stalen rails, welke in de richting Noord —Zuid liggen, duren langer dan die in de richting Oost—West. Bij de eerste blijft het magnetisme, opgewekt door de wrij ving der wielen, bestaan. Bij de laatste wordt het tegengewerkt. Tit-Bits. Zondag 2 Juni. HERV. GEMEENTE. Burg, vm. IC uur ds. Raabe. Waal, Geen dienst. Koog, vm. 10 uur ds. v. 't Hooft Bevestiging van Nieuwe Leden. H. Doop. nm. 8 uur ds. v. 't Hooft. Bediening H. Avondmaal. Oudeschlld, vm. 10 uur ds. Groenenberg den Hoorn, vm. half elf ds. Oskamp. Maandcollecte. Oosterend, nm. 3 uur ds. Groenenberg. C .cUsdorp vm. 10 uur ds. Plug Zuid-Eierland nm 5 uur ds. Plug. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm. 10 uur ds. J. C. Dagevos v. Ouderkerk ad. Amstel. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, nm. half 10 de heer Kok Theol. Student, nm. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Bu g' vm 10 uur ds. Vis. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Puimerend, 4 Juni 1929. Afdeeling eieren. Aanvoer: 118.566 kipeieren 70,85 K.G. 65/66 63,64 60 62 58 59 56 57 f 0,— af 6,10 5,90 5,70 5,50 5,30 8.30 6,70 6,30 6,10 5,90 5,70 53/55 50/52 227586 eendeieren Schagen, 6 Juni 76 kalfkoeien 67 Gelde koeien mag. 56 Vette varkens 141 Biggen Boter 5.10 4,80 4.90 a 5,5° 5 5,10 220 a 360 250 a 465 0,84 a 0,87 20,— a 33, 1,80 a 2,00 a 0. - Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 118516. Bruin ongewogen f 5,20 a f 5,80 per 100 Wit 5,40 f 5.70 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 1 tot en met 7 Juni 1929. GEBOREN: Bernardus Hendrik, z.v. Ja cobus Theodorus Adrianus Hoogen- bosch en Josophina Anna Haakman; Theodorus Joannes en Geertruida Maria, zoon en dochter van Johannes Cornelis Hoogenbosch en Joanna Ma ria Koopman. ONDERTROUWD: Eli Frank en Johan na Vos; Abraham van Lenten en Tetje Zegel. GETROUWD: Reinier Kooiman en Simo- netta Boon. OVERLEDEN: Gerdina Necolina Keijser, oud 56 jaar, wed. v. Dirk Keijser. GEVONDEN VOORWERPEN^ (Gedeponeerd ten Raadhuize) 2 handschoenen, 1 regenjas, 1 portemon- naie, 1 vulpen, 1 heerenfiets, 1 wagen- dop en 1 rijwielplaatje. GEBOREN: GEERTJE, dochter van A. KEIJSER—de Beurs. P. KEIJSER Dz. den Burg—Texel, 1 Juni 1929. der leden van de te Texel op Dinsdag 11 Juni 1929, 's avonds te 8 uur in hotel „de Zwaan." Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Jaarverslag. 4. Rekening en Balans. 5. Benoeming lid van den Raad van Toezicht, aftredend de heer M. Kuip (herkiesbaar). 6. Benoeming lid van het bestuur, aftre dend de heerC. Zijm (herkiesbaar). 7. Mededeeling en rondvraag. 8. Sluiting. Namens het Bestuur, JAC. KIKKERT Nz., Voorzitter. verricht U, wanneer u dertfegelijke eigen- gebreide kousen en sokken van JAAP SNOR koopt. Voor reparatie zijn wij no. 1. Zuidstraat 15, DEN HELDER. Let op de gele winkel. Depot Wed. S. BAKKER, Giavenstraat. Juni December levering a.s. elke maand gelijk kwantum Verder onze bekende condities. 8 Juni 1929. Door het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeensch. Polders op Texel zal a. het lossen van materialen gedurende het Dienstjaar 1929. Inlichtingen te bekomen bij den Opzich ter van bovengenoemd Waterschap. b. Het vervoer van Belg. steenslag naar verschillende wegen van het Water schap. Inlichtingen te bekomen bij den Opzich ter. Namens het Bestuur, J. S. DIJT, Dijkg-aaf. D. v. d. OORD, Secretaris

Texelsche Courant | 1929 | | pagina 6